Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 14:28
Vista byla vypuštěna do světa zhruba před rokem. Období hájení má už tedy dávno za sebou. Rozhodl jsem se dát ji šanci. Srovnání s Linuxem se nebudu vyhýbat, právě naopak. Po každé kapitolce bude hodnocení jako ve škole. Budu se snažit zachovat objektivitu ovšem z pohledu zkušenějšího uživatele. Budu uvádět také váhu, kterou dané kategorii přikládám. To je samozřejmě velmi subjektivní věc. Na konci seriálu bude ke stažení tabulka s možností nastavit si vlastní váhy a upravit je tak, aby váš oblíbený systém zvítězil
Za tu dobu co si hraju s počítači (22+ let) jsem si vyzkoušel už mnoho operačních systémů- od CP/M, přes Workbench, různé DOSy, Windows, Linux, OS/2, BeOS, různé BSD. Ke každému novému jsem vždy přistupoval jako chlap k nové hračce, která má spoustu tlačítek. Zkrátka a dobře mě to baví. To jen tak na úvod abyste měli při čtení na paměti, že nejsem zcela normální
Windows jsem používal od verze 3.11 až po XP. Poslední dva roky jsem měl Windows pouze ve virtuálním stroji kvůli VS2005, které potřebuju v práci. Zkušenosti s 3.11 až 98 (verze ME a NT mě minuly) byly tristní. V té době jsem si ovšem myslel, že to tak prostě musí být. V DOSu výtuh programu ani tak nevadil, od zmáčknutí resetu do opětovného nahození Pascalu to bylo jen pár vteřin a už jsem věděl,že jsem ten vektor přerušení časovače asi nastavil blbě Verze 95 a 98 také tuhly, ale nejvíce mi vadilo vnitřní hnití toho systému. Po půl roce intenzivního používání byl ten systém zralý na přeinstalování. Když jsem se k tomu odhodlal tak jsem se zase nějakou dobu cítil jako kdybych brutálně upgradoval počítač. Dalším problémem byla mizerná prace s paměti.
Verze 2000 a XP považuju za velmi stabilní. BSOD jsem viděl jen párkrát a to ještě většinou z důvodu chybného ovladače nebo brutálních experimentů. Aplikace občas padne, ale systém kvůli tomu už většinou nevytuhne. Tyto systémy také méně vnitřně vyhnívají než předchozí generace. dll hell se už tak neprojevoval a když tak jsem se s tím dokázal poprat (nainstalovat soft a, překopirovat dllka z system32 do složky aplikace a pak nainstalovat soft b a podobná kouzla). Za celou dobu ani jeden jediný vir. Občas jsem si nechal oskenovat disk od paranoidnějšího kamaráda, ale sám jsem antivir nikdy nepoužíval. Práce s pamětí je mnohem lepší, ale stejně jsou situac, kdy dělá velní prapodivná rozhodnutí. Třeba proč při kopírování velkého souboru vyhazuje stránky běžících aplikací z paměti je mi záhadou. V té době jsem už ale znal relativně dobře Linux a tak jsem zase nadával na jiné nešvary- slabá konfigurovatelnost, slabý shell, chování á la black box tedy nemožnost snadného prozkoumání jak věci uvnitř fungují a jak je spravit pokud zrovna nefungují podle mých představ. Vždycky jsem si pochvaloval windows na noteboocich- bezproblémová hibernace i suspend to ram a vyšší výdrž na baterii. I přes spoustu ladění frequency scaling, usínání disků atd. jsem měl v Linuxu výdrž vždy o něco nižší. Problémem těchto systémů byl přechod na novější hardware. Při výměně desky to je tak padesát na padesát zda budete muset reinstalovat nebo ne. A to je ještě třeba vědět jak na to.
Od vydání XP uplynula dlouhá doba. K Vistě proto přistupuju jako k zcela novému systému, bez přihlížení k předchozím silným ani slabým stránkám či k nějakým sympatiím či antipatiím ke starším verzím.
Buďto legálně, nebo cracknuté... ale pořádně. Tzn. tak, aby se daly aplikovat záplaty. Z používání nezáplatovaného systému nelze vyvozovat žádné relevantní závěry. Mnoho lidí tak žel činí.
Stačí zajít do krámku, říct něco ve smsylu "Windows Vista cz OEM 64bit", chvilku vyčkat než prodavač dožongluje krabičkami a mezi mnoha ruznými variantami vybere tu pravou ořechovou. Je to sice humorné, ale záporně to nehodnotím- profík si potřebnou variantu dokáže zvolit. Cena se pohybuje od 2000,- za Home Basic až po 13000,- za Ultimate Retail. Já jsem pro sebe zvolil výše zmíněnou verzi za 4400,- s DPH. Chci zejména vlastnosti nabízené Business variantou, ale hodí se mi i multimediální věcí, které nabízí Home Premium. Kombinací obou je Ultimate. Cenová politika není nejpřívětivější. Na druhou stranu 2000,- pří délce release cyklu Microsoftu (kdo koupil XP na začátku tomu vydržel 7 let a ještě alespoň 2 vydrží) je přijatelná částka. Vista za snadnou dostupnost a relativně rozumnou cenu získává trojku. Linux má jedničku- stáhnout nebo zajít do nejbližšího knihkupectvi- snadnější to už být nemůže. Současně existuje možnost koupit support pokud je zapotřebí. Váha: 1 (velmi nízká). Prostě mi na tom parametru skoro vůbec nezáleží.
Otevřením tohoto balení vyjadrřujete svůj souhlas s... no znáte to. Společnost Microsoft nenese odpovědnost vůbec za nic a pro OEM neposkytuje žádnou podporu. Smíte si to nainstalovat na jeden počítač a musíte provést aktivaci. Pokud máte OEM verzi tak se opětovná aktivace zdaří pouze pokud se nový počítač příliš neliší od předchozího. Výměnu základní desky to prý snese. OEM podmínky nejsou tak nepříjemné jak si většina lidí myslí. Jediné co nesmíte vyměnit je Case protože na ní musí být ta nálepka :) Ne, to je jen žert, tento požadavek nemá žádnou oporu v našem zákoně. Do zdrojáku vas kouknout nenechají. Pokud ano tak podepíšete takové NDA, že upsaní duše ďáblu je vedle toho prý novoročním přáníčkem. Vítejte ve světě proprietárních formátů, security by obscurity a podobně. Windows má v tomto bodu čtyřku, Linux jedničku. Váha: 5 (velmi důležité).
Doporučuji nastavit disky do AHCI režimu. Vista s nimi pak pracuje o něco málo radostněji a bezproblémověji. Linux s tímto nastavením nemá taktéž problém.
Rychlost? Irelevantní. Počet restartů? Nezajímavý. UI instalátoru? Nuda. Instaluju jednou za n let. Za důležité považuju: kvalitu utility pro dělení disků a vytváření oddílů, granularitu výběru instalovaného software a možnost zasáhnout v případě potřeby do nastavení, které instalátor provádí. Zejména do toho, kam a jak instaluje bootloader. Vista se musí spokojit s pětkou. Propadá ve všech oblastech. Linux: dvojka. Váha: 1
V Linuxu máme device mapper potažmo LVM2 ikdyž to běžní uživatelé příliš často nepoužívají. Vista nic takového nenabízí. Je možné sice vytvořit softwarový RAID a JBOD ale to je tak vše. Žádné pokročílé funkce jako snapshoty, "pvmove" a podobně nelze od toho očekávat. Linux dostává dvojku a Vista čtyřku. Váha: 3 (LVM používám a je pro mě docela důležitý).
NTFS je moderní souborový systém s žurnálem, ACL, kompresi, schopnosti vytvářet stnové kopie, kompresi, šifrováním, hardlinky, softlinky, kvotami, vícenásobnými streamy, malé soubory uklada primo do b-stromu atd. Docela se fragmentuje a proto je poměrně logické, že defragmentace je nyní implicitně naschedulovaný task. Je také robustní- odolnost při výpadku napájení či pádu systému je velice dobrá. Podpora jiných souborových systémů v systému je slabá. Teď co s hodnocením. Dát přednost featurám NTFS nebo širokému spektru FS v Linuxu? Práci s nepodporovanými systémy ve Vistě lze obejít pomocí VMware. Interní stínové kopie zase obejdu pomocí externí stínové kopie v LVM, šifrování pomocí LVM/dm-crypt... nakonec si člověk vždy poradí akorat je s tím zbytečná práce. Oba systémy dostávají dvojku. Jednička je rezervována pro FS na úrovni ZFS Váha: 3.
V průběhu instalace Visty je proveden benchmark procesoru, paměti, disku a grafického subsystému v hrách a v Aeru neboli v 3D desktopu Visty. Tento test slouží zejména k určeni toho, které vizuální efekty mají být implicitně zapnuté. Přínos je sporný jelikož zejména hodnocení výkony ve 3D se po instalaci ovladačů radikálně změní. K dosažení maximálního skóre (5,9) není zapotřebí příliš silného stroje takže se to (narozdíl od 3Dmarku, SiSoft Sandry a podobně) nehodí ani jako funkce pro poměřování délky přirození... eee co to plácám, výkonu počítače samozřejmě.
Po instalaci začne Vista zuřivě stahovat záplaty. Zcela automaticky a na to, zda se to uživateli (třeba připojenemu přes GPRS se zpoplatněnými daty) zrovna hodí podle principu VJCHKAINUTVLCUCHNOS (Vista Je CHytřejší, Krásnější a Inteligentnější Než Uživatel, Tudíž Ví Lépe Co Uživatel Chce Než On Sám, na tuto zkratku se budu dále v recenzi odvolávat ještě mnohokrát, zapamatujte si ji ) To je nejlepší čas prohlédnout si jak vypadá struktura adresářů. NTFS umí symbolické odkazy na adresáře už dlouho. Vista toho konečně začala k prospěchu věci trochu využívat. Nově je možnost vytvářet i odkazy na soubory. Tak třeba v přiští verzi to také nejak využijou :) Celkově lze říct, že je zde velký posun k tomu, aby se data aplikací ukládaly do domácího adresáře uživatele. Už se mimochodem nejmenuje "Document and Settings", ale "Users". Konfigurace stále padá zejména do registrů... Ted si na ty změny ještě musejí zvyknout vývojáří aplikací. Zpětná kompatibilita snahu o zlepšení trochu kazí. Starší aplikace mají stále tendenci delat v "program files" chlívek. O těch, které dělají neřád i v adresáři Windows raději nemluvit. Přes náznaky vynaloženého úsilí podle mě koncept FHS vítězí. Linux dvojka, Vista trojka. Váha 3.
Záplaty jsou staženy, nainstalovány a každých deset minut na vás vyskočí otravné okénko připomínající, že je třeba restartovat. O tom už ale v příští části seriálu.
Tiskni
Sdílej:
Dávám Windows šanciDávám Windows rok, maximálně dva
Nemyslim si, ze by moje posty byly dostatecne stylisticky a pravopisne na vysi aby z toho mohl byt clanek. Sam to do poradku dat nedokazu a spolehat na to, ze to udela redaktor nelze. To jsem udelal jednou a krute se mi to vymstilo. Chyby zustaly, videa prevedene do flashe a umistene na server nebyly. Zato cenzura provedena byla. A to jsem jim to dal zdarma.
Za takovych podminek si to radsi vystavim zde a po tydnu-dvou na svuj blog.
Do zdrojáku vas kouknout nenechají. Pokud ano tak podepíšete takové NDA, že upsaní duše ďáblu je vedle toho prý novoročním přáníčkem.Vzpomel jsem si na knihu "Dobra znameni" od Terryho Pratchetta a Neila Gaimana, kde na Zemi naturalizovany demon Crowley poslal licenci od softwaru do sveho pocitace kolegum dolu do oddeleni smluv s poznamkou "Hosi, ucte se".
Jsem rád, že na unixech už je to desítky let správně.Někteří si to zjevně nemyslí.
usr
jmenuje usr
a co do háje za etc. je v adresáři etc
. Jediné, co je mi na tom příjemné, jsou malá písmena – hledání shiftu při bušení adresářové cesty je pěkný opruz (ale za rozumnější bych považoval mít doplňování názvů case-insensitive).
Moc pěkný článek. A úvod k seriálu, jak (snad správně) tvrdí nadpis a konec zápisku.
O Windows OS se nezajímám a momentálně se ním setkávám pouze v práci (nejblíže na desktopu kolegy sedícího vedle mně a nejiteraktivněji jako pouhý uživatel Citrix aplikace bežící na Win2k).
Díky za shrnutí, člověk se tak aspoň v kostce doví pár novinek i z tohoto světa...
Pěkný článek, si lehce tendenční, ale snaha o objektivnost tam je.
Zkušenosti s 3.11 až 98 (verze ME a NT mě minuly) byly tristní.
Většina linuxáků se tehdy (někteří ještě dnes) pěkně ztrapňovala. Porovnávala "superstabilní" Linux s "padavými" Windows. Tehdy jsem dost nechápal a považoval linuxáře za partu pošuků, protože jsem pracoval na NT4.0, které mi nikdy nespadly. Tím, že se smáli Windows jako "nestabilnímu" systému v podstatě dokazovali svou neznalost (a nebo to dělali záměrně). NT4.0, považuji za druhé nejlepší Windy, po W Server 2003. Toto jsou skuteční partneři pro porovnání. Stabilitu porovnávat ale nelze. NT mi za 3 roky nespadli, W2k3S taktéž. 0:0
Třeba proč při kopírování velkého souboru vyhazuje stránky běžících aplikací z paměti je mi záhadou.
Ale zachovávají cache i jiných souborů. Na rozdíl od linuxu, kde zahodí cache všech souborů a má ji jen pro ten jeden velkej, který člověk potom už nepotřebuje.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.