Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
U FreeDos nesmíme přehlížet použití jako RealTimeOS v různých průmyslových zařízeních. Tím máme nasazení na aktuální potřebě a ne jenom ke zprovoznění "starých" SW, i když je většinové.
Tak jsem to lehce otestoval ...
Na Celeronu Tualatin 1,1G (VIA 686) to docela běhá, grafika VESA (nVidia MX440). Problémy jsem měl s myší, s kuličkovou Genius NetScroll v COM1 to spadlo do BSOD, optická Genius nefungovala v USB, ale v PS/2 s redukcí bez problémů.
Po nainstalování to nabídlo instalaci driverů k síťové kartě, SCSI řadiči a ještě k něčemu - vše selhalo. Pozdější instalace ovl. k síť. kartě RTL8139 (to nejobyčejnější) z diskety se taky nepodařila, disketová mechanika jako by neexistovala.
Překvapilo mne, že v nastavení lze najít menu, kde se povoluje hibernace (jestli funguje nevím), ale spousta jiných záležitostí, třeba i jen audio mixer zcela chybí.
Při instalaci jsem zvolil češtinu a po dokončení bylo vše v podivném mixu angličtiny a holandštiny (pár českých hlášek se taky objevilo), přenastavit na angličtinu (US) se zřejmě povedlo, nastavení se sice jakoby neuloží, ale po reastartu zůstala jen angličtina a tu a tam nějaký český nápis
Testnul jsem i nějaký software, ale moc toho pro Wokna doma nemám, pár koupených her, co jsem dostal k hardwaru a to, co lze volně stáhnout ... moc toho nefunguje, něco se nainstaluje, ale nejde spustit ... VESA driver je značně pomalý (což zcela eliminuje hry), mizerně se překresluje atd...
Nadějné to je, ale je to příliš nehotové.
Tiskni
Sdílej: