Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Úplně to zabíjí použitelnost. Vždy když posouvám mapu (klik a táhni), tak se začne plánovat trasa. Kdyz prohlížím mapu, tak nechci plánovat trasu.
Ideální řešení by bylo, kdyby bylo možné plánovat trasu po kliknutí na nějakou ikonku, a tak se přepnout do toho plánovacího režimu, nebo umístnovat na mapu vlaječky.Zdá se mi, že jsou proti zvyklostem opačně srázy/skály. Čárky mají od hlavní linie směřovat po směru svahu. Jinak je mapa pěkná, určitě pro turistiku použitelnější než standardní OSM nebo CycleMap. Proti Mtbmap a free-map.sk zatím nevím.
Spíš jen detail, na následujících souřadnicích chybí zobrazení arboreta.
http://alpha.map1.eu/#zoom=15&lat=50.55212&lon=15.18272&layers=BTTT http://mtbmap.cz/?zoom=13&lat=49.80675&lon=13.40312&layers=FB00
Tiskni
Sdílej: