Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Minulý týden jsme si přiblížili samotnou architekturu „Maxwell“, nyní je čas na první dvě reálné karty na ní stavějící. Nvidia uvedla na trh energeticky výhodné, cenově dostupné a celkově po všech stránkách zajímavé GeForce GTX 750 a GTX 750 Ti.
Úvodem se sluší říci to, co asi ještě nezaznělo. Tento start Maxwellu není plnohodnotným startem nové architektury se vším všudy, jde spíše o něco, co bych označil jako „Kepler Refresh“ s tím, že je to opravdu hodně kvalitní a povedený refresh. Nvidia nemůže příliš kouzlit na stále stejné 28nm technologii, žádné velké GPU nepřichází, na to si počkáme až na další měsíce tohoto roku, kdy (doufejme) bude „Velký Maxwell“ uveden na trh. A pokud má „Velký Kepler“ nějakých 7 miliard tranzistorů (dnes ještě bude o GPU GK110 a jeho variantách řeč), tak od „Velkého Maxwella“ čekejme miliard tak deset.
Nicméně jak již zaznělo minule, dnešní GPU GM107 upravuje oproti „Kepleru“ poměr počtu výpočetních jednotek v blocích z 192 na 128, a protože k nim přísluší stejný počet texturovacích jednotek, odstraňuje tím Nvidia jednu žábu na prameni menších Keplerů. Druhou řeší zčásti také L2 cache, která výrazně v této třídě vzrostla na 2 MB.
Nižší variantou je GeForce GTX 750. Ta přináší 512 CUDA jader, což je při ceně kolem 2 800 Kč za 1GB GDDR5 kartu velmi slušné. Vyšší GeForce GTX 750 Ti obsahuje 640 CUDA procesorů a cenově míří na 3 400, resp. 3 600 Kč za 1GB, resp. 2GB verzi. Spotřeba grafik je díky novému GPU a řízení napájení o nějakých 50 až 60 wattů nižší než u ekvivalentních karet jako GeForce GTX 650 Ti Boost a AMD Radeon R7 260X. Je vidět, že Nvidia hodně zapracovala a evidentně z 28nm technologie a schopnosti řídit parametry GPU vytěžila zase o notný kus více.
K tomu se ale váže, z hlediska Linuxu, nutnost sáhnout po binárním ovladači. Nouveau není a ještě poměrně dlouho nebude na GPU GM107 připraveno, zejména co do podpory re-clockingu, bez nějž se to prostě už pár let neobejde. Nicméně pokud bych měl nové GeForce GTX 750 (Ti) k něčemu z historie nedávné přirovnat, pak půjde o malou levnou a úspornou záležitost srovnatelnou řekněme s Radeonem HD 7790, HD 4770 či někdejšími modely HD 3850 a HD 4850. A možná ještě sáhnu hlouběji do minulosti: Radeon X1950 Pro. U samotné Nvidie snese tento model srovnání s extrémně populární GeForce 8800 GT.
Jinak na fotografii je referenční karta, kterou téměř jistě na trhu nepotkáte. Určitě se poohlížejte mezi nereferenčními modely, zejména pokud nabídnou ještě vyšší než referenční takty.
Člověk by po vydání GeForce GTX Titan 6GB a následné GeForce GTX 780 Ti (více CUDA jader, ale jen 3GB paměti) myslel, že už to Nvidia nechá plavat, ale on se tu vlastně otevíral krásný prostor pro další, nyní již skutečně definitivní a ultimátní model. GeForce GTX Titan Black je kartou, která v sobě kombinuje klady obou dříve uvedených: plně aktivní GPU s 2880 CUDA procesory z GeForce GTX 780 Ti a 6 GB paměti z GeForce GTX Titan. Nic lepšího už Nvidia v 28nm generaci „Kepler“ neuvede, nic lepšího nemá k dispozici, nic lepšího ani nemá smysl (nějaké to 12GB Quadro je samozřejmě z hlediska desktopů irelevantní).
Tohle nové monstrum přebírá po svém 6GB předchůdci jak vzhled, tak PCB, napájení a vůbec vše. Jen přidává ono plně aktivní GPU. A také přebírá cenovku 999 dolarů, což v našich končinách znamená něco jako 25 000 Kč.
Platforma APU „Kaveri&lduqo; má v Evropě problém. Tedy ona má ten problém obecně v celém světě, jelikož nebyly dotaženy do finále GDDR5M paměti od Elidy, než zkrachovala, ale v Evropě má „Kaveri“ problém ještě větší.
Věc se má totiž tak, že když už se smíříme se skutečností, že superrychlé GDDR5M paměti prostě neexistují a tak či onak je výkon nejvyšších APU „Kaveri“ sražen dolů nutností použít zastaralé a pomalé paměti DDR3, pak je potřeba mít ty co nejlepší. I proto má „Kaveri“ řadič DDR3-2400 a i proto je nesmírně nutné použít právě paměti DDR3-2400. Jenže těch, co by s „Kaveri“ na této frekvenci fungovaly bezchybně, moc není. Je to stále stejná písnička jako u CPU „Bulldozer“/“PileDriver“ či APU „Trinity“/„Richland“: podpora DDR3-2133 a proklamovaná kompatibilita s profily Intel XMP je jedna věc, ale vybíravost platformy v rámci široké nabídky modulů s Intel XMP zase druhá. Stejnou věcí trpí „Kaveri“ a tak jedinou jistotou jsou moduly DDR3-2400 značky Radeon.
AMD ve dnech minulých učinila důležité rozhodnutí, kdy tyto paměti, které jsou stále dostupné jen v USA, uvede i v EU. Použity budou paměti od výrobce Dataram a samozřejmě bude uvedený takt realizován pomocí AMD AMP (obdoba Intel XMP). Podle neoficiálních informací budou v EU prodávány i bundly platformy „Kaveri“ s těmito moduly. No, už aby to bylo.
Termín uvedení procesorů Intel generace „Broadwell“ začíná pomalu připomínat Michaela J. Foxe na mechanickém býkovi. Datum nám skáče z jednoho kvartálu na druhý, třetí, pak zase zpátky a ne a ne se rozhodnout. Nicméně na obranu Intelu nutno říci, že jsou to zčásti zákulisní klepy, které ač nemají daleko ke zdroji, nebyly oficiálně firmou potvrzeny. Až na některé samozřejmě, roadmapy, ty byly vždy od Intelu.
Ale k věci, jelikož „„Haswell Refresh“ přijde v dubnu a jelikož není důvod se nikam hnát a raději je dobré se ještě chvíli mazlit s výrobním procesem, aby se vyspal pokud možno opravdu dorůžova, „Broadwell“ prý přijde opět, skutečně až na konci letošního roku. „Trochu“ změna oproti měsíc starým informacím.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Microsoft included the similar program RAMDRIVE.SYS in MS-DOS 3.2 (released in 1986)BTW Dost mě překvapilo, že tak brzo :-O.