Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 23:36
Jelikož jsme se minule věnovali výhradně Intelu a příznivci jediného dalšího výrobce výkonných x86 CPU by se mohli cítit dotčeni, popovídáme si dnes pro změnu o AMD. Vedle nové generace AMD APU „Richland“ a jejího chystaného 28nm nástupce „Kaveri“ se dnes podíváme na šílené 5GHz procesory s TDP 220 W…
Pokud jste alespoň trochu pamětníci, tak si jistě vzpomenete na dobu příchodu prvního 1GHz procesoru. Byl jím AMD Athlon a trumfnul Intelovo Pentium III jen o pár desítek hodin. Šéf Intelu tehdy zuřil a rozpálen doběla definitivně přeměnil strategii vývoje tak, aby už se nikdy nic takového nestalo. Nikdy. A tak se Intel vydal dementní cestou mikroarchitektury Netburst, s jejíž pomocí si měl Intel udržet trvalé frekvenční prvenství nad AMD, ale která byla tak zoufale špatná, že jakoukoli jinou firmu by to dávno zabilo. Zpočátku Intel sliboval, že se s touto architekturou podaří dosáhnout na 10GHz hranici, ale každému s trochu rozumným uvažováním bylo jasné, že to je jen marketingový humbuk ve snaze na dalším nejbližším kulatém číslu trapně maskovat to, že AMD prostě 1 GHz pokořila jako první – AMD Athlon 1000 pro Slot A byl uveden 6. března 2000, konkurenční Intel Pentium III 1000 „Coppermine“ pro Slot 1/Socket 370 byl „rychlouveden“ 8. března 2000.
Každopádně nám ale začala doba, kdy Intel v honbě za frekvencemi opravdu dokázal marketingově vítězit (okázale teď samozřejmě pomíjím jeho „podplácení“ partnerů tak, aby brali jen CPU od něj a ne kvalitnější Athlony a později Athlony 64 od AMD). AMD tehdy kontrovala zavedením indexu v názvu procesorů, kdy kupříkladu 1,466GHz Athlon XP nesl přídomek 1700+. A s tím právě přišel i reklamní a paradoxně zcela pravdivý slogan „frekvence je přežitek, požadujte výkon“. Trvalo to jen pár let, Craig Barrett zmizel z čela Intelu a moudří lidé po něm zahodili ten Netburstový šmejd (vzpomínáte na tu boží srandu, kdy nejrychlejší 3,8GHz Pentium 4 Prescott (první 90nm verze byla uvedena 12. listopadu 2004) nedokázal BOXový chladič uchladit a procesor tak byl pod zátěží v podstatě trvale zpomalen thermal throttlingem?), navázali na Pentium 3 a Pentium M a přišla první architektura Core. A najednou ani Intelu nezáleželo na frekvenci, procesorový gigant tak dal plně za pravdu marketingovému oddělení AMD: frekvence se stala přežitkem, nebyla nositelkou představy o výkonu CPU.
Poslední roky je Intel zastaven někde kolem 3,5GHz hranice. Nejde výše. Nemá důvod, nemá potřebu. AMD by možná ráda šla, ale nemá technické schopnosti jak to s 32nm procesem u Globalfoundries dostat do rozumného TDP. Ale přesto se tato výrobní technologie posouvá kupředu a AMD tak nyní, v podstatě jako určitou formu reklamy, láme pevné hranice. Na trh míří dva nové procesory, jejichž takty stoupají až k 5,0 GHz při 8 jádrech a TDP má hodnotu 220 W.
Stropem AMD FX-9370 je 4,7 GHz, stropem AMD FX-9590 je 5,0 GHz. Oba jsou 8jádrové procesory architektury „Piledriver“ a jsou určeny pro platformu AM3+ s čipsetem AMD 990FX + SB950, plus k primárnímu využití s Radeonem HD 7970 (FX-9370), resp. duálním HD 7990 (FX-9590). AMD na těchto dvou platformách demonstruje, o kolik více výkonu umí nabídnout v dané cenové hladině. O spotřebě se přitom pochopitelně taktně moc nevyjadřuje, ale ta není v tomto případě tolik podstatná. hlavní je dodržet napájení pokud možno 1,2kW zdrojem a chlazení pokud možno vodním chladičem (byť hi-endové vzduchové chladiče to jistě také zvládnou). Oba procesory jsou přitom odemčené (z hlediska násobiče) a jejich dalšímu taktování nic nebrání.
Platformy teprve přijdou na trh, AMD v tuto chvíli jen provedla oznámení na herní akci E3.
Kódové označení druhé verze 32nm APU se sice jmenuje „Richland“, ale klidně bychom jej mohli považovat za „Trinity Refresh“. Jelikož se od „Trinity“ liší jen v logice, nikoli v křemíku. Obě nová APU ekvivalentní předchozím modelům „Trinity“ nabízejí stejná čtyři jádra „Piledriver“ doplněná Radeonem se 384 stream procesory. Ano, jsou zde vyšší takty v rámci stejného TDP, ale jinak se nic moc nemění. AMD ale překopala logiku řízení jednotlivých parametrů APU co do efektivity (takže nebude například CPU část zpomalována ve prospěch GPU, což vedlo v herních scénářích často k situacím, kdy podtaktované CPU nestíhalo dodávat data zbytečně moc přetaktovanému GPU), takže nárůst výkonu bude nejen související s vyššími frekvencemi CPU/GPU, ale i s lepší efektivitou vyvažování provozních parametrů těchto částí APU:
I Kaveri, 28nm nástupce „Richlandu“, se ponese v podobném duchu. Opět dostaneme quad-core APU s frekvencí CPU jader někde nad 4GHz hranicí, ale k tomu konečně také výrazně lepší GPU. Zatímco „Richland“ a „Trinity“ nesly 384 stream procesorů architektury GCN, v hrubých rysech ekvivalentní 400jádrovému Radeonu v prvních APU „Llano“, „Kaveri“ nabídne 512 stream procesorů, a to taktovaných na 900 MHz. Celkový výkon APU v nejvyšší verzi tak prolomí 1TFLOPS hranici, přesněji dosáhne 1 050 GFLOPS, z čehož 128 GFLOPS obstará CPU část a 922 GFLOPS GPU část.
Čipy také konečně nebudou vyráběny přeci jen již mechem obrostlou, jakkoli aktualizovanou 32nm technologií u Globalfoundries, ale 28nm. AMD v tuto chvíli již třímá v rukou vzorky, reálně bychom se produktů měli dočkat někdy na podzim. „Kaveri“ bude používat inovovaný socket FM2+.
Architektura NetBurst byla mnohem starší, než 1GHz Athlon.1GHz Athlon březen 2000, první NetBurst procesor na trhu listopad 2000. I když vezmeme nějaký čas na vývoj, s "mnohem starší" by bylo vhodné zacházet opatrněji.
P4 nebyly až tak slabé, ale byly zaměřené na multimediální aplikace a vůbec aplikace zpracovávající velké objemy dat.Jo, to bylo to jediné, co uměly líp než AMD - enkódovat mptrojky. To každý dělá tři hodiny denně.
1GHz Athlon březen 2000, první NetBurst procesor na trhu listopad 2000. I když vezmeme nějaký čas na vývoj, s "mnohem starší" by bylo vhodné zacházet opatrněji.Jenže ten vývoj trvá několik let. To není, že si řeknete: "Za měsíc vydáme procesor, co bude zvládat vysoké frekvence." Athlony na 1GHz byly jen přetaktované dobré kusy, ale NetBurst byla od základu jiná než P6. To jsou roky vývoje.
Jo, to bylo to jediné, co uměly líp než AMD - enkódovat mptrojky. To každý dělá tři hodiny denně.Jenže vzpomínáte jak se o tom tenkrát mluvilo? Ne mp3, ale DivX, to byl hlavní benchmark procesorů. A co se her týče, hodně práce na sebe tenkrát braly grafiky (T&L a pak vertex shadery) a procesor nebyl úzké hrdlo.
Jenže on ten procesor byl také třeba hodně malý, což se též počítá.No to už je trochu přehnaná obhajoba. Nehledě na to, že při tepelných ztrátách toho procesoru je menší plocha pro odvod tepla spíš nevýhodou. Což se nakonec ukázalo u notebooků, do kterých to montovali a které musely běžet (IIRC) 1:8 thermal throttle
navíc P4 nebyly až tak slabé
A myslím že to, že když řeknu, že netbuřt byl před příchodem K8 plně konkurenceschopný, tak to fakt zaujaté ani nepravdivé není. Spíš měly Bartony problém Northwoodům čelit...No, pokud byl netburst konkurenceschopný, tak proč Intel dával výrobcům sestav ty, ehm, výhodné nabídky, které AFAIK stály pár mld dolarů odškodném (pokuta v EU se ještě soudí, jestli jsem dobře hledal.) Podle rychlého hledání Intel podplácel v letech 2002-2005, tzn. v době, kdy měl na trhu (podle wikipedie) právě Wilamette a Northwood.
Marketing a nekalé smlouvy vám tak nějak zvednou prodeje ať už jste konkurenceschopný nebo ne.To je možná pravda, ale pokud mám konkurenceschopný produkt, tak asi nebudu uzavírat nekalé smlouvy, protože je dost velké riziko, že mě za to někdo klepne přes prsty - což se stalo.
O spotřebě se přitom pochopitelně taktně moc nevyjadřuje, ale ta není v tomto případě tolik podstatná. hlavní je dodržet napájení pokud možno 1,2kW zdrojemTo já bych chtěl nějakou malou hezkou UPS pro cubieboard s 2,5" sata diskem (tedy 5V 2A). Vypadá to, že mám smůlu, protože všechny jsou dělané pro zálohování bestií jako ta v citaci...
2A je trochu moc ....má to každá druhá nabíječka na smártfoun, aby nabíjení netrvalo věčnost...
Postavte si to. Nebo zkuste neco jako zde ... se solarnim panelemKdyž já bych chtěl něco koupit..
V elektronice se vrtat fakt neumím.To jsou ti omezeni SW inzenyri - boji se to pajky!
To já bych chtěl nějakou malou hezkou UPS pro cubieboard s 2,5" sata diskem (tedy 5V 2A).Klasická UPS s invertorem na 230V je v tomto případě zbytečnost, stačí DC-DC měnič na 5V dimenzovaný na dostatečný proud plus baterie s dobíječkou a hned je to ekvivalent online UPS (tj. s dvojtou konverzí). Jenom monitorování se musí udělat vlastnoučně, ale všechno, co je třeba, je jeden analogový ADC vstup na zjišťování napětí baterie (i když optimální by byl ještě jeden na odečítání proudu a jeden digitální na určení stavu vnějšího napájení). Jediný problém je v tom, že hotové DC/DC měniče jsou poněkud dražší komponenta (500+ Kč, viz např. e-shop GME, sekce DC-DC Měniče s krytem), ale v porovnání s klasickou UPS jsou stále levné. Pak stačí napr. starši autobaterie a nějaká nabíječka stavěná na trvalé připojení a je to. Případně by stačila i hloupá nabíječka, ale musela by se zapínat a vypínat softwarově, aby se baterie zbytečně nepřebíjela.
v porovnání s klasickou UPS jsou stále levnéTo docela záleží kde jí koupí. Já si kupoval před rokem na aukru za cca 700kč a nemůžu si na ní stěžovat. Server, router, PC a dva monitory utáhne 10 až 15 minut.
Jediný problém je v tom, že hotové DC/DC měniče jsou poněkud dražší komponentaKdepak.
být za zdíTakze, Davide, pridejte si do seznamu instalacnich nastroju vrtaci kladivo, nejakou sadru, stuk a mozna budete potrebovat vymalovat ....
od toho soklu se čekalo, že by mohl vydržet až do příchodu DDR4Tak.
Zatímco „Richland“ a „Trinity“ nesly 384 stream procesorů architektury GCNEhm... Nein nein NEIN! Richland i Trinity maji VLIW4 (radeon 69xx architektura). GCN bude az v Kaveri.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.