Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Proc vtip? Takovych tutorialu treba pro komercni Windows aplikace existuje spousta, dodavaji se primo na instalacnim CD jako soucast manualu.Pokud vím, tak většina lidí okolo GNU/Linuxu nemá Flash příliž v oblibě. Nedokážu si ho představit v článku tady na ABCLinuxu. Brrrr. Příšerná představa. Ale nic nebrání to překonvertovat třeba do OGGu, ne?
Ale mít na stránce krásnej malej odkaz na video anebo hnusnej Flash,No, vždyť to by tě nikdo nenutil. Já sice nejsem nějak ideologicky zaťatej pro Flashi, ale když mi někdo podstrčí půlmegabajtový web, kde se všechno hýbe a ještě mi to škrundá z reproduktoru do písniček, tak jdu prostě dál - takové věci, ať si strčí za klobouk. A kdyby byl v článku/manuálu pohyblivý obrázek místo screenshotu, také by se mi to asi dobře nečetlo. Ale dovedu si představit textový odkaz, pomocí kterého by takový instruktážní klip šel stáhnout (nebo ten odkaz otevřít rovnou v přehrávači.
Proč to teda dělat ve FlashiV tom bude asi kámen úrazu. Tipoval bych, že ten formát pro tento účel nabízí nějaké výhodnější podmínky. Jinak si nedovedu představit, proč by ten program neměl třeba parametr, kterým by se dal výstupní formát zvolit.
Ale dovedu si představit textový odkaz, pomocí kterého by takový instruktážní klip šel stáhnout (nebo ten odkaz otevřít rovnou v přehrávači.Přesně tak, jenom by to nemusel být zrovinka Flash, ale něco, co přehrajou všichni bez problémů nehledě na ideologické či jiné postoje.
V tom bude asi kámen úrazu. Tipoval bych, že ten formát pro tento účel nabízí nějaké výhodnější podmínky. Jinak si nedovedu představit, proč by ten program neměl třeba parametr, kterým by se dal výstupní formát zvolit.Řekl bych, že v tomto se zrovna projevuje jakási zvláštní tendence vývojářů přizpůsobovat se většinovému způsobu myšlení spíše než vlastní své logické úvaze. Nevím, co za výhodnější podmínky může nabízet Flash, když se nejedná o vektorová data. Spíše bych řekl, že na to není tak docela vhodný.
Proč to teda dělat ve Flashi, když FlashPlayer nemá skoro nikdo nainstalovanej, protože je proprietární a proto ho lidi asi nechtěj?Myslis? Dobry namet na anketu: FlashPlayer a) mam b) nechci protoze je proprietarni c) nemam protoze nepotrebuji
Když něco nechci, neznamená, že to nepotřebuju a naopak.Krome toho zivotni situaci typu: program NECHCI, ale potrebuji a tudiz pouzivam, je lepe resit u psychologa nebo u psychiatra, nebot je to informace o psychickem stavu jednotlivce, ktera je pro ostatni verejnost (a tedy verejnou anketu) dost nezajimava :)
Nebo nahrát přes vnc2swf, potom jít k někomu, kdo má flash (ideálně s woknama, aby ten tutoriál vypadal XPéčkově), vzít kameru, spustit přehrávání a nahrát na kameru... No tak pravda gvidcap by možná byl snažší, ale takhle to bude mnohem zábavnější
Tiskni
Sdílej: