V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Poměrně dlouho jsme odolávali a odmítali všechny zprávičky, které se týkaly Microsoftu. Mnohdy to přineslo rozzlobené reakce jejich zadavatelů, kteří byli přesvědčeni, že ač o Microsoftu, přesto měly jejich zprávičky dopad i na Linux a/nebo open source (a proto měly být vydány).
Naším argumentem bylo a je, že zprávičky týkající se MS na abclinuxu.cz nepatří prostě proto, že jsme portál se zaměřením na Linux/UNIX a FLOSS - ne všeobecně na obor IT - kromě toho většinou končí zbytečným flamem. Mnohokrát jsme opakovali, že toto odmítání není založeno na nevoli vůči MS - ostatně, většina těchto zpráviček MS spíše kritizovala.
Uvažujeme však o posunutí této hranice. Začali jsme schválením dnešní zprávičky Microsoft otevře formáty Office! - vliv na open source tam nepochybně je. Textové procesory (OOo, KWord, AbiWord, ...) budou moci implementovat kvalitní podporu těchto formátů, což může pomoci linuxovému desktopu.
Pomozte nám najít rozumnou hranici.
Měli bychom schvalovat jakékoliv zprávičky? Nebo naopak nic, co není vyloženě o Linuxu (a spol.)? Nebo třeba jen takové, které se open source alespoň okrajově dotýkají?
Tiskni
Sdílej:
Jo, a já jen dodám, že se nedivím XPLESovi, že srovnává Linuxovou komunitu s komunizmem, když tu bují cenzura! Pánové!To jsi trochu vedle, viď. Je totiž velký rozdíl mezi cenzurou a výběrem informací k určitému tématu. Zprávy o hospodaření včelařských spolků tu také nevydáváme - je to cenzura? Ne. Stejně tak zaměření zpráviček na ty, které se týkají primárně Linuxu, není cenzura, nýbrž snaha o udržení tématu. Ostatně, asi jsi přehlédl, že jsem v zápisku zmínil důvody tohoto postupu. Rozhodně nejde o averzi vůči MS - většina zpráviček o MS, které jsme nevydali, stejně totiž vyznívala v jeho neprospěch. A proto je zcela zcestné mluvit o cenzuře.
Proc neni problem psat o jinych firmach, kdyz udelaji neco souvisejiciho s Linuxem (a pritom normalne prodavaji jine produkty) a o MS ano?Jenže takto jsme se snažili to nedělat. Většina zpráviček o MS byla ve smyslu "MS pořád ještě neopravil tuhle velkou chybu v IE" - přičemž údajná souvislost s open source je ta, že Firefox je lepší, takže by ho všichni měli používat místo IE - a to považuji za off-topic.
Jaky by byl rozdil v tom, jestli by drobbins presel do MS do Googlu? A ktera zpravicka by prosla a ktera ne? MS neni cerveny rucnik .o)Zvláštní, že jsi si vybrala zrovna tuhle událost... viz zprávička Zakladatel Gentoo odchází do Microsoftu a blog So much for idealism.... My se MS neštítíme - jen bohužel tahle firma působí na lidi ne jako červený ručník, ale červený hadr. Kdykoliv MS provede něco, o čem se na netu píše, lidi v tom vidí souvislost s Linuxem. A ne vždy tam bývá. Ale jak vidíš - když přímá souvislost byla, zprávička vyšla.
Ono například zprávička týkající se databází má taky pramálo společného s F/OSSTo je pravda - proto je vydána fiktivním uživatelem "Reklama" - bylo prostě dohodnuto propagování té jejich akce, proto o tom čas od času vyjde zprávička.