Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Aby byli ABI kompatibilni tak tam maj ten linux ve virtualuTo si myslím, že právě není pravda: WSL provides a Linux-compatible kernel interface developed by Microsoft (containing no Linux kernel code), with user-mode binaries from Ubuntu running on top of it[4]: https://msdn.microsoft.com/en-us/commandline/wsl/about WSL je právě nezávislá reimplementace Linux ABI nad NT kernelem. Obdobně jako je možné spouštět Linux binárky nad FreeBSD. Ta reimplementace je poměrně rozsáhlá, např. nemodifikovaná linuxová binárka "ip" ukazuje kompletní konfiguraci adaptérů z Windows.
A s přesně opačným cílem – zatímco Wine umožňuje postupně odbourávat proprietární software a používat svobodný OS už ve chvíli, kdy ještě jsi závislý na nějakých proprietárních aplikacích, tak tohle se se snaží zatáhnout do bahna proprietárního softwaru i některé uživatele GNU/Linuxových aplikací.
# generovani xorg.conf s povolenim pretaktovavani, bez pripojenych monitoru, pro vsechny dostupne grafarny sudo nvidia-xconfig --cool-bits=28 --allow-empty-initial-configuration --enable-all-gpus # povoleni manualniho nastaveni vetraku nvidia-settings -a [gpu:${card}]/GPUFanControlState=1 # nastaveni procent vetraku nvidia-settings -a [fan:${card}]/GPUTargetFanSpeed=100 # prepnuti z auto na power profil kde je mozne rucni nastaveni nvidia-settings -a [gpu:${card}]/GPUPowerMizerMode=1 # pridani +1500 (napr. u 1050/1060/1080 je max +2000, zjistitelne pripadne pres GUI Nvidia-Settings) nvidia-settings -a [gpu:${card}]/GPUMemoryTransferRateOffset[3]=1500
podla mna su aj tak vsetci pouzivat winMohol by si to prosím ťa preložiť do zrozumiteľnejšieho jazyka? Kľudne môžeš použiť aj slovenčinu.
Má to být kvůli usnadnění práce vývojářů, aby mohli používát jednotné nástroje - skripty a programy - a nemuseli kvůli tomu vést virtuální stroje. Není ani v plánu, že by došlo k nějaké implementaci UI, čili nějaká potřeba "konfigurace nvidie" je holý nesmysl. Je to nástroj pro vývojáře a nikoli pokus o sjednocování Windows a Linuxu; Linuxové binárky nepoběží nativně ve windows, ale je tam skrytý VM nazvaný "Windows Subsystem for Linux", WSL.
Kromě Ubuntu se chystá Fedora a OpenSuSE. Windows vyžadují zapnutí developer módu pro instalaci.
Pro MS je účel jasný - udržet vývojáře na platformě a usnadnit jim práci ve vlastním cloudu, který afaik nějakou formu linuxu využívá. Pro Ubuntu si nejsem úplně jistý, řekl bych, že tam bude nějaký příjem ze strany MS :).
Není ani v plánu, že by došlo k nějaké implementaci UI, čili nějaká potřeba "konfigurace nvidie" je holý nesmysl.GUI aplikace pod tím spouštět jdou, jen ne oficiálně.
Linuxové binárky nepoběží nativně ve windows, ale je tam skrytý VM nazvaný "Windows Subsystem for Linux", WSL.Afaik se jedná o něco podobného jako například vrstva kompatibility ve FreeBSD - kernel subsystém, který překládá Linux/POSIX syscally na syscally nativní.
Windows vyžadují zapnutí developer módu pro instalaci.Pokud se nepletu, tak v nejnovějším insider preview buildu již nevyžadují.
sudo rm -rf /mnt/c/*
To Widle pěkně vylepší.
Tiskni
Sdílej: