Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 22:51
Rozhodl jsem se podělit s vámi o zkušenosti, poznaky ohledně schizofrenie. Toto je jakýsi první díl, úvod.
Schizofrenie je duševní nemoc. Ještě než začnu cokoli vyprávět o schizofrenii, tak čtenáře musím teoreticky připravit. Takže za základní příznaky schizofrenie považujeme poruchy myšlení a jednání. Příznaky schizofrenie jsou následující (nemusí být přítomny všechny a neuvádím všechny možné):
Co se týká léčby, tak samozřejmě patří do rukou psychiatra. Primárními léky proti schizofrenii jsou tzv. antipsychotika (starší název byl neuroleptika). Na konec teoretické části ještě pozamenám, že je schizofrenie nesprávně označována jako rozštěpení osobnosti, tj. že by v člověku (v mozku) byly dvě osobnosti. Diagnóza, kdy člověk má v sobě jakoby dvě osobnosti, se nazývá alternativní osobnost. A teď už konečně pojďme ke konkrétním poznatkům, zkušenosti.
Moje schizofrenie je směsice různých strachů (že mě někdo okrade, že se mi rozbije PC, že mě někdo sleduje, že mi doktorka nevěří aj.), potom mívám dosti často sluchové halucinace (např. slyším hlas mojí mamky, i přestože není doma, slyším, že mi zvoní mobil, i když nezvoní...). Ještě před pár roky jsem byl ještě dost emočně oploštělý, v tomhle ohledu zabral moderní lék, tzv. atypické antipsychotikum 3. generace, jménem Abilify. Dále mám poruchy paměti (špatně si pamatuju určité věci), soustředění, vnímání.
Tak toto by bylo pro úvod do mojeho světa. Příště se budu věnovat postupům či fintám, jak tuto duševní nemoc překonávat. Pro zvídavé sem hodím dva pojmy: zdravý selský rozum neboli KBT (kognitivně-behaviorální terapie).
Tiskni
Sdílej:
Nedovedu posoudit.
Dám příklad: Jdu po ulici a např. vidím nějakou holku. Okamžitě slyším svoje myšlenky — slyším např. že je to kráva, že je dobrá jenom na sex...
Já osobně jsem na to, že mám schizofrenii, sám nepřišel. Diagnostikovali mi ji až v psychiatrické léčebně. K psychiatrovi jsem původně šel jenom proto, že asi mám obsedantně-kompulzivní poruchu.
Z toho asi vyplývá, že sám na to, že máš schizofrenii, nejspíš sám nepřijdeš. Spíš se to dozvíš od psychiatra, tvého okolí...
že mě někdo okrade,
že se mi rozbije PC,
že mě někdo sleduje,
že mi doktorka nevěří
Děkuju.
Děkuju za ocenění.
Jinak nejlepsi lecba na male i velke dusevni poruchy je zenska. Kdyz uz se ma clovek zblaznit, tak je to vzdycky lepsi s nekym.Je to ovsem taky dobry zpusob jak se zblaznit.
Přesně tak. Pro někoho (jako pro mě) je to mocná zbraň. Noapak pro někoho, kdo s tím neumí správně zacházet, je to celkem k ničemu.
Na tuto otázku dostanete ode mě odpověď až dalším zápiskem do mého blogu. Ten bude pojednávat, jak používám KBT, resp. u mě přesněji zdravý selský rozum při rehabilitaci. Během svého života jsem přišel na mnoho dobrých nápadů, postupů... které už třeba ani patřit do KBT nemusí, a proto budu radši moje postupy označovat jako zdravý selský rozum.
De facto se to začlo projevovat už v 3. ročníku na střední škole. Projevovalo se to sebevražednými myšlenkami, různými strachy (už jsem napsal výše), stranil jsem se...
Takže při schizofrenii mozek vytváří jednu „hlavní“ osobnost v první formě a pak další (může jich být více?) ve třetí. Je možné se třetí osobou nějak komunikovat, chová se aktivně? Nebo by to už patřilo do škatulky alternativní osobnost (třebaže si není sama sebe vědoma)?
A vůbec co je na schizofrenii špatného? (Kromě toho, že to není normální.) Ztěžuje to nějak život nebo duševní výkonost? Není to třeba tak, že člověk se dostane k doktorovi, jen když jeho schizofrenie má přitěžující projevy? Tedy že existuje dost lidí, kteří jsou také schizofrenní, jen to nikomu (ani jim) nevadí (třeba se jim to i líbí)?
Co takoví šachisti, kteří v rámci hodnocení své strategie si sami dělají oponenturu. Není to taky schizofrenie?
Literární odbočka: na problému alternativní osobnosti je postavena kniha Mír na Zemi od Lema. I když z lékařského hlediska to je přitažené za vlasy, tak je to výborná komedie, kdy hlavní hrdina bojuje s druhým my, snaží se ho přelstít, domluvit se s ním, radí se se slovutnými psychiatry a do toho všeho zachraňuje Zemi (i když především sám sebe).
Ano.
Ztěžuje to nějak život nebo duševní výkonost?Ano, velmi. Když se každou chvilku něčeho bojíte, slyšíte věci, který neexistujou, nedokážete s druhými komunikovat...
Tady u té osobnosti už spíše popisujete mnohočetnou poruchu osobnosti, která je se schizofrenií laicky často zaměňována. MPO je trochu něco jiného. Schizofrenie je především poruchou vnímání, myšlení čímž se mění i chování. Diagnostika i léčba patří do rukou psychiatra.
Začíná obyčejně v adolescenci nebo v mladém věku. Častá je kolem 30. roku věku. Spouštěčem může být cokoliv, velmi často stres, přepracování, rodinné vztahy, požití drog... Léčí se blbě a je dost důležitá spolupráce nemocného. Pokud je nemocný člověk pod kontrolou a je stabilní, může celkem normálně fungovat. Musí si uvědomit, že je potřeba dodržovat určitý klidový režim. Pokud není stabilní je to celkem hukot. Život to ovlivní hodně.
Znám 3 schizofreničky. 1 je kolegyně v práci, u které schizofrenie s perzekučními bludy začala ze stresu, z extrémního přetěžování. Ta to zvládá s léky dost dobře, na terapii nechodí. Další kamarádka žije na ulici a střídavě v psych. léčebně. Nezvládá dodržovat léčbu. Schizofrenii má asi od 17 let. Nikdy nepracovala, nezvládá to. Každá z těch holek je jiná. U každé se ta nemoc projevuje jinak. Samo, že pro rodinu je to veliká zátěž.
Souhlasím s Dagem, terapie musí sedět klientovi a záleží na tom, který terapeut ji provádí. KBT já moc nemusím, ale myslím, že zpočátku nemocnému může pomoci nastolit si v sobě určitý řád a vyrovnat se s projevy nemoci. Stabilnější nemocní zvládnou i hlubinné směry. Záleží na osobnosti. Někoho hlubinná terapie může zase rozhodit.
Václave, přeji hodně sil v boji s nemocí a jsem zvědavá na další pokračování.
Teď rád vzpomínám na díl The simpson, kde Houmer svou neškovností ve výrobně limonád do nich přidal trávu. Pak záběr na Bernieho jak si z ledničky bere jednu z limonád. Napije se... a najednou vidí všude samé mutanty a zrůdy jak na něj útočí... tak rychle šáhne po láhvy piva, napije se.. a najednou vidí růžové mírumilovné slony a on má blažený výraz v obličeji .
Skvela substitucna liecbaTeď rád vzpomínám na díl The simpson, kde Houmer svou neškovností ve výrobně limonád do nich přidal trávu. Pak záběr na Bernieho jak si z ledničky bere jednu z limonád. Napije se... a najednou vidí všude samé mutanty a zrůdy jak na něj útočí... tak rychle šáhne po láhvy piva, napije se.. a najednou vidí růžové mírumilovné slony a on má blažený výraz v obličeji
.
i když má otevřené oči a čučí na stropZrejme spánková paralýza. S trávou to nemusí súvisieť... Ak je to spojené len s tou paralýzou, tak sa to dá, buď to prejde po krátkej dobe, alebo sa pokúsiš zaspať.pravděpodobně to z trávou souvisí.
Raz som mal pri tom paranoidnú halucináciu ktorá vyústila do panického strachu... po dlhej dobe som si trocha poplakal :)
To ve spánku o čem mluví robotics nezažívám, i když se mi občas stane že se "nelze probudit" tělo je ochablé a člověk nemůže "vystoupit ze snu" i když má otevřené oči a čučí na stropSleep paralysispravděpodobně to z trávou souvisí.
Dneska se na všechno používají odborné výrazy, mnohdy špatně. Když se člověk rozejde s ženskou a je mu mizerně, tak říká že má depresi... což je v naprosté většině případů nesmysl. Smutné je, že mnozí si i chtějí nechat předepsat antidepresiva.
Štítky: nemoc, PChmmm
Tak jestli až k demenci to nevím, možná u extrémních případů, ale IQ dotčeno je, nemocný bývá velmi zpomalený, nesoustředěný, bez vůle. Aspoň holky se schizofrenií, které znám byly a to výrazně.
Ano, jen v době ataky nemoci. Kolegyně je dnes naprosto OK. Bere léky a dodržuje režimová opatření.
Ano, je to reverzibilní. Základem úspěchu léčby je vyrovnat se s tou nemocí a najít si režim života, který vyhovuje a zároveň moc neomezuje. Kolegyně ví, že nesnese stres, tak když máme nějaké hoňky na odd., šetříme ji a mluvíme o tom, jak jí je. Máme pravidlo, že když se bude cítit blbě, řekne nám to a budeme s tím něco dělat. Snažíme se i minimalizovat riziko průseru.
Třeba 3 noční za sebou nezvládne, tak vypomůžeme jak se dá.
Ona toho nezneužívá.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.