Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Oni spolupracují čistě jen se Švýcarskou policí. Aby vyšetřovatelé z jiných států mohli dostat nějaké logy, musí jít přes Švýcarskou policii.Evidentně si to Švýcarská policie dokázala zautomatizovat a automaticky povolovat žádosti z různých jiných policii, protože jinak by nedokázala odsouhlasit a postoupit 7000 žádosti ročně, což je kolik? 20 denně. Věříte ze zodpovědný úředník, třeba švýcarský prokurátor nebo detektiv čte 20 žádosti denně, přemýšlí, zda jsou oprávněné, minimální, ohrožující Švýcarsko, nezasahujici do práv a svobod nevinných nebo potenciálně nevinných s pak je po hluboké úvaze rozhodne? Dvacet denně, den za dnem?! Furt? 365 dnů v roce? Nebo je to spis automaticky approved a hotovo?!
Dvacet denně, den za dnem?! Furt? 365 dnů v roce?Stačí spísať zmluvu na outsourcing do Indie. Vyjde to lacnejšie ako automat.
"ProtonMail founder Andy Yen originally stated that the company would rather leave Switzerland than comply with the Swiss Surveillance Act. ProtonMail chose to stay in Switzerland, and thus has to comply with it."Njn kam by taky měli odejít, aby to bylo lepší? Nic moc mě nenapadá.
hmmm, že by proton dostával víc žádostí, jak rostla jeho popularita? nebo že by law enforcement posílal víc žádostí všeobecně? ne, to by bylo moc jednoduché! musí v tom být nějaké spiknutí
co s tím? abolish the police, jiku?
Tiskni
Sdílej: