Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Co jsem se dival do dokumentace, tak chybi podpora SQL200x, podporovano je pouze SQL99, tudiz je to srovnatelne s Firebirdem.SQL 2003 obsahuje pouze malé změny, z nichž je velká část již v 602SQL implementována. A co se týká SQL 2006, nemám bohužel žádné informace o míře implementace v různých DBMS (a ani nevím, co se tam vlastně všechno měnilo).
Skutecne by mne zajimalo, na zaklade ceho tvrdis, ze je 602SQL rychlejsi nez PostgreSQL?Je možné, že už to neplatí. Před časem jsem viděl benchmarky, které to dokazovaly (a kde PostgreSQL dopadl jednoznačně nejhůř ze všech testovaných DBMS, nejlépe naopak MySQL, kromě složitějších spojení). Třeba už je na tom dnes lépe.
Za druhy 5.x verze MySQL se zdaleka nedaji oznacit jako primitivni, funkcionalitou bych rekl ze jsou adekvatni 602 (patrne na fulltext).Ano, verze 5 už má konečně téměř plnohodnotnou funkcionalitu (včetně funkcí, pohledů, triggerů a dalších důležitých věcí). Protože smyslem MySQL původně vůbec nebylo pouštět se do této oblasti - naopak byla cílem co největší rychlost pro jednoduché použití (bez transakcí, bez spojování mnoha tabulek atd.), člověk by tomu možná odpustil i takové věci, jako že mimo InnoDB nefunguje referenční integrita. Co je však neoddiskutovatelné, je řada dosud neopravených chyb, zejména té s nabouráním heapu při uvolňování dočasných tabulek. Pětka se aspoň při jejím výskytu automaticky restartuje, kdežto čtyřka padla na hubu (podle toho, jak byla zkompilována - buď rovnou crash, nebo v horším případě zůstalo viset vlákno, aniž by uvolnilo zámky, takže se následně hryzl i zbytek).
Dovolim si predpokladat, ze kdyby 602SQL podporoval SQL2003 tak by se k tomu 602 hrde hlasila.V dokumentaci jsem zmínky o SQL 2003 (např. u sekvencí) viděl.
V 90 letech se jednalo o unikatni system porovnatelny s MSAccessem.Ehm, to je poněkud mimo, ne? Access je spíš jednoduché klikátko pro vytváření primitivních jednouživatelských aplikací nad obyčejným souborem. Přestože toho umí mnohem víc, směřuje a vždycky směřoval do oblasti osobního použití. Naproti tomu WinBase602/602SQL mířil o třídu výš, někam mezi Access a Oracle.
Ta hlavni je, ze ho pouziva mensi nez kriticke mnozstvi lidi, aby se mohl zaplatit vyvoj.Nemám představu, kolik lidí ho používá. Vzhledem k bídnému marketingu, vysoké ceně (kromě jednouživatelské verze) a také častým změnám licencí (co verze, to jiná licence) jich ale asi opravdu nebude mnoho.
Kdyby se kod otevrel pred 3,4 roky, tak by mel dnes mozna podobnou pozici jako Firebird.Souhlasím. Ale musím se opakovat, když řeknu, že také byla velká chyba pohřbít to původní klientské prostředí, které nabízelo možnost velice rychle vytvořit kompletní aplikaci.
nemuze nekdo rici, jak se provadi pristup k databazi na servru. Je k tomu nejaka knihovna . Na HP pisou o API, ale to me pripada, ze je to na strane windows.Je na to knihovna pro C/C++, rozhraní pro Pascal/Delphi, PHP a dále pak ODBC, JDBC a SDBC. Všechno se to dá stáhnout.
Dale tam stoji, ze server muze fungovat jako 'uloha' nebo demon. Co to znamena 'jako uloha'?"Jako úloha" znamená na popředí. Vypisuje nějaké informace a lze ho ovládat z klávesnice. Démon se chová jako démon, tedy bez interakce s uživatelem.
Tiskni
Sdílej: