Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Poměrně dlouho jsme odolávali a odmítali všechny zprávičky, které se týkaly Microsoftu. Mnohdy to přineslo rozzlobené reakce jejich zadavatelů, kteří byli přesvědčeni, že ač o Microsoftu, přesto měly jejich zprávičky dopad i na Linux a/nebo open source (a proto měly být vydány).
Naším argumentem bylo a je, že zprávičky týkající se MS na abclinuxu.cz nepatří prostě proto, že jsme portál se zaměřením na Linux/UNIX a FLOSS - ne všeobecně na obor IT - kromě toho většinou končí zbytečným flamem. Mnohokrát jsme opakovali, že toto odmítání není založeno na nevoli vůči MS - ostatně, většina těchto zpráviček MS spíše kritizovala.
Uvažujeme však o posunutí této hranice. Začali jsme schválením dnešní zprávičky Microsoft otevře formáty Office! - vliv na open source tam nepochybně je. Textové procesory (OOo, KWord, AbiWord, ...) budou moci implementovat kvalitní podporu těchto formátů, což může pomoci linuxovému desktopu.
Pomozte nám najít rozumnou hranici.
Měli bychom schvalovat jakékoliv zprávičky? Nebo naopak nic, co není vyloženě o Linuxu (a spol.)? Nebo třeba jen takové, které se open source alespoň okrajově dotýkají?
Tiskni
Sdílej:
Jo, a já jen dodám, že se nedivím XPLESovi, že srovnává Linuxovou komunitu s komunizmem, když tu bují cenzura! Pánové!To jsi trochu vedle, viď. Je totiž velký rozdíl mezi cenzurou a výběrem informací k určitému tématu. Zprávy o hospodaření včelařských spolků tu také nevydáváme - je to cenzura? Ne. Stejně tak zaměření zpráviček na ty, které se týkají primárně Linuxu, není cenzura, nýbrž snaha o udržení tématu. Ostatně, asi jsi přehlédl, že jsem v zápisku zmínil důvody tohoto postupu. Rozhodně nejde o averzi vůči MS - většina zpráviček o MS, které jsme nevydali, stejně totiž vyznívala v jeho neprospěch. A proto je zcela zcestné mluvit o cenzuře.
Proc neni problem psat o jinych firmach, kdyz udelaji neco souvisejiciho s Linuxem (a pritom normalne prodavaji jine produkty) a o MS ano?Jenže takto jsme se snažili to nedělat. Většina zpráviček o MS byla ve smyslu "MS pořád ještě neopravil tuhle velkou chybu v IE" - přičemž údajná souvislost s open source je ta, že Firefox je lepší, takže by ho všichni měli používat místo IE - a to považuji za off-topic.
Jaky by byl rozdil v tom, jestli by drobbins presel do MS do Googlu? A ktera zpravicka by prosla a ktera ne? MS neni cerveny rucnik .o)Zvláštní, že jsi si vybrala zrovna tuhle událost... viz zprávička Zakladatel Gentoo odchází do Microsoftu a blog So much for idealism.... My se MS neštítíme - jen bohužel tahle firma působí na lidi ne jako červený ručník, ale červený hadr. Kdykoliv MS provede něco, o čem se na netu píše, lidi v tom vidí souvislost s Linuxem. A ne vždy tam bývá. Ale jak vidíš - když přímá souvislost byla, zprávička vyšla.
Ono například zprávička týkající se databází má taky pramálo společného s F/OSSTo je pravda - proto je vydána fiktivním uživatelem "Reklama" - bylo prostě dohodnuto propagování té jejich akce, proto o tom čas od času vyjde zprávička.