Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Ta licence zaručuje, že ti co ke kódu přispěli v čase T mají nárok na změny, které učiní někdo jiný v čase T+t. Tak jako on mohl využít jejich předchozí dílo i oni mají právo užít to následné.Ehm, ne. Nic takového GPL nezaručuje. Dokonce bych řekl že je to proti duchu té licence, protože ta je vyloženě uživatelo-centrická a na vývojáře v upstreamu úplně dlabe. GPL zjednodušeně řečeno vynucuje povinnosti na tom kdo software šíří a to směrem dolů. A to takové, aby pokud už někomu něco z toho díla zpřístupňuje, tak aby umožnil přístup k všemu tomu k čemu se sám dle té licence sám může dostat/domáhat. Nic jako povinnost zpřístupnit svoje změny zpět tomu od koho kód získáte tam není. Dokonce pokud si necháte dílo jen sami pro sebe tak je dle GPL všechno OK i kdyby jste tam přidali já nevím co případně opravili sebekritičtější chybu.
Je zajímavé jak otázku krádeže vytahují zejména ti co chtějí pouze brát a nikoli již na oplátku dávat. Zloděj křičí, chyťte zloděje!.Tady máte pravdu, ale naštěstí doba, kdy bylo otevřeně doporučováno aby lidé do kódu s ne-GPL licencí vkládali svůj kód a vyžadovali na těch pár řádek GPL licenci (Takže pak nemohl být začleněn do upstreamu pod původní licencí). Už skončila před lety.
Tiskni
Sdílej: