Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Většina distribucí vypadá jako blitky.To je asi podobně neužitečná (byť pravdivá) informace jako že většina čechů neumí hrát na housle.
No to snad nezapnou, na notebooku není z nejlepších nápadů!
Docela mě udivuje, že jestě existují lidé kteří si myslí že jsou středem vesmíru a že jejich názor je posvátný.
Docela mě udivují zdejší reakce. GDM rozhodně není v nějak moc dobrém stavu. Jsem rád, že se objeví nový DM, protože Slim se už dlouho nevyvíjí.Čo sa dá očakávať od DM? Políčko pre username a políčko pre heslo. V krajnom prípade, ešte button "Shutdown". Povedz, čo tam ešte treba?
proč to má dělat až DM?Protože na světě existují počítače, které používá více lidí, kteří ne vždy mluví stejným jazykem. Proto se nastavení jazyka dává do přihlašovací obrazovky.
Defining the Problem To be written.Takže to vyzerá, že riešenie už máme. A problém snáď časom tiež bude
XDMCP - to či DM má ponúkať XDMCP nemá čo hľadať v GUI DM. To má nastaviť admin v nejakom konfiguráku a basta. A to vie aj XDM starý viac ako 10 rokov.Možná proto, že je tak starý, teď to dlouho nefungovalo ani v GDM, těším se, až to vrátí zpět, abych to mohl zase normálně používat.
Je to móda, no, ale zase na druhou stranu Xka pod rootem z módy vychází, takže bych to nějak nehrotil.
But that's not all: we might even be able to login using an OpenID or Facebook, etc. (zdroj)tak tomuhle opravdu nerozumim...
U vás se používají nabodeníčka v heslech a u jmen uživatelů ????On třeba i takovej '
#
' je na cz jinde než na us.
v KDE se neda vypnout kompl (a neni to problem KDE)To je dobře, že nemůžeš tomu druhému zničit session, pokud nejsi administrátor nebo nekopneš do skříně.
GDM ma proste spoustu problemu a uz dlouho je nikdo neresil.Zatím jsi jako problém popsal užitečnou schopnost GDM.
Stale ti to prijde jako vyhoda?To že ti to dovolí jen hibernovat, ale nedovolí ukončit všechny, i cizí, procesy? Ano.
nebo hibernovat do ram.., tak tam to je už na pováženou.Běžně uspáváme notebooky do RAM, nevidím na tom nic napováženou. Problém bych řešil spíš na hardwarové úrovni než na softwarové, tzn třeba baterií v počítači (klidně i ve stolním, aspoň by člověk vykryl krátké výpadky elektřiny).
No ono by se mohlo stát, že když jsou dva přihlášení a mají rozdělanou práci a ten jeden uspí do ram na notebooku, který je skoro vybitý a dojde mu baterie, tak jaksi ten druhý ztratí svou "rozdělanou" práci.Proto jsem ti na to odpověděl ještě než jsi to napsal :).
BTW, v GNOME je moznost vypnout/uspat/hibernovat (zadanim su hesla pokud je nalogovany jiny user), v KDE ta moznost neni protoze bug v GDM.Pokud vím, tak uspat se dá bez zadání hesla.
v KDE ta moznost neni protoze bug v GDMPošli prosím odkaz.
To neni feature, to je bug.Kaero o tomto bugu ale zatím nic nenapsal. Reaguju na jeho komentáře, ne na nějaký bug.
Když to tak vidím a promýšlím, JS a něcoML asi nebudou podstatným zádrhelem. Nicméně nelze optimalizovat něco, co slouží jednou jedinému, podruhé několika málo důvěryhodných a potřetí několika stovkám všelijakých uživatelů lačnících po zalogování. Začnu-li od konce, správa nepotřebuje GUI a uživatelé nesmí mít jiné možnosti než napsat oby dva povinné přihlašovací řetězce (ostatní nastavuje admin dle preferencí uživatele). Jednouživatel si vystačí s konzolí nebo autologinem, popř. s nejprimitivnějším dialogem. Rodina jako ta moje používá něco jako Slim, neb KDM ani GDM nevyužívala a locales a klávesnice se nastavují jinde a "nafurt". Vzdálené logování také GUI dialog nepotřebuje, takže odchod od GDM k jednoduššímu LightDM může mít smysl... I když:
http://cache.techie-buzz.com/images/ricky/lightdm-login_screen.png
Tiskni
Sdílej: