Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Zrovna včera som inštaloval kubuntu 17.04 pre študenta, čo chce programovať, a bol som rozčarovaný. Tak dnes skúšam 17.10 a ... ako tam BFU inštaluje software?
Keď kliknem vľavo dole na "Show applications" dostanem zoznam pár aplikácií a hore input field s textom "Type to search". Keď napíšem "install" (nie je veľký rozdiel či napísem "install", "package" alebo "software") tak dostanem:
- 3 ikony
"Ubuntu Softw..."
"Software Upd..."
"Software & Up..."
Odhliadnuc do useknutých názvov, tie dve posledné položky sú, zdá sa, len nástroje na updatovanie. Nie inštalovanie nového softu. K "Ubuntu Softw..." sa dostanem za chvíľku.
- vľavo opäť ikona "Ubuntu Software" a pod tým text "14 more". Čoho "14 more"?
- vpravo od toho 5 riadkov s vecami ako "GNOME Packages", "GNOME Package Updater", "GNOME Color Manager", ... je tam 5 položiek. Nie 14. A nie je tam scrollbar.
Skúsim kliknúť "Ubuntu Software" a dostanem obrazovku, ktorá pravdepodobne dovoľuje nainštalovať kadečo, ale nejaký search box tam nie je. Je tam 6 kategórií, ale ani do jednej nespadajú veci pre vývoj software-u. Človek môže začať ťukať do klávesnice, a čuduj sa svete, zjaví sa input field a začne to vyhľadávať. Ale ako má BFU vedieť, že treba "písať len tak do priestoru"? Skúsim tam písať "g++" - nájde to všeličo, len nie g++. Skúsim písať "java" - takisto. "jdk" - takisto. "openjdk" - nenájde nič. "eclipse" - ponúkne eclipse Juno z roku 2012. Vlastne tie isté problémy som mal včera v 17.04, len package manager bol tuším iný. Btw, tiež mu chýbal scrollbar.
Ja viem, že môžem použiť apt-get atd. Ale to môžem ja. Nie, človek, ktorý s ubuntu nikdy nerobil. Aj keď je to programátor. Verím tomu, že keď ten systém predchystám tak bude fungovať uspokojivo. Ale to prvé stretnutie je bieda. Alebo je chyba vo mne?
apt
s shellu. V mém případě BFU stejně začínal na DOSu, takže by si mohl zavzpomínat na časy, kdy se aspoň snažil chápat, co se píše na obrazovce.
Pokud je to programátor, stejně asi bude potřebovat věci jako build-essential
, ne? A to má naklikávat v nějakém „obchodě s aplikacemi“? Nebo pokud dělá na vyšší úrovni abstrakce, asi někdy potkal npm
, pip
,…?
(a) BFU neinstaluje software. Správce instaluje software.Ak si už stretol BFU, ktorý nechce inštalovať software, tak to gratulujem. Ja som takého ešte nevidel.
b) BFU se naučí používat apt s shellu. V mém případě BFU stejně začínal na DOSu, takže by si mohl zavzpomínat na časy, kdy se aspoň snažil chápat, co se píše na obrazovce.Roky rozprávame Windowsákom, ako je blbosť inštalovať SW sťahovaním nejakého setup.exe z nejakej pofidérnej stránky. Že všetko nájdu v správcovi balíčkov. Ja hovorím: nenájde! Hovoríme im, že dať si na počítač Linux nie je problém a ty hovoríš, že si k tomu majú nájsť človeka, čo im to bude spravovať?
Pokud je to programátor, stejně asi bude potřebovat věci jako build-essential, ne?Nevie čo je build-essential, ale vie, že chce gcc/g++, make a JDK. Ani jedu z tých vecí tam nenájde. A vieš čo? Ani ten "build-essential" v tom "Ubuntu software" nenájde!
Ani ten "build-essential" v tom "Ubuntu software" nenájde!AppStream metadata většinou mají pouze grafické (desktopové) aplikace. Každopádně nevidím důvod, proč na tyhle pokročilejší věci nepoužít APT.
AppStream metadata většinou mají pouze grafické (desktopové) aplikace. Každopádně nevidím důvod, proč na tyhle pokročilejší věci nepoužít APT.Nemusíš pri apt poznať presné meno balíka? Ubuntu/Debian based distro používam len sporadicky a vždy sa trápim, keď sa mám dopátrať ku konkrétnemu menu balíka. Aj keď viem meno na inej distribúcii. Poznám človeka, čo sa živí programovaním už 20 rokov a jeho postoj je, že na všetko mu stačí eclipse (a možno FAR a nejaký MUA) a jeho pluginy. Od písania kódu, cez dokumentáciu, deployment, testovanie, reportovanie, ... Sú ľudia, ktorí nie sú počítačoví analfabeti, ale napriek tomu chcú pre elementárnu vec, ako je inštalácia SW nejaké klikátko. Ale nech. Dobre, dohodnime sa na tom, že treba použiť APT. Nemalo by Ubuntu nejako dať najavo človeku, čo ho vidí prvý krát, že APT existuje? Ak chceme aby bol Linux prístupný širokým masám, tak nemôžeme očakávať, že si užívateľ najprv prečíta brožúrku, alebo nájde mentora. Ak má byť tým klikátkom Synaptic, alebo niečo, čo funguje rovnako dobre, tak to musí byť tomu užívateľovi ponúknuté na prvých priečkach.
Nemalo by Ubuntu nejako dať najavo človeku, čo ho vidí prvý krát, že APT existuje?Ne. Běžný uživatel nemá co používat APT či nějaké pokročilé GUI nadstavby typu Synaptic. Pokud něco takového vyžaduje, není běžný uživatel.
(Je pravda, že v Ubuntu Software stále chybí některé aplikace, které mají problém s AppStream metadaty, nicméně většina desktopových aplikací je tam již k dispozici.)
stačí nainstalovat Synaptic a budeš mít to, co jsi potřeboval.Napíšem do "Ubuntu Software": synaptic a ... nič. Až keď následne stlačíš button "All", tak nájde "Synaptic package manager". Klikneš na to a: "No screenshot". Synaptic mi pár krát spadol - asi kvôli nedostatku pamäte. Až keď som VM zvýšil z 1GB na 2GB, tak sa rozbehol a musím povedať, že nájde, vysvetlí a nainštaluje to, čo som od neho chcel. A IMHO vyzerá lepšie ako "Ubuntu Software". Prečo ale nie je pred-inštalovaný, prečo ho Ubuntu Software nenájde pre kľúčová slová ako "package", "install", "software", ... zatiaľ čo nájde iné nesúvisiace balíky - to ostáva záhadou.
Tiskni
Sdílej: