3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Gentoo a tam se přidávají nové programy jednodušeji než kdekoli jindeNe ne ne, archovské PKGBUILDy jsou znatelně jednodušší :)
Ne ne ne, archovské PKGBUILDy jsou znatelně jednodušší :)Arch nejsem ochotný používat kvůli nedostatečné přívětivosti vůči pavlixovi. Ten systém mě nemá rád.
Vždy jsem si přál jet na Gentoo, ale mé znalosti jsou doposud nedostatečné a tak aspoň Sabayon z části naplňuje můj sen.Naučit se Gentoo není problém... ale má pár nevýhod, které by Sabayon měl do jisté míry zmírnit.
1) pomalé zdroje (stahování z repozitářů je velmi pomaléJe nějaký důvod, proč nemůže být Sabayon mirrorován se všemi ostatními distribucemi?
2) nefunguje mi 3D akcelerace s opendriverem pro ATITak to by mi trošku vadilo. Řešíš to nějak? Bugreport, …
Naučit se Gentoo není problém... ale má pár nevýhod, které by Sabayon měl do jisté míry zmírnit.No u mě je problém s USE FLAGS atd.. Vše o procesoru si najdu, přidám, není problém. Ale ty další FLAGS například pro programy... probuh, jak všechny ty vazby mám zjistit? A můžu FLAGS upravit dodatečně, nebo musím zkompilovat celý Portage? Toť jsou otázky, které zatím se mi honí hlavou, protože doposud se mi (hlavně z časových důvodů) nepodařilo Gentoo nainstalovat. Samozřejmě to nebyly problémy jen s USE Flags, ale i jiné. Tenhle systém je zajímavý, ale pro člověka, který se běžně nehrabe v konfigurácích atd. jsou začátky těžké. ALe vůle je a to je důležité :)
Je nějaký důvod, proč nemůže být Sabayon mirrorován se všemi ostatními distribucemi?Asi nerozumím otázce. Máte na mysli v Sabayonu nastavit zdroje Gentoo? a používat klasický "emerge"?
Tak to by mi trošku vadilo. Řešíš to nějak? Bugreport, …Zatím prohledávám fóra, zda li někdo něco podobného neřešil. Věřím, že jistá pravděpodobnost tu je, že někdo používá Gentoo/Sabayon a ATI X1100-X1950. ALe máte pravdu, do Bugreportu jsem se nepodíval. A pokud to tam nebude, tak to tam přidám.
No u mě je problém s USE FLAGS atd.. Vše o procesoru si najdu, přidám, není problém. Ale ty další FLAGS například pro programy... probuh, jak všechny ty vazby mám zjistit? A můžu FLAGS upravit dodatečně, nebo musím zkompilovat celý Portage? Toť jsou otázky, které zatím se mi honí hlavou, protože doposud se mi (hlavně z časových důvodů) nepodařilo Gentoo nainstalovat. Samozřejmě to nebyly problémy jen s USE Flags, ale i jiné. Tenhle systém je zajímavý, ale pro člověka, který se běžně nehrabe v konfigurácích atd. jsou začátky těžké. ALe vůle je a to je důležité :)USE flags jsou triviální. Prostě si zapnu co chci, aby programy uměly. Najdu si seznam globálních flagů, ty si poladím, jak chci. A lze to za běhu bez problémů měnit a nechat si překompilovat, co je potřeba například zároveň s updatem pomocí „emerge -avDNu world“ (--ask, --verbose, --deep, --new-use, --update). Naopak CPU flagy je hodně důležité nastavit hned nazačátku, protože (pokud se něco nezměnilo) tak je systém neměl zaznamenané tak jako use. Za večeři jsem ochotný předvést a projít s tebou základní věci. Mimochodem, znám pár lidí, co na Gentoo začínali :).
Asi nerozumím otázce. Máte na mysli v Sabayonu nastavit zdroje Gentoo? a používat klasický "emerge"?Ale vůbec ne. Mám na mysli to, že balíčky běžných distribucí jsou k dispozici na FTP/HTTP/rsync serverech mnoha českých univerzit a firem. Takže není třeba stahovat z nějakého přetíženého zdroje. Navíc teďka jsem koukal, že by Sabayon měl fungovat na torrentu, což by mělo dávat ještě lepší výsledky (odhlehčení serverů, atd). Prosím nevykat, jsme v přátelské diskuzi :).
Zatím prohledávám fóra, zda li někdo něco podobného neřešil. Věřím, že jistá pravděpodobnost tu je, že někdo používá Gentoo/Sabayon a ATI X1100-X1950. ALe máte pravdu, do Bugreportu jsem se nepodíval. A pokud to tam nebude, tak to tam přidám.Jedinou ATI, co tu mám je Radeon 9250, a ta bude fungovat snad všude.
Jinak zeptal bych se, ta ATI 9250, jaký ovladač používáš? řekl bych že proprierní asi těžko, páč grafiky před HD verzemi už nejsou podporovány, takže by mě tvůj xorg.conf a podobné soubory s nastavením mohly inspirovat :)Momentálně leží ten počítač ve skříni, ale pár let to byl můj hlavní pracovní stroj a minulý rok sloužil jako televize. Používal jsem na tom opensource radeon driver a xorg.conf jsem nepoužíval (s výjimkou doby, kdy k němu byly připojené dva monitory, to jsem musel nastavovat virtuální velikost, ale možná by to dneska už šlo bez něj).
CO se týče toho Bugreportu, tak včera jsem to o půlnoci sesmolil a poslal. Uvidíme jak si s mojí angličtinou poradí :DDoporučuju bugreporty rovnou odkazovat tady v diskuzi :).
Chyba je hlášená .
Section "Extensions" #Option "Composite" "Enable" EndSection
Section "Extensions" Option "Composite" "Disabled" EndSectionPak restartuj Xserver nebo restartuj.
, ale žádná změna k lepšímu. Samozřejmě jsem restartoval. glxgears ve fullrežimu dávají asi 1.383FPS při 800MHz a 3.3FPS při 2GHz, takže je evidentní, že to tahá CPU. ALe i tak děkuji za snahu. DíkySection "Extensions" Option "Composite" "Disabled" EndSection
Option "Composite" "Disabled"mélo tam být
Option "Composite" "Disable"sorry, zkus to ještě..
Tiskni
Sdílej: