Portál AbcLinuxu, 22. května 2025 10:42
Poslední dobou se tady celkem bavím na účet dvou nesmiřitelných fanatických skupin, jež se někdy nazývají gtk haters a gtk lovers. A tak jsem si říkal, že také přihodím dřevo k ohni a zkusím popsat základy práce s GTK Open File Dialogem.
Začněme porovnáním dialogů jednotlivých platforem a vyzdvihnutí jejich kladů a záporů. Windows Open File Dialog asi každý zná. Jeho výhody jsou zřejmé: de-facto každý s ním přišel do styku a tak je jeho použití bezproblémové, možnonost použití záložek, možnost přepnutí způsobu zobrazení a náhled, kompaktnost. Nevýhody jsou též na snadě, vrátit se o několik pater v systému výše není činost zvládnutelná na jedno kliknutí, jsou zde zbytečné ikony, jako například vytvoření nové složky (kdo proboha potřebuje při otevírání souboru něco vytvářet?!), působí trochu stěsnale. Když se teď přesuneme do světa linuxu a podíváme se na QT Open File Dialog zjistíme, že se tomu z Windows hodně podobá. To je také první výhoda, další výhodou je pak samostatný panel se záložkami, ostatní výhody jsou stejné, jako u dialogu z Windows, snad krom náhledu. Nevýhody jsou opět stejné jako u Windowsího dialogu, jen vzhledem k ještě většímu počtu ikon působí poněkud přeplácaný, stísněným dojmem.
Nyní se přesuňme do světa designu, kde žádný detail nezůstal nepovšimnut. Ano hádáte správně, je to svět Mac OS X. Mac Open File Dialog je na první pohled odlišný od prvních dvou. Jaké jsou tedy jeho výhody? Vzdušný vzhled, malý počet widgetů, tlačítko pro přidání do záložek, integrovaný náhled. A nevýhody? Těžko nějaké hledat, ale přece by se nějaké nějaké našly: chybějící možnost třídění podle různých kritérií, chybějící cesta k aktuálnímu adresáři. A nyní již se podívejme na GTK Open File Dialog. I zde je cítit dotek ruky desgnéra a dialog se trochu podobá tomu z Mac OS X. Výhody jsou zřejmé, vzdušný vzhled, nízký počet prvků, záložky při ruce, možnost postoupit o několik úrovní výše na jedno kliknutí. Nevýhody pak jsou nemožnost třídění podle různých kategorií a mnohdy příliš velká velikost okna s dialogem.
Jaký z těchto dialogů je tedy nejlepší? S jakým se nejlépe pracuje? Jaký má nejintuitivnější ovládání? Odpovědi jsou nasnadě: nejlepší je dialog QT, neb obsahuje nejvíce funkcí, nejlépe se pracuje s dialogem GTK, neboť je velmi jednoduchý, vzdušný a na jedno kliknutí se v něm dá dosáhnout většiny nejběžnějších činností, a nejintuitivnější ovládání? Těžko říci, když řeknu, že GTK dialog, tak mě ukamenujete, když řeknu, že ten ve windows, tak s tím nebudu vnitřně souhlasit, takže tohle nechám, ať si každý rozhodne sám.
Tak především, jednou z nejdůležitějších věcí která velice zefektivňuje práci s Open File dialogem jsou záložky. Proto je více než vhodné si čas od času na chvilku sednout, zamyslet se a vybrat si tak 6 záložek, které se budou nejvíce hodit v tom smyslu, že se pomocí nich rychle dostanete k většině toho, co budete chtít otevírat. Takovými tradičními zástupci by mohly být například Dokumenty, Hudba, Filmy, Obrázky, Fotky a Stažené. Tyto záložky jsou jednotné v rámci celého GTK/Gnome, je tedy možné si je vytvořit pomocí Drag'n'Drop technologie v nautilu. Otevřeme si v bočním panelu Místa, v hlavním okně se vynavigujeme tak, abychom danou složku měli na dosah a pak ji jenom uchopíme myší a přetáhneme do bočního panelu. Jinou možností je pak vytváření záložek za běhu, neboli, až když jsou potřeba. To lze díky tomu, že GTK Open File Dialog povoluje jak přidávání, tak odebírání záložek. Jednoduše vybereme složku, kterou chceme přidat, klikneme na tlačítko Přidat a máme záložku. Abychom se poté přesunuli do složky, kterou máme v záložkách, stačí tradiční dvojklik na danou záložku.
Mezi standardní záložky, se kterými nic nenaděláme, pak patří Filesystem (tedy /), Plocha, Domovská složka a Síťové servery. Mezi standardní záložky se kterými něco udělat můžeme, byť ne přímo, pak patří již připojené síťové servery (pomocí gnome vfs), na obrázku je to například ftp server s názvem feannatar-web, a poslední dokumenty, neboli seznam naposledy otevřených dokumentů. Ten se též může velmi hodit. Poslední záložkou, která není ale až tak úplně záložkou, je hledání. Tato funkce, kterou jsem ovšem ještě nikdy nepoužil, nám umožní snado a rychle najít hledaný soubor. Podle výsledků hledání, které jsem použil jako testující, se dá soudit, že prohledává pouze domovskou složku a její podsložky a že hledání je obecně velmi svižné. Nutno dodat, že ve výsledcích hledání se objeví jak složky tak soubory.
A nyní se již podívejme na další prvek GTK Open File dialogu, kterým je cesta. Ano je to ta skupina tlačítek, kde pro každou složku máme jedno tlačítko. Tohle se často velmi hodí, neboť nám to umožňuje se na jedno kliknutí přesunout o několik úrovní výše, což nám žádný jiný Open File Dialog, co znám, neumožňuje. Nutno dodat, že zobrazená cesta vždycky obsahuje složku nejvyšší úrovně jaká byla v daném stromu naposledy použita. Tedy když jsem původně třeba v /home/mso/downloaded/images tak budu mít zobrazená tři tlačítka: mso, downloaded, images (plus šipečku doleva, která mi umožní se dostat do úrovně nejvyšší). Když nyní kliknu na mso, tak se přepnu do složky /home/mso, ale zobrazená tlačítka zůstanou stejná, teprve když se přepnu do jiné větve, tak se změní. To se hodí například pokud se překliknete a omylem se dostanete třeba o dvě úrovně výše, než jste chtěli. Vedle této tlačítkové cesty je pak tlačíko na zobrazení textové cesty. To má bohužel jednu vadu - slouží pouze k zápisu, nikoliv ke čtení - můžete se tedy snadno, za použití automatického dopňování, vynavigovat odkukoliv kamkoliv, ale ve chvíli kdy cestu potvrdíte, zmizí. Jediné, co se tam zobrazuje je název souboru, pokud je nějaký vybraný.
Dalším prvkem je samotné zobrazení složek a souborů. Zde máte možnost pouze dvou typů třídění, podle jmena a podle data, složky jsou pak v obou typech třídění před soubory. Kontextové menu nám pak umožní přidat danou složku do záložek, nebo si nechat zobrazit skryté soubory a složky (občas se hodí, ale většinou je to dobré mít vypnuté, protože v domovském adresáři jich bývá opravu až příliš moc).
Dalším prvkem, který ovšem v některých programech není použit, je combobox s výběrem typu soboru. Například totem vám dá na výběr mezi Všemi soubory, Podporovanými soubory, Audio soubory a Video soubory. Všimněte si, že zde není sebemenší zmínka o příponách, která je mnohdy spíše matoucí, tím spíše pak v linuxu, který dokáže rozpoznat typ souboru i nezávisle na příponě. Zkušenost s totemem ukazuje, že je schopen poznat audio a video soubory i bez přípony.
Dalším prvkem, který se občas v GTK Open File Dialogu objeví, je náhled. Používají ho programy jako GIMP nebo Inkscape a je to věc která může usnadnit hledání, také je to však věc natolik notoricky známá, že nemá smysl se o ní rozepisovat.
Posledním, co v daném dialohu najdete jsou dvě tlačítka, jedno na stornování a jedno na potvrzení výběru. Tlačítko na povrzení se ovšem může trochu lišit v závislosti na mateřském programu. Například totem, místo tradičního Otevřít m tlačítko Přidat, neboť se daný soubor přidá do playlistu.
Co dodat závěrem. Snad jen to, že GTK Open File Dialog je dialog, se kterým když se člověk zpřátelí si můžete mnohdy i výrazně zefektivnit proceduru otevírání souborů. Mnohdy to je ještě umocněno vhodným nastavením výchozí cesty mateřským programem, kdy například gedit Vás obvykle hodí do stejné složky, v jaké je právě otevřený sobor, jiné programy si pak pamatují, kde jste byli naposledy apod. Ano, GTK Open File Dialog má pár věcí, které by šly zpracovat lépe, nebo které chybí, ale celkově působí vyváženým dojmem a určitým způsobem se odlišuje od konkurence a nabízí tak plně funkční a designově a z hlediska použitelnosti skvěle navrhnutou alternativu. Nezbývá než doporučit všem těm, co ho opěvují i všem těm co ho zavrhují, aby otevřeli oči (a hlavně mysl) a pochopili, že v prvním případě není dokonalý a v druhém případě je velmi použitelný, dokonce bych řekl i použitelnější než všechny ostatní.
Mnozí často tvrdí, že GNOME se snaží přiblížit Windows, nevím, můj osobní dojem, který je myslím i zřejmý obejktivně při porovnání jednotlivých Open File Dialogů, je takový, že spíše KDE se snaží podobat Windows, zatímco Gnome si bere to nejlepší z Mac OS X a přidává k tomu i něco svého.
A nazávěr jedna zcela irelevantní akneta s přitroublými možnostmi, jak na ní odpovědět
Tiskni
Sdílej:
/home/deus/mp3/instrumentalni/metal/romantika/soundtrack
a chci se vratit do sveho domovskeho adresare, tak rozkliknu kombo a vidim vsechny adresare cesty hezky pod sebou a kliknu na "deus" a jsem tam kde jsem chtel byt. Nebo's to myslel nejak jinak?
Ad ten dialog od Applu: asi se ti tam vloudil nejaky spatny screenshot, protoze to co tam je neshledavam ani designove hezkym, ani rozumnym vyuzitim mista (proc je jen 70% okna vyuzito?)
Asi jsem spravne nepochopil v cem je problem, takze to co myslim ja je toto:
Zalezl jsem si hezky do adresare /home/deus/mp3/instrumentalni/metal/romantika/soundtrack
a chci se vratit do sveho domovskeho adresare, tak rozkliknu kombo a vidim vsechny adresare cesty hezky pod sebou
Jenže tam nejsou jen všechny adresáře cesty, ale taky všechny jejich podadresáře (jinak by to nebyl stromeček) a někde mezi nimi je abecedně zařazený rozbalený adresář z aktuální cesty. A těch podadresářů může být někdy hodně, takže najít mezi nimi ten správný je problém.
<s>Teď koukám, že na tom vašem obrázku na to nějaké pole je. Jak ho tam dostat?</s>
Update - (těsně před odesláním jsem na to přišel): Jo aha, už vím. Zase je to o něco použitelnější. :)
Stačilo kliknout na to tlačítko vlevo nahoře ...
nejlepší je dialog QT, neb obsahuje nejvíce funkcíja si pod slovom najlepší predstavujem niečo trochu iné
nejlépe se pracuje s dialogem GTK, neboť je velmi jednoduchý, vzdušný a na jedno kliknutí se v něm dá dosáhnout většiny nejběžnějších činností,práveže nie, väčšinou okrem toho kliknutia musím ešte scrollovať, viď prvý odstavec tu ale serte už na to, buď pošlite konkrétne návrhy vývojárom gtk, alebo si pre mňa za mňa spravte vlastný file dialog, ale flejmovať sa dá aj o lepších veciach než o takejto blbosti...
Jinak... open source a free software se tuším líší tak nějak jako... "líbí se Stallmanovi" vs. "nelíbí se Stallmanovi", že?Jsou čtyři body, které musí software splnit, aby byl považován za svobodný. Ty jsou zcela jasné, a shodne se na nich každý kdo souhlasí s činností FSF. Doporučuji přečíst stránky www.gnu.org a www.fsf.org.
Já si myslím, že Linux je odolný díky tomu, že je opensource, ne díky tomu, že je free software. (Volně přeloženo, přežití linuxu prospívá spíš kvalitní a otevřený kód než politika.)A proč je kvalitní? Protože je open-source? Myslíte že by to stačilo? Kvalitní kód jistě hraje zásadní roli v šíření toho čemu říkáte "Linux", ale jeho kvalitu umožnilo, IMHO, právě to, že je svobodný a to že je pod GPL.
Politika je fajn pro rozšíření mezi ty, kteří technické stránce moc nerozumí.A taky mezi ty, kteří technické stránce rozumí hodně. Politika je důležitá pro všechny.
PS: a na závěr... Chtít po Gnome, aby vypadalo jako KDE, nebo po KDE, aby vypadalo jako GNOME, je zcela zcestné a je to největší kravina, kterou může někdo vyslovit (nadsázka). V obou případech bychom akorát naštvali ty, kteří ho používají. Stejně jako Vy nechcete, aby KDE vypadalo jako GNOME, pak já nechci aby GNOME vypadalo jako KDE. Bohužel se však vždy najde skupina, která začne pomlouvat to či ono a vypisovat, co je v tom druhém špatně (s tím, že automaticky považují svůj názor za jediný správný, viz. například poslední dobou oblíbené gtk file dialog flamy)...No, já bych třeba chtěl, aby (moje) KDE vypadalo jako GNOME. Nebo jako Windows. Nebo jako OS X. Nebo jakkoli jinak, jak si ho nastavím. Nechci, aby mělo naprosto stejné vlastnosti jako zmíněné systémy/prostředí, avšak "podobný" vzhled by mít mohlo. Nebylo by pro začátečníka malé milé plus, že se ve svém novém systému může pohybovat podobně jako v tom starém? KDE by se při instalaci trochu přizpůsobilo podle původního OS, podobně, jako se dnes migrují dokumenty. Nezískali bychom si také srdce všech těch ladičů systémů, které nejvíce potěší mít vzhled systému a la nejnovější cool trend v oblasti OS? (Myslím, že teď bude frčet Leopard look.) PS: Shodou náhod jsem před dávnými dobami experimentoval s přizpůsobením KDE vzhledu výchozímu GNOME vzhledu. Nakonec jsem vyhořel na nedostatku podobných apletů pro Kicker. Věřím, že s příchodem Plasmy se blýská na lepší časy :o)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.