Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
v době, kdy mohli veřejné mínění ovlivnit. Teď už je to jedno.A to ti přijde v pořádku? Místo toho tu jela propaganda druhé strany a ta ovlivňovala veřejné mínění. Má společnost fungovat tak, že někdo nahoře rozhodne, jednu propagandu zakáže a druhou pustí naplno a tím ovlivní, co si lidé budou myslet?
nóóóó mý veřejný mínění spíš víc vovlivnily tydlecty komoušský metody neschopný spolunistický vlády :P ;D
krásných 25% populace vinilo z invaze NATOSpíš 25 % to přizná veřejně. Ta skutečná čísla budou vyšší, tipuji tak 50 na 50. Toho se politici bojí, že by se to mohlo zváhnout a přišli by o svoje korýtka. Vzhledem k tomu, jaká je tu hysterie vyvolaná velkými médii a jak jsou lidé trestáni za projevení odlišného názoru, tak si každý radši dvakrát rozmyslí, co bude říkat na veřejnosti.
jedinej kdo tady jako porušoval pravidla byly cz nicky. vode mě ta zpovykaná neziskova už neuvidí ani pěťák :D ;D
Porušovalo to pravidla? Porušovalo.Komix
nicky vlastně jakoby tim vodblokováním jenom dokázaly že ty weby nikdy žádný pravidla neporušily když teďko mužou zase uplně normálně běžet a pravidla se nezměnily a sou furt stejný :D :D
pachut rozsahle cenzury nazoru na pochybnych wbech jako je idnes, novinky, seznam, nebo jake vselijake weby to jsou, ktere nemilosrdne cenzuruji vsechny, kteri nesdili rezimni nazor a tim vytvari falesny dojem jednoty
Zajímavé je, že ne vždy to tak bylo. Ještě pár let zpátky tam byly názory takřka o 180 ° opačné. Orientované trochu doleva (ale taková ta stará klasická levice) a spíš na východ, případně levý střed a lidi poměrně kritičtí k západu (převážně ve smyslu, že nic není černobílé a že nebudeme přece lézt Američanům do zadku), ale nic extrémního. A to i v dobách, kdy už byly povinné registrace a ověřování totožnosti. Tehdy redakce cenzurovala primárně vulgarity nebo zřejmé porušení zákona, ale jinak to asi dost vystihovalo názory průměrných čtenářů (resp. těch, kteří byli ochotní se registrovat a měli čas se vykecávat v diskusích). Dneska je to úplně jiné, ty komentáře většinou souzní s názorem redakce a od posledních voleb i s názorem vlády. Moc se mi nechce věřit, že by česká veřejnost takhle výrazně změnila názory, spíš mi přijde, že redakce ty lidi vystrnadila nebo odsunula jejich komentáře na pozice, které prakticky nikdo nečte. Ještě pamatuji období, kdy v diskusích na SeznamZprávách byla jiná atmosféra než na Novinkách, což by se snad dalo vysvětlit odlišným složením čtenářů, ale dneska jsou ty diskuse víceméně stejné.
Těch diskusí jsem se nikdy aktivně neúčastnil, nebyl jsem ani registrovaný, ale celkem často jsem po přečtení článku nakouknul do diskuse a přečetl si pár názorů. Tohle jsou moje subjektivní dojmy z toho, jak se to v čase měnilo.
Dneska mi přijde hodně zrádné zjišťovat „co si lidi myslí“ z těchto zdrojů. Dá se tím velice snadno manipulovat – při takovém objemu komentářů ani není potřeba je generovat nebo si je psát sám, stačí ty nepohodlné odsunout na další stránky a jiné vypíchnout. Většina čtenářů koukne (když už) jen na první stránku komentářů maximálně na druhou, ale ne na desátou. Globální weby resp. sociální sítě tohle řídí algoritmicky a pomocí AI – a obávám se, že „náš“ místní Seznam se k tomu už taky dopracoval.
Tiskni
Sdílej: