Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
cp soubor home/*/a napsalo cp: copying multiple files, but last argument `zlobi.php' is not a directory
cp
je kopírování souborů, nevím tedy jaký dotaz. Pokud zadáte příkazu cp
2 parametry, zkopíruje se první soubor/adresář do druhého. Pokud je parametrů více než dva (n
), musí být poslední adresář – pak se všechny soubory/adresáře z parametrů 1
až n-1
nakopírují do adresáře n
(poslední parametr). Pokud chcete jedet soubor rozkopírovat na více míst, použijte např. cyklus for
nebo příkaz find
. Příkaz cp soubor home/*/
rozvine automaticky shell, tj. místo hvězdičky dosadí jména souborů/podadresářů, tzn. pokud jsou v adresáři home
např. adresáře user1
, user2
a user3
, zavolá shell ve skutečnosti příkaz cp soubor home/user1/ home/user2/ home/user3/
– váš příkaz tedy měl nejspíš víc parametrů, než 2 (alespoň ta hláška tomu napovídá).
#!/usr/bin/python import glob, shutil for dest in glob.glob('/home/*'): shutil.copy('soubor', dest)ale fungovat bude i tohle
for i in /home/*; do cp soubor $i; donenebo třeba find ... exec nebo prostě jak chceš.
#!/usr/bin/python import shutil, os, pwd for pwitem in pwd.getpwall(): homedir = pwitem.pw_dir if homedir.startswith('/home/'): shutil.copy('soubor', homedir)tohle nakopíruje 'soubor' všem uživatelům do jejich adresářů, pokud mají domovský adresář v /home.
for i in /home/*/; do cp soubor $i; done
Python :-O, omg...
Promiňte, ale bohužel máte malé znalosti shellu a příliž velké ego.
1) žádné uvozovky jsem vám neopravoval. Nechápu.
2) na pythonem jsem se pousmál (to je věc vkusu), a napsal jsem to "líp v shellu"
Mezi příkazy:
for i in /home/*; do cp soubor $i; done a for i in /home/*/; do cp soubor $i; done
je -- v tomto případě dost -- podstatný rozdíl, pokud jej neznáte, váš problém. cp neví co má správně dělat, poud mu to neřeknete správně.
Můžete si to vyzkoušet např. takto: mkdir home; cd home; mkdir jan martinek; touch lama; touch soubor.txt; cd ..; for i in home/*; do echo cp soubor.txt $i; done; for i in home/*/; do cp echo soubor.txt $i; done
Nikdo přece nechce soubor.txt kopírovat krom adresářů uživatelů i sám do sebe, případně zabít lamu. Co na to ochránci zvířat...
echo
a cp
.
Odpuštěno ;) Jen by mě zajímalo, jaký kurs jste vypsal sám na sebe, když jste se sázel o ty uvozovky.
V shellu bych tu extended verzi napsal zhruba takto:
cut -d: -f6 /etc/passwd | grep ^/home/ | while read home; do cp soubor.txt $home; done.
Tiskni
Sdílej: