Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 18:59
>Ano, možná za pár let dopadneme jako Řecko, ale jen protože tam nahoře všichni kradou, s levicí nebo pravicí to nesouvisí.
+1; Konečně to někdo zdůraznil.
Tahle situace dopadla i mě, a já přestal číst idnes.+1, jsem rád, že nejsem sám, co jim vyjádřil svoje znechucení. A novini si kupuju jenom Právo, který mi nepřijde tak fanaticky pravicový. Z webových čtu ten tyden.cz, i když nevěřim, že jim ta nestrannost vydrží když jsou teď (i díky mě) tak populární.
já těm mladým řeknu, vládnete, máte to v rukách a nějak jste se ničemu nenaučili.Na což existuje jediná odpověď: Jak jste si nás vychovali, takové nás máte.
Milý soudruhu xkeshi, už dlouho jste dospělí a tedy už nevychovatelní. Můžete se vlastním přičiněním změnit. Vaši rodiče vás nenaučili a vy sámi jste se nepřičinili. DOSPĚLÝ ČLOVĚK SE JEDNODUŠE NA NEDOSTATEK VÝCHOVY VYMLOUVAT SICE MŮŽE, ALE TO JE JEN VÝMLUVA.Ale kdepak výmluva, to je konstatování faktu: Jak jsi zasel, tak jsi sklidil. To zná přece každý správný kapitalista. No a dnešní mládež do 20 let už přece vychovávali jen samí správní kapitalisti, no ne? Teď teprve začíná ta správná doba, kdy si tuhle "kapitalistickou" výchovu všichni vespolek dosyta užijeme. Líp evidentně už bylo...
No a dnešní mládež do 20 let už přece vychovávali jen samí správní kapitalisti, no ne?No tak to bych neřek.
A co se tyce toho znarodnovani atd., privatizace (a dalsi rozkradani statniho majetku v 90.letech) byla neco podobneho, jen do jinych rukou.Stat se ukazal (a taky ukazuje) jako spatny hospodar. Jaky lepsi zpusob bys zvolil ty? Ostatne, nemci to neudelali vyrazne jinak (krome toho, ze se pri privatizaci vychodniho nemecka kradlo podstatne vic).
Jak muze nekdo seriozne povazovat za zlo jen to prvni mi ponekud unika.Nerekl bych, ze by privatizace nebyla brana jako zlo. Ja bych ji povazoval za zlo mensi a jeste nutne. Pokud zlodeje nekdo okradne o ukradene veci, tak byt oboji je kradez a ve druhem pripade se dana vec nemusi vratit rovnou majiteli, tak mi presto ta druha kradez subjektivne prijde jako mene spatna. A pokud se treba prodala Skodovka Volkswagenu, v dusledku cehoz tam zacali vyrabet kvalitnejsi auta, tak to hodnotim jeste pozitivneji. Ze se okolo privatizace kradlo je samozrejme spatne. Ale kradez tam byla vedlejsi nezadouci jev, ktery se vice ci mene snazili potlacit. U znarodneni byla kradez jeho podstatou. Proto vnimam privatizaci pozitivneji nez znarodneni.
Ty porad nechapes, proc to obhajuji, ale to je lhostejne.To je mozne. Ale vysvetleni jak je mozne, ze byvaly bachar, ktery podle svedectvi nekolika byvalych politickych veznu provadel muceni, je clenem KSCM, ktera udajne s byvalym rezimem nechce mit nic spolecneho, si rad vyslechnu.
Nechci povazovat ostatni lidi za nezodpovedneAle samozrejme ze je za nezodpovedne povazujes. Kdyz se debatovalo o uvolneni omezeni zbrani, byl jsi to ty, kdo byl proti jejich rozsireni, protoze proste lidi jsou podle tebe asi blbi a prvni co by je napadlo by byla strelba mezi sebou. Kdybys je za zodpovedne povazoval, tak se niceho neobavas.
jako to delas ty, kdyz podle tebe musi mit vsechno jen jednoho vlastnikaTo nema se zodpovednosti zhola nic spolecneho. Proste mi je jasne, ze ne kazdy ma vlohy na to aby vedl podnik. Ja je treba nemam. Nebojim se to priznat.
Napr. je zcela evidentni, ze statni system zdravotni pece nebo duchodu je efektivnejsi nez soukromy.Ale to jenom proto, ze za nimi stoji penize danovych poplatniku. Jak to je s druzstvy nevim. Nemam o tom zadne informace.
To je mozne. Ale vysvetleni jak je mozne, ze byvaly bachar, ktery podle svedectvi nekolika byvalych politickych veznu provadel muceni, je clenem KSCM, ktera udajne s byvalym rezimem nechce mit nic spolecneho, si rad vyslechnu.Proc jsou ve stranach karieriste? Ja osobne z tohoto aspektu KSCM nejsem nadseny, ale co s tim mohu, jako demokrat, delat? Mam ho nechat vyhodit ze strany? A konecne, jelikoz nejsem jejich clen, ani volic, muze mi to byt ukradene. Jen nemam rad ten cernobily pohled komunismus = zlo, ktery tu predvadite.
Ale samozrejme ze je za nezodpovedne povazujes. Kdyz se debatovalo o uvolneni omezeni zbrani, byl jsi to ty, kdo byl proti jejich rozsireni, protoze proste lidi jsou podle tebe asi blbi a prvni co by je napadlo by byla strelba mezi sebou. Kdybys je za zodpovedne povazoval, tak se niceho neobavas.To je ale neco jineho. Lide jsou dost zodpovedni na to, aby si mohli nejake omezeni sami odhlasovat. Demokracie neznamena uplnou svobodu; znamena tolik omezeni, kolik chce spolecnost mit.
To nema se zodpovednosti zhola nic spolecneho. Proste mi je jasne, ze ne kazdy ma vlohy na to aby vedl podnik. Ja je treba nemam. Nebojim se to priznat.Proto obvykle firmy, ktere ridi jejich zamestnanci (viz nize), jim poskytuji urcite vzdelani v tomto smeru (velmi casto napriklad to, jak rozumet financni situaci v podniku). Samozrejme, je to urcity druh reprezentativni demokracie, a stale se to vyviji.
Ale to jenom proto, ze za nimi stoji penize danovych poplatniku.Nejak nechapu, co jsi tim argumentem chtel rict. Realita je, ze naklady na chod jsou nizsi, pri lepsich vysledcich. Samozrejme, ze duvodem je lepsi struktura pobidek, ale to je cast pointy.
Jak to je s druzstvy nevim. Nemam o tom zadne informace.A to je prave chyba. Je to zajimave, ale zatim to sam nemam jeste zcela nastudovane. Nejvetsi a nejznamejsi priklad je Mondragon, ale i v USA jich je hafo. Prekvapila me v tomto ona knizka Schweickart: Po kapitalizme, ktera primo tvrdi, ze dukazy o te efektivite jsou ve studiich temer jednoznacne (a nemam duvod ji neverit, vzhledem k tomu, ze se nevyhyba ani kritickym zdrojum, a nekterym temer paradoxum lidskeho uvazovani).
Proc jsou ve stranach karieriste? Ja osobne z tohoto aspektu KSCM nejsem nadseny, ale co s tim mohu, jako demokrat, delat?Treba to, ze nebudes prohlasovat, ze komunisticka strana neni v podstate tataz strana co pred sametem.
To je ale neco jineho. Lide jsou dost zodpovedni na to, aby si mohli nejake omezeni sami odhlasovat. Demokracie neznamena uplnou svobodu; znamena tolik omezeni, kolik chce spolecnost mit.Debata byla, zda omezit nebo uvolnit drzeni zbrani. Tys byl proti uvolneni. O nejakem hlasovani nebyla rec.
Proto obvykle firmy, ktere ridi jejich zamestnanci (viz nize), jim poskytuji urcite vzdelani v tomto smeru (velmi casto napriklad to, jak rozumet financni situaci v podniku). Samozrejme, je to urcity druh reprezentativni demokracie, a stale se to vyviji.To neni o vzdelani ale o schopnostech, ktere az tak naucit nejdou.
Realita je, ze naklady na chod jsou nizsi, pri lepsich vysledcich.Nevim. Nejak se mi to nezda, ale nejsem sto to posoudit.
Treba to, ze nebudes prohlasovat, ze komunisticka strana neni v podstate tataz strana co pred sametem.A to se nejak vylucuje s tim, ze jsou tam karieriste? Myslim, ze je to castecne sentiment (snaha odlisit se od konkurencni CSSD), ale ze z vetsiny je KSCM proste normalni demokraticka levicova strana. Ono to ovsem i KSCM do urcite miry vyhovuje byt v opozici, a stejne tak to vyhovuje tem, co na ni ukazuji prstem.
Debata byla, zda omezit nebo uvolnit drzeni zbrani. Tys byl proti uvolneni. O nejakem hlasovani nebyla rec.Musis rozlisovat 2 veci - muj nazor, a muj respekt k demokracii. Povazuji lidi za zodpovedne rozhodovat o svem osudu. To muze ale i znamenat, ze se rozhodnou si tu svou svobodu omezit. Zejmena v pripadech, kdy neci nezodpovednost je velke riziko, jako napriklad u drzeni zbrani.
To neni o vzdelani ale o schopnostech, ktere az tak naucit nejdou.Hodne zamestnanci rizenych podniku ma manazery, kteri slouzi, podobne jako politici, skutecnym vlastnikum, tedy zamestnancum. Zamestnanci je pak voli, stejne jako voli v demokracii politiky. (Krome toho, mohou mit i nastroje prime demokracie. Modely jsou ruzne.) Takze v tom, ze by manazeri nemeli dost schopnosti problem neni (ja si dokonce myslim, ze je vic potencialne schopnych manazeru nez kolik je manazerskych pozic, ale diky ruznym mocenskym hram, pripadne jinym svym zajmum, tito schopni lide manazery nejsou). Ale jak rikam, precti si o tom neco.
Nevim. Nejak se mi to nezda, ale nejsem sto to posoudit.Privatni zdravotnictvi USA zere tusim 15% HDP, a prumerne vysledky jsou horsi nez v Evrope, kde je to kolem 9% HDP. Privatni penzijni fondy zerou 20-30% na sve zisky, kdezto prubezne systemy nejake jednotky procent.
Privatni zdravotnictvi USA zere tusim 15% HDP, a prumerne vysledky jsou horsi nez v Evrope, kde je to kolem 9% HDP. Privatni penzijni fondy zerou 20-30% na sve zisky, kdezto prubezne systemy nejake jednotky procent.Ok, jenže je otázka, co znamená (ekonomicky) ta absence zisků, ono se to může projevit zase jinde. (Čímž nechci nějak zastávat ty privátní systémy, jen si myslím, že ani ty druhé nejsou nějak růžové...)
Nevim. Nejak se mi to nezda, ale nejsem sto to posoudit.Přesto Vám to nebrání se celkem kategoricky vyjádřit. Mimochodem, ze zdá/nezdá se dá snadno vymanit a dnes, v době automatických praček, si potřebná data obstarat.
Má maličkost má osobní (či velmi blízké - skrze příbuzenstvo) zkušenosti se zdravotnictvím v pár evropských zemích a USA a obecně výrazně preferuje návštěvu lékaře na východní straně Atlantiku. Jestli si myslíte, že když zrovna neumíráte, tak Vás ve Státech Vaše HMO pozve k lékaři druhý den a pak se Vám navíc dostane špičkové péče, tak sněte dál. Špičkové budou opravdu zejména Vaše výdaje. Taky bych měl celou řadu velmi vtipných příběhů (ne nepodobných Vaší známé, ale i mnohem děsivějších, kde nešlo jenom o to, že člověk si počkal).
Zdravotní systém v USA zjevně není moc dobrý, resp. je velmi dobrý pro bohaté, ale problematický pro ostatní. Tohle už jsem tady několikrát prohlásil.
Statistiky nám velmi přesně řeknou, procento HDP výdajů, které tady někteří chtěli řešit aplikovanou dojmologií.
Jenže vysoké procento HDP pro zdravotnictví ještě nemusí znamenat kvalitní a dostupnou péči pro občany. Také se může stát, že se tyto peníze rozpustí v předražených investicích, lécích, vysokých platech lékařů atd. Jen na ty pacienty se peněz jaksi nedostane.
Osobně si myslím, že WHO je pro obecné srovnání lepší, než jednotlivé odkazy, které dokážeme z vyhledávače dostat na doložení svého přesvědčení.
V mém odkazu autorka popsala běžnou praxi v italském zdravotnictví a nemám důvod jí nevěřit. Prostě nejsou peníze a tak se pacienti ojebávají různými triky. V ČR je to podobné - koncem roku pravidelně docházejí peníze, tak se odkládají "neakutní" operace. Spousta léků a léčebných postupů je dostupná jen pro lidi do určitého věku, protože ti starší by údajně takovou operaci nezvládli atd.
Jenže vysoké procento HDP pro zdravotnictví ještě nemusí znamenat kvalitní a dostupnou péči pro občany.Přesně o to tady šlo, než jste naskočil. Výdaje ve Státech jsou výrazně vyšší než v Evropských zemích (a prakticky kdekoliv na světě), ale úroveň péče tomu rozhodně neodpovídá. Z čehož někdo jiný (celkem pochopitelně) vyvozoval, že mantra: "Veřejné neefektivní, privatizované efektivní," má své trhliny. Já jsem k tomu pak přihodil odkaz na zdroj dat, aby kolegové věděli přesněji. No a pak jste se přidal Vy. ;)
V ČR je to podobné - koncem roku pravidelně docházejí peníze...O tom tady opravdu nikdo nedebatil, ale když už jste to nakousl... tak si představte, že tento stav je celoroční, protože od ledna do prosince nejde o pacienta, ale o zisk (prostě peníze mi možná nedošli, ale rozhodně je nedám). Ale podle toho, co píšete v úvodu posledního příspěvku bych řekl, že mezi námi v tomto nebude nutně sporu. Pokud patříte mezi nízkopříjmové občany nebo střední stav (a to klidně i celkem zámožný střední stav; prostě drtivá většina populace), nakonec Vám lépe poslouží evropské socialistické zdravotnictví, než to americké privatizované.
Pokud patříte mezi nízkopříjmové občany nebo střední stav (a to klidně i celkem zámožný střední stav; prostě drtivá většina populace), nakonec Vám lépe poslouží evropské socialistické zdravotnictví, než to americké privatizované.
Ve většině případů asi ano. Kdybych měl volit mezi českým a US zdravotnictvím, volil bych české. Ale těch postupů jak s pacientem slušně řečeno vyběhnout, je tady také celá řada. Ačkoliv povinně platím nemalé pojistné, nemám absolutně nic garantováno a klidně se může stát, že pod nějakou záminkou péči nedostanu.
včera sa rozčuľovala, že prišla na nehorázne úniky peňazí cez nemocničnú kuchyňu. Vedúca zrejme za nejaké provízie nakupovala tie najdrahšie pochutiny a iné potravinárske výrobkyNemusí tyto nákupy schvalovat vedení nemocnice popř. musí se jednat o výběrovku, kterou ona podepíše? Jistě lze to udělat vyhlášením nějaké malé zakázky do 40000,- která musí být ale opět někde podepsaná (nějakým šéfem). Že by se rozčilovala proto, že ji nikdo nic nedal? nebo protože dostala málo?
Když napadali Ritu, která se k nim chovala vždy slušněNo, to jo. Používá výraz "slinta" úplně stejně jako ty.
Dneska rano jsem koukal na prednasku o Clojure, a v ni autor zminil C.S.Lewise a jeho knizku o vyvoji slov.Můžeš prosím dát link (na tu přednášku [o Clojure])?
Ano, myšlenka obrat ty úspěšnější nebo pracovitější o plody jejich práce je možná starší než lidstvo samo. Říká se tomu loupež a (naštěstí) je na to pamatováno v trestním zákoníku.Jen na něco. Na to, že si někdo pro sebe zabere např. půdu (stromy, zvěř, ropné pole, zlaté doly...) a ostatní z vlastnictví vyloučí, trestní zákoník nepamatuje. Totiž pardón, ten první zloděj je vlastně právoplatný majitel a kdyby mu to jeho vlastnictví chtěl někdo ukrást (např. půdu, lesy, přírodní bohatství jako veřejné vlastnictví...), tak to už je krádež (nebo znárodnění, což je totéž, že). Myšlenka "znárodnění" není postavena na okradení úspěšnějších a pracovitějších, ale naopak na navrácení privatizovaných veřejných statků opět do vlastnictví veřejného (= všech členů společnosti). Komunisti do toho řadí i výrobní prostředky a kapitál získané podle různých politicko-ekonomických teorií nepřiměřenou privatizací výsledků práce pracujících (vykořisťováním), takže z jejich pohledu jde o navrácení ukradeného. Takže nikdo okrádat nechce, ale obě strany považují za krádež to, co provozuje protivník. Rozpor tedy není v morálce samotné, ale v tom, co je za morální považováno. Někdo považuje za nemorální nepřiměřeně vydělávat na práci druhých, druhý považuje za nemorální tyto nepřiměřeně výdělky znárodnit, tj. vrátit těm, kteří je ve skutečnosti vydělali. A přitom je podstata sporu právě v definice té přiměřenosti, nikoliv v tom, že jeden chce okrádat toho druhého (protože to tvrdí obě strany, že dělat nechtějí). Samozřejmě, že plebs (včetně toho pravicového) si žádá prosté černobílé reklamní slogany intelektuálně na výši absolventa mateřské školy, něco, na co je zvyklý z televizních reklam. (Hezký analogický příklad z nedávné doby jsou rozpory o kopírování a o to, zda se jedná o krádež nebo ne.)
Na to, že si někdo pro sebe zabere např. půdu (stromy, zvěř, ropné pole, zlaté doly...) a ostatní z vlastnictví vyloučí, trestní zákoník nepamatuje.Tahle myslenka by byla platna pouze v pripadech, kdy byl obran pouze ten, kdo dane uzemi zabral. Jenomze pokud od nej nekdo dane uzemi/statky/whatever koupi, tak uz neni v pozici toho zlodeje, ktereho nejspis povazujes za moralne prijatelne obrat, ale v pozici cloveka, ktery sice kupuje neco, co se ti muze jevit jako kradene (alespon z pohledu tve definice), ale onim zlodejem neni a navic na koupi musel vynalozit prostredky, cili ani z moralni stranky to neni nekdo, kdo neco zabral (ukradl) bezpracne.
Unika mi spojitost tve reakce s tim co jsem napsal.No není mi moc jasné, jak Vám to mohlo uniknout, ale zkuste si přečíst znovu v kontextu Vašeho příspěvku, na který bezprostředně reaguji. Vy jste psal:
Tahle myslenka by byla platna pouze v pripadech, kdy byl obran pouze ten, kdo dane uzemi zabral. Jenome pokud od nej nekdo dane uzemi/statky/whatever koupi, tak uz neni v pozici toho zlodeje, ktereho nejspis povazujes za moralne prijatelne obrat, ale v pozici cloveka, ktery sice kupuje neco, co se ti muze jevit jako kradene (alespon z pohledu tve definice), ale onim zlodejem neni a navic na koupi musel vynalozit prostredky, cili ani z moralni stranky to neni nekdo, kdo neco zabral (ukradl) bezpracne.Jenomže tak to prostě (ani u toho jednoduššího a nerozpornějšího majetku, jako v mém případě auto) není. Pokud si ten tvrdě pracující za své poctivě vydřené korunky koupí kradený tovar, ten se tou koupí nijak nelegitimizuje a nadále zůstává kradeným zbožím se všemi implikacemi (může se o něj kdykoliv přihlásit právoplatný majitel). Kupec může o své vydžené korunky vinou toho, který nejprve někomu ukradl a pak to, co mu nepatřilo, prodal (vlastně jej podvedl a náš poctivec mu bohužel naletěl). Ten dovětek se pak vztahuje na případy, kdy ten poctivý pracující s prostředky k investování není až takový svatoušek, akorát sám přímo nedělá "špinavou práci". Což je také možný scénář a nelze se u něj tvářit: Já nic, já muzikant, já to jenom financuji.
Na to, že si někdo pro sebe zabere např. půdu (stromy, zvěř, ropné pole, zlaté doly...) a ostatní z vlastnictví vyloučí, trestní zákoník nepamatuje.Cili, na to co, jste vypsal, zakon uz pamatuje.
Treba proto, ze myslenka komunismu je starsi nez unorova revoluce?No a? Kdyby byla ta myšlenka použitelná ku prospěchu lidstva, dávno by se úspěšně realizovala. Jenže v praxi se ukázalo, kam ta myšlenka došla...
Ale prosim vas. Spousta uzitecnych myslenek je uspesna az ve vhodnou chvili. Praxe prave v tomto smeru ukazuje jen malo. Vezmete si treba iPad. Touchpady se objevovaly v te ci one forme od 90. let. Jaktoze nebyly uspesne?
Jenže podle této logiky může být správnou myšlenkou i nacismus. Třeba měl jen smůlu, že se objevil v nevhodný čas, případně se nacističtí představitelé dopustili zbytečných chyb. Možná teprve nastane ten správný čas pro nový nacionální socialismus s lidskou tváří.
Chtela byste zit ve tretim svete, kde je jeho obdoba z 19. stoleti?Co zas překrucujete, co je to za bláboly? Kapitalismus jak vidno dává možnosti se vyvíjet. Podstata však zůstává. Komunismus měl dost času na to, aby ukázal, kam směřuje jeho základní myšlenka. Srovnání komunismu s iPadem? Další povedený kameňák...
No vida; teď mluvíte o jakémsi kapitalismu v západním stylu a demokracii; stejně tak lze mluvit o "demokratickém komunismu dle JS".
To jsou dvě různé věci. Kapitalismus nějak funguje v různých variantách na celém světě. Někde lépe, někde hůře. Komunismus také fungoval v různých podobách na celém světě, ale všude to skončilo fiaskem. "Demokratický komunismus dle JS" je úplně jiná kategorie, protože jde o pouhý teoretický výmysl. Vymyslet si můžu cokoliv, podstatná je realizace v praxi.
Komunismus také fungoval v různých podobách na celém světěS tím nesouhlasím, ale rád si svůj nesouhlas nechám vyvrátit. Uveďte příklad, který by měl trvání delšího než třeba Pařížská komuna, která byla rozvrácena zvenčí.
Sorry. Vymluvy, ze komunismus jak byl u nas, nebo vsude jinde po svete nebyl ten koser spravny komunismus Tm, proste nezeru.A byl snad?
Taky bych mohl prijit s teorii nejakeho ismu, kde by meli vsichni sami od sebe velke bohatstvi a pak se mohl vymlouvat, ze je to skvely system, jenom ho jeste nikde spravne nenasadili.Třeba kapitalismus :). Někteří i s ním přicházejí jako se skvělým systémem, který přinese všem velké bohatství, a taky je to blbost, stejně jako u komunismu.
Komunismus nemůže být demokratický už z principu. Buď je komunismus nebo demokracie. Buď je žena těhotná nebo není.To je právě omyl. Buď je komunismus demokratický, anebo komunismem není. V dějinách se to stalo odštěpením ruských bolševiků od sociální demokracie, kteří ve jménu získání moci odhodili (pro získávání mocenské převahy malé skupiny krajně neefektivní) levicové principy a začali se organizovat ... jako vojenská organizace nebo chcete-li jako kapitalistická firma, kde namísto demokratického hlasování rozhoduje jeden neomylný šéf (management) na základě své vlastní ideologie (ostatně teorie managementu podniku vycházejí z velké části z vojenství). Samozřejmě, že se hodilo, ponechat si formálně levicovou ideologii na praporu (což je totéž jako když dnes nějaká firma slibuje v reklamě prádlo rok od roku bělejší a bělejší, nebo vláda ODS boj proti korupci... prostě reklamní lži).
demokratickém komunismu dle JSTo je naprosto zcestná paralela. V příkladu s těhotnou ženou skutečně platí tertium non datur. Ale nemusí být ani komunismus, ani demokracie. Stejně tak může být obé současně, není důvod, proč by se to mělo vylučovat. Demokracie je způsob vlády, zatímco komunismus je především hospodářský systém. Tím nechci říci, že to spolu nesouvisí, ale dívat se na to skrz falešné dilema je prostě fakticky špatně.
Komunismus nemůže být demokratický už z principu. Buď je komunismus nebo demokracie. Buď je žena těhotná nebo není.
Jedna věc je formálně, jiná věc ve skutečnosti. Pokud má šejk všechno v rukách a obyčejní lidé prodávají placky na ulici, to není tržní hospodářství.Šejk k bohatství přišel samozřejmě naprosto legitimním způsobem a když holt hloupé líné socky nejsou schopny vydělávat lepším způsobem, je to jejich boj a tak holt mohou jen závidět úspěšnému šejkovi. Co je na tom netržního?
A teď vážněji: I zdejší režim byl socialismem formálně, ne ve skutečnosti (a komunismem nebyl ani formálně!). Pokud nomenklatura požívá neoprávněně různých výhod a mnohem většího blahobytu než obyčejní lidé, kterým naopak upírá základní práva a svobody, není to socialismus.
USA jsou kritizované právem za různé nešvary, ale je to v podstatě demokracie.O USA jsem neřekl ani slovo. USA nejsou nejbohatším státem per capita (tj. přepočítáno na počet obyvatel) ani omylem.
... že kapitalismus měl mnohem více různých implementací, komunismus neměl v moderní historii prakticky žádnou.Proč asi?
Kdyby byla ta myšlenka použitelná ku prospěchu lidstva, dávno by se úspěšně realizovala. Jenže v praxi se ukázalo, kam ta myšlenka došla...Jenomže ona se realizovala a poměrně úspěšně. Jedna z forem realizace je západoevropský model omezení moci kapitalistů demokratickým režimem, kde má chudý stejná práva jako bohatý (což vede zákonitě k budování sociálního státu). Ten měl k ideálům socialismu prakticky blíž než režim vybudovaný bolševiky, v němž moc vládnoucí kasty (samozvané elity, jakéhosi bratrstva) demokratický režim neomezoval. Ovšem není moc moudré podmiňovat demokracii úspěchem kapitalismu nebo obráceně. Ostatně dnes je velmi módní trend demokracii (sociální stát) omezovat právě s odůvodněním, že škodí kapitalismu... Ve své podstatě je kapitalismus totalitní, protože při rozhodování se na základě výnosu kapitálu nemá žádné demokratické hlasování místo.
Je tak tezke prijmout, ze nekdo muze povazovat za nemoralni (a vetsinova spolecnost v budoucnosti) i soukrome vlastnictvi vyrobnich prostredku?Imho není těžké to přijmout, ale vyvstává otázka, k čemu je takový názor dobrý. Mně to přijde podobné, jako považovat za nemorální například zemětřesení+tsunami v Japonsku. Tam taky přišlo obrovské množství lidí k újmě, těžko s tím ale mohl někdo něco dělat, že.
Imho není těžké to přijmout, ale vyvstává otázka, k čemu je takový názor dobrý. Mně to přijde podobné, jako považovat za nemorální například zemětřesení+tsunami v Japonsku. Tam taky přišlo obrovské množství lidí k újmě, těžko s tím ale mohl někdo něco dělat, že.To je neco jineho, protoze soukrome vlastnictvi toho ci onoho je socialni konstrukt, kdezto zemetreseni ne. Takze neni pravda, ze se s tim neda nic delat.
To je neco jineho, protoze soukrome vlastnictvi toho ci onoho je socialni konstruktMožná, ale soukromé vlastnictví má kořeny mnohem hloub, není to něco, co by si lidi jen tak vymysleli. Vždyť primitivní formu vlastnictví mají i zvířata - třeba takovej medvěd, kterej vlastní rybu, kterou právě ulovil, nebo noru, ve který přespí přes zimu. Zajímalo by mě, jak bys mu asi vysvětlil, že všechno je všech.
soukromé vlastnictví má kořeny mnohem hloub, není to něco, co by si lidi jen tak vymysleli. Vždyť primitivní formu vlastnictví mají i zvířata - třeba takovej medvěd, kterej vlastní rybu, kterou právě ulovil, nebo noru, ve který přespí přes zimu.Vlastnictví JE to, co si lidi "jen tak" vymysleli. Medvěd, kterej ulovil rybu, ji nevlastní. On ji prostě má (drží). A když přijde silnější medvěd, tak ten, co ji ulovil, stáhne ocas a rybu má (drží) ten silnější. Tak je přirozené a tak to prostě chodí. Vlastnictví je sociální konstrukt, který umožňuje vlastnit i to, co nemůžete držet, je to metafyzické (nadpřirozené) posílení vašich schopností držet (sebevětší majetek) na základě dohody s těmi, kdo by vám jinak mohli cokoliv prostě sebrat. Je zvláštní, že je tento sociální konstrukt považován (většinou pravičáky) za přirozený (přímo snad přírodní) běh věcí. Asi je hodně štve (zvlášť ty, co tvrdí, že něco jako společnost neexistuje), že o tom, zda něco vlastní či nikoliv, nerozhodují oni, ale pouze to, nakolik to jsou ostatní lidi (společnost) ochotni respektovat.
Medvěd vlastní rybu i půdu (teritorium). Smečka má také teritoriumNe, medvěd i smečka pouze drží své teritorium, pokud je toho schopen. Žádné vlastnictví (=vlastnické právo mu žádná sociální struktura negarantuje (jako že by medvěd od vedle pomáhal proti nějakému třetímu vetřelci). Potíž je v tom, že zacházíte s pojmy jako s dojmy, vymýšlíte si vlastní význam pojmu vlastnictví a pak už s tím žonglujete. Vlastnictví je právní pojem a jako takové nemá smysl bez instituce, která toto právo garantuje.
Reklamní kampaňV podstatě se jedná o psychologickou manipulaci, často formu zastrašování a vydírání. V lidské společnosti nevyhrává ten (fyzicky) silnější nebo chytřejší, ale zdatnější manipulátor psychiky. Proto ta urputná snaha manipulátorů vydávat různé psychické obsahy (jako je např. vlastnictví) div ne za přírodní zákony všehomíra (obecně: Pravdu bez alternativy).
Vlastnictví je sociální konstrukt, který umožňuje vlastnit i to, co nemůžete držet, je to metafyzické (nadpřirozené) posílení vašich schopností držet (sebevětší majetek) na základě dohody s těmi, kdo by vám jinak mohli cokoliv prostě sebrat.Není to pravda. I denšní vlastnictví může člověk prostě držet, akorát to obvykle není potřeba. Vlastnictví, které člověk nemůže držet, není vlastnictví - podívej se na autorská díla, tam se vlastnictví respektuje mnohem míň, protože "vlastníci" to pochopitelně nejsou schopni držet.
Vlastnictví, které člověk nemůže držet, není vlastnictví - podívej se na autorská díla, tam se vlastnictví respektuje mnohem míň, protože "vlastníci" to pochopitelně nejsou schopni držet.Doporučoval bych před debatou o čemkoliv seznámit se se základními pojmy. Když má diskuse suplovat základní vzdělání, tak je hodně únavná a rozhodně není plodná.
Doporučoval bych před debatou o čemkoliv seznámit se se základními pojmy. Když má diskuse suplovat základní vzdělání, tak je hodně únavná a rozhodně není plodná.Vzhledem k tomu, že vlastnictví je už v rámci diskuse zpochybněno jako sociální konstrukt, a bavíme se na poli alternativ pojmů starých tisíce let, mám pocit, že zaběhlé definice nám v této chvíli opravdu nepomohou.
podívej se na autorská díla, tam se vlastnictví respektuje mnohem míň, protože "vlastníci" to pochopitelně nejsou schopni držet.Ono taky použití slova vlastnictví na myšlenky či textové informace je docela zcestné.
Přesně tak, proto jsem to zmínil, tu myšlenku, potažmo informaci, totiž není možné držet (jakmile už ji někdo jiný zná/znal).
Vlastnictví myšlenky či informace totiž narozdíl od vlastnictví hmotného je sociální konstrukt. Proto taky nefunguje...
Vlastnictví myšlenky či informace totiž narozdíl od vlastnictví hmotného je sociální konstrukt. Proto taky nefunguje...Tak já se spíš přikláním k tomu, že hmotné vlastnictví je oproti držení taky sociální výdobytek. Zkus si třeba představit život bez katastru nemovitostí (v jakékoli formě).
Autorská díla jsou vlastnictví, jako každé jinéKdybyste napsal, že jsou vlastnictví... tak bych řekl, že se o tom můžeme dohadovat, atd... Ale napsat, že jsou vlastnictví jako každé jiné? To si troufám tvrdit, že je blbost. Takzvané vlastnictví myšlenky či nápadu rozhodně není jako vlastnictví pozemku, domu či počítače. (Ony se dost liší i ty vlastnictví movitých a nemovitých věcí mezi sebou.)
Pokud mi někdo ukradne literární dílo, stále ho mám v knihovněTeď jste se právě nachytal sám, protože ukazujete, že to vlastnictví jako každé jiné není.
S rozvojem výpočetní techniky je tento problém mnohem markantnější.Já osobně bych to nenazýval problémem. Ale je pravda, že já s tím problém opravdu nemám :).
Společenské vlastnictví samotné krádež není, pokud někomu nepatřilo (Šimek a Grossman: "Mého dědečka hřeje společné vlastnictví lesů, které mu dříve patřily")Když budete poctivý v úvaze, tak dojdete k tomu, že dědečkovi ty lesy patřily jen díky tomu, že si je někdo z jeho předků ze společného vlastnictví privatizoval. Uveďte jeden jediný důvod, proč někomu má patřit něco jako třeba kus země a druhému člověku ne a proč je to tak správně a podle jakého práva. Tu zemi si nikdo z lidí nevytvořil.
Svoboda jednoho člověka končí tam, kde začíná svoboda druhého člověka.Takže i svoboda bohatého (užívat si svého bohatství) končí tam, kde začíná svoboda chudého (nezemřít hlady). Pozor na to, svobody jsou různé a i když se všichni na té obecné definici shodnou, budou se do krve rvát o definici toho, co svoboda je a co už není.
Někdo však musí zaplatit těžbu ropy, odsolení mořské vody, kutání uhlí, někdo se musí o to postarat.Ale takhle to přece nefunguje. I ten, kdo se stará o těžbu, odsolení, kutání, za to přece dostává tržní odměnu. Ještě pořád je tam ale majitel, který prodává něco, co maximálně sám našel (a přivlastnil si), nikoliv vytvořil, a který získává prospěch z pouhého faktu (sociálního konstruktu) vlastnictví. Samozřejmě, když Chávez znárodní ropné zásoby země, tak je to rudý ďábel. Když ty ropné zásoby patří nějakému rodinnému klanu nebo nějaké nadnárodní naftařské společnosti, tak je přece svět v pořádku, neboť tak to má být, oni tam tu ropu přece pracně dobývají... nakonec tam to ropné pole nějaký prapraprapraprapředek dnešního největšího akcionáře jistě v potu tváře založil a osobně dohlížel na to, jak se tam ta ropa tvoří...
Ale vam mozna fakt, ze mate pana, prijde tak nejak prirozeny. Tak to jsem si nějak uvědomil, když jsem viděl živly v JaponskuNo vidíte, takže sám přemýšlíte tak, že to, co nevytvořili lidé, jim taky nepatří. Takže ani nemůže mít jeden člověk automatické právo z vlastnictví přírodních zdrojů těžit prospěch a druhým ho díky společenským institucím (vlastnické právo) upírat. Jenomže ta poznámka byla myšlena jinak: proč vám připadá přirozený fakt, že všechno co existuje, musí mít nějakého privátního LIDSKÉHO pána, že to musí někdo privátně vlastnit?
znám člověka, který si v roce 1945 koupil v Bangkoku půdu za pár šupů,Koupil... od kohopak? Problém samozřejmě je, že něco jako životní prostor lze kupovat a prodávat. A díky institutu vlastnictví to dopadá takhle: dejme tomu, že praděda se dohodne s druhými pradědy, že za zlaťák rezignují na kus půdy a ta bude jeho. Tu zdědí jeho syn a tu zas jeho syn a vy jako pravnuk budete mít výhodu vlastnictví půdy nad pravnuky těch druhých pradědů, ačkoliv vy jste se o ni nijak nezasloužil a oni by vám tu půdu nikdy neprodali. (Zde obvykle kolidují liberální principy "každému to, co si sám zasloužil" s konzervativními "moc a majetek se předává potomkům, kteří jsou vyvoleni svým zrozením v mocné a bohaté rodině" - z čehož se kombinuje "liberální konzervatismus", který paroduje do toho, že ten, kdo se narodil v mocné a bohaté rodině, si to evidentně sám zasloužil a schopnosti a zásluhy předků na něj nějakým zázrakem přešli").
Ano půdu před staletími osídlím, vyklučím, udělám z ní zemědělskou půdu, ale podle xkeshe mi nepatří, protže jsem ji uloupil a nesmím ji předat potomkům, ale musím ji dát... vlastně komu?Nikomu. Jelikož vám nepatří, tak ji nemusíte nikomu dávat. Stejně jako jste přišel vy, tak může přijít kdokoliv jiný, vás vyhodit a prostě si tam třeba vyvrtat ropu. Argumentovat může stejně jako vy, že dřív tam jen občas někdo lovil a nic tam nikdo nepěstoval, a tak jste si tam udělal pole a proto je to vaše. On si váš následovník zase udělá ropné pole, protože tam předtím nikdo ropu netěžil a na nějakého zemědělce se může zvysoka ... Prostě princip vlastnictví je založen na krádeži (privatizaci) a kapitalismus je pak dovedení zlodějny do institucionální dokonalosti.
Nikomu. Jelikož vám nepatří, tak ji nemusíte nikomu dávat. Stejně jako jste přišel vy, tak může přijít kdokoliv jiný, vás vyhodit a prostě si tam třeba vyvrtat ropu.To může, ale co se ti na tom nezdá? Z toho nijak neplyne, že by přestím jemu nepatřila.
Od koho by ji asi koupil? Přece od krále! (od státu ..). Stát (nebo král, to je jedno) neměl možnosti ani prostředky půdu zvelebit. Přenechal to soukromému subjektu. A ejhle! Ono to šlo !!A královi nebo státu to dal kdo? Ať chcete nebo ne, dojdete na začátku k privatizaci něčeho, co vlastníka nemá, a následného předávání takto privatizovaného vlastnictví. Podle vašeho principu by mělo být např. vlastnictví předáváno vždy těm, kteří se o něj dovedou nejlépe postarat? Ale takhle to přece nefunguje.
Je celkem jedno, že firmu ESSO vlastní dvě rodiny, když si u ní vydělá docela slušně několik tisícovek lidí .Ve skutečnosti ono mýtické "prokapávání bohatství" shora dolů nefunguje (je proti principům kapitalismu, podle nichž je špatně, když se kapitál neakumuluje, tedy nesbíhá nakonec do těch "nejschopnějších" rukou, protože to znamená, že kapitál nebyl dobře použit a prodělal). Poznáte to podle směru koncentrace bohatství (stále poměrně více bohatství čím dál menší skupině lidí). A nejde o vlastnictví firmy ESSO, jde o vlastnictí přírodního zroje, na němž tato firma vydělává.
Problém samozřejmě je, že něco jako životní prostor lze kupovat a prodávat.Stačí to zobecnict na přostředky k životu a můžem se vrátit k těm zvířatům. Jak je možné, že jedna veverka má kupu oříšků na zimu a druhá nemá nic? Jak se o to ta první zasloužila?
Pokud se bavíme o vlastnictví přírodních zdrojů, tak to nejsou nasbírané oříšky, ale oříšky na zemi nebo dokonce ještě na stromech nebo dokonce ty stromy (půda, na které stromy rostou). Převedeno na lidskou situaci stačí zajistit, aby druhá veverka vlastnila veškeré oříšky v konkrétním lese (např. protože údajně její praprapra...praveverky sem přinesly první semínka, z kterých ten les vyrostl) a první veverka i přes nadúrodu oříšků chcípne v zimě hlady, když nebude poslušná. Ani jedna z veverek se nezasloužila o to, že ty oříšky existují. Přesto jedna je vlastní a druhá ne.Problém samozřejmě je, že něco jako životní prostor lze kupovat a prodávat.Stačí to zobecnict na přostředky k životu a můžem se vrátit k těm zvířatům. Jak je možné, že jedna veverka má kupu oříšků na zimu a druhá nemá nic? Jak se o to ta první zasloužila?
Uděláš něco ze dřeva, takže by ti měly patřit plody tvé práce, jenže dřevo vyrostlo samo, o růst ses nezasloužil,A snad ano?
tak ti ty plody práce nepatří, nepatří vlastně nikomu, protože dřevo jelikož vyrostlo samo také nepatří nikomu.Plody tvé práce ti patří, ale nepatří ti to, o cos ses nezasloužil a cos k té své práci použil (co sis vlastně privatizoval neboli vlastně všem ostatním ukradl). Takže když se kapitalista Jílek sebere a ohradí si kus lesa a začne v něm těžit dřevo, tak prostě krade, i když tam není nikde cedulka "soukromý majetek". V demokratické společnosti by musel všem, kteří žijí v tom lese, za to dřevo zaplatit ze svého zisku podíl odpovídající ceně surovin (ale všem, nikoliv stejnému zloději, který tam rychle běžel, ohradil si kus lesa a napsal si tam "soukromý majetek", aby to pak mohl spolukapitalistovi pěkně prodat. Když si něco přivlastníte, tak to těm druhým ukradnete. Proto je na začátku kapitalismu tak bytostně nutný ten "útěk před právníky", protože na začátku tzv. tržní ekonomiky stojí privatizace neboli loupež (ona i ta česká privatizace proběhla se všemi krádežemi i tunely pěkně podle kapitalistických principů).
co sis vlastně privatizoval neboli vlastně všem ostatním ukradlJak jako všem ostatním ukradl? Co to je za blbost? To by totiž implikovalo, že to patřilo všem lidem. Ale jak by jim to mohlo patřit, vždyť se o to nijak nezasloužili.
Uveďte jeden jediný důvod, proč někomu má patřit něco jako třeba kus země a druhému člověku ne a proč je to tak správně a podle jakého práva. Tu zemi si nikdo z lidí nevytvořil.Protože jediná jiná možnost je, že by nepatřila nikomu. A to by bylo poněkud hloupé...
Oheň je přírodní jev, fungující od nepaměti, finanční produkty jsou společenskou záležitostí, existující jen krátce.Takový zajímavý finanční produkt by třeba byl patent na oheň (hoření). Kdokoliv by oheň použil, odváděl by poplatek kolektivnímu správci Ohně. Lesní požáry by mohly být placeny ze státní kasy státu, na jehož území vypuknou (taktéž sopky), státní dluhopisy přijímány a na sopky zajímavé slevy. Myslím, že by to odpovídalo duchu dnešního kapitalismu... teď už jen, kdo si to zařídí jako první, aby mohl být považován za právoplatného vlastníka Ohně a všichni ostatní už za potenciální zloděje.
Podvod by měl být důsledně postihován a nekalé praktiky by neměly být tolerovány. Mezi ně třeba patří strašně malinké písmo různých podmínek, které starší lidé nejsou schopni přečíst apod..To zavání omezováním svobodného podnikání.
To zavání omezováním svobodného podnikání.Doporučuju přečíst či v nějaké podobě zhlédnout Kupce benátského, pokud někdo chce vůbec mluvit o svobodném podnikání. Pro líné připomenu, že tam v rámci svobodného podnikání byla smluvní pokuta za nedodržení splátky vyříznutí libry masa z těla.
Dokud to měla v ruce má generace ještě to nešlo tolik do kytek, až s těmi mladšími, Nečas, Bárta, Drobil.Tomuhle sam neverite, ze ne?
Hmm, ty změny nebyly až tak prudké, šly dost pozvolna a dlouho jsem měl pocit, že je tu stále socialismus. Tak tři čtyři roky. Lidé s e tak chovali, mysleli.Zásadní věci, jako svobodné volby, otevření hranic, odchod ruského vojska z našeho území a zahájení změny ekonomických poměrů nastaly brzy. Zbytek šel pochopitelně pozvolna. Myšlení a chování se táhne po generace. To nemá šanci změnit mávnutím proutku ani ta nejbrutálnější revoluce.
Revoluční změny jsou i v technice, medicíně... a také se nestřílí.Pokud ovsem nejde o revoluci ve vyvoji zbrani.
Volby.Ty tu byly taky.
Nikdo nemohl dopředu vědět, jak to dopadne.
Tvrzení, že nikdo nemohl dopředu vědět, jak to dopadne, není naivita, ale prostý fakt.Nejsou zadna fakta. Pouze interpretace.
Nevím, kolik bylo v té době vám, možná jste ještě nosil dupačky.Skoro. Byl jsem v prvni tride. Vzpominam si, jak ucitelku sralo, ze jsem se hlasil s viktorkou. Byla to krava a delal jsem ji to naschval.
Ono těch demonstrací bylo předtím už víc, ale vždy ukázali soudruzi svou moc v podobě "pořádkových" složek, které jim podléhaly.Akorat ze meli jeste za zadkem Rusy. Kdyz se na ne Gorbqacov zvysoka, tak sli do kopru. V 89. uz se nezmohli na nic. Co vim, tak byly demonstrace v Bratislave a vsude mozne a uz to nebyla takova slava s rozhanenim.
V 89. uz se nezmohli na nic. Co vim, tak byly demonstrace v Bratislave a vsude mozne a uz to nebyla takova slava s rozhanenim.V tomhle jste bohužel úplně vedle. Tady, většinu záběrů zřejmě zaznamenali sami estébáci. Já jsem tady v Praze žila, mám tu atmosféru strachu co je na videích, navždy pod kůží. Člověk ani nemusel být chartista, aby dostal přes ústa. Můj brácha jen šel v tzv. Palachových dnech na maturitní ples v centru Prahy, slavnostně oblečený, a schytal to málem taky. Jen chtěl projít Vodičkovou ul do Lucerny. Nějaký agresivní estébák v civilu na něj začal hulákat, že v tam teď nemá co dělat, ať vypadne, jinak že mu nakope p.... Když se něco dělo,zablokovali výstupy z metra a nikoho nepustili nahoru na náměstí. V bočních uličkách a na Václaváku policejní antony, vodní děla, štítonoši v helmách, tajní.. Vzpomínám také, a bylo to tuším ještě v lednu 89, promlouval do TV v rozhovoru Ladislav Štaidl, s vyjádřením, jak by si přál, aby byl v naší zemi zase pořádek a klid na práci
A co vlastně nosí Krakonoš? A panoš?Krakonoš je čarodějný krkonošský chodec. Nosí kloubouk, hůl a plášť. A panoš nosil svému pánu náhradní drátěné ponožky.
otazka je, zda je dnes zamestnan u Barty nebo u Kubiceho ...Bývalí estébáci většinou figurují v soukromých bezpečnostních agenturách. A pár zřejmě sedělo i v parlamentu. Na jednoho poslance - bachaře se profláklo, že tejral a občas i nakopal mezi nohy politické vězně. Ale i tak zřejmě může být pan Vondruška v klidu, užívat si v pohodě poslaneckého důchodu, protože soud se čirou náhodou tak nějak protahuje
Marcela, na Slovensku bola v 89. prvá demonštrácia tu. Okrem toho veľmi slobodne sa už predtým písalo tu .
Varsavsky pakt byl az to 86. roku ryze utocnyNa koho utocil prosim?
V operačních plánech připravených pro ČSLA bylo dojít přes Bavorsko až k RýnuJa cetl, ze meli (pravda, teoreticky) pokracovat smer Lyon. Slo o to, ze Rusy desne sralo, ze u nas nemaji svou vojenskou zakladnu. Takze nas chteli donutit, abychom je pozadali o bratrskou pomoc. A jako paku pouzili "nedodrzeni spojeneckych zavazku" (nebo tak neco) a kladli na nas nezkutecne pozadavky (nase armada mela samotna stat proti 40% vojenske sily NATO, kterou prevysovala pocetne asi o 10%, to je na utok malo). A nasi papalasi tu rusy nechteli. Proto jsme zbrojili jak otekli a meli jsme nejvic vojaku na hlavu v Evrope. Treba polaci, kterych je 4x tolik meli armadu jenom o malo vetsi.
proto jsou uniformy vz. 60 (jehličí) laděné do smrkových lesů jižní NSR.Ja mel za to, ze to je proste proto, ze ~ cele nase pohranici mas smrcinu.
phr, mýty sa rozprávali a rozprávajú prinajmenšom na oboch stranách, do Vietnamu šli Američania tiež len brániť demokraciu a svetový mier, no a NATO bol spolok mierotvorcov práve tak ako Varšavská zmluva. Videli sme v 68. a napr. aj tu
Byt nejsem fanda americanu, nemuzu jim uprit snahy o minimalizaci civilnich obeti (protoze to jaksi nesvedci domaci podpore), coz je vec, na kterou by varsavska smlouva z vysoka kaslala.Ano, sice mě zloděj přepadne a okrade, ale zabije při tom jen to málo lidí, co se postaví na odpor. Ač nejsme fandové zlodějů, tak jim nelze upřít snahy o minimalizaci obětí. To jinej zloděj (kterej by mě taky moh teoreticky napadnout) by nás možná postřílel všechny, takže ještě štěstí, že nás okradl ten "civilizovaný" dřív a ten barbarský už případně nebude mít co ukrást. Zůstaňte v realitě a napište si vedle sebe dva sloupce: války, které ve 2. polovině 20. století vedli členové Varšavského paktu a války, které vedli členové NATO. Můžete klidně spekulovat o tom, která válka je ta dobrá a která ta špatná, ale skutečnost útočných válek Západu jaksi nezamluvíte.
Můžete klidně spekulovat o tom, která válka je ta dobrá a která ta špatná, ale skutečnost útočných válek Západu jaksi nezamluvíte.To se nám to hezky přešouplo z popírání útočnosti VS na podsouvání popírání útočnosti Západu. Bravo...
Byt nejsem fanda americanu, nemuzu jim uprit snahy o minimalizaci civilnich obeti (protoze to jaksi nesvedci domaci podpore), coz je vec, na kterou by varsavska smlouva z vysoka kaslala.No, tady si zahraju dablova advokata a zeptam se: Kolik bylo v prubehu studene valky obeti americkych valek, a kolik ruskych? Ja na Americke strane tedy moc extra snahy nevidim, a uz vubec ne souvislost s Varsavskou smlouvou - viz treba Cecna.
Dobre, zjednodusme to a uvazme jen operace, ktere provadeli sami Rusove a Americane. Ktera strana mela za obdobi studene valky vic civilnich ztrat?
Počítá se Korejská válka jako americká operace? Byla to přece akce pod hlavičkou OSN a hlavně šlo o obranu Jižní Koreje před komunistickou agresí. A co Vietnam? Komu připočítat ztráty? Bojové akce nevedli jen Američané, ale i sami Vietnamci. Navíc měli Sověti štěstí, že se shodou okolností v obou těchto konfliktech nemuseli přímo angažovat, protože to za ně udělal někdo jiný.
Byl to "souboj" Západ - Východ.no nevím ... Tehdy v tom konfliktu nebyl padlý ani jeden voják SSSR (aspoň zdroje se o tom nezmiňují). Padlo tam cca 33000 vojáků USArmy. K Korei se váže pomoc z Číny, z Ruska moc ne. U vietnamu byl obraz podobný. Tam Ruští vojáci byli jen jako instruktoři a SSSR oficiálně jejich nasazení nepotvrdil.
Irák, Afganistán jsou konflikty úplně jiného druhu.Afghanistán byl před Irákem a v Afghanistánu nebojovala USA armáda oficiálně (jen operace CIA apod.). Tam se opravdu jednalo o to co píšete. Tedy o pokračování vlády pro-ruských sil. Irák je úplně jiná kapitola.
A teď tu o Budulínkovi prosím, prosím.Můj názor: Rusům spadl po válce z Evropy do klína větší kus než si kdy mohli přát a než mohli zvládat. Žádná invaze na Západ nikdy ve skutečnosti nehrozila, protože na ni prostě nebyly zdroje a hlavně by okupací Evropy vůbec nic nezískali, jen problémy a žádné energetické zdroje. Evropa se nikdy nedobývala, Evropa vždycky dobývala svoje okolí (proto se Němci vrhli na východ a nespokojili se s tím, co dnes máme v podobě EU, protože to jako dobyté území vůbec k ničemu není). Čeho se fakt bolševici báli, byl úspěšný útok "svobodného světa" na "tábor míru", jehož motivací by mohlo být zajištění přírodních zdrojů pro evropský blahobyt. Proto likvidace silného Německa jeho rozdělením, proto zabrání států střední Evropy jako nárazového pásu pro případné bojiště se Západem. Zaútočit a dobýt Západ by komunistickému režimu vůbec k ničemu nebylo. Souvisí to taky s tím, že hospodářský systém nebyl stavěn na růstovou produkci zaměřenou na uspokojování (z velké části psychických, vyvolávaných reklamou a nakonec samotným systémem kapitalismu) potřeb obyvatelstva, ale na udržování moci vládnoucí kasty, které bylo v posledku jedno, kolik si tím vydělá, protože k udržení moci nepotřebovala peníze. Naopak Západ imperiální (v podstatě koloniální) válečnou politiku za účelem zajištění surovin prakticky provozoval a provozuje dosud (poslední akce je Libye). Takže ano, NATO je svou podstatou útočný pakt (ony slavné články o vzájemné obraně mají pouze zajistit to, že v případě nutnosti může armáda USA dělat na území jakéhokoliv člena paktu, co se jí zachce, ale zavázána ničím není, jen si to pořádně přečtěte) a Varšavská smlouva pakt obranný. Nehledě na fantasmagorické plány útoku na druhou stranu, které byly rozhodně lépe vypracované a reálněji proveditelné z té strany západní než naopak a na kterých nic nemění ani to, že byly všechny rétoricky podmiňovány napadením z druhé strany. Situace trvá dodnes. Kdo se musí bát napadení, jsou nikoliv státy evropské nebo USA, protože na jejich území si nikdo nic nevezme. Bát se musí ty země, kde je ropa, uran a další přírodní zdroje, protože na ty si právě ta západní civilizace brousí už nejméně století zuby.
Žádná invaze na Západ nikdy ve skutečnosti nehrozila, protože na ni prostě nebyly zdroje
Lidí bylo v SSSR jako mravenců a zbrojní produkce SSSR během WWII byla obrovská.
hlavně by okupací Evropy vůbec nic nezískali, jen problémy a žádné energetické zdroje.
Energetických zdrojů v Evropě moc není, ale přesto se tu docela hezky žije, obzvlášť ve srovnání s čímkoliv na východ od Čierné nad Tisou. Energetických zdrojů tam mají docela dost, ale z nějakého záhadného důvodu jim to moc nepomáhá.
Čeho se fakt bolševici báli, byl úspěšný útok "svobodného světa" na "tábor míru", jehož motivací by mohlo být zajištění přírodních zdrojů pro evropský blahobyt.
O tom dost pochybuji. Již během WWII se rozdělily sféry vlivu, což Západ dodržoval. Představa, že by US vojáci umírali v další válce proti bývalému spojenci, byla naprosto mimo, to by americká veřejnost nestrávila. Pokud by někdo opravdu měl takovou obavu, tak ho musela opustit v roce 1956 (Maďarsko), případně 1968 (ČSSR).
Lidí bylo v SSSR jako mravenců a zbrojní produkce SSSR během WWII byla obrovská.Nevím, na co odpovídáte, protože k mému textu jsou to irelevantní argumenty. Lidí jako mravenců ani obrovská zbrojní produkce za WWII nemají nic společného s možnostmi dobýt a případně spravovat okupovanou západní Evropu (neřkuli USA).
Energetických zdrojů v Evropě moc není, ale přesto se tu docela hezky žije,Jenomže jen díky komplexnímu fungování společenských struktur (mimo jiné cílenému "rabování" surovin z okolního světa, sociálnímu státu a dalším špatnostem či požehnáním západní civilizace - záleží na úhlu pohledu), což nelze předpokládat ve válečném a okupovaném stavu. Takže jediné, na čem by mohly mít vládnoucí bolševické elity zájem je kvetoucí Západ, kam by si ulily svoje vyždímané prachy a kam by si jezdily "docela hezky žít". Je to jednoduché, dodejte argumenty, čím a jak by se vyplatilo bolševickému impériu zaútočit na západní Evropu, co by tím získalo (nebo co by jako mělo získat). Ideologické kecy o svobodě nebo šíření revoluce nechte stranou, těch má každý politik plnou hubu a realita je asi taková:
Minutes of a meeting with BP, Shell and BG (formerly British Gas) on 31 October 2002 read: "Baroness Symons agreed that it would be difficult to justify British companies losing out in Iraq in that way if the UK had itself been a conspicuous supporter of the US government throughout the crisis." The minister then promised to "report back to the companies before Christmas" on her lobbying efforts. The Foreign Office invited BP in on 6 November 2002 to talk about opportunities in Iraq "post regime change". Its minutes state: "Iraq is the big oil prospect. BP is desperate to get in there and anxious that political deals should not deny them the opportunity." After another meeting, this one in October 2002, the Foreign Office's Middle East director at the time, Edward Chaplin, noted: "Shell and BP could not afford not to have a stake in [Iraq] for the sake of their long-term future... We were determined to get a fair slice of the action for UK companies in a post-Saddam Iraq." Whereas BP was insisting in public that it had "no strategic interest" in Iraq, in private it told the Foreign Office that Iraq was "more important than anything we've seen for a long time".(zdroj)
Již během WWII se rozdělily sféry vlivu, což Západ dodržoval.Západ především při tom rozdělení velkoryse rozdával (z cizího, jak jinak). To je to, co jsem napsal jako první, že se bolševikům i přes vítězství ve válce ani nesnilo o takovém dárku do "sféry vlivu". Proto když to dodržoval Západ (i na úkor naší země!), tak to o to víc dodržovali Rusové. Podporuje můj argument o tom, že nebylo třeba na nikoho útočit, protože nárazníkový pás pro případnou další válku (zahájenou jako ostatně vždycky v ruských dějinách směrem z Evropy na východ, nikoliv naopak) byl Západem poskytnut.
Představa, že by US vojáci umírali v další válce proti bývalému spojenci, byla naprosto mimo, to by americká veřejnost nestrávila.Ale no tak, Irák taky strávila. Záleží na tom, jak se to podá...
Pokud by někdo opravdu měl takovou obavu, tak ho musela opustit v roce 1956 (Maďarsko), případně 1968 (ČSSR).Nevím, jak vás napadne srovnávat ochranu obyvatelstva v západosovětských guberniích s přírodními zdroji jakožto cíl případného útoku. To první bylo, je a bude vždy irelevantní a nikdo nezvedne ani zadek, natož pušku. Toho se skutečně bolševik nikdy nebál. Toho druhého se v tamtěch končinách bojí dodnes, a vůbec nejde o politický režim.
Lidí jako mravenců ani obrovská zbrojní produkce za WWII nemají nic společného s možnostmi dobýt a případně spravovat okupovanou západní Evropu
Pro dobytí a okupaci území jsou potřeba lidé a zbraně. Obojího měl SSSR dost.
Je to jednoduché, dodejte argumenty, čím a jak by se vyplatilo bolševickému impériu zaútočit na západní Evropu, co by tím získalo (nebo co by jako mělo získat).
Rozšíření impéria je dostatečný motiv sám o sobě. K čemu se Stalinovi hodily pobaltské země? Dohromady tam nic není, jsou to malé státečky, přesto je rád připojil k SSSR.
Ideologické kecy o svobodě nebo šíření revoluce nechte stranou, těch má každý politik plnou hubu a realita je asi taková: ...
Z těch záznamů mi vyplývá, že BP chtěla získat podíl v poválečném Iráku, což mi přijde logické a celkem legitimní. Rozhodně to nebylo tak, že by BP chtěla rozpoutat válku kvůli získání ropy, to je něco úplně jiného.
Ale no tak, Irák taky strávila. Záleží na tom, jak se to podá...
Jenže v Iráku padlo jen 4 tisíce dobrovolníků/profesionálů za osm let. Ve válce se SSSR by tolik vojáků - odvedenců padlo klidně za jediný den.
Západ především při tom rozdělení velkoryse rozdával (z cizího, jak jinak). To je to, co jsem napsal jako první, že se bolševikům i přes vítězství ve válce ani nesnilo o takovém dárku do "sféry vlivu".Precti si neco od Suvorova a zmenis nazor. Nemci byli v pocatku utoku tak uspesni mimo jine proto, protze Rusove byli pripraveni k utoku. Nemci je proste o par nedel predbehli. 1919 polaky malem porazili a obsadili. K nam rovnez posilali agenty (oni komuniste v podstate byli rovnez jejich agenty). Cili, Rusove si delali (minimalne) na stredni Evropu chute.
Je to jednoduché, dodejte argumenty, čím a jak by se vyplatilo bolševickému impériu zaútočit na západní Evropu, co by tím získalo (nebo co by jako mělo získat).Ziskali by vetsi moc a bohatstvi. To je cele. Cilem komunismu prece je celosvetova revoluce. Papalasi si ani tak neulevali penize na zapad aby si tam mohli hezky zit. Spis si staveli palace a ruzne chaty v Rusku.
Západ především při tom rozdělení velkoryse rozdával (z cizího, jak jinak).Pokud vim, tak v Jalte se akorat domluvili na demarkacni care, ktera nebyla zase az tak spatne odhadnuta. Akorat u nas rusi drzkovali, kdyz chteli jit americani Praze na pomoc zatimco RU se jeste placala v Nemecku. Stalin se taky zavazal, ze ve statech, ktere osvobodi RA budou demokraticke volby. Kdyz americani po unorovem prevratu u nas videli, ze jsou jeho sliby plane kecy (nemeli holt jeste tu zkusenost s komunisty), tak zabranili podobnemu scenari v Italii, kde prokomunisticky prevrat hrozil taky.
zahájenou jako ostatně vždycky v ruských dějinách směrem z Evropy na východ, nikoliv naopakPolsko 1939, zimni valka, obsazeni pobaltskych statu ci besarabie. Typicky utok zapadu na vychod. Rekni, opravdu jsou tve znalosti historie tak chabe nebo trpis selektivni slepotou/sklerozou?
Precti si neco od Suvorova a zmenis nazor.Já měním názory pouze na základě kritického posouzení argumentů. Ne na základě toho, že někdo něco někde napíše. Jsem holt ještě z generace, která v útlém mládí, kdy se formuje schopnost kriticky posuzovat informace, nečerpala z televizního zpravodajství, reklamy a toho, co vyplivne Googlovo I'm feeling lucky jako ze Slova Božího.
protze Rusove byli pripraveni k utoku. Nemci je proste o par nedel predbehli.Někde budou asi dobře schované ty plány na ovládnutí Evropy, že jo, že je dosud nevyhrabali. Když jste se tak oháněl znalostmi vojenství, tak by vám neměla být myšlenka preventivního útoku až tak cizí.
Hm, tak nic. S pozdravem, už mi nepište, a pokud možno nepište vůbec...Je to jednoduché, dodejte argumenty, čím a jak by se vyplatilo bolševickému impériu zaútočit na západní Evropu, co by tím získalo (nebo co by jako mělo získat).Ziskali by vetsi moc a bohatstvi. To je cele. Cilem komunismu prece je celosvetova revoluce.
Já měním názory pouze na základě kritického posouzení argumentů.V cemz vam neni vubec braneno. Naopak je doporucovan jejich dalsi zdroj. Ale verim, ze mate urcite nejake lepsi. Archivy KGB a dalsich znate urcite jako vlastni boty a potykal jste si s nejednim sovetskym generalem. Ze jo?
Jsem holt ještě z generace, která v útlém mládí, kdy se formuje schopnost kriticky posuzovat informace, nečerpala z televizního zpravodajství, reklamy a toho, co vyplivne Googlovo I'm feeling lucky jako ze Slova Božího.A to je ktera generace, prosim pekne? Ja jenom, ze starsi generaci urcite neco takoveho vstepovano nebylo a uz vubec ne ve vztahu k nasemu velkemu bratrovi. Tam to spis bylo vylozene nezadouci. Jinak by me opravdu zajimalo, jak byste jinak chtel ty informace sbirat nez z toho, co kdo napise.
Někde budou asi dobře schované ty plány na ovládnutí Evropy, že jo, že je dosud nevyhrabali.Polaci odhalili invazni plany do zapadni Evropy. A jestli cekate, ze odhali archivy KGB, tak jste celkem naivni.
Když jste se tak oháněl znalostmi vojenství, tak by vám neměla být myšlenka preventivního útoku až tak cizí.Preventivni utok mi neni cizi (ostatne, Izrael ho nejednou provedl). Nicmene pokud zaroven chybi trochu komplexnejsi plany na obranu, premyslim, jestli neco neni spatne.
Hm, tak nic. S pozdravem, už mi nepište, a pokud možno nepište vůbec...DJC bylo super. Ale schopnosti opajcovat od nich nejake vety (a jeste blbe) neohromite.
Ale možná by jedostatečně zastrašilo preventivní použití malé taktické jaderné zbraněNo raději nějakou EMP
Tak přece paranoia. Ale uklidním vás, EU není a nebude velmoc.Najdete si, co znamena "paranoia" ve slovniku. Samozrejme, nebude to zitra. Ale za takovych 40-50 let k tomu muze zacit dochazet. Ale ze ne, k nam do Cech mloci nikdy neprijdou.
tyto prostředky by měly stačit na celkem hodně velký průlom do Německa i bez použití JZ. Tehdy jak jsem někde četl v tankovém vojsku měla ČSLA převahu 1:4 a v letectvu 1:2. Naštěstí bylo dost lidí co si řekli co a jak potom a co by se potom dělo s celou Evropou.No právě. Průlom jaksi nestačí. Už jen nedostatek zásobování a řízení okupačních sil těch průlomčíků by vojska varšavského paktu vyčerpalo za několik dní. Proto je naivní považovat tyhle armády za útočné. Někam by asi doběhly a tam... co? Maximálně vybrakovat obchody a rychle zpátky.
1) Že jste poznal citát, to ještě není žádný intelektuální výkon. 2) Ten zahrnuje ještě pochopení, proč byl použit. 3) Vědět, proč a jak se citáty jako parafráze používají, už patří ke vzdělání.Hm, tak nic. S pozdravem, už mi nepište, a pokud možno nepište vůbec...DJC bylo super. Ale schopnosti opajcovat od nich nejake vety (a jeste blbe) neohromite.
Spravne. A prave tim tu neohromite.Ještě jednou: Bod 3).
3) Vědět, proč a jak se citáty jako parafráze používají, už patří ke vzdělání.K tvému asi ne.
ěkde budou asi dobře schované ty plány na ovládnutí Evropy, že jo, že je dosud nevyhrabali.myslím, že třeba na palbě se tato otázka probírala celkem hodně.
Rus nevěří hranici kterou si nehlídá z obou stran. I dnes molodci hlídají hranice nominálně svobodných států. A ono skoro za každou nově ohlídanou hranicí je jiná, nová...Je to jednoduché, dodejte argumenty, čím a jak by se vyplatilo bolševickému impériu zaútočit na západní Evropu, co by tím získalo (nebo co by jako mělo získat).Ziskali by vetsi moc a bohatstvi. To je cele. Cilem komunismu prece je celosvetova revoluce. Papalasi si ani tak neulevali penize na zapad aby si tam mohli hezky zit. Spis si staveli palace a ruzne chaty v Rusku.
Spis si staveli palace a ruzne chaty v Rusku- Jalta/Oděsa např. se tam staví palác pro Putina [ fotky zde ] za cca 19 miliard Kč
Bohatnou tam jen Ti co mají něco společného s naftou a s jejich přírodním bohatstvím.Nenene, je prokázáno, že ten kdo bohatne, bohatne zásadně svým vlastním přičiněním a svou pílí, dře od rána do večera a kdo nebohatne, tak si za to může sám. Každý se mohl přicpat k té ropě, kdyby opravdu chtěl, a kdyby byl skutečně schopný, tak by jeho mafie porazila ty ostatní, takže ... prostě princip svobodného trhu platí!
Meli obsadit Dansko a a pak nam pomoci v utoku ve smeru na Mnichov.Hehe, myslím, že v případě útoku Poláků na Dánsko v 80. letech by se tam všichni ti vojáci nejdřív najedli a pak do jednoho přeběhli.
Nevis ani o tom, kolik atomovek se predpokladalo nasadit pro podporu utoku?Jistě, atomová bomba je skutečně velmi dobře nasaditelná útočná zbraň zvláště na území, které se právě chystáte obsadit a jehož jediný užitek pro okupanta by byl ve fungující vybudované komplexní infrastruktuře. V
azne si myslis, ze si par lidi v nasem generalnim stabu mohlo dovolit takhle fantazirovat, pokud by rusi rekli neco jineho?Já si vážně myslím, že pár lidí v našem generálním štábu si mohlo dovolit fantazírovat právě proto, že žádný reálný útok nikdy plánován nebyl.
Hehe, myslím, že v případě útoku Poláků na Dánsko v 80. letech by se tam všichni ti vojáci nejdřív najedli a pak do jednoho přeběhli.To by nasi udelali taky. A Rusi to vedeli. Proto k necemu takovemu ani nedoslo.
Jistě, atomová bomba je skutečně velmi dobře nasaditelná útočná zbraň zvláště na území, které se právě chystáte obsadit a jehož jediný užitek pro okupanta by byl ve fungující vybudované komplexní infrastruktuře.A tohle ma s tim co jsem napsal spojitost jako? Krome toho, ze odhaluje, ze nemas o vojenstvi paru. Nebo si myslis, ze vojska NATO by se seskupovala uprostred velkych aglomeraci, ktere by nebyl dobry napad nicit?
Já si vážně myslím, že pár lidí v našem generálním štábu si mohlo dovolit fantazírovat právě proto, že žádný reálný útok nikdy plánován nebyl.A ja si myslim, ze nemuseli az tak fantazirovat uz proto, ze realne a komplexnejsi plany na obranu (treba srovnatelne s temi za prvni republiky) proste nebyly. Proste se reklo, ze na hranicich je zadrzime a pak utok. Smitec.
ze odhaluje, ze nemas o vojenstvi paru.To je možné. O nasazení atomových zbraní jako podpoře útoku toho skutčně moc nevím. Ono není kde ty informace brát, v historii se to nestalo a fantastické teorie (typu Maginotova linie etc.) ty teoretické spekulace podpírají asi tak stejnou měrou, jakou je vyvracejí.
Nebo si myslis, ze vojska NATO by se seskupovala uprostred velkych aglomeraci, ktere by nebyl dobry napad nicit?No, já nevím, v které poušti žijete, ale západní Evropa je jedna taková velká aglomerace. Zajeďte se tam podívat.
Španělsko obzvášť, tam jsou klidně třiceti-čtyřiceti kilometrové vzdálenosti mezi vesnicemi.Fakt drsná pustina. Jako příklad extrému obvzláště výmluvné, takže děkuju za podporu argumentu.
Ano drsná pustina, specielně Siera MorenaJe to jen nedostatek inteligence anebo programová hloupost? Když se bavíme o plánovaném postupu armády z Československa směrem na západ, tak rovnou skočíme do nejzazšího kouta Evropy, čímž dokážeme, že tam by se dalo použít atomové bomby pro úspěšný postup a nic moc by to nezničilo, tudíž by se mohly naše armády míru efektivně probíjet španělským venkovem ... něco méně k věci už byste tam neměl?
No, já nevím, v které poušti žijete, ale západní Evropa je jedna taková velká aglomerace.V tom pripade se nemela vojska NATO ani kde shromazdovat ani kde trenovat, takze ani nemohla existovat. takze se soveti nemeli ceho obavat a my nemuseli mit nejvic vojaku na hlavu v Evrope. Nebo se provadi jejich vycvik v te jedne aglomeraci? Nehlede na to, ze zniceni casti "te jedne velke aglomerace", neznamena jeji kompletni zniceni.
Zajeďte se tam podívat.Diky. Uz jsem byl.
To je možné. O nasazení atomových zbraní jako podpoře útoku toho skutčně moc nevím. Ono není kde ty informace brát, v historii se to nestalo a fantastické teorie (typu Maginotova linie etc.) ty teoretické spekulace podpírají asi tak stejnou měrou, jakou je vyvracejí.
Jak už tady někdo zmiňoval, existují taktické jaderné zbraně, tj. malé atomové bomby. Jejich cílem nebylo zničit město (to dělají strategické zbraně), ale vybrané bodové cíle (letiště, tunely, mosty). Nejde o žádné teorie, ale o reálné, existující zbraně.
malé atomové bomby. Jejich cílem nebylo zničit město (to dělají strategické zbraně), ale vybrané bodové cíle (letiště, tunely, mosty). Nejde o žádné teorie, ale o reálné, existující zbraně.Jistě. A potom obsadit zemi, kde jsou zničená letiště, tunely a mosty a tím získat moc a bohatství a šířit tam komunismus, že.
Přesně tak, xkesh zjevně nemá o válčení ani páru.Zato jinak je to tu samej náčelník generálního štábu
V určité fázi války potřebuje jedna strana infrastrukturu zničit, i když v další fázi by se jí ta samá infrastruktura hodila nepoškozená.O to právě jde, k čemu by se měla hodit nepoškozená infrastruktura, k čemu by se vůbec hodila západní Evropa Rusům? Získali by tam nějaké místo, které postrádají? Získali by tam zdroje energie? Suroviny? Otroky? Kámen mudrců?
Příklad, který pochopí opravdu každý - před invazí v NormandiiJasně, bojujme stále ty minulé války... nezdá se vám, že se právě v druhé polovině 20. století něco podstatně změnilo (po válce, v níž se jako v poslední dobývala nějaká území coby "životní prostor"). Pokud by měla přijít další velká válka v Evropě, tak stejně jako ta minulá nebude směrem z prázdného a na suroviny a zdroje bohatého prostoru do přeplněného a chudého, ale opět naopak. Tak ještě jednou zpátky na začátek: Motiv a účel invaze varšavské smlouvy do západní Evropy?
Tady nešlo o obsazení území jako takového (na rozdíl od 2. světové války), ale o vývoz revoluce a komunistického režimu. Cílem bylo uskutečnění převratu v západních zemích za pomocí sovětských (a ostatních) vojáků, nikoliv samotná okupace.To jste zamrzl už někde v prvních letech po bolševickém převratu. I původně měl podle komunistických teorií být komunismus vyvážen ze západu na východ.
O to právě jde, k čemu by se měla hodit nepoškozená infrastruktura, k čemu by se vůbec hodila západní Evropa Rusům? Získali by tam nějaké místo, které postrádají? Získali by tam zdroje energie? Suroviny? Otroky? Kámen mudrců?
K čemu se SSSR hodilo Pobaltí, Beserábie, Bukovina, Zakarpatská Ukrajina? Rozšíření impéria je dostatečný důvod. Pobaltí bych ještě pochopil kvůli přístupu k moři, ale ten zbytek?
Jasně, bojujme stále ty minulé války...
Některé základní věci se nezměnily. Když útočím, tak potřebuji zničit klíčovou infrastrukturu protivníka, abych mu znemožnil přesuny jednotek v reakci na můj útok. To platí stále.
K čemu se SSSR hodilo Pobaltí, Beserábie, Bukovina, Zakarpatská Ukrajina? Rozšíření impéria je dostatečný důvod. Pobaltí bych ještě pochopil kvůli přístupu k moři, ale ten zbytek?Rozšíření impéria se děje buď kvůli koloniálnímu vytěžování surovin nebo kvůli zřízení obranného pásma před případným útokem.
Když útočím, tak potřebuji zničit klíčovou infrastrukturu protivníka, abych mu znemožnil přesuny jednotek v reakci na můj útok. To platí stále.Jistě, to platí stále. Ale účel útoku (cíl, kterého má být dosaženo) se mění podstatně a to je od začátku téma, o kterém se bavíme.
Tak ještě jednou zpátky na začátek: Motiv a účel invaze varšavské smlouvy do západní Evropy?Treba eliminace spojencu USA. Co by v pripade valky ziskal zapad? Co ziskali americani, kdyz pomohli Evrope... ?
Takhle se u vás na vesnici běžně oslovujete?Ne. V Praze se tak vazne neoslovujeme. To ja jenom nazyvam veci pravym jmenem. A ty jsi proste vypatlanec k pohledani.
Asi bys mohl občas vylézt ze sklípku a podívat se na realitu, taktická útočná atomovkoRealitu ceho? To ty spis vytahni hlavu ze zadele (ackoliv, mam pocit, ze jsou u tebe hlava a prdel vzajemne vymenitelne) a neco si zjisti, zoufalce..
Jako kdybys z nosu svému staršímu blonďatému příteli vypadlHm. Koho mas na mysli?
nácku teoretikuJak uz jsem ti jednou rekl, s nackama mam spolecneho asi tolik, co ty se zdravym rozumem. Cili zhola nic. Necekam, ze ti to docvakne hned napoprve, takze timhle tvym blabolem ani nejsem zklamany ci prekvapeny, ale napodruhe by uz snad mohlo. Jinak, opravdu by me zajimalo, jak jsi na takovou chujovinu dosel. Asi nedostatek argumentu. Coz je ovsem u tebe permanentni stav.
S Belasem si můžete podat ruku, jako kdybyste svoje příspěvky psali rukou jednou, nedílnou, bez použití mozkových závitů.
Klídek naplavenino, celej život's tahal kačera v prdelákově jižní MoravyJa se vazne bavim tvou zoufalou snahou me urazit. Ty proste nechapes, ze na to, aby se ti to povedlo, bys musel byt intelektualne uplne jinde. Ja se za svuj puvod nestydim. Ostatne, nebylo to me rozhodnuti a ani na tom nenesu zadnou vinu. Takze neustalymi pokusy me takto shodit mi proste nemuzes ublizit. Na to proste nemas. Ty ses o to, kde ses narodil, ostatne taky nikterak nezaslouzil. Ale chapu, kde nejsou argumenty, musis kydat alespon takovyto hnuj. Ostatne, vypady vuci lidem, kteri se narodili jinde nez schvalujes, se, krome ztrapnovani, radis po bok nacku ty sam.
mezi duchovní elituNe, to opravdu nebyl muj cil. Ale tobe musel nejaky elitni duchovni sjizdet prdel solidne. To by vysvetlovale ty tve vylevy frustrata permanetne meniciho prezdivky.
Děláš nám pražským native pak jenom vostuduTobe nemuze udelat ostudu ani opily popelar. _Ty_ jsi ostuda sama o sobe.
když si před neznalejma hraješ na pražákaNa prazaka si nikdy nehraju. Kdo se zepta, tomu klidne reknu, ze jsem z Moravy. Nemam s tim problem a nikdy jsem se s tim netajil. A pokud s tim ma problem nekdo jiny, dobre mu tak. S mindraky si musi zit kazdy sam.
sláma ti furt kouká z dřevákůTo je dost mozne, ale jako primitivni krupan z hnojakova se tu projevujes pouze ty, moulo.
Dobře to řekl Klimeš v pátečním Hyde parku; dokud tu budou politické strany a námi volení zástupci do nich budou patřit, pak moc velké šance na zlepšení nejsou. S tím si myslím se dá celkem souhlasit. Pokud by lid reprezentovali jednotlivci, pak by měli osobní odpovědnost (a nejen o ní mluvili). Jeden průser a konec, navíc takový člověk by to pak neměl vůbec jednoduché, nemohl by se schovávat za ostatní členy strany při tahu na koryto...
Btw, není někde nějaká kvalitní verze té nahrávky? Já jsem asi měl to "štěstí" a sehnal jen originál, na kterém nic moc slyšet není...
Btw, není někde nějaká kvalitní verze té nahrávky?tady ... neni to bohuzel kompletni, ale aspon neco
Toto kindr je jako ze je ve vlade ??? To si delaji prdel ....
Právě tohle mě fascinuje u všech levicově smýšlejících lidí (nejen bolševiků): přesně toto tvrzení velmi striktně odmítají. Podnikání a živnost je u nich sprosté slovo (teď přeháním), v každém případě to považují za něco historicky překonaného. Což je zásadní omyl.Někteří pravicově smýšlející lidé mají zjevně naprosto mylnou představu, že vidí do mysli všech levičáků. A vůbec rádi na základě naprosto minimálního vzorku paušalizují a zobecňují.
Tebe často zákazník přemlouvá, ať si vezmeš víc peněz aby to bylo pro Tebe výhodnější? Nebo ty říkáš: Dohodli jsme se na padesáti, ale to se mi zdá pro vás moc, dáme čtyřicet.Tohle je IMHO nonsens. Jde o dohodu. O kompromis. Paklize by obchod pro oba nebyl vyhodny, neudelali by ho. Paklize by byl pro jednoho nevyhodny, podruhe uz ho neudela a ten druhy zase ztrati. Samozrejme, existuji vychcanci, ale ti nejsou pravidlem ale spis nezadoucim mene castym jevem a na svou vychvanost stejne jednou dojedou.
Tohle je IMHO nonsens. Jde o dohodu. O kompromis. Paklize by obchod pro oba nebyl vyhodny, neudelali by ho.A o tom to je. Když mi třeba voda přijde předražená, nekoupím ji a dojdu si nabrat do kaluže. Když mi přijde, že doktor chce moc za málo, zajdu si nádor nechat vyříznout k řezníkovi, který mi dá lepší cenu... Trh funguje a řeší vše a ne že ne.
reagovat nebudu.A tohle je co? Kdybyste skutečně nereagoval (na což máte výsostné právo), bylo by to snad i lepší. ;) "Odezdikezdizmus"? Nepatláme si odporné termity? Chápu, že to nejste schopen politicky zpracovat. Ale trh nic neřeší a nefunguje, protože v něm figuruje realita a lidi. Samozřejmě, že pokud se pustím do abstrakcí nabídky a poptávky, tak to zní rozumně. Ale pak zjistím, že je v tom nutná potřeba, hamižnost a já nevím co ještě a stejně jako ten komunismus mi to padá jak domeček z karet a zbude mi blátíčko, ve kterém se samozřejmě dá nějak existovat a žit, ale to je asi tak vše.
A tohle je co?Pouze sdeleni, ze melete nesmysly.
"Odezdikezdizmus"? Nepatláme si odporné termity?Ne. To slovicko jsem nevymyslel ja a uz tu v diskuzich padlo. To, na co poukazuju je, ze pro tebe neni zadna moznost mezi. Proste but stoji voda tezke penize, nebo se pujdes napit z kaluze. Moznosti, ze se da koupit pitna voda za par supu, nebo si muzes zaplatit ve meste vodu z kohoutku, na vesnici muzes mit studnu a z ni vodu defakto zadarmo... tyhle moznosti podle tebe proste neexistuji. Jako sorry, ale na takovy blabol nejde reagovat jinak nez odplivnutim.
Pouze sdeleni, ze melete nesmysly.Aha. Zcela obecně a bez souvislostí jste si jen tak plácl. Asi chyba abclinuxu, podle řazení v diskuzi do vypadalo skoro úplně jako reakce. Bezobsažná (takže normálka), ale reakce. Pokud nechcete na příspěvek reagovat, ale přesto se potřebujete vypovídat, dole na stránce byste měl mít: "Založit nové vlákno".
To slovicko jsem nevymyslel ja a uz tu v diskuzich padlo.Slovíčko to není nové (dokonce dost předchází celé abíčko ;), ale Vy jste ho nepochopil. Nebo pochopil, ale špatně užil. Oboje z pohledu pozorovatele vyjde nastejno. Suma sumárum. Bezobsažně a chybně... To je tedy bilance. ----- A opravdu. Nechat to na trhu: No tak prodám byt, koupím domeček a vykopu studnu... myslím, že nesmysly z nás dvou opravdu jeden mele, ale neuhodl jste kdo. ;)
Aha. Zcela obecně a bez souvislostí jste si jen tak plácl.Tohle vytykate vy me? Delate si srandu? Tak se podivejte na vasi prvni reakci na me a pak na tu nasledujici. Co jineho nez jakesi bezobsazne placani tam vidite?
Pokud nechcete na příspěvek reagovat, ale přesto se potřebujete vypovídat...Ano. Presne to jste mel udelat.
V kontextu v jakem jsem to tu drive nasel to vyznelo, ze je to o tom, ze se uvazuje v extremech a neuvazuje se nic mezi. Je-li toto spravne, pak jste nepochopil zhola nic. Pokud neni, budiz, ma chyba. Podstata ovsem neni v tom slove ale ve zkutecnosti, ze v tech extremech proste uvazujete. A zcela mimo realitu.To slovicko jsem nevymyslel ja a uz tu v diskuzich padlo.Slovíčko to není nové (dokonce dost předchází celé abíčko ;), ale Vy jste ho nepochopil.
Suma sumárum. Bezobsažně a chybně... To je tedy bilance.Sam bych ty vase vylevy nepopsal lepe.
A opravdu. Nechat to na trhu: No tak prodám byt, koupím domeček a vykopu studnu...Nevim, na cem tuhle myslenku stavite. Zda na predpokladu, ze cela republika zije v panelacich, nebo na tom, ze ja jsem se nejakym zahadnym zpusobem dovedel, jak bydlite. Nevim, ktera moznost je ztrestenejsi. Navic vam jaksi uniklo, ze to byla pouze jedna z moznosti (pro nemalou cast populace CR platna).
myslím, že nesmysly z nás dvou opravdu jeden mele, ale neuhodl jste kdo. ;)Heledte se, co kdybyste si nechal ten konfrontacni ton tam, kde jsou na to zvedavi? Zatim jste se moc nepredvedl, takze jestli me ma nekdo kritizovat, vy to rozhodne nejste.
Sam bych ty vase vylevy nepopsal lepe.Nepochybuji, s Vaší schopnostmi precizně popsat... a k tomu nereagovat. Na to druhé jste celkově dost ukecanej. ;) Nebo jste pořád nenašel ten odkaz úplně dole?
Heledte se, co kdybyste si nechal ten konfrontacni ton tam, kde jsou na to zvedavi?Tak si poskrolujte (jestli alespoň nahoru umíte) a podívejte se, kdo z nás dvou to tady konfrontačně dokázal rozjet bezobsažným (samozřejmě, protože nereagoval) napadením. ;) A než zkusíte plácnout, pokud ještě budete nereagovat. Já prostě prostě napsal, že aplikovat tržní víru např. na VaK nebo lékařskou péči je dost o držku a výsledek bude zřejmě jiný, než ideologové z lidu (oproti těm, kdo tyto průmysly zprivatizují, pro ně bude přesně takový, jak chtěli) doufali. To je zhruba o řád obsažnější než Vaše nereakce.
Nepochybuji, s Vaší schopnostmi precizně popsat... a k tomu nereagovat. Na to druhé jste celkově dost ukecanej. ;)Napodobne.
Moje reakce na Daga byla vylozene slusna. To vy jste pak prisel s ironickym a nicnerikajicim komentarem. Ale treba si tak u vas doma projevujete vzajemne naklonnost.Heledte se, co kdybyste si nechal ten konfrontacni ton tam, kde jsou na to zvedavi?Tak si poskrolujte (jestli alespoň nahoru umíte) a podívejte se, kdo z nás dvou to tady konfrontačně dokázal rozjet bezobsažným (samozřejmě, protože nereagoval) napadením. ;)
Já prostě prostě napsal, že aplikovat tržní víru např. na VaK nebo lékařskou péči je dost o držku a výsledek bude zřejmě jiný, než ideologové z lidu doufali.No tak to prr. Jednak jste mel jakesi neurcite kecy uplne mimo o vode a jednak jste vytahl extrem s doktorem, o kterem jsem ale nenapsal zhola nic cili jste byl dost OT. Navic, ja sam se netajim tim, ze nepovazuju za moudre zprivatizovat vse vcetne silnic a dalnic apod., takze byla ta vase reakce jeste vetsi nesmysl. A o Vede a kulture (byla-li myslena zkratkou VaK) v nasi debate nepadlo a ni slovo, tak kde jste k tomu prisel?
To je zhruba o řád obsažnější než Vaše nereakce.Akorat ze uplne mimo.
Napodobne.Prosím? Já to přece celou dobu zcela nepokrytě reaguji (a docela se u toho bavím).
To vy jste pak prisel s ironickym a nicnerikajicim komentarem.Co jsem řekl, jsem řekl. Že to nic neřeklo Vám, je pouze Vaše zabedněnost. A proč to vlastně řešíme? Stejně nereagujete?
No tak to prr. Jednak jste mel jakesi neurcite kecy uplne mimo o vode a jednak jste vytahl extrem s doktorem, o kterem jsem ale nenapsal zhola nic cili jste byl dost OT.Ne, to je přesně to, co jsem napsal a Vy viděl rudě (nebo modře... změnil se ten idiom s režimem?) a nepochopil.
Navic, ja sam se netajim tim, ze nepovazuju za moudre zprivatizovat vse vcetne silnic a dalnic apod.Takže se nakonec i dohodneme. Tržní experimenty v rozumných mezích, tam kde selhání nebude mít katastrofické následky (mrtví lidé, zabetonovaná krajina...). Jestli půjde koupit televizi, auto nebo dovolenou považuji za podružné a zbytné. Ono to shodou okolností v některých konkrétních oborech i docela fungovat může. Právě tam, kde lidé chtějí, ale nemusejí. Nebo tam, kde je dostatečně nízký práh pro vstup nových podnikatelských subjektů na scénu. Ne, VaK (někdy *VaK podle místa) jsou Vodovody&Kanalizace... ve spoustě měst a již docela dlouho. Prostě trh odsud posud.
Akorat ze uplne mimo.To, že ho nechápete, ještě nic nevypovídá o obsah příspěvku.
Sense. There's none. Co kdybyste si zpetne precetl co jste to vubec psal at pak nepisete takovehle hovadiny? Do mne se navazite, ze nechapu, ale sam v tom mate gulas a ani nemate tuchy o co jde. Vazne se bavite svou neschopnosti sledovat linii?Co jsem řekl, jsem řekl. Že to nic neřeklo Vám, je pouze Vaše zabedněnost.Tak si poskrolujte a podívejte se, kdo z nás dvou to tady konfrontačně dokázal rozjet...To vy jste pak prisel s ironickym a nicnerikajicim komentarem.
To vam musim pripominat o cem se vede rec abyste se v tom nahodou nezamotal? Takhle ujetou debatu jsem dlouho nezazil. Pokud ma nekdo rozumne argumenty, prosim. Ale aby nevedel, kde mu hlava stoji a jeste z toho obvinoval jine, to jsem snad jeste nezazil.Ne, to je přesně to, co jsem napsalJá prostě prostě napsal, že aplikovat tržní víru např. na VaK nebo lékařskou péči je dost o držkuNo tak to prr. Jednak jste mel jakesi neurcite kecy uplne mimo o vode a jednak jste vytahl extrem s doktorem, o kterem jsem ale nenapsal zhola nic cili jste byl dost OT.
Vy viděl rudě (nebo modře... změnil se ten idiom s režimem?) a nepochopil.Ja se teda nebavim. Spis se chytam za hlavu co tu clovek, s jehoz nazory jsem jinak alespon z casti souhlasil, provadi za eskapady. Abych to vysvetlil. Tak predevsim, Dagovi jsem odpovedel zcela klidne. Pote, co jste zablekotal nejake veci (ktere jste si ani nedokazal zapamatovat ci zpetne precist, coz je fakt tragedie) budto uplne ujete nebo uplne mimo misu (a jeste s davkou ironie, to jenom abyste nevysel ze cviku z lekci o mezilidske komunikaci), jsem pouze konstatoval, ze konkretni reakce nema smysl a pouze jsem slusne naznacil, ze jste napsal kraviny. Dalsi reakce naznacuji, ze ten s rudym/hnedym/whatever videnim jste vy sam a tesite se jak se budete moci s nekym zvesela pohadat. "Vzdyt je to pravicak, co by zprivatizoval uplne vsechno. Hura, at jsem prvni kdo si kopne." Behem toho blouzneni vam, pres me upozornovani (ktere jste si, Buh vi proc, spletl s nepochopenim), vubec nedoslo, ze jste mimo. Rec byla _pouze_ o obchodu. Lekari ani vodovodna sit nejsou obchod. Alespon zatim ne.
Jestli půjde koupit televizi, auto nebo dovolenou považuji za podružné a zbytné.To je mozne, ale o tom prave byla rec. O nicem jinem.
Ne, VaK (někdy *VaK podle místa) jsou Vodovody&Kanalizace... ve spoustě měst a již docela dlouho.Budiz. Diky za vysvetleni.
My se bavili o koze, vy jste zacal porvavat o voze a jeste se divil, ze vam nerozumim?Akorat ze uplne mimo.To, že ho nechápete, ještě nic nevypovídá o obsah příspěvku.
Lekari ani vodovodna sit nejsou obchod. Alespon zatim ne.já si myslím, že VAK je celkem hodně velký obchod. VAK tu byl již za totáče a byl rozdělený na regionální pobočky apod., ale vždy to vše patřilo státu, který určoval ceny. A nyní? VAK již nejsou - nyní to jsou jen konglomeráty cizích firem (většina VAK šla do privatizace) a osobně nechápu proč se stát něčeho takového zbavoval, když cenu vodného/stočného již nemá šanci uregulovat. Když si ta firma řekne o 100Kč za vodné i stočné pak se nedá nic dělat (max. vyvrtat vlastní studnu, ale stejně budu muset platit stočné). Když si vezmete to, že ty firmy neodpovídají za nic, ztráty na řádu rozpočítávají mezi nájemníky pak je něco divného proč se něco takové stalo. Voda je aspoň dle mne strategická surovina, kterou by měl vlastnit jen a jen stát. V některých společnostech stát/město má sice své své akcie, ale není to majoritní podíl tak, aby mohl o něčem rozhodnout.
Voda je aspoň dle mne strategická surovina, kterou by měl vlastnit jen a jen stát.Ano, proto bych šel až k označení: zločinné jednání.
Promiňte, ale já vím, co jsem napsal a co jsem tím myslel.Problem je, ze jste si nevsimnul, ze v tomhle s Vami nejsem ve sporu.
(na rozdíl od Vás)Ne. Vam nedoslo, ze pisu o necem jinem nez vy a naopak si to vykladate jako ze jsem si neuvedomil o cem pisu ja.
Uznávám, v rámci literárního žánru stručně, což Vás třeba z nějakého důvodu zřejmě svedlo k představě, že mluvím o vodě balené.Napsal jste, ze kdyz se vam bude zdat voda draha, napijete se z kaluze. Ja balenou vodu relativne casto piji. Bavili jsme se rovnez o obchodu jako o domluve mezi nakupujicim a prodavajicim. Takze bylo logicke, ze me napadla voda balena. To, ze Vam prijde placeni za balenou vodu absurdni, jsem nemohl vedet.
Rýpl jsem do toho, že minimálně v některých oblastech je blbost mluvit o trhu a zkoušet jej tam tahat.Jenomze jste rypl do neceho, o cem nebyla vubec rec. Nasledujici diskuze byla jenom ma marna snaha Vam to vysvetlit.
Chápu, že Vám na tom záleží.Na cem, prosim pekne?
dobrý obchod má být výhodný pro obě strany.To je náhodou naprostá pravda. Rozumným a úspěšným obchodníkům nejde prvoplánově o to, napálit jednorázově zisk na maximum, ale o dlouhodobou udržitelnost na trhu. Navíc ve fungujícím tržním hospodářství se sama ziskovost reguluje konkurenčními mechanismy. Čili obchodník, který prodává produkty s rozumným /přiměřeným/ ziskem, prodá jich o to více. Obchodník spokojen, zákazník spokojen, navíc když je vlídně obsloužen. Tomu se říká dobrý obchod. Pro obě strany
Navíc ve fungujícím tržním hospodářství se sama ziskovost reguluje konkurenčními mechanismy.To jistě ano, ale na papíře docela dobře funguje i komunismus. Oboje jde do kytek, jak do toho nasadíte lidi. Aneb od teorie k praxi: Napadá Vás nějaký rozumný příklad, kde funguje ona tržní utopie?
kůůůrňa proč se naivni kapitalizmus podobá tolik naivnímu komunismu? Váš komentářNení tak těžké na to přijít. Co je společným jmenovatelem? "...ale chodili mu tam lidi."
Mě pořád přijde, že funkční obchod znamená odrbat zákazníka tak, aby mu to nakonec nevadilo a byl vlastně spokojen.A prijde ti to na zaklade ceho?
Jako zákazník ani nic jiného neočekávám.A to je mozna ta chyba.
Ale že by to bylo oboustranně výhodné... to už bychom si to malovali moc narůžovo.Proc to vidis tak hnede? Vzdyt to je v principu jednoduche. Muzes si vybirat mezi vyrobky podle ceny a kvality a pokud je zabraneno vzniku kartelu a monopolu (ktere se sice cas od casu vyskytuji, ale ze by to bylo az tak caste si nemyslim), je vse v poradku.
Jako v celém lidském konání, jde jen a jen o pocity, ty se nedají změřit, jsou indviduální a stojí na tom jak se cítíme celý život.O tom to je
'kdybyste vedel, ze jsem byl ochoten vam zaplatit 2x tolik ...' a prodavajici suse odvetil: 'kdybyste vedel, ze jsem chtel puvodne prodat za 1/10 ...'A na tom je spatne co? Ze byl prodavajici spokojen protoze prodal draz nez cekal a kupujici byl spokojen protoze koupil levneji nez cekal?
Proboha, nezerte ty pohadky pana Smolika o ty empatii a o tom dlouhodobem obchode.A vy prosim prestante sirit to vase tmarstvi. Jsou slusni prodavaci i neslusni. Stejne jako lide. A tech slusnych je vetsina. Stejne jako lidi.
Jiste jste si toho vsimli, firmy maji ceniky!! A ty ceny jsou stanoveny jeste predtim, nez je prvni kupujici v dohledu.A vam jiste jeste nikdo nerekl, ze ty ceny jsou stanovene podle odhadu prodejnosti. O ruznych slevach a akcich jste jiste taky jeste neslysel. To je zase debata.
Proboha, nezerte ty pohadky pana Smolika o ty empatii a o tom dlouhodobem obchode.Pravil Mr.dad o panu Smolíkovi, který vystudoval ekonomii, domluví se několika světovými jazyky a má celoživotní praxi v obchodní činnosti....
Pak je lepší, když bude nadále s paní Miladou mile broukat na svého páníčka na JEHO webu, a nebude urážet ostatní diskutující na TOMTO webuTobe nikdo nedal mandat urcovat, kdo tu smi nebo nesmi psat (nepredpokladam, ze se jedna o doporucovani, protoze snaha v tomto smeru nema sanci na uspech). Kdyz uz jsme u toho, tve pritomnosti jsem si tu do prichodu pana Jilka nevsiml. Cili ty budes spise z tech poslednich, kdo maji komu co kazat jakozto clovek, ktery nejspis neni clenem zdejsi komunity a risel si sem jenom vyrizovat ucty (ale treba se pletu). Navic mi styl tveho psani pripomina m-traina a jeho klony, ktery se tu rovnez neprojevil jako clovek slusne vychovany. Nicmene v ramci presumpce neviny a zkutecnosti, ze me tu nikdo s tvou prezdivkou nenapadl budu predpokladat, ze s tim clovickem nemas nic spolecneho. Pokud bys ovsem mel, pak by tve moralizujici komentare nemely zadnou hodnotu a pusobily by spis pokrytecky.
Vy, beliasarius, zase napádate všetkých diskutujúcich, ktorí sú Vám z nejakého dôvodu nesympatickí, a to veľmi urážlivo.Napriklad?
nikdy neprotestujete proti jeho agresívnym výpadom a vulgaritámNepravda. Ja se k nim uz nejednou vyjadril. A zdaleka ne pochvalne.
zatiaľ čo v iných prípadoch okamžite začnete moralizovaťNapriklad?
Ak je Vám niekto blízky názorovo, to ešte nie je dôvod, aby ste neobjektívne útočili na tých, čo s vašimi spoločnými postojmi nesúhlasia.A ted bych rad poprosil o nazorny priklad, kde koho napadam jenom pro odlisnost nazoru. Protoze jinak je tohle vase karani jenom prazdny kec.
chceli ste príklad, tak som našla najbližší s konfrontačným tónom
http://www.abclinuxu.cz/blog/apra/2011/4/nahravka-s-koci/diskuse#812
potravinove retezce, ktere vykupuji od zemedelcu v cele evrope mleko pod vyrobni cenou,Farmáři si často sami prodávají své produkty na farmářských trzích a mnozí lidé si tam pro kvalitní potraviny přímo od pěstitelů zajdou. Monopoly takto můžou za nějaký čas pocítit samoozdravný proces. Jak se říká, žádný strom neroste do nebe. Vzpomeňte na příběh Davida a Goliáše
právo na prácu, na prípravu na prácuvzdelanie, kvalifikáciu - za prijateľnú cenu a s podporou spoločnosti, aby mal k vzdelaniu, tj. k rovnosti šancí každý prístup,právo na odmenu za prácu, právo na oddych, dovolenku, dôchodok, regeneráciu - zdrav.starostlivosť.Sorry, ale tyhle atributy splňuje každý demokratický stát, který se běžně nazývá kapitalistickou zemí s volnětržním hospodářstvím. Základním znakem socialismu je centralizace státní moci, nemůžu si pomoci
Základním znakem socialismu je centralizace státní moci, nemůžu si pomoci.No, to by se celá řada diktátorů a despotů podporovaných Spojenými státy v rámci svaté války proti bezbožnému komunismu nestačili divit, že jsou vlastně socialisty. Ne, ne. Jak jsem psal jinde. Spojování společenského zřízení (formy vlády) a ekonomických teorií (a formy vlastnictví) je účelovou propagandistickou lží, ale s realitou to nic společného nemá. A tak máme jak prakticky socialistické demokracie (např. Norsko nebo Německo) i pravicové demokracie (třeba Spojené státy - i když jejich demokratičnost by možná někdo mohl chtít zkusit zpochybňovat) - to je pro Vás, pokud chcete v životě opravdu hledat ty sklenice půl plné - oboje může hezky fungovat. Stejně jako levicové totality (stalinské SSSR bylo asi "nej" z nich) i pravicové diktatury (zejména ta latinská Amerika 20. st.) - to je pro nás, životní pesimisty - stejně se to zvrtne a podělá. :)
Možná trochu z jiného soudku, ale jak vidno, někteří socani se snaží svými chapadly ovládat politiku státu i skrze Ústavní soud. To už je vrchol nestoudnosti. Nebo nesoudnosti?Zk****ní socani kteří se svou justiční mafií snaží prosazovat zhůvěřilosti typu pravidla a podmínky jsou závazné po dobu trvání smluvního vztahu a nelze si je libovolně měnit podle libovůle mocipánů. Mimochodem s touto vládou bych chtěl jít do důchodové deformy... Jé my ten tunel špatně spočítali, tak fondy 50% nám do kasičky, oslíčku otřes se, teď. Co se vztekáš občane? Jak říkali dopředu, jak se bude hrát? Jsme snad socani? Vol a táhni.
tak jste mel na mysli zejmena CEZ, ktery chce nas zakazniky uspokojit neustale stoupajicimi cenamiA stat, ktery je tam majoritnim vlastnikem s tim nedela ani prd. Kapitalismus jako z praku. Kdyby tam byl vlastnikem jeste vice majoritnim, tak by delal prdy alespon dva, ze jo?
take jste myslel na potravinove retezce, ktere vykupuji od zemedelcu v cele evrope mleko pod vyrobni cenou, aby ti zemedelci z toho take neco meliAno, na tohle si vzpomente az budete vychvalovat statni zasahy. EU dotacemi zkurvila trh tak, ze Frantici mohou vysokou nabidkou za pakatel (kterou jim dorovnaji dotace) tlacit vykupni cenu mleka dolu.
EU dotacemi zkurvila trhCož je v zemědělství unikát mezi vyspělím průmyslovým západem. Kdepak, třeba americký farmář netuší, co je to dotace a neprodukuje nic, než co žádá trh. ;) Zas***á EU, proč nemůžeme žít ve Spokojených státech (Zimbabwe, Ghaně... doplňte oblíbenou zemi tržní svobody a neregulovaného blahobytu (chicht) podle své preference) na věčné časy. Tam by se nic takového nikdy nestalo a dnes by bylo zítra.
V ten okamžik se stal přítěží...Já obecně nechápu, jak jakýkoliv rozumný diktátor, který neprospal všechny hodiny dějepisu, se ještě dnes může kamarádit se Západem a hledat u něj podporu, když je jasné, že při nejbližší vhodné příležitosti od nich dostane nůž do zad. Že zrovna oni... ale posledních pár chápajících jsou zřejmě Kimové nebo Ahmadínežád.
Tržní zřízení a společenské zřízení navzdory recitování politruky spolu až tak nesouvisejí.Tohle jsem nikdy netvrdil. Co ja rikam je, ze davat za priklad Zimbabwe, kde Mugabe okradl bile farmare, kteri tam fungovali velice dobre (ostatne, do te doby bylo Zimbabwe jedna z nejvyspelejsich zemi Afriky), a rozdal pudu nekompetentnim volum, cimz privedl zemi na buben, jako kapitalisticky raj je vyplod silence, ktery nema paru co se tam stalo/deje.
A mysli si, ze kdyz se tak chovalo takove mnozstvi lidi, tak tim ze je 'ocisten'.Očištěn od čeho?
ocisten z obvineni z kolaborace.No já nevim, já mám rád presumpci neviny. Dokud se neprokáže něčí vina, je nevinný.
nemuze se ovsem divit, ze s nim ti, co riskovali, pohrdajiProč? Já kdybych býval riskoval, stále bych chápal důvody někoho, kdo by do toho nešel...
Dodavam, ze jsem odpozoroval, ze na svete je to zarizeno tak, ze ti, co neriskuji s tim pohrdanim nemaji zvlastni problemy.Hm, to jo no, tak už to bývá... Ale co, to že někdo pohradá, na to se můžem vykašlat. "Haters gonna hate"...
Ne, takhle to nefunguje. Dokud není někdo pravomocně odsouzen, pohlíží se na něj (úředně) jako na nevinného. Skutečná vina nevzniká vynesením rozsudku nějakého (mnohdy pochybného) soudu.ocisten z obvineni z kolaborace.No já nevim, já mám rád presumpci neviny. Dokud se neprokáže něčí vina, je nevinný.
(Jasně, takhle občas nějaký viník unikne rozsudku, ale lepší to, než aby nějaký neviný byl křivě odsouzen...)
Chápat důvody k nějakému chování a pohrdat někým se nevylučuje. Každý má právo kýmkoliv pohrdat. Například chápu, že Jílek může mít nějaké osobní problémy, které způsobují jeho vulgární chování, ale to neznamená, že jím (kvůli toho chování) nepohrdám.nemuze se ovsem divit, ze s nim ti, co riskovali, pohrdajiProč? Já kdybych býval riskoval, stále bych chápal důvody někoho, kdo by do toho nešel...
Těžko hledám i jen náznaky toho, že lidé kteří byli za bolševika zavřený za svoji politickou činnost, by opovrhovali šedou zonou.Ono to dava smysl i jinak. Tezko muzete bojovat za demokracii a svobodu, pokud pohrdate ostatnimi lidmi. Elitari, ktere ostatni lide nezajimaji, jsou spis ti konformni (vystudovat CEVRO.. - at nejsme offtopic). Jinak Dad ma pravdu. A jsem rad, ze konecne poradne vysvetlil, co ma proti Jilkovi.
Ne, takhle to nefunguje. Dokud není někdo pravomocně odsouzen, pohlíží se na něj (úředně) jako na nevinného. Skutečná vina nevzniká vynesením rozsudku nějakého (mnohdy pochybného) soudu.Komu nebyla prokázána vina, je nevinný "pouze" de jure, to je pravda, nadruhou stranu, myslím si, že není dobré, když společnost řekne o soudech, že jsou "pochybné" a někoho odsoudí prostě jen tak. Alespoň v demokratické společnosti by to tak imho být nemělo.
Komu nebyla prokázána vina, je nevinný "pouze" de jure, to je pravda, nadruhou stranu, myslím si, že není dobré, když společnost řekne o soudech, že jsou "pochybné" a někoho odsoudí prostě jen tak. Alespoň v demokratické společnosti by to tak imho být nemělo.To, že naše soudy jsou nedůvěryhodné, skutečně dobré není. Naše společnost má od demokracie stále poměrně daleko. Nicméně pointa byla v tom, že vina vzniká okamžikem provinění, ne okamžikem odsouzení.
Samozřejmě, občas se najde nějakej ten ptáček, na kterýho nejsou žádný důkazy, ale přitom je každýmu "jasný", že on to udělal. To se ale holt nedá nic dělat... Opačný přístup by byl zhoubný (lynčování, apod...).Souhlas.
všichhni co jezdili ven podepisovali závazek spolupráce to jsi musel podepúsat. já to vůbevc nevyčítám, jen BTW. když už pravdu,Ajajaj! Uf! Vám se něco ošklivého muselo přihodit, takového vás neznám!
"vševědoucího Daga"Už i Dag? Já si možná obvinění z arogance zasloužim, ale Dag určitě ne...
ráda by ho povískala v kudrlinkáchbrrrr, až jsem se opotil .... Co takto ho na to vaše vískání použít násadu od krumpáče?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.