Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Jako první inkarnace „Maxwellu“ se představí mobilní GPU Nvidia GM107. Jde o 28nm čip s optimalizacemi spotřeby a výkonu a novým uspořádáním poměru výpočetních a dalších jednotek. „Maxwell“ používá uspořádání SMX bloků se 128 CUDA procesory (dosud to bylo 192), což zvyšuje poměr texturovacích jednotek vůči aritmeticko-logickým. Dojde i na změny v scheduleru úloh, nový paměťový řadič a výrazně větší L2 cache, dále také přijde nový napájecí režim GC5 pro nečinný stav. Jistě také dojde na novinky v části PureVideo a podporovaných verzích výstupů, ale bližší podrobnosti se dozvíme až při oficiálním uvedení na trh. GPU GM107 má podle všeho nést v součtu 640 CUDA jader, ale 3D výkon bude vyšší než by odpovídalo propočtu podle stávající architektury „Kepler“, jelikož došlo k již zmiňovanému zvýšení poměru TU. Uvedená karta ponese označení GeForce GTX 750 Ti, což ji řadí do řekněme nižšího mainstreamu.
Po GM107 má přijít ještě 28nm GM108. Drby pak hovoří o již 20nm čipech GM206, GM204 a GM200, což je logické: Nvidia bude na 20nanometrovou technologii přecházet nejdřív s malými GPU. Uvidíme, kdy to v průběhu letošního roku bude a jakými čipy na to zareaguje konkurenční AMD. Pokud ale oba výrobci rozjedou 20nm výrobu nejdříve v low-endu, potvrdí se dřívější odhady, že v hi-endu to na 20 nanometrů letos ještě nevypadá, ať již z hlediska odladěnosti výrobní technologie pro velké čipy, nebo z hlediska výrobních nákladů, které si TSMC s každou další generací účtuje výrazně vyšší než u aktuální.
Do nadpisu této části jsem dal záměrně vykřičník. Usadil se ve mě totiž pocit, že Panasonic právě odhalil naprosto nejlepší a nejuniverzálnější fotoaparát letošního roku. Přístroj, který předznamenává novou éru, ve které se odpíchneme pryč od FullHD, směrem k UltraHD. V tomto případě dokonce ke 4k, ale nepředbíhejme.
Než se pustím do parametrů, připomenu, že již nějakou dobu se dají koupit na českém trhu relativně levné UltraHD televizory. Namátkou třeba Changhong UHD55B6000IS s úhlopříčkou 55 palců (140 cm), rozlišením 3840×2160, 100Hz elektronikou a nějakými těmi HDMI vstupy a další výbavou. Ano, je zde omezení 100Hz zpracováním a pouze 30fps HDMI vstupy, ale jako základ je to za docela přijatelnou cenu. Jenže kde brát ten obsah, zejména obsah srdci nejbližší, rodinný. Na to odpoví Lumix DMC-GH4 asi lépe než libovolný smartphone příští generace, protože kvalita 4k videa z něj bude daleko vyšší (stejně tak možnosti v oblasti zvuku i videa).
Takže tedy, Panasonic Lumix DMC-GH4 je micro43 bezzrcadlovka, využívající nový LiveMOS čip od Panasonicu. Ten se vyznačuje velice rychlým odečítáním dat a protože jej doprovází nový čtyřjádrový Venus Engine IX, dosahuje vyšších výkonů než předchozí modely. Jinak jde stále o 17Mpix, efektivně 16Mpix Micro43 snímač, dávající fotografie o rozlišení 4 608×3 072. Rozsah ISO je 200 až 25600, podporován je RAW/JPEG/MPO. Čip nenese žádné AF body, takže je využíván stále „jen“ kontrastní AF (jako u kompaktů) se 49 body – dle Panasonicu ostří za 0,07 sekundy. Hledáček je OLED typu s 2 359k body, 0,67× zvětšením, pochopitelně 100% pokrytím a také kontrastem 10 000:1. Hlavní displej má 3 palce, 1 036k bodů a je výkloný do strany a otočný. Osazena je mechanická závěrka pro časy 1/8000 až 60 s, testována je na životnost 200 tisíc cyklů.
A nyní k rychlostem záznamu: fotografování je podporováno do 12 fps v plném rozlišení (40 RAWů/100 JPEGů), MPEG-4/AVCHD video se stereo zvukem je podporováno v těchto režimech: 4096×2160/24fps (až 100Mbit/s se snímky IPB), 3840×2160/25/30fps (až 100Mbps IPB), 1920×1080/50/60fps (až 100Mbps IPB a až 200Mbps all-I) a samozřejmě další nižší režimy. GH4 tedy nahrává ve více než UltraHD, ve FullHD pak až 200Mbps. Jediné, co chybí k dokonalosti, je all-I 200Mbps režim pro 4k, ale to bychom asi chtěli od této první 4k generace příliš.
Z příslušenství lze osadit obrovský externí grip s velkou baterií a XLR, SDI a TC konektory. Podporován je také tichý režim snímání, kdy fotoaparát nevydává vůbec žádné zvuky, používá se elektronická závěrka a je snížen výkon AF lampy. Z paměťových karet je podporován typ SD, SDHC, SDXC, včetně UHS-I rozhraní v nové rychlostní certifikaci U3 (o tom za chvíli jinde), dále doplním USB 2.0, microHDMI, jacky pro sluchátka/mikrofon, Wi-Fi 802.11b/g/n s WPA/WPA2, WPS, Wi-Fi Direct a NFC a rozměry 133×93×84 mm při hmotnosti 560 g a výdrži výchozího akumulátoru na 500 snímků (dle metodiky CIPA).
Je čas končit. Myslím, že z předchozích řádek je jasné, že mě GH4 svými parametry nadchl. Je to přesně ten pověstný „game changer“, který předznamenává příchod 4k videa pro masy. Levné to samozřejmě nebude, stávající Panasonic GH3 (umí maximálně FullHD video a chybí mu i další věci) stojí 30 tisíc Kč za tělo. GH4 bude nepochybně o něco dražší, jelikož je ve všech oblastech lepší. Nicméně je to cena, za kterou získáte neskutečně univerzální přístroj.
Když už nám ten Panasonic GH4 podporuje UHS-I U3 a tato specifikace garantující minimální rychlost čtení i zápisu dat na hodnotě 30 MB/s byla vytvořena, je čas na nové karty. Kingston představil v těchto dnech své karty typu SDA3/xxGB (xx = velikost v GB) v kapacitách 16, 32 a 64 GB, které disponují rozhraním UHS-I U3. Výrobce jde vysoko za tuto hranici, udává 90MB/s čtení a 80MB/s zápis. V e-shopech jsou již k dispozici za ceny přibližně 750, resp. 1 200, resp. 2 200 Kč.
Další výkonnostní skok, dokonce řádový, přináší první karty s rozhraním UHS-II U3. SanDisk nově nabízí Extreme PRO SDHC/SDXC UHS-II s rychlostí čtení 280 MB/s a zápisu 250 MB/s (ne, to není překlep). Přidává do nabídky i čtečku USB 3.0 disponující tímto rozhraním. Ceny jsou stanoveny od 120 dolarů za 16GB SDHC po 300 dolarů za 64GB SDXC (to také není překlep . Aktuálně je prvním fotoaparátem s podporou rozhraní UHS-II Fujifilm X-T1.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: