Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Novou verzi oficiální distribuce minipočítače Raspberry Pi doplňuje i nová verze instalačního nástroje NOOBS 1.3.10. Mimo jiné došlo k následujícím změnám: Java aktualizována na JDK 8, Mathematica na verzi 10 a Sonic Pi na verzi 2. Součástí standardní instalace je nově Minecraft Pi.
Tiskni
Sdílej:
Pro našeho zákazníka, který RPi využívá pro nekritický sběr průmyslových dat, jsme ve firmě PiKRON připravili řešení, které prodlužuje životnost SDcard tím, že je kromě updatů trvale montovaná RO. Pro případná aplikační data, která mají být zachovaná přes reboot, ja možné využít další partition.
Řešení s využitím AUFS máme otestované pro jádra 3.12 a 3.16. Patche jsou spravované v GITu zde
https://github.com/ppisa/linux-rpi
Skript pro spuštění v režimu overlay (init=/sbin/init-overlay) je součástí servisních nástrojů v GItu
https://github.com/ppisa/rpi-utils
Pro instalaci stačí spustit utilitu
/sbin/overlayctl install
Jejími příkazy status, enable atd lze ovládat, jestli příští reboot bude probíhat v overlay režimu. Trochu více informací o koncepci 5e3en9 lze naléz v souboru
"/usr/share/doc/init-overlay/init-overlay.txt
Součástí repository je i další užitečný skript pro práci s disku s DOS MBR - mount-img-parts.
V image s posledním Raspbianem to zatím integrované nemáme, ale mohu dát odkaz na image minulého, který byl updatovaný před několika dny. Jádro 3.16, upgrade Bluetooth pro 4.0 BLE, pro otestování našich vlastních vyvíjených BLE periferií.
Co se týče podpory, obecně budu rád, pokud naše placená práce bude užitečná i komunitě. Se zákazníkem jsme domluvení, že i pro něho je to výhodné případné další širší testování atd. I mě samotného by těšilo se případným nápadům věnovat, ale máme několik důležitějších projektů ve firmě i ve škole a také výuku, takže to berte nabídku jako věc na hraní s tím a nezaručuji, že na dotazy neodpovím. Může to být nedostatkem času nebo ztrátou e-mailu - můžete zkusit po týdnu znova. Pak alespoň sdělím, jestli se dotazu budu věnovat. Možná dojde k dohodě, že na údržbě projektu budeme pokračovat, pak by dalšími kroky byla příprava řešení jako balíčku pro Debian a optimálně i začlenění AUFS a balíčku do standardní distribuce Raspbian. Naopak, pokud by se tomu chtěl věnovat někdo další z komunity, tak v případě zájmu našeho partnera může práci za smluvní odměnu udělat on buď přes nás nebo přímo.
Alternativou je buď nějaké oboustranně výhodné využití/projekt, případně pro studenty možnost diplomové práce pro naší skupinu průmyslové automatizace. Podpora studentů a konzultace jsou součástí mé práce na ČVUT. Pro RPi teď připravujeme i periferie pro motion control, které by demosntrovaly, že i na takto nesmyslném HW Linux zvládne řízení v oblasti desítek kHz (tam používáme RT jádro 3.12). Jinak na škole i ve firmě nabízíme i seriozní řešení pro průmyslové využití, máme navržené industrial grade řízení do osmi OS na malém ARMu+FPGA a máme zkušenosti s vývojem a propojením našeho HW s výkonnými ARM, POWERPC a na univerzitě teď pracujeme i se safety Cortex-R4F a napojením na Matlab Simulink a to i pro Linux. Takže pro seriózní aplikace doporučuji zvážit, jestli RPi vůbec uvažovat. Na získávání zkušeností a hraní je to ale použitelná platforma.
btrfs scrub start -B /
)
Pro našeho zákazníka, který RPi využívá pro nekritický sběr průmyslových dat, jsme ve firmě PiKRON připravili řešení, které prodlužuje životnost SDcard tím, že je kromě updatů trvale montovaná RO.Hm, to jsem kdysi taky udělal, a bylo to snad na tři příkazy (stačilo nasymlinkovat logy a /etc/resolv.conf). Ale jo, aufs, proč ne.
Součástí repository je i další užitečný skript pro práci s disku s DOS MBR - mount-img-parts.Neříká se tomu kpartx?