Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Bylo vydáno Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal. Jednou z hlavních novinek je integrace webových aplikací do pracovního prostředí. Více v poznámkách k vydání. Oslava vydání nové verze, Ubuntu Release Party, se bude konat 10. listopadu v Praze. Bylo vybráno jméno pro Ubuntu 13.04. Po Quantal Quetzal bude následovat Raring Ringtail.
Tiskni
Sdílej:
Download 32bit xubuntu a ubuntu..
http://www.multiload.cz/slozka/5662/linux/
Bylo by možné stručně popsat, co tam je za problém (reklama, špehování) a jak se toho zbavit?
Je standardní Ubuntu použitelné i pro starší HW, nebo bude lépe rovnou sáhnout po něčem odlehčenějším - třeba Lubuntu?Díky. No, nebýt toho, že Fedora stále neumí bootovat přímo ISO obraz, šel bych o dům dál..
Fedora stále neumí bootovat přímo ISO obrazPokud mate na mysli ISO image ulozenou na disku, tak to mi do F16 fungovalo.
To tady s tema reakcema dost prehanite. To je pak spyware i firefox a chromium a IE protoze podporuje "naseptavani" v search baru.
To ze se Canonical snazi zaplatit open-source vyvoj z vyhledavani v Amazonu integrovaneho do systemu me naopak prijde OK a to i kdyz je Amazon s jejich DRM a vzdalenym mazanim 1984 celkem evil.
Achjo, tohle je fakt fanatismus. Spyware? Data co z tohohle Amazon ziska jsou pro ne bezcenny. Nebo je spatne zinterpretuji a dojdou k zaveru ze nejzadanejsi jsou dvd "Terminal" a "Firefox".
Adware? Jiste, ale na tom neni vubec nic spatneho - stejne tak je adware i Mint, Firefox a Ubuntu bylo uz dlouho - viz vyhledavace platici za uzivatele.
Neplati jim za ty data ale za reklamu a to je v poradku
Operační systém nemá odesílat nějaká data do éteru bez vědomí a souhlasu uživatele/majitele.
Podle tehle definice je spatne i avahi, ARP nebo treba Wi-Fi ... No matne si vzpomina ze proti avahi dokonce i byla podobna kritika
Podle tehle definice je spatne i avahi, ARP nebo treba Wi-FiTohle jsou dobre dokumentovane systemove sluzby plne pod kontrolou uzivatele.
Je spousta služeb o kterých nikdo nic neví, ale vesele běží a dělají co mají mimo kontrolu uživatele.A ktere systemove sluzby v defaultni instalaci vetsiny distribuci to jsou?
Asi tak. Ja nevim co dela muj kod kdyz se vratim po vikendu do prace
12.10 jsem jeste nevidel, ale i 12.04 uz prohledava ve vychozi instalaci BBC iPlayer a YouTube
Ale je fakt ze ne ve vychozim tabu v dashi ale po prekliknuti na video - mit podivne vysledky v tom vychozim tabu by me asi taky stvalo - snad s tim neco udelaji
Tak uz jsem upgradoval na 12.10 (kvuli gstreamer-1.0).
Diky za radu. Uz jsem se chystal prejit na gentoo ale pak jsem radej jen odklik tu jednu moznost v nastaveni soukromi . Bych si tam i to vyhledavani v Amazonu nechal kdyby aspon fungovalo
Po kliknuti na nejaky vysledek se otevre ve Firefoxu JSON odpoved z https://productsearch.ubuntu.com/