Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 19:25
V uplynulém týdnu jsme se dozvěděli, že Česká televize přišla s novou službou. Jedná se o internetovou videopůjčovnu, prostřednictvím které nabízí ke shlédnutí své filmy a televizní pořady. Na technické vybavení koncového uživatele je kladen jeden zásadní pořadavek: operační systému musí být MS Windows.
Zkusme se krátce zamyslet nad tím, zda je chování České televize správné. Na diskusních fórech se k tomuto tématu vyjádřilo mnoho lidí a flame se linul po několik stiskutí klávesy PgDown.
Základní argument lidí, kteří se České televize zastávají, spočíval v tom, že řešením vhodným pouze pro platformu MS Windows je pokryto před 95% potenciálních cílových klientů videopůjčovny. Proč tedy utrácet zbytečně více peněz, aby došlo k pokrytí malé, komerčně nezajímavé skupinky lidí. Ukazuje se, že tento argument v případě ČT zcela pozbývá platnosti nebo je přinejmenším velmi chatrný. Stát zřídil zákonem ČT mimo jiné i pro to, aby zajišťovala kulturní a informační potřeby také úzkým skupinám diváků. Z tohoto důvodu můžeme sledovat na kanále ČT 2 filmové bombónky, specifické diskusní pořady a další lahůdky, které však nejsou pro svou nízkou sledovanost zajímavé pro komerční televize. Myslím si tedy, že ČT by měla dostát svému závazku uspokojovat potřeby i malých skupin diváků. V tomto případě diváků používajících operační systém GNU/Linux (další *nixové systémy nevyjímaje).
Jako další se v diskusi objevil argument, že není možné videopůjčovnu zpřístupnit uživatelům GNU/Linuxu z důvodu absende DRM na této platformě. Zde bych se zaměřil zvláště na oprávněnost používání DRM technologie. Jsem přesvědčen, že se jedná o technologii, která odebírá uživateli počítače část jeho práv, která má jako majitel hardwaru svého PC. Přirovnal bych to k neuposlechnutí rozkazu vojákem. I když je počítač technicky schopen provést požadovaný příkaz, technologie DRM zajistí, že počítač řekne ne. Za to by měl být PC postaven ke zdi. Komerční subjekt by právo vyžadovat po uživateli aplikaci DRM mít ještě mohl, ale u veřejnoprávní televize se tak nedomnívám. Pochopil bych, pokud by ČT řešila přístup do své videopůjčovny použitím řádné autentizace a divák by mohl po přihlášení sledovat video pomocí streamové technologie. Po určité době by se jeho login stal neplatným a bez zaplacení by nemohl stránku se streamem znovu navštívit. Toto řešení by bylo náročnější na přenosovou kapacitu uživatele, ale mohlo by být alespoň alternativou k současnému DRM řešení. To, že by uživatel mohl ze streamu pořídit nahrávku, je srovnatelné s možností přepálit si DVD zapůjčené v kamenné půjčovně.
Domnívám se, že existuje funkční řešení, které by mohlo vyhovovat jak uživatelům, tak ČT. To, že není použité svědčí o prorůstání organizovaného IT monopolu do státní správy a dalších zákonem zřizovaných institucí. Jsem toho názoru, že by měla být zákonem stanovena povinnost pro všechny státní (a podobné) instituce používat otevřené formáty pro styk s veřejností. Neplatím daně a koncesionářské poplatky proto, aby z nch byla financována podpora monopolu.
Tiskni
Sdílej:
Předpokládám, že ČT by to neprovozovala, pokud by se jí to nevyplatilo.U komerčního subjektu bych i souhlasil, ale tady se bavíme o ČT - na mne to působí tak, že někdo nabídl ČT řešení "na klíč" a ČT si díky němu teď dělá "zářez na pažbě", že podporuje legální stahování atd. IMO, ta služba se bude do jisté míry míjet se svým potenciálním publikem (kolik lidí kouká na počítač vs. na TV - zdejší populace není reprezentativní vzorek), ale protože náklady na provoz nebudou IMO tak veliké (největší budou vlastně na začátku - nastavit server a ten pak naplnit obsahem), tak se to patrně dříve či později zaplatí. Navíc ČT už teď streamuje ČT24 + některé archivní pořady, takže infrastruktura potřebná pro provoz podobné věci už více - méně existuje (spíše více nežli méně) a toto bude asi hlavně určeno jako doplňková služba.
Myslím si, že není možné tak striktně oddělovat vysílání a videopůjčovnu. Už jen proto, že filmy poskytované půjčovnou vznikaly i z peněz poskytnutých v rámci koncesionářských poplatků. Tyto poplatky mají za cíl podporovat činnost ČT jako takové, nejsou určeny výhradně na financování vysílání.
Wikipedia praví: Monopol je jedna z forem nedokonalé konkurence, při které na straně nabídky existuje pouze jedna nabízející firma. Z této definice se dá usoudit, že MS má monopol na poskytování českou televizí použité DRM technologie. Není možné, aby jiná firma nabídnula přehrávač kompatibilní s DRM od MS kvůli patentové ochraně, uzavřenému kódu a licenční politice.
Dále lze konstatovat v souladu s výše uvedenou definicí, že MS má prakticky monopol na OS. A to z toho pohledu, že jedním z častých kritérií volby koncového uživatele je plná kompatibilita s většinou ostatních uživatelů (chci mít stejný software, číst stejné formáty jako drtivá většina ostatních). Pak skutečně existuje pouze jeden dodavatel takto 100% kompatibilního OS. Jak také Wikipedia poznamenává, monopol se udržuje mimo jiné také výhradním přístupem ke svým zdrojům. V tomto případě je to díky uzavřenému kódu, neveřejným specifikacím formátů a dalším pravidlům, čím si MS udržuje své monopolní postavení.
Ještě mě napadlo upřesnit, co si já osobně představuji pod pojmem monopol. Definuji tedy něco, jako zobecněný monopol, abych nebyl ve střetu s původní definicí.
Def.: Situaci na trhu, kdy jeden obchodní subjekt kontroluje výraznou vetšinu tohoto trhu nazveme zobecněným monopolem.
Subjekt mající postavení podle definice zobecněného monopolu se často brání konkurenci využíváním všelijakých prostředků znemožňujících konkurenci v dodávání produktů s co nejvyšší mírou přijatelnosti pro zákazníky na trhu (tedy řekněme např. s co nejvyšší mírou kompatibility s majoritním zbožím).
ČT by neměla za peníze všech poskytovat službu pro menšinové skupiny obyvatel.
Právě naopak. ČT by měla výhradně poskytovat to, co nemohou nabízet ostatní TV. Neměla by být konkurentem pro komerční TV a tedy by se neměla zajímat o vysokou sledovanost. Měla by nabízet pořady pro všechny průřezově. Na pořad pro kutily/čtenáře/romy/křesťany/seniory/děti se sice nedívám, ale cílové skupiny těcho pořadů se třeba nekoukají na pořady pro mě (prisma/port/diagnoza/katastrofy/koncerty nejen vážné hudby atd). Já jim toleruji jejich pořady, protože oni tolerují mně mé. Co ale opravdu nechci je, aby ČT měla soutěže s milionovými cenami. Co by zbylo, kdyby TV stylu ČT zanikla? Komerční sračky, co jdou výhradně po sledovanosti a ziskům z reklam.
zvítězil můj smysl pro férovost.
Přistupovat ke všemu stejně s klapkama na očích není smysl pro férovost.
Je nějaká šance .... hmotný přínos pro .....
Bohatství národa není jen o financích. Je také o kultuře, vzdělanosti atd. Pokud by bylo po tvém, tak tohle všechno a daleko víc jde ke dnu, protože si to na sebe prostě nevydělá. A já bych opravdu nerad, kdyby se místo rekonstrukce Moravského divadla v Olomouci jeho budova strhla a místo toho by se postavil nový komplex obchodů, bordelů a levných prostor pro prodejce levných importovaných sraček s Asie.
PS: Ten pracovník evidenentě pláče na špatném hrobě. Toto jeho vyprávění je v podstatě přiznání, že to ta organizace dělala špatně.
PPS: Jsem také pro maximální šetření státních peněz. Ale ne rušením potřebných projektů. Daleko víc mi vadí, když jdou státní prachy do míst, kde to v pohodě a často lépe zvládá komerční sféra (viz třeba dotovaný internet pro upoláky, tohle v pohodě nabídne soukromý ISP; soutěže na ČT s vysokými cenami, a vůbec její konkurenční chování vůči komerčním TV.....)
Řešení by možná bylo obejít celej tenhle moloch, nalákat samotný autory (a nejnutnější lidi s tim spojený), dohodnout se na nějaký rozumný ceně a brutálně zaútočit na morálku zákazníků (tj. poskytnout to naprosto nechráněný s tim, že pokud se to pak dostane do oběhu, můžeme zavřít krám).Někdy v létě jsem se při toulkách webem dostal na stránky nějaké absolutně neznámé kapely. Měli tam i pár ukázek a docela to ladilo mému sluchu, takže jsem je oslovil, zda-li lze někde stáhnout celé album za rozumný poplatek. Dočkal jsem arogantní odpovědi ve stylu, že to by se mi líbilo stahovat hudbu jen tak z netu a hned mi nabídli placku za dvě stovky + další stovka poštovné. Mé další kliky vedly na Google a celé album jsem pochopitelně našel během několik sekund. Jestli jsem ho nakonec stáhl už ani nevím. I když to podle ukázek u mne mělo potenciál, poslouchat jsem to nechtěl. Náhodou by se mi to dostalo "pod kůží" a časem bych od nich i něco koupil. Tohle jsem riskovat nechtěl.
Dobrý den, jak je možné, že veřejnoprávní televize poskytuje svou novou službu Videopůjčovna ČT pouze těm co používají proprietární operační systém Windows? Toto je neospravedlnitelné nadržování jednomu z vícero hráčů na trhu s operačními systémy pro osobní počítače. Považuji za nepřijatelné, že Česká televize neumožňuje stejný přístup k obsahu i uživatelům konkurenčních operačních systémů, například GNU nebo Mac OS. Jaký zájem má Česká televize na upevňování a dalším zneužívání dominantního postavení na trhu společnosti Microsoft? ...Odpověděli následujícně:
Dobrý den, společnosti, která tuto službu pro Českou televizi zajišťuje, postupně pracuje o zprovoznění služby i v jiných operačních systémech jako jsou např. Linux nebo MAC. Věříme, že to bude co nejdříve, abychom mohli tuto službu poskytovat co největšímu množství uživatelů internetu. Nyní se tedy nacházíme v přechodné době. Lenka Lukešová ČESKÁ TELEVIZE Divácké centrum Kavčí hory 140 70 Praha 4 Tel.: 261 133 939 Fax.: 261 014 101Nevěřím jí ani slovo.
1. DRM je v tuto chvíli jediná možnost ochrany audiovizuálního díla. Argumenty, že není třeba jsou zcestné, protože bez DRM by podobná služba odporovala autorskému zákonu.V čem konkrétně, prosím? Pokud je mi známo, podmínky stanovuje autor, resp. vydavatel, nikoliv AZ. Ale pokud na to existuje závazný výklad nebo judikát, myslím, že nejen já budu vděčný za konkrétní citaci.
2. Streaming je pěkný nápad, ale požadavky jsou, aby produkt byl v dobrém rozlišení (alespoň PAL) - a to prostě v současnosti nelze ustreamovat. Navíc je tam problém, že nelze zaručit omezení na jednoho uživatele (viz. výše), byť by se cesta asi našla.Jak současné řešení brání v tom, aby se na něco dívalo více lidí? To by určitě nejen mne vážně zajímalo... naopak, toto řešení přímo vybízí, aby se na stažené video (předpokládejme na okamžik stažení na počítač ála HTPC, m.j. i připojený k TV, třeba i s možností další lokální distribuce signálu) podívalo lidí co nejvíc - hlavně rychle, než ten čas vyprší (a za 72h se to dá zvládnout mnohokrát).
Proč jsem ani u jednoho z názorů neviděl alternativu řešení? Proč ho tedy někdo ČT nenavrhne?A návrhy na paušál, streaming atd. jsou co?
1. DRM je v tuto chvíli jediná možnost ochrany audiovizuálního díla. Argumenty, že není třeba jsou zcestné, protože bez DRM by podobná služba odporovala autorskému zákonu. Z každé produkce díla musí ČT odvést jeho autorům poplatky a musí být způsob jak kontrolovat, kolikrát bylo šířeno (alias licencováno). DRM navíc zajišťuje, že je možné film pustit pouze na PC, pro který byla vydána licence - což v právním žargonu = 1 uživatel.Co lze přehrát, lze i zkopírovat. DRM už z principu nefunguje a fungovat nemůže. Celé je to jen a pouze o buzeraci uživatelů a o omezování jejich práv. V současné době není technicky možné zaručit, že pokud si někdo něco pustí jednou, nepustí to znovu. Pokud toto někdo chce ošetřit, ať to ošetří smluvně a ekonomicky.
Mohlo by být video, kde by bylo vždy 5s videa, 5s nic a k němu existoval stream přesně opačný. Přehrávač by je pouze dával dohromady.
Nebo ještě lepší možnost – ke stažení by bylo video bez klíčových snímků a ty by se streamovaly.
V obou dvou případech, by to mělo za následek, že když bych si video stáhnul tak bych se na to stejně nemohl pořádně dívat a na streamu by se ušetřilo minimálně polovina dat. Implementace by v takovém případě mohla být i opensucre. Asi by se to i hůř obcházelo, obvzvláště pokud by stream by šifrovaný. Dešifrovací klíč by se získal při nákupu a měl by omezenou časovou platnost.
Ve chvíli, kdy to bude šifrovat nějakým časově omezeným klíčem, se to zase stane klasickou DRM. To bych nechtěl. Hlavní myšlenka spočívá v tom, že PC v žádné chvíli nesmí uživateli odepřít poslušnost. Když se nedostanu na nějaký web, je to tím, že mě nepustí vzdálený server. To je férový. Když mi ale přehrávač odmítne přehrát video, které by technicky přehrát mohl, jen ale je naprogramovaný mě neposlechnout, tak to už hraničí se vzpourou.
Můj návrh spočívá v tom, že stáhnu video, klidně v otevřeném formátu. Bude ale chybět třeba každý páty keyframe. Když se ho pokusím přehrát, tak ho přehraju, ale bude to vypadat divně, protože bude chybět část dat. Tato chybějící část dat bude dostupná přes stream z nějakého serveru, který bude vyžadovat autorizaci. Přístup může být časově omezen a také může být omezen na určený rozsah adres a podobně. Nejdůležitější moment spočívá v tom, že tato technologie je zcela transparentní, může být klidně OpenSource. Žádná security through obscurity.
Nenene, DRM je čistě security throug obscurity, tohle může být přece zcela otevřené a transparentní. Tvoje myšlenka je ale prakticky stejná – když bych neměl klíč tak bych se k serveru nepřipojil.
Moje myšlenka je taková, že by se např. každý den měnily klíče pro videa a když bych si zapůjčil film tak bych dostal klíče na rozšifrování streamu dejme tomu na tři dny. Pak bych se k serveru mohl připojit, ale už by mi to bylo k ničemu – server by mi poslal zašifrovaná data ke kterým bych neměl klíč. Tohle by se dalo udělat klidně i pomocí GPG.
A není tohle jedno? Má to fungovat jako půjčovna. Když zajdu do normální „kamenné“ půjčovny tak si film taky můžu zkopírovat. A ani DRM proti tomu nic nezmůže, jenom to otravuje uživatele.
Stačilo by aby hudební a filmový průmysl prozřel, že takhle to dál nejde. Jediní, kteří zjistili, že dávat tak vysoké (ca 500Kč) ceny za zmetek, který ještě ani na stolním přehrávači nemusím přehrát je kravina, jsou vydavatelé tiskovin typu MF Dnes, Blesk a podobného braku (pozn. autora: autor noviny nikdy nečte, poněvadž ho to nezajímá) od kterých si můžu koupit DVD s filmem za ca 40 Kč. A teď řekněte – pirátili byste film, který v nejbližší trafice koupíte za 40Kč? Náklady nejsou o nic vyšší – DVD ca 10 Kč (kvůli parchantům z OSA), něco stojí elektřina, něco rychlé připojení na internet a něco stojí taky ta trpělivost než se to stáhne.
Já jsem toho názoru, že veřejnoprávní televize je jakási iluze, přežitek, který se už snad konečně brzy rozplyne. Dřív si kdekdo myslel, že telekomunikační služby přece musí zajišťovat stát, aby fungovaly. No a jak je tomu dnes? Podobný posun je vidět i v případě médií, dopravy a veřejných služeb obecně. Navíc se nabízí otázka: Je Česká televize ještě opravdu veřejnoprávní? Někdy o tom lze s úspěchem pochybovat a zavedení Microsoft-only služeb je přinejmenším podezřelé. Netuším, jaký je vztah České televize a Microsoftu, ale nejspíš by se toho měl ujmout nějaký investigativní novinář, nejlépe z jiné televize.
Je však též potřeba připomenout, že zatímco například televize Nova má celý svůj archiv výhradně ve formátech Microsoftu, Česká televize nabízí alespoň volbu mezi dvěma různými komerčními řešeními. Televizi Nova ovšem nikdo z nás neplatí koncesionářské poplatky, že ano...
Samotná existence koncesionářských poplatků je nutné zlo způsobené tím, že veřejnoprávní vysílání je dostupné všem. Pevně věřím, že jednou přijde doba, kdy bude Česká televize na šifrovaných kanálech multiplexu a kdy člověk bude moci svobodně říct Ne, tenhle průjem já sledovat nechci a nebudu za něj tudíž ani platit. Dnes majitelé přijímačů nemají na výběr. Nevím, jak je tomu v jiných státech, ale současný stav určitě není správný.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.