Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 11:31
Neustále se snažíme zlepšovat naše služby. Teď přicházíme s jednou výraznější změnou, která má zpřehlednit dotazy v diskusním fóru. Zavedeme různé stavy, ve kterých se dotaz může nacházet.
Inspirací pro tento návrh byl blog ABC mládne, nebo já stárnu. V současnosti máme u dotazu několik stavů. Dva se týkají aktuálního čtenáře (zapnutý monitor, nepřečtené komentáře) a dva samotného dotazu (diskuse byla zamčena, dotaz byl vyřešen). Dotaz mohou zamknout administrátoři, většinou pokud nesplňuje kritéria. Jestli je diskuse vyřešena nebo ne, o tom rozhodují čtenáři svým hlasováním, přičemž rozhoduje prostá většina. Tento přístup ale není dostatečný (v reále je stavů výrazně více), ani efektivní z hlediska nároků na administrátory (čtenáři musí pomocí tlačítka Admin upozornit adminy na problematický dotaz, sami se nemohou zapojit).
Současný přístup má více problémů. Za prvé běžný dotaz má jen dva stavy, vyřešený a nevyřešený. Dokud si jej ale nepřečtete, nepoznáte, v jaké fázi hledání odpovědi se právě nachází. Například že se čeká na doplnění informací od tazatele, zda už je navrženo řešení nebo že je dotaz mimo zaměření portálu abclinuxu. Za druhé stav vyřešený je zase ve skutečnosti výsledek pouhého anonymního hlasování. Pokud si tři čtenáři myslí, že je dotaz vyřešen, ale tazatel zjistí, že řešení nefunguje, nemá možnost zvrátit stav dotazu a ten zůstane chybně nastaven jako vyřešený.
Pojďme se podívat na navržené řešení, jak by dotaz mohl vypadat v novém systému. Když jej tazatel položí, automaticky mu bude nastaven stav Nový. Pokud někdo jiný než tazatel přidá komentář, dotaz se přepne do stavu Otevřený. Odpovídající může vyžádat doplňující informace přepnutím do stavu Doplnit zadání. Případně rovnou napíše odpověď a zvolí stav Navrženo řešení. Je-li s ním tazatel spokojen, přepne se dotaz do stavu Vyřešeno. Během diskuse se ale může zjistit, že problém vyřešit nejde a pak je vhodným stavem Nemá řešení. Další dva stavy mohou nastavit jen administrátoři a uživatelé se skórem větším než 30. Jsou to stavy Offtopic, pokud dotaz nepatří do fóra a Flamewar, jedná-li se o vybídku k slovní přestřelce (typicky která distribuce je nejlepší) nebo už slovní valka začala. Vrátit dotaz z těchtou dvou stavu zpět na stav Otevřený ale může jen admin.
Vizualizace stavu bude na dvou místech. V diskusi bude pod dotazem tabulka s historií stavů - kdo, kdy přepnul dotaz na jaký stav. Ve výpise diskusí přibude ikonka představující aktuální stav (pochopitelně s textovým tooltipem).
Až na dva zmíněné speciální stavy bude moci mezi stavy přepínat kdokoliv. Takže žádné hlasování, zda je dotaz vyřešen nebo nikoliv. Pro zpětnou vazbu bude sloužit tabulka s historií, pokud někdo začne škodit, bude všem jasné, kdo to je. Další novinkou je automatické uzamykání dotazů ve finálních stavech. Pokud je dotaz ve stavu Vyřešeno, Offtopic a Flamewar, tak se tři dny po posledním komentáři automaticky uzamkne, takže do něj nebude možné přidávat další komentáře. Důvodem je snaha zabránit otevírání starých dotazů. Někdy čtenáři místo položení nového dotazu raději přidají dotaz ke starému dotazu. Nicméně může být legitimní, že se zjistí později, že řešení není v pořádku. Pak se dotaz přepne na jiný stav a diskuse se tak opět odemkne pro komentování.
Ovládání pro přepínání stavů bude na dvou místech. První bude přímo pod dotazem u tabulky s historií. Další ovládání bude přímo u zadávání komentáře. Pokud například napíšete řešení, budete moci zároveň změnit stav na Navrženo řešení. Snažíme se takto co nejvíce zjednodušit celý proces.
Další plánovanou novinkou budou dva výpisy poradny na hlavní stránce. První bude klasický seznam dotazů. Do druhého, výrazně kratšího, chceme přesunout nedotazy. Tedy diskuse označené jako offtopic nebo flamewar, plus dotazy v nějakém speciálním fóru. Patřily by sem ty různé zbytečné diskuse typu Mám si koupit ATI nebo NVidia? Nebo Která distribuce je nejlepší?
Dále plánuji přidat varování, pokud někdo bude psát komentář k diskusi starší jednoho měsíce. Člověk třeba přes fulltext narazí na text starý několik let, nevšimne si toho a začne jej komentovat jako aktuální. Komentář odeslat půjde, ale při náhledu se zobrazí varování, že se jedná o diskusi starou X dní. V bugzille už dlouho mám požadavek na zobrazování stavu Starý dotaz. Jenže chybí mi k tomu vhodná ikonka. Měla by být maličká (viz ikonka zamčené diskuse) a přesto z ní poznat, jaký má význam. Pokud máte nějaké návrhy, pošlete mi je prosím.
Všechny tyto změny mají za cíl zpřehlednit poradnu. Aby čtenáři snadno viděli, v jaké fázi řešení dotaz je a nemuseli se prokousávat haldou pseudodotazů a slovních válek. Chceme tím vyjít vstříc čtenářům, kteří odpovídají na dotazy a pomáhají tak ostatním prokousat se Linuxem.
Tiskni
Sdílej:
Nebo Která diskuse je nejlepší?
Nejsem si jistej ale nemělo by tam bejt Distribuce?
O tom která diskuse je nejlepší jsem se tady lidi dohadovat neviděl.. natož aby o tom vedli flejmwary.
public class StateChange implements extends.... StateChange(state_from, state_to) set ParamCollection(colection) addChangeAction() { co se ma delat } addTrigerBefore() { co se ma delat pred } addTrigerAfter() { co se ma delat po } /* akce v pripade spatneho zaznamu, chyby a la soap */a da se to zobecnit na cokoli - i na ukladani nebo cokoli jineho. Pavel
1) Nevim kolik procent uzivatelu bude na ty ikonky zbesile klikat. To uz musi byt zazrak abych ja kliknul na hodnoceni nebo bylo/nebylo vyreseno.Celý princip Poradny je založen na spolupráci. Lidé pomáhají ostatním a systém diskuzních fór na abíčku to oběma stranám usnadňuje. Pokud se toho nechceš účastnit, je to škoda, ale nevypovídá to ničem jiném než o tvé neochotě přispět k přehlednosti a větší účinnosti pro ostatní uživatele. Leda bys měl nápad, jak zařídit stejnou funkčnost, ale bez "zběsilého klikání".
O co jde: Zadám nový dotaz do poradny. Může na něj být x odpovědí, ale dokud na něj neodpovím já, tak dotaz nevidím ve svém "personalizovaném" linku na Diskuse (historie komentářů), kde se zobrazuje název dotazu, stav, počet reakcí a datum/čas poslední reakce. Shrnuto, uvítal bych, kdyby tam bylo možné přidat i diskuse (dotazy), které jsem založil já, i když jsem ještě nepřidal žádný příspěvek do reakcí.It's not a bug - it's a feature
Podepsali: dnes 14:54 masožravápalma | skóre: 5 někdo dalšíMohlo by to být i menším písmem. Občas uvažuji o tom, že si stáhnu zdrojáky, nainstaluji jetty, naučím se Javu a pokusím se tohle naprogramovat. Zatím, ale jen uvažuji
Hlasuj, toto je kvalitní názor (5 hlasů)Případně by se po kliknutí na "5 hlasů" mohlo ukázat, kdo to byl.
Možná by stačilo, kdyby se každý plusjednakomentující zamyslel nad tím, koho zajímá, že on má taky podobný názor. Zjistil by, že nikoho a tu plusjedničku by si mohl ušetřit.To je hodně odvážné tvrzení, že nikoho. Minimálně by to mohlo třeba zajímat pisatele toho původního komentáře, který pozná, že se svým názorem není sám. Proč asi politické strany v kampaních vytvářejí billboardy XY volí FGH, proč tvůrci reklam nahlas tvrdí, že AB kupuje a používá výrobek FŇ. Protože lidi mají dojem, že čím víc lidí za nějakým názorem/výrobkem stojí, tím lepší ten názor/výrobek je. Proto se přidávají +1 k názorům, protože čím víc lidí se k tvrzení přidá, tím víc lidí se k němu může přidat v budoucnu.
Proč asi politické strany v kampaních vytvářejí billboardy XY volí FGH, proč tvůrci reklam nahlas tvrdí, že AB kupuje a používá výrobek FŇ. Protože lidi mají dojem, že čím víc lidí za nějakým názorem/výrobkem stojí, tím lepší ten názor/výrobek je. Proto se přidávají +1 k názorům, protože čím víc lidí se k tvrzení přidá, tím víc lidí se k němu může přidat v budoucnu.Takže není potřeba o komentáři přemýšlet, stačí, když pod ním bude dost plusjedniček? A když se pod komentář, že 2+2=5 připojí dost plusjedniček, změní to něco na tom, že to není pravda? A opravdu se zde objevují tak často takové komentáře, u kterých by mohl být důležitý počet lidí, kteří si myslí to samé, a zároveň ke komentáři není co dodat? Bude třeba rozdíl v tom, zda počet příznivců KDE a Gnome bude v diskuzi 40:60, 50:50 nebo 60:40? Když budete na předvolebním mítinku nějakého politika, a on řekne něco, s čím souhlasíte, vylezete za ním na pódium a řeknete do mikrofonu celému shromáždění "s tím souhlasím"? Nebo dokonce jenom "plus jedna"? Nebo když uvidíte ten plakát, kde bude napsáno, že jeho stranu volí XY lidí, přeškrtnete XY a napíšete XY+1? V mezilidské komunikaci je běžné projevit s někým souhlas např. pokýváním hlavy – to je ale věc, které je mnohem subtilnější, než samotný "projev", se kterým souhlasíte. Zde v diskuzi se ale každým "+1" zařadíte po bok toho řečníka, vaše "+1" se stává stejně důležité, jako původní komentář. Opravdu si nemyslím, že se zde vyskytuje tolik případů, kdy si plusjednička takové vynucování pozornosti zaslouží.
V mezilidské komunikaci je běžné projevit s někým souhlas např. pokýváním hlavy – to je ale věc, které je mnohem subtilnější, než samotný "projev", se kterým souhlasíte.Právě proto si myslím, že by funkce podepsat byla alespoň trochu užitečná. Nebyl by to komentář, ale nebylo by to zas tolik anonymní, jako nějaké hodnocení komentářů. Myslela jsem to jako nějaké decentní pokývnutí hlavou, lehké přitakání ,,Sám bych to lépe neřekl´´.
Takže není potřeba o komentáři přemýšlet, stačí, když pod ním bude dost plusjedniček?Na první pohled hezký příklad, tohleto 2+2=5. Kolik lidí si myslíš, že se pod něj podepíše? Já bych řekl, že pravděpodobně nikdo, takže to zase tak dobrý příklad není. Proč jsi jako příklad nepoužil třeba "Na Gnome mi vadí, že tiskový dialog skrývá některá nastavení tiskárny"? Protože tady už komentáře +1 smysl mají, udávají počet lidí, kterým to vadí také. Proto má souhlas s tvrzením smysl - když nějaký vývojář programu (teď už nemluvím o Gnome) tady najde jednoho člověka, kterému něco vadí, tak se na to pravděpodobně vybodne. Když pod tím bude podepsáno dalších dvacet, kterým to vadí také, možná už se zamyslí, jestli náhodou nemají pravdu. Jo a malá poznámečka na konec: v žádném případě jsem neřekl to, co mi předkládáš v ocitovaném textu, takže mi to nervi do úst, ano?
Proč jsi jako příklad nepoužil třeba "Na Gnome mi vadí, že tiskový dialog skrývá některá nastavení tiskárny"? Protože tady už komentáře +1 smysl mají, udávají počet lidí, kterým to vadí také. Proto má souhlas s tvrzením smysl - když nějaký vývojář programu (teď už nemluvím o Gnome) tady najde jednoho člověka, kterému něco vadí, tak se na to pravděpodobně vybodne. Když pod tím bude podepsáno dalších dvacet, kterým to vadí také, možná už se zamyslí, jestli náhodou nemají pravdu.A to má do té diskuze přispět svou plusjedničkou několik desítek tisíc lidí, kterým to vadí? Nejsou k ohlašování chyb a požadavků určené systémy, které vývojáři sledují – např. bugzilla, kde je navíc možnost hlasování pro konkrétní požadavek často implementována? A stejně se ani z těch plusjedniček vývojář nic nedozví. Dozví se možná, že dalších dvacet plusjedničkařů s tím souhlasí, ale už se nedozví, že dalších x s tím také souhlasí, ale nemají tenhle zvyk zviditelňovat se plusjedničkami, a dalších y s tím nesouhlasí, ale -1 není v módě, tak to do diskuze nikdo nenapsal.
Jo a malá poznámečka na konec: v žádném případě jsem neřekl to, co mi předkládáš v ocitovaném textu, takže mi to nervi do úst, ano?Že by už nefungovalo ani copy-and-paste? Tedy pokud se bavíme o tom, co je v <blockquote>, mně to připadá stejné…
A to má do té diskuze přispět svou plusjedničkou několik desítek tisíc lidí, kterým to vadí?Ne stačí jenom ti, kteří tu diskuzi čtou a chtějí vyjádřit svůj názor. Ostatní jsou z hlediska téhle diskuze nepodstatní.
Že by už nefungovalo ani copy-and-paste?Ale ano, copy-and-paste ti funguje, jenom zjevně mění text.
Tak ať svůj názor vyjádří. +1 není vyjádření názoru, je to hlasování o nějakém jiném názoru, bez argumentů… Ve všech případech, které mne napadají, je diskuze a hlasování oddělené – nejprve je předvolební kampaň, kde se vede diskuze (měla by), pak jsou volby, kde se hlasuje. V televizi běží debata, a vedle ní běží divácké telefonické hlasování. Nejprve se projednají nějaké návrhy a diskutuje se o nich, pak se z nich vyberou nějaké reprezentativní a o nich se hlasuje. Navíc se to všechno týká toho, jak něco nové udělat – a o takových věcech se v Poradně nemluví zase tak často, a pokud už ano, zpravidla to nepatří do Poradny, ale do bugzilly nějakého programu. Mimo diskuze, ve kterých se navrhují dotazy na rozhovor, si nepamatuji zde na Abíčku ani jeden příklad toho, kdy by komentář +1 nebyl naprosto zbytečný. Navíc když se podíváte tak rok a půl až dva zpátky a dál, zjistíte, že se tenkrát žádné komentáře +1 nevyskytovaly, nebo jich bylo minimum. Proč tenkrát nebyly potřeba, a teď jsou? Proč plusjedničkové komentáře nepíšou lidé s vysokým skóre a vysokým kreditem na tomhle serveru, ale jsou to dost často anonymní komentáře nebo komentáře čerstvých uživatelů? Není to třeba proto, že ti první nemají dětinskou radost z toho, že má někdo podobný názor jako oni, a nemusí se o tuto radost podělit s celým světem? Opravdu bych rád viděl alespoň jeden plusjedničkový komentář, který byl nějakým přínosem do diskuze a nebylo to pouze naředění informační hodnoty diskuze a manifestace "já jsem tady taky" od jeho autora.A to má do té diskuze přispět svou plusjedničkou několik desítek tisíc lidí, kterým to vadí?Ne stačí jenom ti, kteří tu diskuzi čtou a chtějí vyjádřit svůj názor. Ostatní jsou z hlediska téhle diskuze nepodstatní.
Bavíme se o tomto komentáři a o této citaci? Pak je ten nefunkční copy-and-paste tak dokonalý, že aniŽe by už nefungovalo ani copy-and-paste?Ale ano, copy-and-paste ti funguje, jenom zjevně mění text.
diff
neukáže žádný rozdíl a md5
kontrolní součet obou textů je shodný. Alespoň na tomto konci internetu.
Tak ať svůj názor vyjádří. +1 není vyjádření názoru, je to hlasování o nějakém jiném názoru+1 je vyjádření názoru a je to rychlejší než: Příspěvek 1: Chtěl bych, aby ábíčko zobrazovalo nové komentáře u diskuzí, kde žádné komentáře nebyly. Odpověď 1 na příspěvek 1: Také bych chtěl, aby ábíčko zobrazovalo nové komentáře u diskuzí, kde žádné komentáře nebyly. Odpověď 2 na příspěvek 2: Myslím si, že nezobrazování nových komentářů v diskuzi, kde žádné příspěvky nebyly, je docela nepříjemné, dalo by se to opravit? Ano, +1 je stejně tak forma hlasování v diskuzi. Protože se o komentářích nedá hlasovat přímo, je to druhý nejrychlejší možný a stále vcelku přehledný způsob.
Bavíme se o tomto komentáři a o této citaci?Ne, nebavíme. Bavíme se o tom, co jsem z tvého příspěvku ocitoval já.
Ne, nebavíme. Bavíme se o tom, co jsem z tvého příspěvku ocitoval já.Aha. Ale celou dobu mne tady přesvědčuje, že jsem si to z vašeho komentáře odvodil správně. Protože buď je "+1" podstatná informace, zajímá mne tedy kolik je pod komentářem plusejedniček a nemusím už přemýšlet nad komentářem samotným. Nebo je plusjednička informace nepodstatná a zajímá mne stejně jen původní komentář, bez ohledu na to, kolik je pod ním plusjedniček. Nebo podle vás má původní komentář i každá plusjednička pod ním stejnou důležitost a je stejně přínosná? Mne by opravdu zajímal alespoň jeden případ, kdy plusjednička v diskuzi nějak zvýší celkovou hodnotu té diskuze. Já si takových případů dovedu představit jen velmi málo, a ve všech případech se ta hodnota ještě zvýší tím, že nenapíšu jenom "plusjedna", ale napíšu třeba proč se k tomu názoru přidávám.
+1 je vyjádření názoruJe to vyjádření názoru, který už vyjádřil někdo předemnou. Tedy to podstatné není názor, ale jeho vyjádření a hlavně to, že ten názor vyjadřuju já já já. Ten váš příklad je toho dokladem. Z příspěvku 1 se dozvídáme, že někdo něco chce. Z odpovědí se dozvídáme to samé, někdo něco chce. Ale nestojí mu to ani za to, aby založil příslušnou chybu v bugzille a zahájil diskuzi tam. Nestojí mu to ani za to, aby napsal jak by si takovou funkci představoval, proč by jí chtěl atd. Jinými slovy, ty odpovědi jsou naprosto zbytečné. Já v nich žádný přínos k diskuzi nevidím, protože jako potenciální opravce té chyby jsem se o ní dozvěděl hned na první pokus v prvním komentáři a nepotřebuju žádné +1, abych si toho všiml. Váhu té chybě nepřidají plusjedničky žádnou, protože ta chyba je tak málo závažná, že ani nikomu nestojí za to reportovat jí na správné místo – do bugzilly, takže si ji mohu jen tak uložit do svého soukromého TODO, pokud bych se někdy náhodou hrabal v kódu, který s tímhle souvisí. A to ještě jen v případě, že si u toho požadavku řeknu "a jo, to bych taky chtěl". Protože opravdu nemíním shánět v diskuzích, jestli tam náhodou někdo nenapsal nějaký požadavek. Nějaké hlasování by snad mohlo mít význam, pokud by se diskutovalo více protichůdných variant, pak by ale stejně bylo lepší udělat o tom anketu, protože z diskuze ty hlasy nikdo sčítat nebude.
Protože buď je "+1" podstatná informace, zajímá mne tedy kolik je pod komentářem plusejedniček a nemusím už přemýšlet nad komentářem samotným. Nebo je plusjednička informace nepodstatná a zajímá mne stejně jen původní komentář, bez ohledu na to, kolik je pod ním plusjedniček.Nebo jsou obě tyto informace podstatné a záleží na okolnostech, jak moc je která významná.
Je to vyjádření názoru, který už vyjádřil někdo předemnou. Tedy to podstatné není názor, ale jeho vyjádření a hlavně to, že ten názor vyjadřuju já já já.Jo, ten konec docela jasně ukazuje tvůj pohled na věc - +1 je pouze snaha zviditelnit se a nic jiného. Fajn. Když to bereš takhle, tak nemá cenu se o tom dál bavit. S tímhle flamem končím, nemám náladu číst zbytek toho vícnežstránkového textu.
Jo, ten konec docela jasně ukazuje tvůj pohled na věc - +1 je pouze snaha zviditelnit se a nic jiného.Ano, to je můj pohled na věc. Pokud mi někdo sdělí nějaký rozumný důvod, k čemu je +1 dobré, svůj názor změním. Stačí mi jeden jediný smysluplný účel těch plusejedniček. Pozornost tomu budu věnovat podle chytrosti komentáře, nikoli podle počtu přikyvujících, takže žádné plusjedničky pod tím nepotřebuji
Ideálne riešenie by mohlo byť (len predstava, nezamýšľal som sa nad realizáciou): užívateľ má nejaké hodnotenie v rámci komunity (častokrát nazývane "karma"). Označením komentára, ktorý sa mu pozdáva, by tomuto komentáru "prepožičal" svoju karmu. Každý užívateľ by mal k dispozícii (oproti všeobecnej "karme") aj svoje vlastné modifikátory (niečo v zmysle "tohoto usera ignorujem", "tohoto usera chcem zvýrazňovať").
Ad diskusie (komentáre): osobne by som privítal funkcionalitu "tento príspevok som vlastne nečítal".
Ad samotná poradňa:
- možno by nenudilo vytvoriť reláciu "zhrnutie", kde by bolo možné spísať sumár riešenia problému.
- privítal by som označovanie príspevkov tagmi (napr. "[Perl]", "[KDE]"), 0..n
- dobrá by bola možnosť rozdelenia otázky (pri riešení jednoho problému vyskočí iný), popr vytvorenia otázky z komentára (hmm, tu by asi byť diskusia duálna, ak je podotázka dôležitá pre vyriešenie hlavného problému)
Pokud například napíšete řešení, budete moci zároveň změnit stav na Navrženo řešení.Myslim si, ze by nebylo od veci, aby v pripade, ze vkladany komentar neni od tazatele, tato zmena (na stav "Navrženo řešení") byla jako implicitni (a komentator mel moznost ji zmenit).
Co jsou to prazdniny?Když si vzpomeneš na svá studentská léta tak zjistíš, že se jedná v podstatě o takový natažený hackweek. :)
Dotaz, na ktery nikdo nezna odpoved, relativne rychle zapadne.Především to je znamení, že se tazatel má obrátit na specializovanou poradnu a nečekat, že zrovna tento program v takovéto konfiguraci na takovém stroji používá náhodný kolemjdoucí. Uznávám, že jsou jisté oblasti, kde jsou jen lvi (např. směrování multicastu), ale takový dotaz jsem tu už hodně dlouho neviděl.
Především to je znamení, že se tazatel má obrátit na specializovanou poradnuA pokud to neudělal, tak je to zase znamení, že asi o té specializované poradně neví a je vhodné ho tam nasměrovat...
Ikonka starého dotazu by mohl být ciferník.Nebo přesýpací hodiny, když starý dotaz, tak starý časoměr
k obsahu príspevku, tak nejak. Zoznam, kto odporúčal ktorý manuál, a kto akú kombináciu kľúčových slov. (plus hodnotenie spoľahlivosti toho ktorého človeka, aby tu nepribudli boti, vkladajúci rôzne neslušné slová, ako microsoft, napríklad)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.