Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
MS je celkem aktivním přispěvatelem do Linuxového jádra
To sice ano, ale velmi cíleně. Pokud se třeba podíváte na aktuální mainline, je tam sice 1222 commitů s autorem z microsoft.com
, ale z toho jen 11 se přímo netýká podpory Hyper-V. A ani bych se nedivil, kdyby většina z toho byly opravy chyb, na které se přišlo při testování pod Hyper-V. Takže to není tak, že by se Microsoft nějak snažil přetvářet linuxové jádro k obrazu svému, prostě jen poskytl a udržuje podporu pro své virtualizační prostředí, stejně jako třeba VMware nebo (rozumnější) výrobci hardware.
IMHO je celkem zřejmé, že Microsoft vidí, že nemálo (potenciálních) zákazníků prostě své systémy (nebo aspoň jejich část) chce provozovat na Linuxu a oni s tím nic nenadělají. Pro Microsoft je z obchodního hlediska výhodnější jim co nejvíc usnadnit, aby je mohli hostovat v Azure nebo obecně pod Hyper-V a oni z toho aspoň něco měli, než aby takový zákazník šel jinam (a to možná i s těmi windowsovými).
Co je na tom infantilní?Na Linux bol portovaný ďalší softvér ktorý nemusíš používať a nemá nič spoločné s Linuxom.
MS chystá zmršit konkurenční systémMS má určite svoje plány, ale zrejme nebudú rovnaké ako má Linus a komunita.
Chlapče, zřejmě si nic nepochopil...Nejak som v tvojich príspevkoch prehliadol pointu, tak budeš mať pravdu.
Tiskni
Sdílej: