Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Zapomínáte, že zdrojové kódy Chrome jsou opensource v podobě projektu Chromium
(podotýkám celou dobu je řeč o Chromiu - používat pod Linuxem binární Chrome je nesmysl)
Uživatel zašifruje a Google dešifruje už na počítači uživatele s využitím výpočetního výkonu počítače uživatele.
. HTML5 s JS dokáže dnes už všetko čo Flash, JavaByt javu a flash nerad, mam o tom urcite pochybnosti.
Aj to ide, len nie tak jednoducho ako v desktopovej aplikácií, proste si ten kľúč musíš vyhľadať na USBéčku.Počkat, jako že už je v JS nějaké obecné USB API, nebo je tam nějaké API pro asymetrickou kryptografii? Nebo jak „vyhľadať kľúč na USBéčku“? Pod tím si představím, že si javascript pustí něco jako lsusb.
pod Linuxem vlastně systémové úložiště certifikátů neexistuje…viz p11-kit, který se pomalu začíná rozšiřovat.
Máte kryptografické zařízení, se kterým lze mluvit přes PKCS#11, třeba prostřednictvím PKCS#11 modulu OpenSC. Takový modul umí používat OpenSSL, GnuTLS, NSS a tedy i lecjaký program. Například webový prohlížeč.
Pak máme JDK, který si bohužel dělá vše po svém. Ale údajně to má umět. Pak lze předpokládat, že javový applet při podepisování namísto PKCS#12 souboru použije PKCS#11 modul, z kterého si uživatel vybere klíč a zadá PIN. V tomto případě je tedy webový prohlížeč irelevantní.
Takový modul umí používat OpenSSL, GnuTLS, NSS a tedy i lecjaký program. Například webový prohlížeč.Mne to zatim nikdy moc nefungovalo pod Linuxem, viz treba zde.
To je Firefox. Ten je rozbitý záměrně.
Předchozí verze neuměly použít kryptografické zařízení připojené až po spuštění Firefoxu. Prý kvůli chybným proprietárním PKCS#11 modulům. Teď jsem si vyzkoušel 30. verzi a ta naopak se celá zablokuje v nějakém futexu.
Rovněž NSS neumí pracovat s jednou databází z více procesů, takže není možné použít ten samý modul z Firefoxu a Thunderbirdu najednou. To je kvůli tomu, že ve Windows se na bezpečnost kašle, takže tam si procesy mohou krást autentizované PKCS#11 relace, což v OpenSC je schválně kvůli bezpečnosti vypnuté. Jenže Linux není v očích Mozilly business case, takže na opravu peče.
Jinak řečeno cokoliv na NSS je odsouzeno k záhubě. Díval jsem na Midori s gcr a libsoup, které je postaveno nad GnuTLS, jenže to dělá banda Gnomáků, se kterými není žádná domluva. Nehledě na to, že je to prorostlé s Gnome.
On ale vývoj je těžký i na nižších úrovních. Opravil jsem používání OpenSSL enginů v cURL. Jenže opravu engine_pkcs11 (implementace OpenSSL enginu nad PKCS#11) jsem neprotlačil, protože správce vůbec nereaguje, třebaže ten samý člověk v OpenSC je docela aktivní. Takže lokálně mi kryptografické moduly v cURL aplikacích pěkně fungují, ale nikdo jiný si to užít nemůže. Ještě zvažuji, že přeportuji cURL backend pro GnuTLS na trojkové rozhraní, které PKCS#11 umí. To současné dvojkové umí jen soubory.
Rovněž NSS neumí pracovat s jednou databází z více procesů, takže není možné použít ten samý modul z Firefoxu a Thunderbirdu najednou.to se snad týká jen berkeley db, kterou doufám FF ani TB nepoužívají a v dohledné době by už ani neměla být defaultní, nebo se pletu?
po Heartbleed by to bylo dost rozumné opatřeníŘekl bych, že úplně stejně rozumné jako předtím.
Tiskni
Sdílej: