DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Tady na ábíčku jsem zaregistrovaný už přez 3 roky, že začátku to bylo nejlepší místo, kde hledat radu ohledně linuxu. Na všechno se našla odpověď.
Ale poslední dobou zjišťuji, že čím dál tím víc mojich dotazů v poradně zůstává nevyřešených.
Tak si tak přemejšlím, jestli je to tím, že já jsem ze začátku měl prostě jednoduché problémy, nebo prostě časem stárnu a pokládám moc složité a konkrétní dotazy, se kterými se moc lidí nesetká. Tak trošku jsem procházel moje starší otázky v poradně a nepřipadá mi, že bych teď řešil něco o moc zapeklitějšího. Podle mě je to celou dobu takovej normální mix.
Ještě mě napadá jedno řešení tohohle pocitu. Prostě už sem nechodí tolik dobrejch lidiček, co dokázaly odpovědět na všechno. Je zde zkrátka víc začátečníku, ne že bych jim to měl za zlý ... Ale tak nějak mi připadá, že čím víc se linux rozšiřuje mezi lidi, tím víc je tu lidí, kteří neumí. Jasně, oni se naučí ... ale jen aby je měl kdo naučit ...
PS: Tento blog není proti nikomu namířen tak mi tu prosím neflamujte a nekamenujte. Je to jen a čistě můj osobní pocit.
Tiskni
Sdílej:
Navic, AFAIk, vetsina lidi, co klade dotazy, je klade proto, ze je lina si precist navod k pouziti... jakykoliv, vcetne toho od abicka.Zlata slova, kolikrat jsem uz videl obecny dotaz polozeny jako zpravicka nebo FAQ. Nedavno nas sproste urazel uzivatel palmu, ze jsme si dovolili smazat jeho dotaz polozeny jako inzerat.
man příkaz
On se opravdu ne každý umí dobře zeptat. A zatím se to jeví, že jsou zde lidé ochotni zabývat se i hůře položenými dotazy, a křížovou palbou otázek z tazatele dostat, co tedy vlastně chce. (Pravda, někteří tazatelé to zatrvzele odmítají prozradit.) Nechci takovéhle dotazy podporovat, ale nechci je ani úplně zahazovat.
To je ale většinou něco úplně jiného než RTFM; RTFM znamená, že se dotaz vůbec neměl objevit, protože už byl zodpovězen dávno před jeho položením, ať už tady nebo v dokumentaci (nejčastěji oboje). Špatně zformulovaný, ale jinak zajímavý dotaz, to je jiná situace.
driv jsem nemela potrebu pridavat si do seznamu blokovanych uzivatelu nekoho noveho jednou za par dnu :(Že by i proto, že ta funkce předtím neexistovala?
Recyklované dotazy se zde objevují každou chvíli a řešit po dvou letech (např.) jak vyhledat určité soubory je dost neefektivní, tazateli to už nepomůže.řešit po dvou letech, jak zachránit soubory? - co mi to jen připomíná?
Podíval jsem se asi na šest nejnovějších "nevyřešených" dotazů tazatele a také mám pocit, že problém bude spíš na jeho straně. Ale problém bude asi obecnější, celkově bych řekl, že podíl dotazů, které mne zaujmou, je stále menší a menší. Zato dotazů typu
těch nejspíš pořád přibývá.
Pravděpodobně by bylo vhodné tento typ dotazů buď odlišit, nebo rovnou zobrazovat třeba až na konci seznamu. Případně umožnit vypnout jejich zobrazování, protože jsou to většinou jen užvaněné diskuze, které brzy pozbývají na aktuálnosti a nic zajímavého se v nich neřeší.
- Jakou distribuci, procesor, grafickou kartu, … si mám zvolit?
- Jakou distribuci na [deset a více let stará sestava]?