Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
tj. šířený produkt s uzavřeným zdrojovým kódem;Proprietární nerovná se šířený.
To bych také mohl nazvat proprietární čtyřřádkový skript, který jsem včera napsal a nezveřejnil ho...Teoreticky ano, i když tu logiku trochu převracíš... Já to posuzuji podle výrazu proprietární -- vlastnický, majetnický (vztah k softwaru). Zprávičku jsem psal s tím, že proprietární je velká množina, do které spadají jak produkty šířené s nesvobodnou licencí, tak nešířené. Ostatně "proprietor" není prodejce ani distributor, ale vlastník. Vyvine-li pro své potřeby firma třeba rozsáhlý intranetový systém, nemusí jít o nic jednoúčelového. Ten systém může mít jméno, a dokonce může být známý i mimo firmu -- jen tam není snaha o další distribuci. Myslím ale, že splňuje podmínky pro kvalifikaci jako nesvobodný, uzavřený, proprietární software.
pokud si software firma vyvinula sama, tak je pro ni zcela otevřený, a poněvadž není šířen, tak pro nikoho jiného není uzavřený ani otevřený.To, že není šířen, přeci neznamená, že pro tebe není uzavřený. Kdyby v pekárně pekli koblihy jen sami pro sebe a nikomu je neprodávali, ještě by to přeci neznamenalo, že ty koblihy neexistují, že v nich není mouka, a že ačkoliv všichni zaměstnanci vypráví, jak bezvadně chutnají, tak ty je prostě nikdy nedostaneš.
Kromě toho, když proprietární definuješ takhle, tak jak se pak jmenuje ten software, kterému proprietární říkám já?Také proprietární. Zmiňoval jsem přeci, že je to skupina, která má podmnožiny. Nevím, jak ty jednotlivé podmnožiny pojmenovávat.
To, že není šířen, přeci neznamená, že pro tebe není uzavřený(Fuj, takové množství záporů v jedné větě.) Ale neznamená to ani, že pro tebe není svobodný. Jinými slovy: to, že SW není šířen, znamená, že může být svobodný. Svobodný SW, tě přeci nikdo nenutí šířit. Pro zjednodušení, jakmile se jednou kódu dotkne GPL, tak je prostě svobodný
až na to první "šíření"Je jedno kolikrát (a kolika subjektům). V tomto okamžiku je šířen a děje se tak pod GPL => jde o svobodný SW.
Tiskni
Sdílej: