Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 23:04
V Kaffeine budu přehrávat WMA a zároveň budu v Audacity nahrávat a potom to exportuji jako wavTo je nějaký vtip?
$ ffmpeg -i Zvukovy_soubor.wma Zvukovy_soubor.wav
$ ffmpeg -i *.wma *.wav
$ ffmpeg -i Zvukove_soubory_??.wma Zvukove_soubory_??.wav
Tyto příkazy, jako je
ffmpeg -i *.wma *.wav
a podobně, mi nefungují, píše mi:
ffmpeg: command not found
. Asi nemám nainstalovaný některý balíček. Proto jsem místo toho vymyslel postup pomocí nahrávání.
Já používám skript:
#! /bin/sh
for SOURCE in *.[wW][mM][aA]
do
mplayer "$SOURCE" -ao pcm
TARGET=${SOURCE%.*}
mv audiodump.wav "$TARGET".wav
done
a samozřejmě to ffmpeg umět - to nevímTo samozřejmě ne. Jakýkoliv druhý soubor jiný než vstupní a nebo pokud to není parametr bere jako výstup. Takže víc než jeden vstup/výstup nezpracuje(víc kanálů čehokoliv nepočítám). Čas od času by se mi dávkové zpracování více souborů hodilo.
Problém je, že ten song, podobně jako proprietární software, tvůj není. Ty se stáváš po uzavření smlouvy pouhým uživatelem licencované binární kopie binárních dat, s nímž jsi povinen podle této licence nakládat. Téměř žádná vlastnická práva ti z toho neplynou.
No moment - tohle asi nepůjde. Pouštět hudbu na veřejnosti - to je třeba v restauraci, na pouti, pořádat diskotéku apod. není totéž co si pouštět hudbu doma. Ta cena není jen za nosič a obal, ale také za určitá práva. A ta končí domácím poslechem (třeba i při domácím mejdanu, řekněne ..). Veřejná produkce však může vést např. k výdělku: když se pouští dobrá hudba, příjde do restaurace více lidí. O diskotéce ani nemluvě. Jestli autor pomůže k výdělku, má právo z toho na provizi. Takto je ten zákon asi chápán - možná dojde k nějaké úpravě, ale v jeho podstatě logiku má.
Na "domácí mejdan" rozhodně zapomeňte, ten splňuje všechny aspekty veřejné produkce. Podle zvrácené logiky ochránců autorských práv bude už problematický případ, když ono cd půjčíte k poslechu například manželce, neboť ta žádnou licencí koupí neuzavřela.
licencí = smlouvu
U mejdanu s vámi souhlasím, ale v případu manželky nikoliv. Manželka je nejbližší příbuzný, kromě toho není nikde napsáno, kdo si CD ve skutečnosti koupil - zatím se nekupují CD na jméno . Jediné, co si bude muset člověk asi schovávat, jsou paragony za kulturní produkty a cédéčka půjčovat kamarádovi i s těmi paragony.
[...] zatím se nekupují CD na jméno
Že vy jste se na tu Obecnou školu taky nedíval...
7digital je dobrej, ale ma prevazne jen muziku v anglictine. Jinak na i-legalne.cz delalo 22 vyvojaru za miliony od Petra Vladyky z Evropy 2, tak to snad nemuze bejt tak spatnej server;)
Píšeš, že ti vnucujú Windows atď. Podľa mna nemáš pravdu, ber to ako službu (aj keď tragickú) pre uživateľov Windows XP a ty je nemusíš používať. Nájdi si niečo iné.
V tom případě ten i-legalne poskytuje službu jenom pro ty, kteří mají Windows. Není to náhodou diskriminace lidí, kteří mají jiný operační systém? Myslím si, že je.
Nu, je to soucasti pouzivani jejich sluzeb a tebe do toho nikdo nenuti. Dle zakona je to naprosto v poradku...
Tohle taky nechápu. Platit stejné peníze za nějaké wma a s DRM, jako za klasické CD v plné kvalitě? A ještě s obalem ..
Já to chápu - píše totiž, že ty písničky nikde jinde nesehnal.
Špatně hledal...
Špatně hledal... To bych neřekl. Prohledal jsem všechny obchody, všechny katalogy, i celý internet a opravdu se písničky, které sháním, neobjevily. Například Ramona - Jiří Korn; Dík - Jiří Korn; Písničková vzducholoď - Heidi Janků; Jak se máš - Iveta Bartošová; Maximální maximum - Karel Zich; a mnoho dalšího a nejen naše, ale i cizí, se objevily jenom na i-legalne.cz. Některé písničky se neobjevily dokonce ani na i-legalne, ani nikde jinde. Například Škola v přírodě - Pavel Horňák; Duplikát - Karel Zich; Jeden tón - Karel Zich; R-O-C-K (ROCK) - Karel Zich; Poloprázdný stůl - Karel Zich; Slunce života - Jezinky; a mnoho dalšího, a to i naše, i některé cizí. A pak, že špatně hledám. Problém je v tom, že se zajímám o takovou hudbu, o kterou se moc lidí asi nezajímá.
Podíval jsem se na stránku
http://1warez.sk/viewtopic.php?f=50&p=9911
, ale jsem znechucený. Odkázalo mě to na rapidshare, který je věčně obsazený a neustále hlásí error. Zkoušel jsem to aspoň desetkrát a pořád nic. Už na to nemám nervy. Potom jsem se podíval na
http://www.ourphorum.com/topic-t40269.html
a zjistil jsem, že je mi to dvoualbum od Zicha povědomé. Ani jsem se nenamáhal stahovat (protože už předem vím, že by mě čekala znovu nekonačná dřina bez výsledku) a hned jsem se podíval do Supraphonu a chystám se to koupit. Stejně ale nebudu mít všechno, aspoň něco, zbytek budu muset zase shánět.
Rapidshare není věčně obsazený. Stačí si zaplatit ne příliš velkou částku, myslím, že to jde i přes SMS. A je to v pohodě. Pro toho, kdo má vlastní IP adresu (ale jde to i u poskytovatele UPC), to lze i zdarma, ale je omezen rychlostí přenosu. Ale pokud má někdo zájem o konkrétní titul, určité nepohodl podstoupí.
Odkázalo mě to na rapidshare, který je věčně obsazený a neustále hlásí error. Zkoušel jsem to aspoň desetkrát a pořád nic. Už na to nemám nervy.wordrider.net/freerapid
Jamendo jsem zkoušel, dokonce ho mám v záložkách mozilla firefox, (objevila se mi ta záložka hned automaticky po nainstalování mozilly firefoxu a vlastně i celého Linuxu), ale není tam ani jedna písnička, která by mě zajímala. Sháním titíž starší písničky, například od Jiřího Korna z osmdesátých let a mnoho dalšího. Písničky, které sháním, nikde jinde nejsou. Prohledal jsem všechny obchody s CD, všechny katalogy v obchodech, všechny bazary, celý internet a nic. Jedině na i-legalne se něco objevilo. Kdyby se to dalo sehnat jinde, než na i-legalne, tak už bych se na i-legalne dávno vykašlal. Místo, aby na i-legalne byli rádi, že mám zájem si něco koupit, tak mi hážou klacky pod nohy.
Na torrentech jsem nic takového neviděl. Do googlu jsem zadal název písničky a nevylezl mi u některých písniček žádný odkaz, ani s torrentem, ani bez. Jinak - nestahuji hudbu pomocí torrentů, protože to nemám rád. Blbne to a ještě navíc jsem někde četl, že by se to nemělo používat.
WTF? Jak to funguje? To jako ten WMA při každém přehrávání šahá na internet a kontroluje, jestli k těm souborům máš práva?
pokud si na tom i-legalne zrusis ucet, tak prijdes i o vsechno co sis koupil. Uz to nikdy neprehrajes.
To je ale nepořádek! Tak si to nepředstavuji! Já jsem si představoval, že když si jednou koupím zvukový soubor, tak mi bude fungovat všude a nezávisle na tom, jestli mám na i-legalne účet nebo nemám, dokonce nezávisle na tom, jestli jsem připojený k internetu. Taky si představuji, že mi ten zvukový soubor bude hrát v jakémkoliv počítači, jakémkoliv operačním systému, jakémkoliv softwarovém přehrávači; dokonce půjde vypálit na CD, které můžu přehrát v kterémkoliv stolním přehrávači. Taky si představuji, že ten zvukový soubor budu moct upravovat v audioeditoru, prostě cokoliv s tím půjde. A ne že budu mít nějaké zkriplené, méněcenné soubory, které jsou závislé na všem možném a ještě s nimi nemůžu skoro nic dělat. Ale abych svého požadavku dosáhnul, chtěl jsem si z i-legalne koupit jenom ty zvukové soubory, které nejsou znehodnocené DRM. Potom si ty zvukové soubory převedu do formátu, který mi vyhovuje, podle potřeby v tom souboru udělám některé další úpravy a získám zvukový soubor, který odpovídá přesně podle mých představ. Nakonec si to vypálím jako audio CD a ty původní koupené soubory můžu smazat, ty už potřebovat nebudu. Výsledný zvukový soubor přehraji všude a dokonce mi může být ukradený i účet na i-legalne.cz.
jj, ale to je celkem jedno, ne? Stahovat můžeš a sdílíš jen to, co chceš – klidně legální obsah.
Co je to DC?
P2P síť na sdílení souborů – oblíbená u warezáků a sdílečů různých filmů, seriálů a hudby
Mezi linuxáky víc letí torrent, ale stejně jsem myslel, že DC++ znají všichni.
Abys mohl stahovat, musíš sdílet, třeba 20 GB (záleží, ke kterému „hubu“ se připojuješ), ale zase je výhoda, že mužeš sdílet cokoli (třeba DVD image linuxu), ne jen to, co zrovna stahuješ (jako u torrentu). Resp. právě stahované věci nesdílíš (ty můžeš sdílet, až když je máš stažené celé).
P2P síť na sdílení souborů – oblíbená u warezáků a sdílečů různých filmů, seriálů a hudbyZapomněls dodat "před 5 lety"
Třeba spolužáci u nás na koleji to používají doteď – nějak se toho chytli, vždycky tam někdo rozchodí svůj hub a asi jim to přijde jednodušší než torrenty (těm bych dal přednost).
... a znám postup, ikdyž zdlouhavý, jak převást WMA do Wavu (V Kaffeine budu přehrávat WMA a zároveň budu v Audacity nahrávat a potom to exportuji jako wav).
$ ffmpeg -i soubor.wma soubor.wav
Však jsem jim napsal mail, kde jsem celý problém s placením popsal. Oni mi potom poradili jenom kontakt na internetové stránce, kde je podpora zákazníku. Tam jsem si našel dvě telefonní čísla: Na jedno se nedá dovolat vůbec - nejsou schopni zvednout telefon a na druhém se ozývá jenom plechová huba, se kterou je domluva napytel a se kterou zbytečně provolám peníze za nic. Přitom obě čísla jsem zkoušel v pracovní den dopoledne.
... naštěstí mám ale vyzkoušené, že například Kaffeine si s WMA poradí a znám postup, ikdyž zdlouhavý, jak převást WMA do Wavu (V Kaffeine budu přehrávat WMA a zároveň budu v Audacity nahrávat a potom to exportuji jako wav).To je opravdu zdlouhavý a zbytečný postup - WMA do Wavu jde exportovat přímo, pokud přehrávač umí zapisovat do souboru. Nevím jak u Kaffeine, ale u MPlayeru stačí použít parametry
-ao pcm -aofile soubor.wav
a není třeba čekat, konverze jede tak rychle, jak to zvládá procesor.
Podobná zdlouhavá metoda je nutnosti jen ve Windows a to jen tehdy, když se nepřímo obcházi DRM (tj. aniž by se prolomilo). Větsinou se na to používají speciální ovladače (jako t5eba Virtual Audio Cable), které se chovají jako zvuková karta, ale zapisují výstup do souboru nebo ho posílají přes síť do jiného stroje.
Alternativa je posílat to digit8ln2 přes S/PDIF a odchytávat na jiném stroji/zvukové kartě, ale to chce mít kartu s přílušnými vstupy a výstupy, navíc některé (třeba ty postavené okolo chipu Emu x0k) všechno hardwarově upsamplují na 48kHz, což je zbytečný zásah, pokud je původní frekvence 44.1kHz.
u MPlayeru stačí použít parametry -ao pcm -aofile soubor.wav a není třeba čekat, konverze jede tak rychle, jak to zvládá procesor.Tak to IMHO také není moc dobrý postup, protože je tam mixér, který ovládá hlasitost a ještě před uložením to půjde přes něj. Samozřejmě lepší než drátem do oka a abych se přiznal, tak někdy když jsem líný to používám také tak. Ale když je možno, tak používám přímě dekódování aby to co leze z dekodéru odpovídalo binárně 1:1 tomu co poleze z PCM.
a není třeba čekat, konverze jede tak rychle, jak to zvládá procesor.Nevím jak kde, ale já většinou při rychlejším dekódování končím u Too many packets in buffer.
Podobná zdlouhavá metoda je nutnosti jen ve Windows a to jen tehdy, když se nepřímo obcházi DRM (tj. aniž by se prolomilo). Větsinou se na to používají speciální ovladače (jako t5eba Virtual Audio Cable), které se chovají jako zvuková karta, ale zapisují výstup do souboru nebo ho posílají přes síť do jiného stroje.
Alternativa je posílat to digit8ln2 přes S/PDIF a odchytávat na jiném stroji/zvukové kartě, ale to chce mít kartu s přílušnými vstupy a výstupy, navíc některé (třeba ty postavené okolo chipu Emu x0k) všechno hardwarově upsamplují na 48kHz, což je zbytečný zásah, pokud je původní frekvence 44.1kHz.A nemá být DRM ochrana od souboru až po poslední reprák?(bez ironie a zabarvení…opravdu to nevím a ptám se)
Tak to IMHO také není moc dobrý postup ...Nejspíš ne, ale konverzi WMA->MP3 jsem potřeboval zatím jen jednou a stejně jsem to hnal přes mixer, protože zdrojová nahrávka byla šíleně přebuzená, nejpíš už z CD.
A nemá být DRM ochrana od souboru až po poslední reprák?(bez ironie a zabarvení…opravdu to nevím a ptám se)To by se nahrávacím firmám líbilo ... prakticky by to šlo leda u plně digitálního reproduktoru se zesilovačem třídy D, kde by nebyly žádné analogové výstupní filtry (asi jako když se přehrávají samply přes PC speaker), ale taková věc by určitě hrála příšerně. Analogovou díru u audia, narozdíl od videa, prostě ucpat nejde ... BTW: Ve Widnows XP je DRM implementované jen v přehrávači, ve Vistách je až po digitální zakódovaný výstup, ale jen u HDMI. S/PDIF je stále nekódované a zvukové karty by ho měli při přehrávání DRM vypnout, ale ne všechny to prý dělají ... a i kdyby ne, tak čistě teoreticky jde odchytávat komunikaci mezi chipsetem a audio kodekem, což je, narozdíl od videa, zvládnutelné i bez speciální techniky.
šíleně přebuzenáJé, tak na toto téma si už nějakou dobu peču blog. Snad jednou.
asi jako když se přehrávají samply přes PC speakerNechápu. To by opravdu nějak šlo? Vždyť tam je jediný rozdíl že nejde o PCM, ale o PMW, ne? A to lze na
drátě odchytávatještě pohodlněji. Ostatně důkazem může být třeba 1-bitová hudba co mám v patičce.
S/PDIF je stále nekódované a zvukové karty by ho měli při přehrávání DRM vypnout, ale ne všechny to prý dělajíNo právě pokuď je mi známo, tak u videa je toto součástí standardu a pokuď je nějaký člen v řetězu, který neodpovídá specifikace, tak konečná. Docela se divím, že zvláště u audia je tomu jinak.
Něco takového?šíleně přebuzenáJé, tak na toto téma si už nějakou dobu peču blog. Snad jednou.
Nechápu. To by opravdu nějak šlo? Vždyť tam je jediný rozdíl že nejde o PCM, ale o PMW, ne? A to lze na drátě odchytávat ještě pohodlněji. Ostatně důkazem může být třeba 1-bitová hudba co mám v patičce.Jo, šlo to, sám jsem to zkoušel, funguje to opravdu jako 1bit převodník a jako výstupní filtr funguje samotná hmota reproduktoru. Tady je to docela dobře popsané, i když podle mých zkušeností hrálo 44kHz moc potichu, jako optimum mi vycházelo 22kHz. Výstup jsem ještě procpával přes LUT, pomocí které se to trochu linearizovalo, sicwe se efektivní rozlišení snížilo na 6 bitů, ale znělo to mnohem lépe, zhruba asi jako výstup horšího mobilu
hdcpJo, s tím jsem si to asi spletl.
-ao pcm:fast
v případě videa -vc null -vo null
. A to platí také (a hlavně) pro ten skript výše.
docela se divim, jakou máte trpělivost
už při prvním problému bych to vzdal a kouknul se po torrentech
ano. doufal jsem, že mě lidi pochopí
ještě bych rád dodal, že by bylo fajn, kdyby se z toho prodejci hudby učili - musí mi dát výhody při placení za hudbu. Je snad logické, že když na Internetu snadno seženu kde co zdarma v dobré kvalitě a bez omezení, tak je to pro mě mnohem příjemnější než hledat hudbu po internetovejch obchodech, platit za ní přemrštěné částky a pak získat jako bonus hromadu omezení typu DRM. Kocourkov.
Je snad logické, že když na Internetu snadno seženu kde co zdarmaTak se ti to budou znesnadňovat a znepříjemňovat všemi dostupnými prostředky. Biznis.
pak jim to bude znesnadňovat a znepříjemňovat celá komunita. Lidskost a rozum.
PS: Ano, jsem idealista
a proto musíme něco se světem dělat, aby to takhle nebylo... Moc nemam na výběr, na jakej planetě budu žít, takže bejt pasivní a jen si stěžovat mi moc nepomůže. Ani tobě.
+1
>>> A znám člověka, který má většinu skladeb pro poslech při běhání vyextrahovanou ze satelitního vysílání Óčka
A co treba mp3 stream z internetovyho radia a streamripper.
Poridit nejakou skladbu ci cele album na i-legalne.cz je natolik obtizne a tezkopadne ze je jednodussi jit na warez a nebo primo na ulozto.cz.
Konečně se mi povedlo získat kupóny, pomocí kterých si můžu dobít účet na i-legalne a ze kterého už konečně můžu platit koupenou hudbu. Už mám vybrané některé skladby, které si koupím. Vybral jsem si ale jenom takové, které nejsou znehodnocené pomocí DRM. Soubory bez DRM by měly fungovat i v Linuxu a i v jiných přehrávačích, než který se doporučuje. Chci si potom koupenou hudbu stáhnout, tu si převést do WAVu, a potom si z toho vypálit zvukové CD. Taky jsem si s písničkama chtěl pohrát v programu na zpracování zvuku, například v Audacity. Nejsem si však jistý, jestli mi to všechno bude dovoleno. Píše se tam totíž, že bychom neměli do stažených písniček nijak zasahovat, a to ani převodem na jiný formát, protože jinak prý porušujeme licenci. Zdá se mi ale divné, že bych si s tím, co si koupím a zaplatím, nemohl dělat co chci. Jestli jsem neudělal blbost, že jsem ty kupóny kupoval.
-Jinak tu stránku i-legalne používam taky k dalšímu účelu: Existuje hodně písniček, které se mi líbí, ale nevím, kdo to zpívá, ani neznám názvy. Proto si i-legalne často prohlížím, poslouchám ukázky a když se mi něco líbí, tak si zapíšu název skladby a interpreta a později si to koupím třeba v obchodě s CD. Poslední dobou mě však naštvali: Zase jsem otevřel stránku i-legalne a chystal se zkoušet ukázky, ale vtom mi do toho začla řvát reklama a nešlo tomu nijak zavřít hubu. Když na to kliknu, tak se to otevře a dostanu se kam nechci a když na to nekliknu tak to řve dál. Celý problém se opakoval už víckrát. Podle mě to není v pořádku. A mám po zkoušení ukázek. Přitom reklama by správně neměla nijak bránit v prohlížení nebo poslechu něčeho.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.