Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:25
Priznávam, že sa tak trochu s nostalgiu obzerám za časmi, keď GNU/Linux nebol ešte taký frekventovaný medzi užívateľmi a povedomie o ňom bolo minimálne. Tie časy, keď som s bázňou inštaloval ktorýsi RH verzie 5.x sú ale už dávno preč.
V prvom rade, problémy som očakával a nechápal som ich negatívne, pozitívom bolo, keď sa mi podarilo všetko spojazdniť a pripraviť systém na používanie. Podotýkam, že vtedy som ešte nemal prístup k netu a informácie som čerpal prevažne z howto pribalených k distribúcii a man stránok. Už len taká lokalizácia nebola úplne triviálnou záležitosťou.
Spočiatku som pozitívne bral aj snahu o prílev nových užívateľov ku GNU/Linuxu, teraz to beriem skôr negatívne. V systéme bujnejú koncepcie a aplikácie, ktoré už vzhľadom na jeho pôvodnú filozofiu tam nemajú čo hľadať len preto aby sa novým užívateľom prispôsobil. Priznám sa, že tomuto trendu som načas podľahol aj ja. Lenže, lenže...
Vzniká akýsi hybrid alebo mačkopes, kedy nik nie je spokojný. Užívateľ zvyknutý na svoj Windows nenachádza v GNU/Linuxe to, čo mu roky vtĺkali do hláv, že systémom je a vývojári sú znechutení svojou prácou, ktorá sa im odcudzuje. Ďalší vývoj sa dostáva do slepej uličky vďaka chrleniu nových verzií.
Vráťme GNU/Linuxu jeho pôvodný zmysel, odstráňme z neho všetko, čo tam nepatrí, užívatelia zvyknutí na Windows, vráťte sa k svojmu systému lebo toto pole je pre vás neorané. Mali by sa prestať chrliť nové verzie distribúcií, ktoré už nebude nikto chcieť. Niekedy mám dojem, že to financuje Microsoft. Mali by sa stabilizovať aktuálne verzie softvéru a vytvoriť väčší priestor pre detaily a spoľahlivosť dotiahnuť až k extrému aj na úkor absencie zavádzania nových technológií.
Bolo by dobré, windowsáci, vráťte sa ku svojim klikátkam a nechajte tento systém aby sa mohol spamätať. Ak sa niekedy v budúcnosti budete chcieť vrátiť, ste vítaní ale vedzte, že GNU/Linux je postavený na iných základoch a preto by ste s tým mali počítať.
Berte tento príspevok trochu odľahčene, v tomto duchu som ho aj písal...
Tiskni
Sdílej:
>Mali by sa stabilizovať aktuálne verzie softvéru a vytvoriť väčší priestor pre detaily a spoľahlivosť dotiahnuť >až k extrému aj na úkor absencie zavádzania nových technológií.
tak dotahuj a vylepšuj, myslím že všichni budou rádi a nikdo ti bránit nebude.
Vo svojom systeme to aj tak robim, teda na co stacim. Nie som vsak tímovy hrac, ale to nie su asi viaceri...
Jakožto narcis elitářsví chápu
Nicméně cílem GNU/Linuxu nikdy nebylo dělat software pro elitu, ale dělat svoboný software, který může používat kdokoliv (a tedy i normální lidé).
Autorovi postu bych doporučil přechod na Open/Free/Net-BSD nebo Solaris. Pak se může se cítit jako elita. Další možnost je používat nějakou hardcore distribuci (LFS?) a udělat si tam vše podle sebe.
Já na Linuxu spíš než to, že by mi dával nějaký extra pocit výjimečnosti, oceňuji, že všechno funguje a přitom je vše svobodné. Desktopové prostředí podobné Windows mi nějak nevadí (navíc GNOME i KDE fakt windoze nejsou), co ale vyžaduji je dobrá příkazová řádka. Proto nějaký výhledový návrat do Windows neplánuju.
Ako clen elity sa rozhodne necitim. Som uzivatel GNU/Linuxu, ktory nan presiel uz davnejsie z ineho OS prave kvoli jeho koncepcii a filozofiii. Ten rozdiel, ktory pren rozhodol sa vytraca. Ake su sucasne trendy? Snaha po unifikacii a uniformite s majoritnym OS. Roznorodost, rozdielnost, efektivita, ucelnost a jednoduchost su chapane skor ako nedostatky, priom tieto atributy boli rozhodujuce tam niekde na pociatku. Stroj ma ulahcovat pracu nie mysliet za cloveka (sluzobnicky dzihad - Duna ).
Stroj ma ulahcovat pracu nie mysliet za clovekaA v cem konkretne soucasny Linux "mysli za cloveka" a proc je to (ten konkretni priklad) spatne?
Cieľom bolo robiť softvér pre seba, pretože vtedy má človek motiváciu na ňom pracovať. Staranie sa o 'normálnych' ľudí prišlo rádovo neskor.
čí je prosím tebe ten linux? "nás zaprděných hackerů"?
Niektorymi sialenymi koncepciami su ale zial ovplyvnene vsetky distribucie, a ktore zatial nie, tym to minimalne v najblizsej buducnosti hrozi...
Jaké šílené koncepce například?
Hehe, nektere distribuce jsou dost silene. Vytacene pripojeni je v opensuse reseno pomoci tri vrstev daemonu :) Dole bezi pppd nad nim wxdial a nad nim jeste jeden (smpppd nebo nejak podobne). To cele se pak konfiguruje pomoci Yastu. Myslim ze je to dost silene (bohuzel diky tomu ze kazda vrstva je opatchovana tak aby komunikovala s ostatnimi, tak to vetsinou nefunguje tak jak by normalne melo).
Udělej si vlastní distribuci...... Nebo začni používat nějaký jiný OS
Já vážně nemám rád tohle elitářství. Když "windowsákům" linux vyhovuje, tak proč by se měli vracet na windows? Je pro to nějaký racionální důvod? Aby ses cítil víc jako geek? větší machr, že používáš něco jiného.
Pokud chceš opravdu klasický UNIX, tak se nabízí BSD nebo Solaris.
Myslím že Slack nemá hal? Ano, je to někdy otrava, ale ti lidi imho ví co dělají - nebylo by lepší se prostě ty nové věci naučit?
Ano i ne. Ještě to nějaký rok potrvá než se to stabilizuje, od některých těch věcí se možná dočkáme mezitím nové implementace či dokonce přístupu a kdovíco. Ono se to napoprvý správně neudělá. Takže počkat si u starého určitým způsobem dává smysl.
Taky mi celkem chybí nějaké distro, které by nebylo svázané s novinkami typu sudo, HAL, DBUS a všemožnými Kity(ConsoleKit, DeviceKit, ...) ale byl to klasicky LINUX, který jsem poznal když jsem začínal :(
Co třeba ArchLinux ? Nijak ti dbus/hal atd. nevnucuje. Už při instalaci edituješ základní nastavení (instalátor to za tebe neudělá, nabízí jen autodetekci modulů pokud chceš a podrobný návod). Což také předurčuje typické uživatele. Jinak má výbornou komunitu, designed by KISS(tm), balíčkovací systém (binární a source), rolling updates (tj. nevydává se po verzích). Podobnou pověst má CRUX (ale neznám osobně). A pokud chceš ještě víc old-school zkus LFS nebo ROX.
Proto také stesky nad "windowsovatěním" linuxu mi přijdou liché - nikdo nikoho nenutí instalovat třeba Ubuntu ...a já jsem vděčný že jsou distribuce které může používat běžný uživatel.
> sudo, HAL, DBUS a všemožnými Kity(ConsoleKit, DeviceKit, ...)sudo mi nejak zvlášť nevadí, len prístup Ubuntu ho zviditeľňuje viac než je primerané. Kity - ani iné kydy, ma zatiaľ nepostihli - asi preto, že používam tradicionalistický Slackware. Zabudol si spomenúť
/sys
a jeho stovky symlinkov, tam by zablúdil aj Chuck Noriss. Tiež si zabudol na udev
. HAL, DBUS - tie mi skutočne vadia - nejak mi nie je moc jasné čo vlastne robia, resp. či neexistujú, len kvôli tomu, aby vyriešili 0.01% nejakých obskurných situácií.
Niekde som čítal, že "človek, ktorý nedokáže 6-ročnému dieťaťu vysvetliť na čom pracuje, je šarlatán." Nejak v tom duchu sa mi viac páči Linux, ktorý je jednoduchý, prehľadný ba až priehľadný ... sigh; zaliezam naspäť do svojho brlohu Osobne by som najradšej z hal-u vyhodil zbytočnosti ktoré nepoužívam (napr. hald-addon-storage, hald-addon-cpufreq ...).DeviceKit by měl být modulárnější, takže by to mohl umět. Ovšem kdo ví, kdy to zvládne nahradit HAL.
HAL, DBUS - tie mi skutočne vadia - nejak mi nie je moc jasné čo vlastne robiaTo je prosté (zjednodušený princip, chybičky omluvte): 1. - uživatel zasune USB flashku do portu 2. - nejprve si toho všimne kernel a udev 3. - udev vyrobí v /dev nějaké zařízení: třeba sdd 4. - toho si všimne HAL démon (hardware abstraction layer) a pomocí D-BUS pošle zprávu že se připojila ta flashka 5. - zprávu odchytne nějaký D-BUS posluchač, například gnome-mount, nebo gvfsd (nebo jak se to teď jmenuje) 6. - připojí to zařízení a na ploše ti vytvoří ikonku disku s tou flashkou to je celý princip.
No, pravda ovšem je, že na to jak málo typicky pro člověka HAL dělá je trochu velký a pomalý.
To ale není starost HALu, jen jeho využití, power management řeší typicky další userpace programy jako gnome-power-manager či kpowersave. A ty, i X.org, nebo třeba i NetworkManager používají HAL k zjišťování nějakých informací o hardware a jeho stavu -- tohle není nic „navíc“.
Bylo by mozne krome obecnych plku psat konkretne? Takhle ma zapisek stejnou hodnotu jako vyjadreni missek, ze budou bojovat za dobro a svetovy mir Co konkretne je podle tebe spatne? Priklady, priklady, priklady. Pak se da hodnotit, zda mas pravdu, resp. zda s tebou souhlasim.
Vies co? Nechcem tu praveze pisat hluposti, je toho dost, co ma momentalne skrie, spichnem to - nech to ma hlavu a patu a potom to sem pastnem.
HAL - demon, ktery startuje dele nez bootuje kernel a pritom vlastne nic poradneho nedela.
Svihle konfiguraky udevu - bezna distribuce ma v defaultni konfiguraci tunu obskurnich pravidel pro tvorbu device nodes, ktere pak uzivatel stezi ovladne. Rozumne defaultni chovani by melo byt uniformni - nejlepe vytvorit device node s takovym jmenem, ktere pouziva kernel. Konfigurak udevu by pak slouzil na uzivatelem definovane vyjimky.
Dbus - nesystemove michani transportni a aplikacni vrstvy. XML komunikace je overkill pro prevaznou vetsinu pripadu, kdy si normalni programator vystaci s unix socketem a zpravama generovanyma pomoci printf a scanf.
Ale pozor, dbus používá poměrně úsporný binární formát, XML je konfigurace, introspekce a jeden z možných formátů popisu přenášených dat, a možná ještě něco.
Tak takto,
musel som si zobrať na pomoc postaršiu knižku "Učíme se RED HAT Linux" aby som si nejako utriedil myšlienky a nejako zmysluplne sformuloval to, čo som vlastne svojím zápiskom chcel povedať.
Aké boli moje dôvody prechodu z majoritného OS na GNU/Linux?
Položil som si otázku:
Vyplýva mi z toho jedna vec. Žiadny systém nemôže dosahovať špičkové parametre vo všetkých oblastiach. A ak chce pokryť všetky potreby, zásadne sa to musí prejaviť na kvalite.
S tou stabilitou je to dnes diskutabilné, záleží od distribúcie. Odkedy som prešiel na Debian, som už spokojnejší. S výkonom je to podobné, čím konzervatívnejšia distribúcia, tým vyšší výkon. Najviac ma ale zaráža, že sa upúšťa od konepcií ktoré zodpovedali v tej dobe moje otázky č. 5.,6.,8. a u užívateľa automaticky predpokladajú nevedomosť. Chýba mi vízia, napodobňovanie a doťahovanie majoritného OS mi vadí. Vďaka tomuto "modernému progresívnemu" prístupu je dnes GNU/Linux použiteľný pre užívateľov, ktorým svojho času nebol odporúčaný z vyššie spomenutých dôvodov, ale za akú cenu teda?
Mohol by som tu popísať, ktorý softvér a bežiacich démonov/služby považujem za zbytočne s nim zviazaných, spomenuli to tu už viacerí, nebudem to preto opakovať. Osobne si myslím, že všetko nad X systémom a možno aj vrátane neho by bolo dobré prekopať a dať tomu nejakú novú víziu. Všetko to zoštíhliť a sprehľadniť. A to, čo tam nemá čo hľadať dať preč. Ďalšie vrstvy "nad" nech sú trebárs v podobe modulov využívajúcich ale stávajúce funkcie. Začínam sa preto opäť obzerať po minimalistickejších WM ale na každom mi niečo vadí.
Nie som vývojár, nie som elitár, som užívateľ GNU/Linuxu a je dosť možné, že môj problém je v psychologickej rovine, strata vízií je doménou dneška, nie je to len špecialita GNU/Linuxu ale uniformita a unifikácia mi vadí, nemôžem si pomôcť.
Reaguji na tohle:
Vedel som že GNU/Linux nie je pre tých:
A to kvůli tomu, že svůj notebook jsem potřeboval právě na tohle. Používat jej jako nástroj. To byla hlavní náplň činnosti, kterou jsem s ním dělal. A právě proto jsem chtěl Linux, protože mi umožňoval pracovat efektivněji
Bohužel na Asus EEE 1000H musím Windows strpět kvůli našemu pracovnímu ISu.
Vráťme GNU/Linuxu jeho pôvodný zmysel, odstráňme z neho všetko, čo tam nepatrí
To mi připomíná proslov Husáka, který po prověrkách prohlásil: "Nechť odpadne vše, co je revizionistické a kolísavé, a zůstane to, co je pevné a zdravé!"
Nevím, myslím si, že Linux by měl být pro lidi, i pro ty obyčejné. Naopak může třeba pomoci v rozvojových zemích, kde nemají zbytečné peníze na licence, i když třeba po slevách v rámci pomoci .. Linux by měl být postaven na GPL (nejsem právník, případně mě opravte), aby mohl (ale i nemusel) být zdarma pro kohokoliv. To snad je původní smysl Linuxu a open source vůbec. Co se týká nových verzí? Ať klidně vznikají, čas většinou prověří jejich životnost, ale určitý výběr by měl zůstat - podle toho, jak komu co vyhovuje. Někdo má rád SuSe, někdo nedopustí na Debian apod.
To mi připomíná proslov Husáka, který po prověrkách prohlásil: "Nechť odpadne vše, co je revizionistické a kolísavé, a zůstane to, co je pevné a zdravé!"
A pak zavládlo bezčasí a šedivost sedmdesátých a osmdesátých let. Žádný vývoj, žádná změna, je bezduché omílání bezobsažných frází a postupná smrt celého systému i s jeho ideologickým rámcem. Podobně skončila i středověká latina, která sice byla univerzálním jazykem učenců, čistá, vznešená a neměnná, ale záhy taky prakticky mrtvá.
Někdo má rád SuSe, někdo nedopustí na Debian apod.
Zdá se, že ani samotní vývojáři SUSE nedají dopustit na Debian
To antikomunisticke klise je uz trochu obohrane. Bohuzial si pamatam na ten politicky system, nebolo to bohvieco ale tvrdit ze v 60. a 70. rokoch zamrzol zivot, zastavil sa akykolvek vyvoj a pod. je dost odvazne. Ano, bola to kriza systemu, ktory musel zasdne skolabovat, ale vyvoj v roznych oblastiach prebiehal, tak ako sa rodili deti a jar nasleduje po zimu bez ohladu na polit. system.
V tom s vámi nejsem ve sporu. Nicméně jsem psal o letech sedmdesátých a osmdesátých a zejména ta druhá si pamatuji až moc dobře. Ten systém se prostě začal rozkládat zevnitř. Nejde mi o nějaký laciný antikomunismus, spíš se mi jen vybavují některé pocity z té doby. Téměř co týden dunící pásy tanků po jedné z hlavních ulic města, když se v nedalekých kasárnách Rusové rozhodli, že uspořádají další noční cvičení, rudou linii ve škole, když si náš třídní zval na politické objasnění celkem nevinného výroku jednoho spolužáka jeho rodiče do školy, jednu téměř znásilněnou a uškrcenou holku ze sousedství, které nejspíš otec zachránil život, když ji přepadli dva příslušníci savětskoj ármiji, jejichž totožnost se samozřejmě nikdy neodhalila, gerontismus a neschopnost příslušníků strany s pravomocí rozhodovat o všem, vše pronikající známosti, kšeftaření a melouchy, karierismus uvědomělých kádrů atd. atp. Bohužel tohle vše v těch krásných a poklidných osmdesátých letech. Značně amorální charakter divoké privatizace první poloviny devadesátých let prostě nevyrostl jen tak z ničeho.
Jste z Frenštátu? Nebo odkud jste?
Jéje. Nechtěl jsem z toho udělat politické zamyšlení. Spíš jsem chtěl varovat před velkou "ideologizací" Linuxu. Jinak ovšem 60. léta byla léta uvolnění a velké kreativity. Naproti tomu 70. a 80. léta byla skutečně léta stagnace a šedi. Nutno však podotknout, že rozdíl mezi 60. a 70. lety byl zjevný i ve světě, nejen u nás. Rok 1970 znamenal ochlazení všech kulturních aktvit mládeže, konec hnutí "Dětí květin" apod. Takové vystřízlivění. Stav u nás celkovou atmosféru ještě umocňoval. 80. léta ve světě a u nás již byla velmi rozdílná. Na Západě probíhala konjunktura, u nás chcíp pes ..
gerontismus a neschopnost příslušníků strany s pravomocí rozhodovat o všem, vše pronikající známosti, kšeftaření a melouchy, karierismus uvědomělých kádrů atd. atp
My samozrejme vime, ze ODS neni bez chyb, ale takovy fatalismus podle me neni na miste.
Vráťme GNU/Linuxu jeho pôvodný zmysel, odstráňme z neho všetko, čo tam nepatríA to je...?
Ono celé Linuxové GUI je velmi inspirované Windows, tak proč se nepokusit o něco originálnějšího a hlavně více ergonomického? Jenže tohle je velmi těžký úkol, jehož řešení si nedokážu dobře představit...
Chtělo by to přiblížit "dlaždicové" spravování oken běžnému uživateli, implementovat v KWinu nebo to v desktop manageru provázat s nějakým jiným wm. To by bylo zajímavé.
Ale jistě. Málem bych zapomněl – díky za připomenutí. Tohle je právě ten prvek, co je na Linuxu originální. Sice nejsem zrovna příznivcem tohoto schématu, ale je to rozhodne lepsi, nez tupe kopirovat cizi styl...
Doporucim Vam nainstalovat si RH5.2 (delal jsem na nem) a pouzivat ho v teto dobe. Budete mit vse, co popisujete.
Jinak predpokladam, ze nove veci soucasnych distribuci nepouzivate.
Chapu, ze to, co pisete myslite dobre, ale vyznelo to uplne jinak.
Jo mimo jine: kolik Vam je let ? Kolik let pracujete v IT ? Mate plat minimalne 20.000,- Kc cisteho v prepoctu na slovenske penize a pracujete na
GNU Linuxu denne (8 a vice hodin) ? Znate termin jako "uzivatelsky pozadavek" ? Odpovezte si sam (ne v diskusi) a uvidite, ze to, co pisete je jaksi v nepomeru s tim, jaka je realita, vyvoj,IT a co chteji uzivatele.
Mate pravdu, ze Linux jde cestou spise novych vlastnosti a to nekdy na ukor funkcnosti. Ale pokud jste delal par projektu, tak vite, ze to tak jaksi chodi vsude. Nejde jenom opravovat chyby anebo zastavit vyvoj na nejaky rok.
Jen aby na tom vsem nebehali zase jenom ruzny specialni verze Windows (mobilni, konzolni - xbox360 je nejprodavanejsi next-gen konzole, televizni, prackova, susickova, automobilova - uz dneska jich je dost, byt se treba tolik nepouzivaji (windows mobile, windows ce, windows embedded, windows for automotives) a jednou muzou bejt vsude, i v lednicich).
Treba ale budem mit stesti a pude tam nahrat linux nebo tam bude uz od vyroby. To by bylo fajn.
ta scenka z toho filmu ma jeste jeden aspekt, o kterem jste pomlcel, ktery je ale jeste mnohem vice aktualni. Jeden z tech kovboju prece rika 'ok, jedeme tedy zpatky, ale v zadnem pripade se nebude pracovat'.
V dnesni dobe by nasi hrdinove zadny strach mit nemuseli. Hospodarska krize se uz o to postara, aby se nemuselo pracovat.
Booooooooooooooze - zasa dalsi pridrbany fanatik - na toto sa uz fakt nic neda povedat (sice vlastne da - ale nechce sa mi - nema to zmysel). Proste fakt si nemozem pomoct - evidentne je abclinuxu semeniskom takychto pridrbancov ktory svoj OS povazuju za ciel a nie za prostriedok - proste modlari.
Booooooooooooooze - zasa dalsi pridrbany fanatik - na toto sa uz fakt nic neda povedat (sice vlastne da - ale nechce sa mi - nema to zmysel). Proste fakt si nemozem pomoct - evidentne je abclinuxu semeniskom takychto pridrbancov ktory svoj OS povazuju za ciel a nie za prostriedok - proste modlari.
Ze nie je pre mna GNU/Linux len nastrojom, vadi? Tvoj problem...
je to v klidu, uzivatele o kterych pises si ani neuvedomuji ze jejich svoboda presahla windows, ale hned skoncila u gnome/kde
Tak autora tohoto zapisku bych bez vahani hodil do stejneho pytle jako Windowska, ktery nadava na Linux ze je na hovno protoze neni jak Windows.
Cital si poslednu vetu zapisku? Zamerne som svoje vety trochu predimenzoval ;) S proprietalnymi ovladacmi bol vzdy tak trochu problem a myslim ze aj bude. Tvoj argument zasiahol ciel, samozrejme mas pravdu. Negativa vsak prevazuju. Napriek vsetkemu sa snazim vyberat hardver podla miery podpory v GNU/Linuxe. Je mi jasne, ze niektore trendy sa uz nedaju zastavit. Najschodnejsou cestou aspon pre mna bude asi opakovat krok spred niekolkych rokov a prejst na iny system ale opat unixoveho typu.
> nejsem pamětník, ale nebyla v tebou vzpomínaných dobách podpora HW řádově několikanásobně horší než je dnes ?
Myslim, ze v nekterych ohledech byla podpora HW vyrazne lepsi - graficke karty byly relativne jednoduche a pomerne dokumentovane, nebot v davnych dobach mnoho (DOSovych) programu obsahovalo sve drivery pro SVGA karty. Stejne tak i jine periferie se snazily byt kompatibilni po hardwarove strance, aby fungovaly s DOSovymi programy. Pocitace nezavisely na ACPI oblude a veci, ktere se ted ridi pres ACPI, bud nebyly, nebo byly hardwareove kompatibilni.
Na druhou stranu takovy stav mel i znacne nevyhody - stara hloupa hardwarova rozhrani se stala defacto standardem a novejsi vyrobky se s nimi snazily byt hardwarove kompatibilni.
promiň, ale tak úplně s tebou nesouhlasím, já si myslím, že jsou tady velké rozdíly například mezi jednotlivými distribucemi, v linuxu platí opravdová demokracie, můžeš být součástí masy, jež vyžaduje od operačního systému především jednoduchost a funkčnost a nebo můžeš být naopak pravý linuxový guru, který si všechno rád poskládá a sprovozní sám a v základu sáhne po nějaké "drsnější distribuci", takže můžeš například sáhnout po linux from scratch a nebude se ti muset stýskat po starých dobrých časech.
Podle mého názoru linux naopak pokročil, protože dává možnost výběru, jsou distribuce, které poskytují čím dál větší alternativu pro windows, jsou distribuce, které se ubírají opačným směrem, stejně tak jako jsou distribuce, co se drží někde uprostřed. V té čím dál tím větší rozmanitosti je krása a ty si jako svobodný člověk můžeš vybrat co vyhovuje tobě. Zavedením nějakého hodnotového žebříčku která distribuce je "správná" a která ne a zavedením stejně tak těžko proveditelných restrikcí, typu tahle distribuce může pokračovat a tahle ne, by jsi se dostal tam kde je windows. Každý má svůj žebříček hodnot, svoje priority a každý si vybere, co jemu vyhovuje nejlépe.
Chápu ale tvoje obavy, vím co ti vadí, ale ber to tak, že lidi nezměníš, většina lidí je dost pohodlných. Kolem každé problematiky v lidské společnosti, která vyžaduje nějakou zdatnost, nadšení, práci, čas a píli ti bude oscilovat úzká skupina, kterou budeš moct nazvat elita, s popularizací této problematiky začne přibývat masa lidí a v průměru klesat úroveň dané komunity. Pokud se ale nedáš cestou rozlmělnění problematiky a jedné všelidové pravdy, ale ponecháš prostor pro uplatnění elity i když se ten prostor bude zdát v porovnání s jednoduššími směry malý, vyděláš, zajistíš pokrok, nadšení a chytré hlavy i podporu masy, která tuto problematiku lépe prosadí, vynese na vyšší pozici v prioritách společnosti a umožní přestupní můstek pro ty, kteří se chtejí propracovat na onu vyšší znalostní úroveň.
Citim jakysi rozpol mezi temito nazory a tim, ze autor pouziva Gnome a Ubuntu. Asi si pod windowsactenim linuxu predstavuje neco jineho nez ja.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.