Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.8 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Poradna na abclinuxu.cz je zaměřená na řešení potíží s operačním systémem Linux (případně jinými unixy). Ve snaze o zachování užitečnosti pro návštěvníky mohou správci zablokovat diskusi, která je mimo téma, a to z některého z následujících důvodů.
Dotazy týkající se operačního systému Windows, které nemají žádnou souvislost s Linuxem, vám lépe a rychleji odpoví na některém ze specializovaných serverů, ať už na forum.zive.cz (případně poradna.zive.cz – nevyžaduje registraci) nebo winarna.cz nebo na diskuzních skupinách provozovaných přímo Microsoftem.
Jeden dotaz se má týkat jednoho tématu. Spojování různých dotazů do jednoho komplikuje pozdější vyhledávání, neumožňuje napsat výstižný předmět, zabraňuje zařazení do správné kategorie a zamotává diskusi. Pokud máte více dotazů, nebojte se položit každý zvlášť.
Vícenásobné příspěvky fórum zbytečně rozmělňují, takže nadbytečné dotazy budou zablokovány a smazány.
Pokud si potřebujete postěžovat, jak je Linux strašný, nebo jej naopak pochválit, jistě najdete vděčné publikum v sekci blog. Do Poradny to nepatří už proto, že neřeší žádný problém, a navíc na sebe obvykle nabalí zbytečný flamewar.
Na tento portál prostě nepatří.
Ani čistě hardwarové potíže nejsou doménou zdejší Poradny, takže dotazy na flash BIOSu nebo vrtání zdí pro položení kabelů k linuxovému routeru budou smazány.
(od 2. 8. 2008 patří tyto dotazy do /poradna/hardware)
Abclinuxu není programátorský web a všeobecné programátorské dotazy sem nepatří. Výjimku tvoří skripty v shellu (nebo v libovolném jiném unixovém skriptovacím jazyce) sloužící pro správu systému, či zjednodušení práce, případně skripty/makra v jazyce, který je integrovaný v nějakém programu (Gimp, Blender, Firefox, OpenOffice, ...).
(od 2. 8. 2008 patří tyto dotazy do /poradna/programovani)
Dokument vytvořil: Michal Vyskočil, 15.4.2007 09:14 | Poslední úprava: Robert Krátký, 14.8.2008 12:30 | Další přispěvatelé: Michal Vyskočil, petr_p | Historie změn | Zobrazeno: 3525×
Tiskni Sdílej: