Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Tolik alespoň vyplývá z rozborky chystaného procesoru Core i7-4960X, kterou provedl jeden čínský uživatel. Připomeňme, že Intel minimálně u generací Ivy Bridge (a to včetně Xeonů), Haswell přešel od kvalitního spojovacího teplovodivého materiálu na levnou teplovodivou pastu, která zhoršuje teplotní charakteristiky a značně limituje OC možnosti procesorů. Jelikož platforma LGA2011 je taková výstavní záležitost pro Intel, otázka prestiže, vrátí se podle všeho do 22nm TICK generace Ivy Bridge-E tento kvalitní materiál a pro maximální OC tak nebude nutné potupně sundavat heatspreader, riskovat zničení procesoru a přicházet o záruku.
Poměrně dlouho vydržel Intel nabízet produkty postavené na 25nm NAND flash čipech, ale toto období se blíží svému konci. Poslední produktové řady postavené na starších 25nm NAND flash čipech s delší životností ve srovnání se současnou 20nm generací, skončí s letošním podzimem.
Intel bude do přelomu září a října ještě přijímat objednávky, ale pak je již jen během pár měsíců uspokojí a bude nabízet jen 20nm produkty. Týká se to SSD řad 313, 320, 520, 525 a 710. Firma dopředu upozorňuje, že v souvislosti s nutností uspokojit zájemce o 25nm produkty může dojít v jistém období k horší dostupnosti 20nm řad. Poslední 25nm SSD vyexpeduje někdy na přelomu roku.
Kapacitou sice nad konkurencí nevybočuje, rychlostí ale ano. Nové SSD Nytro WarpDrive BFH8-3200 od společnosti LSI za svoji rychlost vděčí nejen všemu, co bývá pro PCI Express SSD zvykem (mnoho NAND flash čipů, mnoho vnitřních řadičů), ale právě rozhraní verze 3.0, kterým komunikuje se světem.
Nabízena je kapacita až 3,2 TB s hodně velkou rezervou pro umírání NAND flash čipů (tato varianta nese ve skutečnosti 4 TB NAND flash) – použity jsou přitom eMLC. SSD využívá PCI Express ×8 slot, zvládá 260 tisíc IOPS při čtení a 200 tisíc IOPS při zápisu (údaj pro 8k bloky, nikoli obvyklé 4k). Rychlosti jsou brutální: 4,0 GB/s pro čtení a 2,5 GB/s pro zápis. SSD je navenek vidět jako SASové RAID pole, podporuje však TRIM i SMART a s UEFI i bootování.
Cena má být údajně někde kolem 30 tisíc dolarů, výrobce ji ale ještě oficiálně neoznámil. Takže máte čas plnit prasátko . Jinak tato produktová řada nabízí i kapacity 1 600, 800, 400 a 200 GB. SSD jsou samozřejmě zpětně kompatibilní s předchozími verzemi PCI Express sběrnice, jenom budou na pomalejších slotech pochopitelně brzděny. Mezi podporovanými OS nechybí Linux (SLES, RHEL, CentOS, Ubuntu, Debian, Fedora, XenServer atd.), FreeBSD (7.2 a výše) či VMware a Windows (XP SP2 a výše)
Toshiba doplňuje svoji nabídku 2,5palcových HDD o nové hybridní modely s tenčí výškou 7 mm (standardem je 9,5 mm). Kapacity samozřejmě nejsou srovnatelné s dvouplotnovými disky (750 a 1 000 GB), jednoplotnová 7mm verze nabídne 320, resp. 500 GB. Flashová část disku má velikost 8 GB.
Toshiba ji používá stejně jako Seagate, tedy nechává její využití plně v režii vnitřní logiky disku, naproti tomu Western Digital do toho klidně nechá kecat operační systém, případně Smart Response Technologii od Intelu. Teprve budoucnost ukáže, který koncept je vhodnější, ale to je jen otázka aktualizace ovladačů či firmwaru. Pro Linux je asi principiálně méně potenciálně problematickou verze s firmwarem řízenou SSD částí, tedy Seagate a Toshiba.
Opravdu se ta věc nejmenuje „GeForce GTX 665 Ti“, jak by si zasloužila, případně GTX 670 LE. Ale k věci, GeForce GTX 760 zakládá na provařeném GPU GK104, které známe z modelů GTX 660 Ti, GTX 670, GTX 680 a GTX 690 a které si svoji druhou sezónu odbývá i v rámci řady GTX 700.
Zatímco GTX 660 Ti tedy nese 915MHz verzi s 1344 CUDA jádry a GTX 670 nese též 915MHz verzi s též 1344 CUDA jádry (tyto karty se liší jen nižším počtem ROP jednotek u GTX 660 Ti), naše nová GeForce GTX 760 nese 980MHz GPU s 1152 CUDA jádry. Výkonu tedy nebude 2,46 TFLOPS, ale jen 2,26 TFLOPS, paměti ale zato až 4 GB (u vyšších modelů) a díky vyšším taktům zde nebude propad výkonu oproti 1334jádrovým variantám tak tragický, zato výrobní cena pro Nvidii neodolatelná (je to cesta jak uplatnit ještě vadnější GPU než jaké si dovolila pustit na trh loni). TDP je 170 W.
GeForce GTX 660 Ti, resp. 670 stojí ~6 200, resp. ~7 800 Kč. GeForce GTX 760 vyjde na ~6 400 Kč (za 2GB i 4GB variantu).
Na model podobný ARMu či PowerVR přejde Nvidia. Firma cítí příležitost vydělat hodně velký balík peněz ne na tom, že bude zákazníkům sama prodávat hotové čipy (GPU, SoC Tegra), ale licenci na použití jejích technologií a patentů. Zájemcům pak nabídne i své zkušenosti s výrobou daných čipů a architektur (logicky zejména u TSMC) a pomůže s implementacemi do produktů.
Jde rozhodně o významný milník na poli GPU, kam se zatím konkurenční AMD nepokusila vstoupit. Nebudu dnes spekulovat, jestli to jednoho dne také učiní, ale na obou je vidět, že model ARMu je tím správným pro počátek 21. století. První architekturou, kterou Nvidia nabídne světu, bude současná architektura Kepler.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Aha, takze jedna spekulace byla nahrazena druhou?
...kam se zatím konkurenční AMD nepokusila vstoupit.
Není podobným případem v podání AMD prodej Imageonu Qualcommu a následné přejmenování na Adreno. I když asi trochu vzdáleným tomu co bude dělat nVidia
http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=rozborka