Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Mohl byste upřesnit, kde to je uvedeno a který zákon se toho týká?Je to uvedeno v zákoně o veřejných zakázkách č. 137/2006 Sb. V obecné rovině jde zejména o § 6: Zadavatel je povinen při postupu podle tohoto zákona dodržovat zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. Dále specificky například § 45, odst. 3: Technické podmínky nesmí být stanoveny tak, aby určitým dodavatelům zaručovaly konkurenční výhodu nebo vytvářely neodůvodněné překážky hospodářské soutěže. Odůvodňuje-li to předmět veřejné zakázky, zohlední zadavatel při stanovení technických podmínek požadavky přístupnosti osob se zdravotním postižením nebo dostupnosti pro všechny uživatele. nebo § 46, odst. 6: Jestliže zadavatel stanoví technické podmínky s využitím odkazu na dokumenty podle odstavce 1 nebo 2, nesmí odmítnout nabídku z důvodu, že nabízené dodávky nebo služby nejsou v souladu s takto stanovenými podmínkami, pokud dodavatel prokáže, že nabízené dodávky či služby splňují rovnocenným způsobem požadavky vymezené takovými technickými podmínkami. Tuto skutečnost dodavatel prokáže ve své nabídce, a to zejména technickou dokumentací výrobce nebo zkušebním protokolem vydaným uznaným orgánem. Nepříjemné je, že je zákon plný různých výjimek, kdy se podle tohoto zákona nemusí postupovat vůbec nebo kdy se nemusí dodržovat některé podmínky.
Zákon ovlivní to, jaký software se bude volit ve veřejné správě.
A co to má tedy společného se svobodou trhu? Stát je hierarchicky řízená organizace, co se nahoře nařídí, to se bude dělat. Tak to prostě je a má být. Pokud se nařídí, že se má používat SW od Microsoftu, tak na tom ze systémového hlediska není nic špatného. Maximálně je to důvod pro změnu vlády a následnou změnu toho nařízení. Tohle nemá se svobodou trhu, co do činění, akorát zase někdo zaloboval. Svobodu trhu by ohrožoval zákon, který by takováto pravidla kladl soukromým firmám a občanům.
hm... kdyby rekli "bude se pouzivat sw od ms" tak je to aspon ferove priznana pravda. Takhle je to sice receno taky, ale ne tak uprimne a umoznuje to sirsi vyber upl^H^H^Hdodavatelu toho sw od ms. :-/
Jestli tomu dobre rozumim, kdyz budou vyrabet vzduch, ministerstva si ho ode me musi kupovat. To ze si to nekde sezenou zadarmo je deformace trhu a poskozovani (meho). podnikani. Oni si budou dejchat zadarmo a jak k tomu prijdeme my, svaz vyrobcu vzduchu.
Zákon ovlivní to, jaký software se bude volit ve veřejné správě.Tak standardy nebo software...? Vnucovani otevreneho SW do statni spravy zakonem je blabol, prosazovani otevrenych standardu ve statni sprave jedina rozumna cesta vpred.
Tiskni
Sdílej: