Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 17:35
Mam dvě redukce, modul pl2303 a ftdi_sio, dokonce to má tu výhodu, že to funguje i jako prodlužovák
Ničeho. Jeden. Naprosto bezvýznamní.
Můj názor, iniciativa je to sice pěkná, ale pouhým zápiskem do blogu toho opravdu nic nenadělá.
Otázka zní, proč je vlastně bazmek do USB nespolehlivý, a jestli je to principiální záležitostOny ty prevodniky USB-serial jsou obecne spolehlive, pokud seriove zarizeni pouziva seriovy port, tak jak byl navrzen. Problem je s tim, ze mnoho bastlu pouziva seriovy port nestandardne, treba pouzivaji signalni piny jako GPIO piny ci vyzaduji presne casovani. Seriovy port pripojeny pres USB nemuze mit vzhledem k asynchronni povaze USB tak presne rizene casovani, ale pri spravnem pouzivani serioveho portu by to vubec nemel byt treba. GPSky by zrovna bez problemu fungovat mohly, ona velka cast USB GPS jsou seriove GPS s integrovanym prevodnikem USB-serial (casto jedou i na stejny ovladac jako samostatne USB-seriove prevodniky).
Ono se zda, ze alespon nektere nejsou uplne korektniJasne, ze mezi nima mohou byt i sunty, ale zrovna zda jsou zapojene signalni vodice by melo byt vcelku jednoduche otestovat.
Jako skutecny pruser vidim stav, kdy clovek chce vyvolat interrupt v kernelu a vymlatit z nej aspon na cem to panicloVyvolat zvnejsku interrupt v kernelu snad jde mnoha jinymi zpusoby, ne? Treba mit k tomu ucelu sitovku a kdyztak poslat paket.
Nechtene si trosku ukrkavam (to se obcas stane) a k tomu si trocku ublinknu primo do klavesnice ee (to se mi jedne nikdy nestalo ... rozhodne ne za strizliva). Pocitac se zapina a nabiha.
No není divu. Takové 2 litry Coly obsahují nějakých 400 g cukru (větší část jako sacharózu a menší část ve formě karamelu a jiných blíže neurčených kdovíjakých polysacharidů), což je téměř dvakrát víc než celková denní dávka sacharidů ve veškerém jídle. A to ještě nepočítám ty redbully a sušenky.
Kyselina fosforečná taky udělá své... No a vláknina, bílkoviny či jiné důležité složky normální potravy tam nejsou. Pak není divu, že má člověk žaludek jak po osmi pivech.
Jo, sice tam není ethanol, ale všechny ty ostatní nepříjemné vlivy tam jsou pořád. Pravda ale je, že se z toho říhá naprosto výstavním způsobem.
Tu mimořádnou kvalitu zvuku si ještě dnes živě pamatuji z dob, kdy jsem si takové věci jako dva litry Coly nebo 20 hodin za volantem mohl dovolit. Jo, něco takového by prostě měl každý zažít, aby věděl, jaké to je.
Pravda ale je, že se z toho říhá naprosto výstavním způsobem. Tu mimořádnou kvalitu zvuku si ještě dnes živě pamatujiJo to jsem kdysi pojmenoval Houmerův královský krk
Vycházím z toho že přes USB se dají bez problémů programovat i Atmel AVR, tak mi není jasné proč by s tím najednou neměla fungovat třeba obyčejná GPS (která stejně nejspíš používá jen 9600 bps)Ale na to potřebuješ programátor (= nějakou "redukci").
kdyz analyzoval tajne registry zakladnich desek.Zajímavé, měl bys o tom více infa?
Pokud zrovna máte videokartu v grafickém módu, sotva uvidíte, na co si zrovna stěžuje jádro systému.To ale srovnavas 'pretizenou' videokartu (zaroven jako systemova konzole a zaroven jako graficke uzivatelske rozhrani) s dedikovanym seriovym portem. Pokud budes zaroven seriovy port vyuzivat zaroven pro jeho primarni funkci (pripojeni periferie, treba mysi nebo prumysloveho zarizeni), tak ho nebude vubec mozne pouzit jako systemova konzole. Pokud naopak budu mit dedikovanou grafickou kartu jako systemovou konzoli v puvodnim textovem rezimu (bezne u serveru a routeru), pak spolehlivost takove konzole (z hlediska odolnosti vuci ruznym chybam jadra) bude prakticky stejna jako seriovy port, ne? Je pravda, ze seriovych portu je mozne do PC dostat vic a vetsinou jsou nevyuzite, oproti tomu vic VGA kompatibilnich karet je obecne problematicke, takze to srovnani ma prakticky smysl. Na druhou stranu by melo byt mozne pripojit do PC sekundarni grafickou kartu, ktera neni VGA kompatibilni (treba Voodoo 1,2) a pouzivat ji jako dedikovanou konzoli.
Pokud naopak budu mit dedikovanou grafickou kartu jako systemovou konzoli v puvodnim textovem rezimu (bezne u serveru a routeru), pak spolehlivost takove konzole (z hlediska odolnosti vuci ruznym chybam jadra) bude prakticky stejna jako seriovy port, ne?"Spolehlivost" toho sériového portu bude přece jenom vyšší. Srovnávat s VGA se to dá asi jen v případě, kdy se provozuje v nejhloupějším VGA režimu, žádný console framebuffer. Jde o to, že v těch "nouzových" případech třeba naní možné alokovat RAM, je rozhozené nastavení PCI apod. Pak je sériový port skutečně to nejjednodušší - jednou instrukcí se zapíše bajt na I/O port a "z druhé strany" vypadne ze sériového rozhraní.
Ono zobrazeni znaku na klasicke VGA textove konzoli je take jen zapis dvou bajtu na legacy adresu.To sice je, ale je to jen odstínění uživatele od toho hnusu pomocí VGA BIOSu. Ty teletype rutiny rozhodně nejsou dvě instrukce, nehledě na roky jejich hackování na x86 a nutnosti inicializace samotné karty (tedy až po BIOSu a ještě když jsou dvě, tak je člověk v ****i), sběrnice, nějakého vstupního zařízení (klávesnice) …
Neni treba nic alokovat, ani pouzivat PCI rozsahy a je dostupny stejne brzo (z hlediska bootu) jako je dostupny seriovy port.No tak to ani omylem. U jádra se sériová konzole většinou inicializuje ještě před vstupem do main.c (nějaký na architektuře závislí pre-early boot). To jen BIOSy u x86 jsou krámy. Např u takového CFE po základních rutinách, které vůbec roztočí samotný procesor je sériová konzole první věc, která musí fungovat. A navíc doporučuju někdy opisovat dmesg z teletype výstupu. To si pak teprve začne člověk RS-232 vážit.
To sice je, ale je to jen odstínění uživatele od toho hnusu pomocí VGA BIOSu.To neni pravda. Jedna se o primy zapis do pameti na graficke karte. VGA BIOS do toho vubec nemluvi. V nekterych embedded systemech to asi muze byt emulovane pres SMM.
nutnosti inicializace samotné karty (tedy až po BIOSu)Primarni VGA graficka karta je (na x86) vicemene inicializovana BIOSem do pouzitelne podoby. Stejne tak seriovy port je inicializovan BIOSem. Oboje je pred bootem jadra pripraveno k pouziti.
To neni pravda. Jedna se o primy zapis do pameti na graficke karte.Disassembloval jsem si některé boot-loadery a všechny provádějí výpis skrze volání BIOSu 10h (ono také cpát do 512b přímý přístup není nic moc) a nedělám si iluze, že v samotném BIOSu to bude nějaký zázrak. První kdo provádí přímí přístup je od BIOSu naprosto oproštěné Linuxové jádro (teda v případě, že se bootuje Linux). Viz arch/x86/kernel/early_printk.c.
VGA BIOS do toho vubec nemluvi.Budiž. To je u x86. V případě, že přetáhne grafická karta (třeba nějaká mini-PCI) na jinou architekturu, tak jediná možnost jak použít konzoli je framebuffer a ještě před použitím je nutné tu kartu nějak inicializovat. A k tomu všemu je nutné táhnout si vlastní VGA BIOS a ještě ho kvůli jiné architektuře emulovat (viz jak funguje uvesafb). To se sériákem absolutně nedá srovnávat.
Primarni VGA graficka karta je (na x86) vicemene inicializovana BIOSem do pouzitelne podoby. Stejne tak seriovy port je inicializovan BIOSem. Oboje je pred bootem jadra pripraveno k pouziti.Pamatuju se jak se blbnulo s LinuxBIOSem na x86. Jádro ke svému běhu sice nijak extra BIOS nepotřebuje, ale zrovna pro výpis na obrazovku je nutné mít tu grafiku BIOSem inicializovanou. Což nebylo nic moc, zvláště když u některých karet dříve nebylo ani známo jak se vlastně inicializují (nVidia,…), takže jedinou možností jak používat LinuxBIOS dříve byl výstup přes sériovou konzoli. Inicializace UART je na pár instrukcí a obsahuje ji i samotné jádro (znovu viz early_printk.c funkce early_serial_init()), s VGA už to taková sranda není.
Disassembloval jsem si některé boot-loadery a všechny provádějí výpis skrze volání BIOSu 10hTaky jsem nepsal o bootloaderu, ale o linuxove VGA konzoli.
Inicializace UART je na pár instrukcí a obsahuje ji i samotné jádroTam je ale jen konfigurace standardnich registru toho UART, ze? Krom nich jsou (na nehistorickych x86) jeste implementacne specificke registry (podle SuperIO chipu implementujiciho ten UART), ktere ridi napriklad to, zda a kde budou ty standardni registry vubec dostupne. Ty obvykle nastavuje BIOS. Je pravda, ze i tak je to slozitejsi nez inicializace graficke karty.
Pokud budes zaroven seriovy port vyuzivat zaroven pro jeho primarni funkci (pripojeni periferie, treba mysi nebo prumysloveho zarizeni), tak ho nebude vubec mozne pouzit jako systemova konzole.Je to sice hnus, ale dá se to multiplexovat. Třeba u takového KGDB je konzole namultiplexovaná do toho GDB remote protocolu.
Pokud zrovna systém vyhlásil kernel panic, není moc pravděpodobné, že se přechod do textového módu povede.Jsou k tomu nějaká čísla? Já neříkám, že sériový port v některých případech nemůže být lepší konzole, ale nechápu, proč by to měl být nějaký obecný HW, který musí být všude a počítač bez něj není počítač. Tvrzení, že bez něj počítač nemá konzoli prostě není pravdivé. Dvakrát tak to s tím BIOSem, PC samo je prostě navrženo jako konzole.
Jsou k tomu nějaká čísla?Ne, jen něco jako 15 let zkušeností s laděním kernelu a padavého hardwaru :)
Tvrzení, že bez něj počítač nemá konzoli prostě není pravdivé.To jistě není, některé servery například mají pěkné konzole komunikující po ethernetu (byť se k operačnímu systému obvykle chovají jako sériový port). Ovšem u běžných PC je sériový port asi tak nejbližší aproximací konzole, jakou dokážete sehnat.
PC samo je prostě navrženo jako konzole.-EINVAL.
A nic lepšího tu nezaznělo.Stále ignorujete veškeré argumenty stran toho, že výstup do sériového portu můžete na rozdíl od té grafické karty snadno dále zpracovávat (logovat, posílat po síti, automaticky v něm něco hledat atd.).
Nevím, jestli je spolehlivý mechanismus, jak může linux po nabootování úplně odstavit BIOS od spouštění kódu na CPU.Softwarovy mechanismus AFAIK neni, ale je mozne to zajistit odstranenim jedne nozicky na procesoru :–).
Roli takovéhle konzole v PCčkovém světě od nepaměti plnil sériový port, teď o něj přicházíme a rozumná náhrada jaksi není.+1. Já jsem se na sériový port dřív koukal skrz prsty, jako na něco zastaralého a zoufale nemoderního, ale poslední dobou si ho vážím čím dál tím víc.
Problém je, že zatímco komunikace přes sériový port je triviálníPřesně tak. Dva procesory jsou oddělení jen kusem drátu a UART jako ochranou před napěťovými výkyvy. Jednodušeji to už snad ani nejde. Vše ostatní už je moc komplexní.
ukažme konečně vývojářům Linuxu, že debugovat kernel přes sériový port je nahovno.Mimochodem, nejlepší způsob, jak to ukázat, je napsat patch
Vami uvedene zarizeni maji webove rozhrani.
Různě lze tento komentář hodnotit. Třeba i tak, že bych nechal jeho autora v takovém prostředí, kde by musel rok používat pouze webové rozhraní. Tfuj.
Za jak dlouho napisete jednoucelovy skript, ktery bude pres webove rozhranni s danym zarizenim provadet definovane jednoduche ulohy (vypinat porty, prehazovat je mezi dvema VLANy a podobne).No, seriovy port v tomhle ohledu nemusi byt vyhra. Videl jsem zarizeni, ktere se sice ovladala pres seriovy port, ale nikoliv s command-line rozhranim, ale s menu-driven 'ncurses-like' rozhranim. Nez z programu ovladat tohle pres seriovy port, to uz je jednodussi posilat ty HTTP requesty (i kdyz, tam zas clovek muze narazit na prasarny s javascriptem nebo dokonce applety).
Nebo to zarizeni pujde nakonfigurovat tak, aby melo webove rozhranni jen je jednom jedinem portu, ktery nespojite se zbytkem siteVyhrazeny management ethernetovy port u profi zarizeni vcelku standard. Zrovna nedavno jsme kupovovali nekolik 10.5 GHz radiovych pojitek (jeden spoj cca 100-200 kKc) a standardni ovladani pres web pres management port. Take ale pres telnet, SNMP a ten seriak je tam koneckoncu taky. Akorat skoda, ze tam nedali rovnou SSH (kdyz uz je tam uvnitr stejne Linux).
a cilova masina bude muset mit sitovku navicCoz je obvykle mensi problem nez seriovy port navic. Navic je mozne pouzit pro management treba vlanku na switchi. A v pripade vic takovych zarizeni je jednodussi spojit management porty do switche, nez schanet multiplexory na seriak. Nastesti dnes je diky USB (a seriovym portum pripojenym pres USB) jednodussi nez driv pripojit mnoho seriovych portu k jednomu PC.
A kdyz to budete tahat nekam 300 metruRS-232 na 300 metru? To nekdo realne pouziva? V prve rade tak pripojis pouze zarizeni, ktere pouzivaji dostatecne malou bitrate nebo maji konfigurovatelnou bitrate. Krom toho u serioveho portu muzes mit problemy se zemnicimi smyckami. Na takovou vzdalenost spis RS-422.
(z/do mista, kde neni switch s VLANy),Tipoval bych, ze obvyklejsi bude spis opacny problem - ciste seriove zarizeni dost daleko od serveru, s kterym ma komunikovat, ale v dosahu ethernetu. A nez tahnout paralelne sit seriovych linek, spis se ty seriove porty 'prebridguji' k serveru pres ethernet.
Nebo jste snad nekdy videl switch, ktery jde napajet PoE?PoE injektory/splittery jsou vcelku bezne. Pripojis do ethernetu pred switch a pouzijes to jako napajeci zdroj pro switch.
Zato po RS 232 to vsecho vyresite ze ?
Nevim co sem vubec tahate napajeni.
RS 232 natahnete par metru a koncite na chybovosti a nepouzitelnosti.
To je stajny blabol jako bojkot pocitace bez floppy.
RS 232 proste nikdo nepotrebuje a pokud ano tak si ma shanet pocitace na vrakovisti.
RS 232 proste nikdo nepotrebujeNelžete, já potřebuju :)
Ja bych ho pouzil tak treba na vzdalene obcasne bliknuti svetlem v pokoji pres ssh a cteni z portu (cat /dev/ttyS0).
Toto ovsem lze bezproblemu realizovat i s USB/RS232 adapterem (cat /dev/ttyUSB0)
Jinak je samozrejme pravda ze obsluha RS232 je pomerne jednoducha a snadno lze dobastlit nejake udelatko.
Toto se uz s USB jen tak snadno nepodari.
Nastesti existuji ledajake "desticky" se sitovym konektorem, webovym rozhranim .... pro podobne ucely.
Bohuzel my dva a jeste semtam nekdo trh a vyrobce v zadnem pripade nepresvedcime.
Sic chapu ze industry elektronika je o par kroku zpet oproti spotrebce, ale nemuzeme zustat v praveku.
Pred par lety bylo jedine rozhrani mobilnich telefonu jimz se daly pripojit k PC tez RS 232, semtam infraport. A dnes ?
Bluetooth, WiFi, Mass Storage - bezne zpusoby pripojeni pristroje. Zde je nazorne videt ze nejpokrokovejsi technika je technika spotrebni.
8 - 10 let stary notebook mel celkem bezne RS 232. 8 - 10 let stara zarizeni jej maji tez jenze nikdo uz dnes nechce 8 - 10 let stary notebook.
Operativni vyrobce implementuje TCP/IP
Zde je nazorne videt ze nejpokrokovejsi technika je technika spotrebni.Že se ale sežene spousta spotřební elektroniky, která komunikuje po 10Gbitovém ethernetu
10 Gbit ethernet je u prislusneho zarizeni vyuzivan skrze prenosovou rychlost a to je uplne jina liga ... co liga uplne jiny hriste.
RS 232 nema zadne vyhody krom jednoduchosti prenosu dat.
RS 232 nema zadne vyhody krom jednoduchosti prenosu dat.A to nestačí? Pokud potřebuji do nějakého jednočipu typu ATMega napálit nějaký kód, s paralelním portem no zvládnu na přímé propojení pár dráty, na RS232 stačí převodník úrovní RS232<->TTL, na USB už musím mít programátor :)
>>> Dokonce jsou dnes firmy, co prosperují na dodávkách řešení typu "PCIe karta s 8 RS-232 porty" - např.: http://www.moxa.com/product/CP-168EL-A.htm
Takoveto rozsireni bych si za 1000 Kc klidne koupil na pokusy, ale za takovouto cenu nikoliv.
Znam takoveto rozsireni. Kdysi jsme v praci pouzivali ISA kartu se 4 x RS 232. Stala asi 20 000,- Dnes ji lze tak akorat vyhodit do e-odpadu.
Jeste mame 8 port v podobe externiho zarizeni pripojeneho ke karte ISA a to stalo 50 000,- minimalne.
Vyuzivat periferie RS 232 rozhodne neni levna zalezitost. To ani nahodou.
Vyuzivat periferie RS 232 rozhodne neni levna zalezitost. To ani nahodou.Vzhledem k tomu, ze RS 232 radic pripojeny pres USB stoji ~ 300 kc a pres USB hub je mozne pripojit takovych radicu k PC hodne, tak me to prijde jako celkem levne.
S terminal servery Digi mam dobrou zkušenost, cena je rozumná.
Ze ISA kartu neni v novych deskach kam zastrcit nacez se industry computer realizuje z vyhozenych motherboardu ze starych PC coz je ovsem velmi pokrokove ze ano.
RS 232 nema zadne vyhody krom jednoduchosti prenosu dat.To samo o sobě je výhoda dost zásadní. Další výhoda je, že kromě poslední PCčkové módy ho podporuje celý svět. (Mimo to, průmyslově vyráběný HW se dosti drsně optimalizuje na výrobní náklady ... a lepší než utratit dolar za švába, který umí komunikovat po USB, je obětovat pár centů za sériový port.)
RS 232 nema zadne vyhody krom jednoduchosti prenosu dat.
To je jako říct, že žárovka nemá žádné výhody krom toho, že svítí a hřeje. Ta jednoduchost je právě největší výhoda seriáku.
Sic chapu ze industry elektronika je o par kroku zpet oproti spotrebce, ale nemuzeme zustat v praveku.Každá implementace něčeho novýho, každá modernizace stojí spousty peněz. Zákazník nechce platit 25k, když má "to samý" za 10k. Zákazník nechce nakupovat nový obslužný HW a SW. Zákazník nechce mít ve svých přístrojích více různých druhů (nezáměných) periferií. Technologie postavená na MC68000 a podobných tu bude ještě dlouho, tady vyšší výkon není potřeba.
>>> Zákazník nechce mít ve svých přístrojích více různých druhů (nezáměných) periferií.
A co je na TCP/IP exoticke ci nezamenne. Kazdy wifi router za 500,- ma webove rozhrani kde lze nakonfigurovat vse a neni treba instalace jakehokoli SW do PC, vse je multiplatformni, moznost vzdaleneho pristupu i monitoringu. Neni nejmensi duvod proc by dnes takoveto zarizeni nemohlo byt vyuzito ve vselikych zarizenich.
Staci si jen vzpomenout na problematicky SW pro radiostanice pod DOSem, ktery pod win xp mizerne fungoval a nekdy vubec. Na moznost spusteni pod GNU/Linuxem lze zapomenout.
Takovato zarizeni nechceme prece.
Hafo veci jede na procesorech 8 bit (radiostanice apod.) to je fakt, ale neni uz nejvyssi cas to zmenit ? To ze to staci je taky pravda, motorola D 160 taky dodnes funguje a lze ji pouzivat jenze ji rozhodne krom par duchodcu nikdo nepouziva.
>>> zkus si přes web nastavit třeba automat na žvejkačky.
A proc by to nebylo mozne. Prijdete s notebookem, pripojite LAN kabel, zadate IP, vyplnite login ..... vse nastavite klikacim webovym rozhranim tak jako ve zminovanem routeru. Nikde neni psano ze musi byt zarizeni pripojeno i internetu.
Je to snad nejake scifi ?
Takoveto zarizeni pro "byznys" je casto brutalne predrazene takze se to urco neprojevi. Moznost dalkoveho monitoringu zasob zbozi v automatu ci mnozstvi penez je tak zajimave pro majitele automatu ze si milerad priplati. Totez se tyka kas v obchodech.
pripojite LAN kabel, zadate IP, vyplnite loginJo, ale zvláště prdel je to, když zařízení nedostane IP adresu, když přestane komunikovat NIC, když nenaběhne systém nebo se nějak poškodí to heslo nebo … Jak už říkal Heron. K SOHO routerům RS-232 neodmyslitelně patří a bez něj by to téměř nešlo.
Hafo veci jede na procesorech 8 bit (radiostanice apod.) to je fakt, ale neni uz nejvyssi cas to zmenit ?Proč, když to funguje? Ono jde taky o náklady na vývoj nových řešení a o spolehlivost. Ta spolehlivost je dána třeba už jen tím, že se něco používá 25 let v nezměněné podobě. Nové řešení by se nevyhnula počáteční neodladěnosti. U toho WiFi routeru asi nikdo nepředpokládá, že bude fungovat 20 let. Ještě jsem neviděl WiFi router v SOHO kategorii, kde by se značná část funkcí v nastavení nechovala "podivně". Holt v průmyslové a "nespotřební" elektronice jsou zvyky trochu jiné. Není taky taková potřeba inovací jako u počítačových věcí.
Sic chapu ze industry elektronika je o par kroku zpet oproti spotrebce, ale nemuzeme zustat v praveku.
To, že je něco staré neznamená, že je to na vyhození. Sériový port je jednoduchý, ve své funkci spolehlivý a prostě funkční. Z hlediska ovládání je to zápis na jeden port (tuším snad 3f8) a z hlediska HW tři dráty (v minimální konfiguraci). Když všechno ostatní selže (např. to tvé webové rozhraní, nebo taky třeba bootloader -- o 20 služeb před tím webem) tak se snadno dá připojit na RS235 a opravit to. Zkus si tohle na Bluetooth .
Bluetooth, WiFi, Mass Storage - bezne zpusoby pripojeni pristroje. Zde je nazorne videt ze nejpokrokovejsi technika je technika spotrebni.
Ale taky nejméně funkční a o spolehlivosti ani nemluvím.
RS 232 proste nikdo nepotrebuje a pokud ano tak [...]To je milý způsob, jak si druhou polovinou věty vyvrátit tu první
Jj, zlatej Linksys
Pokud jde o noťas, HP-6930b sériák má.
Fííha, pěkné To se musí podporovat. Jak? Přece peněženkou!
tiez patrim medzi ludi ktory su pekne nasr*ty nepritomnostou legacy portov v beznych PC-ckach. Kdo tvrdi ze rs232 je mrtve nech sa laskavo pozrie pod volant svojej skode octavia/fabia. Najde tam OBD konektor, co je az do roku vyroby 2008 obycajny seriak, akurat s inymi napatovimy urovnami. (Po roku 2008 bol zavedeny HEX-CAN protokol, ktory robi len problemy) Seriak je aj na drahsich veciach ako nejaka ojazdena skodovka, napriklad na core-level switchoch, servroch a pod. Argument ze vsetky 'normalne' zariadenia maju web interface stoji za velke hnede nic - chceli by ste mat web interface v riadiacej jednotke auta ? ;) Web interface je moda poslednych rokov, ale do zariadenia, na ktorom stoji a pada chod fabriky si nikdo nedovoli nastrkat nejaky deravy web napisany v PHPku.
Co sa tyka naseho maleho geek bojkotu tak sme proste v prdeli. Mozeme nadavat, mozeme s tym nesuhlasit ale to je tak vsetko. Seriovy port je silna zbran, avsak ludi co si to uvedomuju je malicko. (ostatne s linuxom je to to iste) Pre sikmookeho vyrobcu elektroniky sme absolutne nepodstatny. Skusme radsej spolocnymi silami najst PCI-E karty,expres karty,USB redukcie ktore funguju. Ak ma niekdo nejake relevantne skusenosti tak sem s nimy
Jestli někdo staví server, tak si předpokládám za nějakou formu console/sériáku rád připlatí.
Toť odpověď na reakce o mrtvolách.
Možná taky záleží na konkrétním modelu USB-to-serial redukce; možná, že některé chodí bez problémů a jiné dělají blbosti.Ty nejhorší redukce, co jsem viděl, neměly vůbec funkční řídící linky. Tj. byly zapojené jen RxD a TxD. Ty lepší, co mají zapojené všechno, nefungují v případech náchylných na časování. Ovšem v těchto případech často ani "nativní" sériový port negarantuje funkci. Tj. se spoléháme na nezaručené chování.
Možná by stálo za to vyrobit a publikovat schéma řadiče USB-to-serial, který by garantoval správnou funkci a definované chování.No, to by bylo zajímavé, ale z čeho by ten řadič byl složený? Nějaký mikrokontrolér s USB rozhraním? Co když i tam je ta implementace USB nedokonalá? Jedině to udělat celé v nějakém FPGA. Kolik by takový převodník ale nakonec stál? I když teoreticky jde použít i obyčejný ATmega, který zvládne USB pomocí GPIO, ale to je dost velká magie, a na 100% shodu s normou bych si nevsadil. Problémy jsou z mé zkušenosti jen s těmi USB převodníky. PCI, a většinou i PCIe jsou v pořádku. Jen pozor na to, že ExpressCard má uvnitř vyvedené USB a některé ExpressCard <> RS232 převodníky jsou uvnitř připojené na USB, a tudíž v problémových případech k ničemu. Jinak to "definované chování" USB převodníku se těžko vyrovná chování nativního sériového portu. Hlavně jde o přesnost časování, kdy USB obecně nemůže tohle zaručit.
Mela by se zavest vyuka psani na klavesnici a pouzivani vyhledavacu.
Pozdeji skolstvi rozpustit uplne, aby se ony miliardy mohly pro******t nekde jinde.
proc mi nebootuje muj kernel na AI TouchbookuV čem je problém? opkg update && opkg upgrade? Stačí vyhodit MMC a promazat vše až na skryté složky a systém bude tak jak přišel z továrny.
Problem je v tom, ze system z tovarny neumi (mimo jine) kartu Zydas 1211To se týká Ångströmu alias Always Innovating OS. Ten toho moc nemá (ale je to Embedded distro, tak čemu se divit). Něco málo se dá najít v repositářích a co není tam, tak určitě doporučuju přebootnout ještě do Ubuntu a zkontrolovat. Ale mám pocit, že nějakého Zydase jsem zkoušel a ten nejel ani tam, ani tam. Holt v tom případě se člověk kompilaci nevyhne. Ale jinak mě to též docela štve a určitě nebudeme jediní.
Jejich driver rt3070sta k jejich karte je totalne v haji - po startu se nahodne podela za 2 minuty az 20 hodin a pak jde rozchodit jedine restartem masiny (vyndat a zadnat kartu a/nebo modul nepomaha).Není to jejich rt3070sta, ale je to tím, že je to nějaký proprietární bastl. Už existují i otevřené drivery z linuxwireless, bohužel se v současném stabilním vydání 2010-03.a neobjevili a jak upgradovat na testovací vydání jsem ještě nepřišel (právě zmiňovaný opkg update && opkg upgrade způsobil kolaps systému). JInak chybu potvrzuju a není to ani tak bug jako featura. Ale jinak samotná USB wirless (teda určitě na poměry USB bezdrátových rtěnek) je docela vymakaná (zkoušel jsem si ji předělat do desktopu), jen je bohužel potřeba správný driver a ten se zatím zas nedá získat jinak než kompilací.
Dalsi problem je v tom, ze bych rad pridal podproru vlastniho RTC.
Prelozit stejny kernel, jako tam mam (abych mohl pouzit moduly) se mi nepodarilo, chyba je v jejich patchTéž. Ale ještě jsem se tím moc nezabýval.
Neprijemnost (ktera uz s timhle nesouvisi) je silene poddimenzovany zdroj pro USBTy jo, vždyť ten SoC je 3V nebo 4V a žere dohromady míň energie než kvítka v mém květináči (IMHO i míň než ta LEDka co podsvěcuje LCD). Nějaký USB vibrátor nebo USB vařič bych se na to určitě nepokoušel zapojovat. To by ty baterky nemusely nést dobře i když mají kapacitu jakou mají.
Zydas 1211
[22308.153008] usb 4-2: firmware: requesting zd1201.fw [22308.718374] usb 4-2: wlan0: ZD1201 USB Wireless interface [22308.718653] usbcore: registered new interface driver zd1201No vida. IMHO to bude mít dokonce stejný driver. Chci ji vyměnit hlavně z toho důvodu, že ten Ralink nemá žádnou integrovanou anténu ale jen trošku čárlé nějakým vodivým čímsi na plošňáku a má strašně malý dosah. U tohoto se dá napájet externí anténa.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.