Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Před lety jsem se snažil o něco podobného: Jak jsem si (ne)koupil notebook, ale neměl jsem tolik trpělivosti a nakonec jsem si radši počítač postavil sám ze součástek.
cožeto jakože poslali z toho lenova za vodpověď?????? :O :O :D :D
Notebooky samozřejmě umožňují instalaci jiných OS. Ovšem v dnešních noteboocích s licencí Windows 8 je licence OS přímo v UEFI rozhraní BIOSu v základní desce. Nemáme mechanismy, jak tuto licenci odstranit, případně přenést. Když to vezmu z hlediska HW a ne licenčního/právního, tak výrobce ve své nabídce náhradních dílů má FRU PN základních desek, zvlášť deska s WIn8, zvlášť deska s Win8PRO, zvlášť deska bezOS. Pokud chcete notebook bez OS, musíme zaměnit původní desku s OS za desku bez OS (za předpokladu, že existuje varianta desky bezOS), samozřejmě nákladově je tento proces nerentabilní pro zákazníka.
nicmene pointa je v tom, ze u PC/NB jde (v podstate) o "IBM Compatible HW", umoznujici jednoduchou instalaci Non-Windows systemuToto je lepsie do debat o vrateni MS nezatahovat, lebo sa vyrobca naserie a uzamkne secure boot s klucami len pre Windows. Cely tento argument razom odpadne. Uz to nebude univerzalna masina s Windows, ale Windows masina. A budeme mat vsetci po ptakach.
Nátlak na výrobce HW, aby povinně přibalovali MS Windows k prodávaným počítačům, je jednou z pochybných praktik, díky které se Microsoftu podařilo získat a z velké míry dodnes udržet svůj podíl na poli desktopových operačních systémů.A to si autor myslí že kdyby tam byl default Linux tak by lidé nemigrovali na Windows?
Knedlíky se také prodávají samostatně a ve většině restaurací ti je z jídla odečtou, pokud je nechceš, nebo chceš něco jiného.Fakt? Aha, to jsem netušil
Tiskni
Sdílej: