Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Chybí tam podstatná informace: jestli si tam půjde dát vlastní OS a software nebo jestli tam bude natvrdo od výrobce/přeprodejce. Formulace jako
Back in April 2014, we launched the Compute Module to provide hardware developers with a way to incorporate Raspberry Pi technology into their own products.
nebo
NEC have already lined up a range of software partners in retail, airport information systems, education and corporate to provide presentation and signage software which runs on the Compute Module platform. You’ll be seeing these roll out in a lot of locations that you visit frequently.
ve mně vyvolávají obavu, že to vypadá spíš na tu druhou variantu.
Co vám brání si tam nahrát, co chcete?Je možné, že to bude stejné jako u androidích telefonů. V principu nic, ale dodávané drivery (touchscreen, power management) budou vyžadovat nějaký speciální systém a portace bude buď nemožná (closed-source blob) nebo velmi komplikovaná. Mě na zprávičce spíš zaujalo, že to vypadá, že už snad konečně budou RPi3 compute moduly.
Taky bych iniciativu neočekával od NEC, ale spíš od těch, kdo budou prodávat zařízení (včetně SW) na tom založená. Podle stejné logiky by byli sami proti sobě výrobci BD/DVD umožňující (ne)přehrávat disky podle regionů nebo blokovat některé funkce, když si o to disk řekne. Nebo výrobci telefonů umožňující operátorům blokovat je jen pro jejich síť. A přesto… mají své důvody, aby jim vyšli vstříc. Co chce koncový zákazník, to je až na posledním místě.
Ano, v obou zmíněných případech se to "temné síly" naučily obcházet. Ale je jen otázkou času, kdy tyhle obezličky někdo udělá tak dobře, že už potřebné úsilí bude příliš velké.
tady se nebavíme o něčem na čem se dá zamknout bootloaderOmyl. RPi3 ma podporu pro podepsany a zasifrovany GPU boot kod, ktery se muze zapsat do OTP pri vyrobe a samotne VC4 ma podporu pro Secure Boot.
Tiskni
Sdílej: