OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
To sice chapu, na druhou stranu cisla ubuntu hovori jasne, je to BEST BFU distro, kdyz mi na letosnim linexpu rekl clovek ze suse ze taky pouziva wiki/forum ubuntu k reseni banalnich problemu dal jsem mu za pravdu.
eh.. kde4 dost schladilo moj apetit k tomuto prostrediu pred tym stastny uzivatel kde3.. gnome mi nesadlo a preto som na xfce/flux ale popravde gnome-shell mi pripada ako krok vedla.... vyzera ze ubuntaci sa boja odlivu uzivatelov koli gnome-shell, resp alebo su jediny normalny... unity je pekny pocin.. mark mysli na nas..
eh skusil som a celkom sa mi to pozdava. je to dost podobne co sa myslienky tyka gnome-shellu az na to ze je tam ten rozdiel ze neni to riesene ako prepinac ploch.. gnome-shell==super prepinac ploch..... takze Unity vyzera pouzitelnejsie. osobne si myslim ze Canonical ma velky potencial ale na druhej strane aby to nebolo ochudobnenie komunity ked si vyvijaju vlastne rozhranie na vlastnu pest aj ked je to len rozsirenie existujuceho gnome.
Tiskni
Sdílej: