Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
V minulých flamech na toto téma bylo opakovaně upozorňovánoNe kazdy tu smrdi zavodne u kazdeho flamu ;) Ale point taken, ty panaku
Dokonce je ekologičtější při pěstování a jeho získáváníKácení pralesů a zabíjení orangutanů je ekologičtější než u nás pěstovat slunečnice?
A ona ta soutez v segmentu PC OS neexistuje?No, asi by se dal počítat Apple. Linux ne.
Ja nevim jak ty, ale ja osobne pouzivam GNU/LinuxLinux nepoužíváš a já taky ne - z hlediska trhu. Z hlediska thru / prodejce / atd. jsme si koupili PC s Windows, které jsme nevraceli ani si nestěžovali, a jsme tedy z jejich pohledu zřejmě spokojenými uživateli MS Windows. To že jsme si tam doma pokoutně nainstalovali Linux je možné, ale o tom nikdo neví, a tudíž není možné, aby se to projevilo do trhu.
No, asi by se dal počítat Apple. Linux ne.Naopak. U Apple máš na výběr pár kousků předraženého HW. Bez OS je v nabídce i pár levných. (bavíme se o vnucování licence s notebookem, ne?)
Z hlediska thru / prodejce / atd. jsme si koupili PC s WindowsNákupy HW v rodině poslední dobou byl jeden Acer s Linpusem, jeden Asus s W7 Starter (což efektivně snad ani nejsou Windows :) a jeden Asus s FreeDOSem.
Nákupy HW v rodině poslední dobou byl jeden Acer s Linpusem, jeden Asus s W7 Starter (což efektivně snad ani nejsou Windows :) a jeden Asus s FreeDOSem.No tak to je fajn, ale já měl na mysli efekt, který jsme na trh měli já s Odinem (předpokládám, že Odin koupil stroj s widlemi).
Mobily jsou take prodavany s predinstalovanym android/ios/win a nikomu to nevadi... mně ano
První na co koukám při výběru telefonu je podpora CyanogenModu.+1
Protože bohužel pro 99 % běžných BFU počítač = Windows.Ještě jsou tu jablíčkáři.
proprietární software je z principu nedůvěryhodnýUž se umí dokázat, že Cčkový kód odpovídá specifikaci a následně že dodaná binárka odpovídá Cčkovému kódu. Nepřijde mi proto zjevné, že by nešlo rovnou dokázat, že binárka odpovídá specifikaci. Máš pro své tvrzení nějaký důkaz nebo tak něco? Ke zbytku +1.
A umíš z binárky ten kód získat tak, aby byl člověku srozumitelný?Proč by to mělo být potřeba?
Kontrola, že jedno odpovídá druhému, je mnohem jednodušší, než obousměrný převod mezi nimi.Ale mně přece jde o kontrolu, že jedno odpovídá druhému -- „tady je specifikace“, „tady je binárka“, „tady je důkaz, že jedno odpovídá druhému“.
Teoreticky by šlo ověřit, že binárka dělá to, co je ve specifikaci a zároveň nedělá nic navíc. Ale to by asi bylo možné jen u triviálních algoritmů potažmo programůOni to udělali u kernelu. Ale jak, to se mě neptej.
A kdybys už takovou specifikaci měl, tak by z ní měl jít vygenerovat daný program resp. jeho zdrojákHmm, to úplně nevím jestli by šlo nebo nešlo. Btw. jak v praxi řešíš důvěryhodnost svobodného software? Zdrojáky běžných desktopových programů zjevně nikdo nekontroluje a i když borci z QubesOS rejpou do Xenu, stejně přehlédli už asi pět kritických děr.
[…] obchodní praktika spočívající v prodeji počítače vybaveného předem nainstalovanými počítačovými programy bez možnosti spotřebitele opatřit si stejný model počítače, který není vybaven předem nainstalovanými počítačovými programy, jako taková nepředstavuje nekalou obchodní praktiku […], pokud takováto praktika není v rozporu s požadavky náležité profesionální péče a podstatně nenarušuje nebo není způsobilá podstatně narušit ekonomické chování průměrného spotřebitele ve vztahu k tomuto produktu, což přísluší posoudit vnitrostátnímu soudu, který přitom zohlední zvláštní okolnosti věci v původním řízení.Tedy Soudní dvůr EU pouze rozhodl, že o tom nelze rozhodnout obecně.
Tiskni
Sdílej: