abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    14.4.2016 09:08 Huholoman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    PySide a PyQt šlo vždycky mimo mě, ale osobně jsem se nedávno začal zajímt (a používat) o PyOtherSide. Malý prográmky se s tim vyvíjí vskutku rychle.
    14.4.2016 10:27 JeChW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Úplně jsem nepochopil, k čemu to je dobrý. Díky tomu můžu nahradit v QML JavaScript Pythonem? Nebo jak to funguje?

    Kdysi jsem PySide hodně věřil, byl jsem u začátku jeho vývoje a připravoval v něm svoje aplikace. Těšil jsem se na uvedení MeeGo a říkal si, že poprvé mi dává konání Nokie smysl a koupím si jejich telefon.

    Pak ale přišel MS a svojí velkou nohou to celý zašlápl. Já jsem moje programy přepsal z Pythonu do C++ (QML část zůstala) a porotval na Android. Teď se učím Javu a způsob, jakým rozšířit program o věci specifický pro Android.

    Úplně si nejsem jistý, kde PySide dneska použít. Ale myslím, že třeba pro Ubuntu Touch by to bylo hodně přínosný. Hlavní výhodu vidím ve stabilitě a dobré laditelnosti Python kódu oproti C++ a tím pádem mnohem snazšímu vývoji. Pokud někde potřebuji výkon, nemá Python problém použít céčkovou knihovnu.
    14.4.2016 10:57 Huholoman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Ubuntu Touch mě moc nezaujal, ale už pár let jsem docela spokojený s Jollou.
    15.4.2016 14:37 MartinK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Úplně jsem nepochopil, k čemu to je dobrý. Díky tomu můžu nahradit v QML JavaScript Pythonem? Nebo jak to funguje?
    Ne úplně, ale tak daleko od pravdy to taky není - PyOtherSide umoňuje z pomocí Python QML elementu volat z QML Pythoní kód. Volání může být jak synchronní tak plně asynchronní a Pythoní kód také může zpět do QML posílat signály. Prostě taková celkem lehká ale dost mocná RPC vrstva.

    Mezi hlavní výhody patří možnost plně asynchronní komunikace Python<->Qt/AML, rychlý start (QML aplikace startuje jako první a Python si asynchronne načte až potřebuje) a celkově malou velikost zdrojového kódu (PySide byl kolikrát problém vůbec skompilovat).

    Mezi nevýhody může teoreticky pro někoho patřit to, že se nejedná o klasické bindingy které obalují všechny třídy v Qt ale opravdu jen lehkou RPC vrstvu mezi Pythonem a QML. Osobně jsem s tím však zatím neměl v mých projektech problém.

    Nejlepší je asi podívat se na příklady nebo do dokumentace jak se to používá.
    Úplně si nejsem jistý, kde PySide dneska použít.
    PyOtherSide je k dispozici v repositářích minimálně Fedory, Debianu a Ubuntu a pravděpodobně i dalších distribucí. Co se mobilních platforem týče je možné PyOtherSide použít pro tvorbu aplikací minimálně pro SailfishOS (Jolla) a pro Android.
    15.4.2016 15:29 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Všetky tie príklady sú Python, takže dosť pochybujem, že sa ako prvý nenačítava práve Python.
    15.4.2016 15:56 M4rtinK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Všetky tie príklady sú Python, takže dosť pochybujem, že sa ako prvý nenačítava práve Python.
    Koukni třeba na ten notes example: Pouští se to pomocí:

    qmlscene notes_example.qml

    Je pravda, že to možná natáhne libpython nebo něco takového. A i to by se dalo pořešit kdyby to byl problém - stačí ten import (import io.thp.pyotherside 1.0) a vytvoření Python elementu hodit do samostatného QML souboru, který se načte, až když je Python potřeba. A podobně to jde dělat i s aplikačním kódem díky podpoře asynchroního načítání pythoních modulů.

    Celkově hlavní výhoda je, že to vůbec jde udělat - klasické bindingy pokud vím nejen, že vždy natáhnou Python, ale i tisíc šilených wrapperu pro všemožné Qt třídy čistě pro jistotu - kdyby je tvůj kód náhodou chtěl použít. Už jen ve velikosti binárek tam byl dost velký rozdíl: asi 6-7 MB pro PySide vs 150 kB pro PyOtherSide.
    15.4.2016 16:31 xm | skóre: 36 | blog: Osvobozený blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Ufff, to mi přijde jako strašlivé drbání se levou nohou za pravým uchem. Ty příklady jsou hrozně neelegantní a dovedu si představit dost věcí, které tímhle způsobem efektivně vůbec udělat nepůjdou.

    V PyQt programuju už léta (profesionálně) a s velikostí ani rychlostí jsem nikdy problém neměl. Co je to v dnešní době pár megabajtů?
    Svoboda je tím nejdůležitějším, co máme. Nenechte se o ní připravit, podporujte Pirátskou stranu!
    14.4.2016 10:34 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    QML sa dá bez problémov používať aj s PyQt a PySide.
    14.4.2016 10:59 Huholoman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Já neříkám, že ne, já říkám, že jsem nikdy k tomu nepřičuchnul :) až před pár lety, kdy jsem si pořídil Jollu, sem se začal zajímat o PyOtherSide.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.