Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 14:45
Z nově zveřejněných roadmap vyplynulo, jak to Intel vidí s overclockerskou variantou 14nm Broadwellu a jak to též vidí s jeho nástupcem. Tam nás informace již netěší. Podíváme se dále na dvě skvělé pasivně chlazené GeForcky od Palitu, dvě UltraHD novinky, nové Raspberry Pi a také kdo první uvede na trh produkty uvnitř osazené čipy vyráběnými 16nm technologií FinFET u TSMC…
Zajímavou rošádu připravil Intel ve svých roadmapách. Na Broadwell-K, tedy hi-endovou a konkrétně čtyřjádrovou variantu, si počkáme až do druhého čtvrtletí příštího roku. Zhruba do stejné doby, kdy se objeví první procesory vyráběné druhou generací 14nm výroby u Intelu, mikroachitektura Skylake.
Zatímco Broadwell-K bude stejně jako Broadwell – dovolím si zjednodušit – 14nm variantou Haswellu pro stávající čipsety, tedy Intel 9 Series, které jsou nyní na trhu, přijde Skylake s generací novou, podporující vedle DDR3 též DDR4 paměti, byť zatím v základním taktu DDR4-2133. V této platformě se počítá s nejnovější WiFi 802.11ac, stejně jako modrým zubem či podporou UltraHD i 4k rozlišení, včetně režimu 3820×2160 / 60 Hz a mnoha dalšími věcmi.
Broadwell-K je cílen jako vyšší mainstreamová platforma, nad ní bude sedět i v roce 2015 22nm TOCK Haswell-E, tedy procesory, které Intel uvede na podzim tohoto roku. Pro Skylake se pak již nepočítá s variantou Skylake-K, tedy OC verzí s odemčeným násobičem. Ale třeba si to Intel zase rozmyslí.
Když se GeForce GTX 750 a GTX 750 Ti objevily na trhu (což se stalo v únoru), okamžitě po prvních testech jsem měl jasno v tom, že tohle je pro mě asi nejlepší grafika tohoto roku. Levná, úsporná a dostatečně výkonná. Na tom se nic nemění, jen Palit přidává další třešničku na tento dortík. Uvádí pasivně chlazenou verzi obou grafik.
Na trh tak míří modely GTX 750 KalmX a GTX 750 Ti KalmX a stejně tak čekejme jejich parametrově shodné varianty pod značkou Gainward. Obě mají GPU taktované na 1 020 MHz (1 185 MHz Boost clock) s tím, že nižší má 512 a vyšší 640 CUDA jader. Vyšší využívá GDDR5 paměti běžící na efektivních 5,5 GHz, nižší s 5,05GHz taktem. TDP je 60, resp. 55 W a tudíž asi netřeba příliš polemizovat nad tím, jak se Palitu podařilo uvést pasivně chlazené verze: pasivní grafiky i s vyššími TDP jsou k dispozici již několik let.
Rozhodně jde ale o báječný počin. GeForce řady 750 tu s námi ještě dlouho budou, případně přeznačené na něco řady 800. Při adekvátní ceně bude tahle řada dobrou koupí pro FullHD hraní bez ohledu na to, obsahuje-li chladič i ventilátor. Pokud ale jdete po co nejtišším běhu PC, Palit nabízí karty zcela tiché a vhodné pro linuxové hraní.
Tou první je 24palcový monitor NEC MultiSync EA244UHD, který disponuje na rozlišení 3840×2160 relativně malou úhlopříčkou a tedy vysokou pixelovou hustotou, ale to možná mnozí naopak ocení. Stejně jako skutečnost, že použitý panel je typu AH-IPS, monitor umí zobrazit 10bitové barvy a interní zpracování obrazuje dokonce 14bitové, pročež monitor pokrývá 99 % gamutu AdobeRGB. Mezi vstupy nacházíme DVI-D, HDMI/MHL i DisplayPort, jas LED podsvícení dosahuje až 350 cd/m², kontrast standardních 1000:1. Odezva má pro rychlý přechod šedá-šedá hodnotu herně-použitelných 6 ms, ale doménou tohoto monitoru se stojanem zvládajícím Pivot režim pochopitelně budou spíše grafické či video aplikace. Spotřeba se vejde do 79 W, a to včetně 3× USB 3.0 hubu. Cena je přitom solidních 1 349 USD.
Druhou novinkou je nová verze noteboku Lenovo Y50, která vyměňuje FullHD displej za UltraHD. Tento notebook s 15,6palcovým displejem se tak připojuje mezi produkty, u kterých je pixelová hustota snad až nesmyslně velká, zejména s ohledem na to, že použité GPU není trhač asfaltu, ale „pouze“ mainstreamová GeForce GTX 860M, která by tak-tak dostačovala pro předchozích 1920×1080, ale o hraní v 3840×2160 si může nechat jen zdát. Jediné, co v UltraHD utáhne, je akcelerace desktopu, případně videa. Nicméně ještě pár slov k výbavě, i zbytek notebooku je totiž nadstandardní: Core i7 i7-4710HQ, 8GB DDR3, 1TB HDD, to vše ve variantě za 1 300 dolarů. O 200 dolarů výše je možno mít 512GB SSD a 16GB paměť. Po tomto modelu bude na podzim následovat parametrově odpovídající, avšak 14palcový notebook Lenovo Y40 – též s rozlišením 3840×2160 (zpoždění nabral jen kvůli nedostupnosti dostatečného množství LCD panelů).
Nová varianta malinového pidipočítače dostala překopané PCB. Tvůrci sjednotili Cinch a Jack výstup pro A/V do jediného 3,5mm jacku, přidali dva USB konektory, ale hlavně: místo 26 GPIO pinů je jich 40, místo lineárního napájecího zdroje je zde pulsní s úsporou 0,5 až 1,0 W, a tedy delší výdrží i při provozu z baterie, a nakonec je zde lepší zvuková část s čistším výstupem. Jako upgrade stávající řady postavený na stále stejném ARM SoC a stále stejných 512 MB RAM je to slušné, nicméně co pořádný upgrade na nový model?
Toho se dočkáme až v roce 2017. Potvrdil to sám Eben Upton. Uvidíme, jesti do té doby tohoto průkopníka ARMových pidipočítačů nezačnou výlcovat konkurenční řešení, která již dnes nabízejí vyšší výkon i možnosti a to za solidní cenu. Původní Broadcommův ARM z Raspberry Pi byl poněkud pomalý a zastralý již před 2 lety, když produkt šel na trh a za další tři roky to už bude možná až příliš.
V porodních bolestech rozená 16nm FinFET výroba TSMC, jež je adaptací klasické 20nm technologie, které „se také na svět moc nechce“, uzří světlo světa v podobě reálného nasazení ve smartphonech Huawei. Tento čínský výrobce bude prvním, kdo produkty s 16nm FinFET čipy uvařenými v kotlících u TSMC uvede na trh. Využívá přitom dražší kvalitnější technologii pro zapouzdření čipů CoWoS (chip on wafer on substrate), ke které nyní TSMC finišuje levnější alternativu InFO (integrated fan-out), jelikož CoWoS příliš mnoho výrobců nehce. Dosud jen Xilinx, ten si ale své produkty nechává velmi dobře zaplatit.
Pod to bych se podepsal. U mě je důležitá výška, takže pro 24" je poměr 16:10 ještě docela použitelný. Nejradši bych 3:2 nebo 4:3. Ale to už je dneska asi jen fantazie.Já mám v práci 16:10 a je to podstatně lepší, než 16:9, až jsem byl překvapen. Pokud si někdy budu něco kupovat, tak už jedině 16:10, i kdyby mě to mělo stát o půlku víc.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.