Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Evropská komise chce jít ještě dále a podle reportu doporučuje oddělení operačního systému od železa. Předinstalovaný operační systém MS Windows prý vadí vývoji a má negativní vliv na konkurenční prostředí, v němž by zákazník měl na výběr. Zdroj globalisation.eu.
Tiskni
Sdílej:
Pokud by EK měla být objektivní, tak by musela přikázat i Applu prodávat Macy bez masoxu.
To je samozřejmě logické, pokud by se mělo takové opatření týkat Microsoftu, musí se týkat i Apple.
Apple sam vyraba MAC a tym padom si moze podla mna urcit aky system na nom pobezi .... Na rozdiel od MicrosoftuA občané EU (zastoupeni politickými orgány) mají právo si určit za jakých podmínek bude zboží v jejich prostoru prodáváno. V tom případě, že přijdou na to, že je určitá regulace výhodnější než ponechat nadnárodním korporacím volné ruce. Na druhou stranu nikdo Microsoft nenutí, aby v EU svoje produkty prodával, když se nechce přizpůsobit. Takže buď bude svoboda občanů anebo svoboda průmyslových korporací - obojí najednou nejde.
Pokud by EK měla být objektivní, tak by musela přikázat i Applu prodávat Macy bez masoxu.A proč ne, vždyť i na Maca si můžete chtít nainstalovat Linux. Samozřejmě, že je to velké regulační ZLO, chtít takhle regulovat svobodný (= lobbyisty a korupcí získaný) trh operačních systémů! Vždyť jedině svobodný trh zajistí zdravou hospodářskou soutěž, která vede k výraznému pokroku. A přežije jen ten nejsilnější... Copak se to na příkladu MS neukázalo dost jasně? Windows Vista jsou toho jasným dokladem, takhle nějak vypadá ta pravá zářná budoucnost vývoje svobodného (nijak neregulovaného) trhu
proste NEMUZETE prinutit vyrobce, aby Vam prodaval stary produkt, kdyz vyrabi novy (a navic za puvodni ceny). Hned bych si sel koupit novou Skodu 110R
To je ovšem docela rozdíl. Škodovka už dávno nemá adaptované výrobní linky na 110R a ostatně ani nedostává díly. Oproti tomu pro výrobce software je prodej staré verze jen otázkou vylisování médií a vytištění manuálu - a dnes, v době elektronické distribuce, už ani to ne.
klidne at se Windows (nebo jiny KdoViCoOS) predinstalovavaji (ja se normalne opravdu nechci otravovat instalaci systemu), ale MUSI byt mozne koupit pocitac bez tohoto OS.
Ale právě o to tady jde…
Omyl, o to jde Vam. Jde o to i EK? Ja mam intenzivni pocit, ze jde ciste o to, aby nebyly predinstalovane Windows, coz je spatne.Špatně je hlavně to, že vaše "intezivní pocity" jsou úplně mimo mísu. V odkazovaném článku se např. o ničem takovém nemluví, takže ten brouk straší jen ve vaší hlavě. To vám ale těžko bude řešit EK, zkuste psychiatra
Omyl, o to jde Vam. Jde o to i EK? Ja mam intenzivni pocit, ze jde ciste o to, aby nebyly predinstalovane Windows, coz je spatne.Ale klidne at predinstalovane jsou, ale at je to reseno stejnym zpusobem jako se to dalo resit s win98. po nainstalovani se z registru odmazne product key a po spusteni pocitace se windows zeptaji na jeho zadani. Pokud jsem si koupil pocitac i s win, tak k nim logicky musim dostat product key. Pokud si koupim pocitac bez win, tak k nim ten product key nemam, tudis ho tam nemuzu zadat a pokud tam nezadam nejaky upirateny, tak stejne ty win nespustim. Ve vysledku tedy zakaznika co si koupi pocitac i se sw zatizis pouze opsanim product key, zakaznik kterej ma pocitac bez sw stejne podle licencniho ujednani nesmi ten sw vyuzivat.
Proč by měl být kupující ochuzen o možnost volby koupit zvlášť SW a HW?Protože "svobodný trh" znamená, že si ten nejsilnější může dělat co chce. Proto.