Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:21
Pokaždé když se s někým bavím o počítačích a dojede na téma jaké Windows mám, tak po odpovědi, že nepoužívám Windows ale Linux, následuje otázka proč?. Tuto otázku jsem si kladl i já mnohokrát a není vůbec jednoduché na ni odpovědět. Vždyť dříve jsem používal wokna a stačili mi, tak proč teď jsem zastánce Linuxu?
Důvodů je několik. Pokud si občas člověk pročítá diskuze, kde se lidé ptají na tuto otázku, často naráží na argumenty typu: žádné viry, zadarmo, stabilní, bezpečný, otevřený... Ano toto je sice částečně pravda, ale popravdě řečeno si nemyslím, že to jsou hlavní důvody, kvůli kterým jsem přešel. Možná jen ten bod o virech mně trošku lákal. Ale to že je zadarmo, určitě nehraje u spousty lidí tak velkou roli, protože já osobně si nemyslím, že zaplatit za systém tři tisíce je příliš, sám mám doma koupeně dvě licence WinXP Home edition. To že je stabilní a bezpečný je pravda jen pokud člověk tomu systému rozumí, což většina těch co přichází z Windows není. Teď se dostávám k bodu otevřenosti, ten pro mě nebyl důvodem pro přechod, ale v dnešní době je pro mě hodně důležitý, ale dříve než jsem poznal svět opensource mi to nic neříkalo.
No už jsem řekl, které věci neovlivnili můj přechod, ale ještě jsem neřekl, proč jsem tedy vlastně přešel k Linuxu. Jedním z hlavních důvodů bylo to, že jsem se chtěl lišit a že jsem hračička a rád si se vším hraji a do všeho rád rýpu. Windows už mi přestávali stačit, jediný s čím jsem si tam hrál byli registry a musím přiznat, že práce s nimi mi moc nevyhovovala. No a tak jsem začal přemýšlet o tom, že zkusím Linux, jenomže jsem žil v přesvědčení, že to je jen systém pro největší machry(fanatiky), a také že jediné prostředí je textové. No díky těmto desinformacím jsem se rozhodl neriskovat. Vše se změnilo až příchodem na novou školu, kde jsem poznal Suse 8 a poprvé v životě jsem zahlédl KDE. Necelý týden potom jsem si začal stahovat Live verzi Aurox linuxu a objednal jsem si i normální Aurox 10.1.
Od té doby jsem se naučil s počítači mnoho věcí, rozumím jim o mnoho více. Ano dokud jsem nepoznal linux myslel jsem si, že vím o PC snad vše. Dnes už vím, že o PC nevím ani prd. Proto, když odpovídám na otázku proč Linux, jediný co řeknu je, že dokud to nezkusíš nepochopíš.
Pokud bych měl porovnat Windows a Linux, ohledně toho co mi na jednom či druhém vyhovuje nebo nevyhovuje musel bych to rozdělit na více sekcí a bylo by to dlouhé, takže jen tak ve zkratce.
Instalace: Windows Instalace Windows, je jednoduchá a uživatelsky přívětivá a pokud nenarazíte na žádný extra problém neměli by jste mít potíže, tento systém nainstalovat. Linux U Linuxu je to obtížný díky tomu, že existují stovky distribucí a každá má vlastní způsob instalace, ale mé zkušenosti jsou takové, že většina moderních distribucí pro nováčky, obsahuje kvalitní a jednoduchý instalátor. Takže ve většině případech by jste měli být schopní systém nainstalovat. Ale doporučuji si předem něco o instalaci dané distribuci přečíst. Hardwarová podpora: Windows No zde ve většině případech nenarazíte na větší problémy. Je to hlavně díky tomu, že výrobci hardware tvoří své komponenty primárně pro Windows. Linux Zde to je o něco horší, ale poslední dobou se stav velice zlepšil a pokud nemáte nějaký exotický kousek mělo by vše šlapat OK. Největší potíže jsou zatím s ADSL USB Modemy a s WIFI kartami. Po instalační kroky aneb nastavení systému: Zde jsou na tom oba systémy dosti podobně, ale u Linuxu záleží opět na konkrétní distribuci, ale pokud máme podporovaný hardware, tak v Linuxu to bývá většinou bez problémů. Což u Windows ne vždy platí. Podpora multimédií a her: Windows Vše bez problému, množství software a her je veliké, takže si každý vybere dle své představy. Linux Zde je to o něco horší, hlavně v oblasti her, ale ty já nehraji a poslední dobou je jich čím dál více a díky projektu wine se dá spouštět i spousta Windows her. Jinak podpora videí a zvuků je na vysoké úrovni. Programy na práci s médii jako grafické, video, zvukové editory také existují. Ostatní software: Pro oba systémy existuje spousta kvalitního software jako například kancelářský software, či prohlížeče webu, programovací studia, komunikační programy.... Vzhled a nastavení prostředí Zde se má více možností Linux, kde oproti Windows máte na výběr z více správců oken, takže si každý může vybrat co mu vyhovuje (např: KDE, GNOME, XFCE, Enlightement, WindowMaker, IceWM, Fluxbox, Openbox …). Závěrečné shrnutí kladů a záporů: Windows Klady:
Tiskni
Sdílej:
Poměrně často jsou v diskuzi u komponent vidět otázky "jaký to má chipset?" a odpovědi "tento parametr bohužel výrobce neudává".Rozumný člověk si v takovém případě napíše výrobci o požadované informace. Pokud je neposkytne, tak nemá cenu od takového výrobce něco kupovat.
Vir říkám důmyslnému kusu kódu, který dokázal modifikovat spustitelné soubory tak, aby i nadále prováděly původní činnost, ale součastně spustily daný kód, který se rozšířil do všech ostatních souborů. Nejlepší viry dokázaly měnit samy sebe (a tím oklamat antivirus). Přibližně od 1995 snad takové ani neexistují.
A když defaultně nainstalované Windows XP (pravda, raději nějaké starší, bez SP2) připojíš k Síti, máš nakoupeno během minuty
Tak to nevím, tam zřejmně bude důležitá ta podmínka "nějaké starší". Někde jsem četl test s defaultní instalací nějaké distribuce, která byla ve výchozím stavu napadnuta (úspěšně), behěm tří dnů - útočník ji použil na rozesílání spamu. Čemuž bych i věřil, četné útoky na naše ssh (brute force nebo co), to dokládají.
Pod to bych se klidně podepsal.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.