Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »* XWayland. This provides an X server integrated into a Wayland window system. It uses Glamor for rendering, and so avoids most of the performance problems inherent in window system layering. * systemd integration. This provides for systemd-based launching and management which improves boot performance and reliabilityS temihle zmenami to Ubuntu Mir nebude mit uplne jednoduche.
Asi jiny nareci.njn, to je jak u orientálců, nepovede se ti přízvuk a už je z nevinný věty smrtelná urážka ... já znám třeba podobný slovo, taky tříslabičný, taky na u-, a znamená zas něco úplně jinýho: Ubongo = jsem moc blbej na tetris
Taky si říkám, kam tahle vlastnost zmizela. Docela nostalgie…
Já právě nevím, proč zmizela… kdysi jsem si to omylem nastavil a pak to zase vrátil zpátky a po letech jsem si říkal, že by se mi to hodilo a už mi to nastavit nešlo.
xrandr --fb 3840x2400 --output HDMI-0 --pos 0x0 --panning 3840x2400+0+0/3840x2400+0+0/64/64/64/64
Máš štěstí (jaká distribuce?, naposledy jsou to zkoušel na nějaké trošku starším Mintu), jestli jsem to dobře fčul pochopil, tak:
Já to osobně moc nepotřebuju takže to detailně nesleduju, měl jsem jen set skriptů a nastavení (položky v menu, klávesové zkratky) co jsem dohazoval do Netbooků jak pro práci s většími dialogy, tak pro prezentační účely a už jsem relativně dlouho žádný s malým rozlišením „nedostal“, ale viz třeba:
https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=39949 (a vidím tam rok 2014 a je to stále mezi námi).
Zmizela proto aby se zavedli bariéry a cursor se nedostal do mrtvého místa mimo obrazovku, když máš třeba dva monitory s rozdílným rozlišením, když třeba máš monitor vedle sebe tak např. když jedeš doprava na ten menší a jsi dole, tak jsi se dostal mimo - no strašná hrůza a problém .
Oprava je prostá, pár × napíšeš /* */ a překompiluješ a je to (aspoň když tuto fature zavedli, tak to tak bylo…)
Pokud vím, tak kolem toho bylo dost diskuzí a různých pseudo-patchů…
Tiskni
Sdílej: