Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Mezi Administrativními požadavky se objevil následující. Vkládám jej sem i s mojí odpovědí, abych předešel případným dalším nejasnostem v budoucnu.
Hlásím podivnou chybu. Zmizel mi odtud můj námět na anketu. Nevím, jestli byl chybně položen nebo v čem byl problém, ale rád bych věděl, jednak proč k tomu došlo a druhak odpovědi zdepřítomných uživatelů na mou otázku. Bylo by možné zjednat nápravu, popřípadě poslat mi na můj emil upozornění, že jsem problematický a ať odtutd táhnu (nebo cokoliv v tom duchu)? Děkuji
==============
Ahoj,
že zmizel námět na anketu neznamená, že byste byl "problematický", nebo že bychom si dokonce přáli, abyste odtud "táhl".
Redakce náměty sbírá a pak z nich ankety vytváří. Většinou je to s odstupem času, protože námětů přichází průměrně jeden denně, zatímco ankety většinou trvají dní několik.
To, že váš námět "zmizel", ve skutečnosti znamená, že jsem ho vložil do našeho seznamu námětů a odeslal do soukromé emailové konference administrátorů tohoto portálu. Ti se tam k němu vyjádří (nebo nevyjádří), a buď bude nebo nebude vybrán k tomu, aby se z něj stala anketa.
Jak už jsem zmínil výše, ne na všechny náměty se "dostane", protože jich je prostě moc. Vybíráme proto ty nejzajímavější.
Robert Krátký
Tiskni
Sdílej:
jediné vhodné řešení je, aby správci abclinuxu.cz se chytli za nos a něco s tím udělaliNapříklad? Odpovídali na _každý_ námět na anketu? Nebo nastavili odeslání automatické odpovědi? První případ je nereálný. Už takhle mám co dělat s tím, abych odpověděl na všechny požadavky, na které (si myslím, že) je _nutné_ odpovědět. Druhý způsob je nežádoucí, protože většina lidí _nechce_ dostávat email kvůli každé prkotině. Takže jak bychom se měli chytnout za nos? Kromě toho, že bych připsal vysvětlující odstaveček přímo na stránku s administrativními požadavky (což jsem udělal) a k tomu bych ještě vložil svou obšírnější odpověď do blogu, aby to bylo co nejvíce na očích (což jsem také udělal). --------- Možná reaguji přehnaně. Možná je to tím, že abclinuxu.cz obětuji velkou spoustu času jen proto, aby bylo co nejlepší. Takže mě pak podobně nedůvěřivý a nepřátelsky laděný přístup prostě mrzí. Když někdo obrací dobrý úmysl v alibismus, svědčí to IMHO o úpadku lidských vztahů. Lidi si nevěří a radši se podezírají z nepravostí, než aby hledali dobrý motiv - i když třeba není zřejmý na první pohled.
ad poslední odstavec:Jak jsem řekl, asi šlo o přehnanou reakci. Omlouvám se za to. Vždycky je lepší psát s odstupem pár hodin.
Zdravím,
musím se Roberta trochu zastat. Mě osobně ten "administraticní požadavek" přijde dost řekněme netaktní.
Pokud někomu píšu, snažím se o maximální slušnost a korektnost, zachovávám pokud možno "diplomatický" jazyk. Výrazy jako "táhnout od někud" IMHO do tohoto slovníku nepatří.
Ještě víc mě zaráží, že autor používá takovýto styl při prvním kontaktu. Uznávám, že je někdy třeba volit ostřejší tón, ale ten zpravidla přichází na řadu až po několika předchozích neúspěších.
Ale zas si vemte, že okolní svět není růžový, člověk si musí dávat pozor na všechny strany, aby ho někdo nenatáh, lidé na sebe moc nemají čas ... - prostě na člověka číhá hodně stresujících zážitků.
Při vší úctě, to, jaké mám problémy, by se na slušnosti, se kterou jednám s ostatními (a v psané formě zejména), nemělo projevit.
jse myslel ze to ma bejt jenom do konce mesice rijna.Jo, to já taky