plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Poměrně dlouho jsme odolávali a odmítali všechny zprávičky, které se týkaly Microsoftu. Mnohdy to přineslo rozzlobené reakce jejich zadavatelů, kteří byli přesvědčeni, že ač o Microsoftu, přesto měly jejich zprávičky dopad i na Linux a/nebo open source (a proto měly být vydány).
Naším argumentem bylo a je, že zprávičky týkající se MS na abclinuxu.cz nepatří prostě proto, že jsme portál se zaměřením na Linux/UNIX a FLOSS - ne všeobecně na obor IT - kromě toho většinou končí zbytečným flamem. Mnohokrát jsme opakovali, že toto odmítání není založeno na nevoli vůči MS - ostatně, většina těchto zpráviček MS spíše kritizovala.
Uvažujeme však o posunutí této hranice. Začali jsme schválením dnešní zprávičky Microsoft otevře formáty Office! - vliv na open source tam nepochybně je. Textové procesory (OOo, KWord, AbiWord, ...) budou moci implementovat kvalitní podporu těchto formátů, což může pomoci linuxovému desktopu.
Pomozte nám najít rozumnou hranici.
Měli bychom schvalovat jakékoliv zprávičky? Nebo naopak nic, co není vyloženě o Linuxu (a spol.)? Nebo třeba jen takové, které se open source alespoň okrajově dotýkají?
Tiskni
Sdílej:
Jo, a já jen dodám, že se nedivím XPLESovi, že srovnává Linuxovou komunitu s komunizmem, když tu bují cenzura! Pánové!To jsi trochu vedle, viď. Je totiž velký rozdíl mezi cenzurou a výběrem informací k určitému tématu. Zprávy o hospodaření včelařských spolků tu také nevydáváme - je to cenzura? Ne. Stejně tak zaměření zpráviček na ty, které se týkají primárně Linuxu, není cenzura, nýbrž snaha o udržení tématu. Ostatně, asi jsi přehlédl, že jsem v zápisku zmínil důvody tohoto postupu. Rozhodně nejde o averzi vůči MS - většina zpráviček o MS, které jsme nevydali, stejně totiž vyznívala v jeho neprospěch. A proto je zcela zcestné mluvit o cenzuře.
Proc neni problem psat o jinych firmach, kdyz udelaji neco souvisejiciho s Linuxem (a pritom normalne prodavaji jine produkty) a o MS ano?Jenže takto jsme se snažili to nedělat. Většina zpráviček o MS byla ve smyslu "MS pořád ještě neopravil tuhle velkou chybu v IE" - přičemž údajná souvislost s open source je ta, že Firefox je lepší, takže by ho všichni měli používat místo IE - a to považuji za off-topic.
Jaky by byl rozdil v tom, jestli by drobbins presel do MS do Googlu? A ktera zpravicka by prosla a ktera ne? MS neni cerveny rucnik .o)Zvláštní, že jsi si vybrala zrovna tuhle událost... viz zprávička Zakladatel Gentoo odchází do Microsoftu a blog So much for idealism.... My se MS neštítíme - jen bohužel tahle firma působí na lidi ne jako červený ručník, ale červený hadr. Kdykoliv MS provede něco, o čem se na netu píše, lidi v tom vidí souvislost s Linuxem. A ne vždy tam bývá. Ale jak vidíš - když přímá souvislost byla, zprávička vyšla.
Ono například zprávička týkající se databází má taky pramálo společného s F/OSSTo je pravda - proto je vydána fiktivním uživatelem "Reklama" - bylo prostě dohodnuto propagování té jejich akce, proto o tom čas od času vyjde zprávička.