Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Sdružení Ubuntu pro Českou republiku navázalo spolupráci s firmou Asus.as. V rámci této spolupráce začalo pro koncové uživatele postupně testovat nabízené počítače bez OS, případně s předinstalovaným Ubuntu. Jsou to první krůčky k budoucímu rozšíření nabídky těchto počítačů. Další informace na Ubuntu blogu.
Tiskni
Sdílej:
To testování bude probíhat dál i na dražších modelech, zrovna zmíněný ZenBook se do budoucna plánuje taky. Berte to jako určitý seriál a aktivitu, kterou děláme ve svém volném čase... Jsem rád, že se to konečně pohnulo a začalo to mít reálné obrysy.
Zkoušel jsi v poslední době daily build Ubuntu? Totálně jsem chrochtal blahem, jak se jim to v posledním měsíci podařilo zrychlit. Vychytali spoustu memory leaků a poštelovali počet a chování těch různých v pythonu psaných procesů, co tam běží na pozadí.
Do instalátoru přibude konfigurace špehování, takže nám ubývají argumenty, proč tam dávat jiný distro 13.04 bude zcela jistě technologicky nejvydařenější Ubuntu.
Zkoušel jsi v poslední době daily build Ubuntu?Není čas a ani jsem k tomu nějak neměl chuť. Fízlování a špehování bych z instalátoru vyřadil. No já dnes zkoušel novou verzi 12.3 Suse, která má vyjít za 14 dnů a myslím, že bych na Asus zase dal Suse.
než vnutili unity každémuO Ubuntu se na pár strojích starám a žádného vnucování Unity jsem si nevšiml.
Zkoušel jsi v poslední době daily build Ubuntu?No, ne úplně poslední, ale řekněme. A Unity prostě používat nedokážu. Takže rychle nainstalovat nějaké normální prostředí
Do instalátoru přibude konfigurace špehování, takže nám ubývají argumenty, proč tam dávat jiný distroA co třeba argumenty, proč tam nedávat jiné distro?
13.04 bude zcela jistě technologicky nejvydařenější Ubuntu.Pokud se technologickou vydařeností myslí defaultní prostředí, pak možná. Tedy nic pro mě.
Spokojit se s mizernym displeyem za cenu par mhz mi pripada nesmyslne.Pokud mizernost displeje hodnotíš podle toho, jaké má rozlišení, pak věz, že existují i lidé (např. já), kterým nevadí ani 13,3" 1366x768. Vyšší rozlišení by totiž stejně neviděli. Hlavně by měl být displej matný. Bohužel v cenové kategorii do 15 kKč žádné akceptovatelné notebooky s matným displejem nebyly
Vetsi rozliseni neznamena automaticky ze je vsechno mensiTo netvrdím.
muze to taky byt tak, ze je obraz kvalitnejsiMůže a bude kvalitnější. Ale já jednotlivé pixely pořádně nevidím ani na zmíněném displeji, při pořízení displeje s 2x vyšším rozlišením tedy obraz bude subjektivně naprosto stejný.
I kdyz obvykle je to oboji, protoze s kvalitnejsim obrazem prichazi moznost zmensit si pismenka ktera i tak budou dik kvalitnejsimu obrazu snaze k precteni.Ale já menší písmenka pořádně _nepřečtu_ (respektive se musím hodně soustředit atd.), i když to je Retina displej odeplu.
na notebooku na kterem se kouka na youtube a obcas hraje farmville je matny displey na skoduPřiznám se, že tady nechápu, proč je na škodu. Notebook s matným displejem jsem měl 2,5 roku a žádného záporu jsem si nevšiml.
Ale já menší písmenka pořádně _nepřečtu_ (respektive se musím hodně soustředit atd.), i když to je Retina displej odeplu.Na lepsim displayi bys je pravdepodobne precetl.
Přiznám se, že tady nechápu, proč je na škodu. Notebook s matným displejem jsem měl 2,5 roku a žádného záporu jsem si nevšiml.Ma horsi kontrast, horsi jas a horsi podani barev. Presneji, bude vyrobce stat vic penez aby vypadal tak dobre jako leskly display, a to vyrobci samozrejme nechteji.
Jde o to, jestli chceš líbivý (lesklý), nebo praktický (matný). S horším podáním barev na matném bych si nebyl tak jistý. Nezaměňuješ náhodou kvalitu s "líbivostí"? Ale i kdyby to byla pravda (sice pochybuji, ale ona je "kvalita barev" beztak spíš subjektivní hodnocení, takže pro tebe to pravda být může), tak k čemu mi je ona (řekněme) kvalitněji zobrazená barva, když ji stejně nevidím přes odraz vlastního ksichtu?Přiznám se, že tady nechápu, proč je na škodu. Notebook s matným displejem jsem měl 2,5 roku a žádného záporu jsem si nevšiml.Ma horsi kontrast, horsi jas a horsi podani barev. Presneji, bude vyrobce stat vic penez aby vypadal tak dobre jako leskly display, a to vyrobci samozrejme nechteji.
Leskle displaye maji lepsi podani barev, protoze ta vrstva nad displayem jich min sezere, stejne jako maji lepsi kontrast.Možná. Hádat se nehodlám. Ale je mi to k ničemu, když v něm vidím všehchno možné, jen ne to, co potřebuji.
pokud nemas opravdu divne svetelne podminky, tak se ani v (zapnutem) lesklem displayi neuvidisMožná žijeme v rozdílných zeměpisných šířkách, ale já mám pocit, že ty "divné" podmínky jsou častější, než je mi vhod. Kdykoliv se mi dostane do ruky notes s lesklým displejem, tak s tím bojuji. S matnými se mi to nestává téměř vůbec. Rozlišení a zobrazovací technologie jsou jiná kapitola. Ale hnát se za super rozlišením není nezbytné. Velmi rozšířených 1366×768 na 10" stačí. Kolem 15" více méně stačí Full HD, kolem 12" řekněme 1600×900. TN taky není nutné plošně zatracovat, v kanceláři bohatě stačí. Samozřejmě fotky bych na TN raději neupravoval (ono ani na mém C-PVA to není žádná sláva, ale na "takové to domácí žvýkání" to stačí).
ale obecne pokud nemas opravdu divne svetelne podminky, tak se ani v (zapnutem) lesklem displayi neuvidis.Podle me zkusenosti nejvic zalezi na pozadi, pokud clovek ma monotonni cerne pozadi (napr. terminal), tak se uvidi za skoro vsech beznych podminek. Pokud ma na pozadi svetly obrazek, tak odraz vetsinou uz neni znatelny.
Na lepsim displayi bys je pravdepodobne precetl.Zkoušeno na FullHD 15" a platí (respektive se musím hodně soustředit atd.).