Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
APU je „buzzword“, který používá AMD pro své čipy kombinující CPU a GPU. Podobně (asi) Intel zavedl označení CPU, Nvidia zase označení GPU. Neznamená to, že by jejich konkurenti neměli CPU a GPU, stejně tak to neznamená, že AMD jako jediná má to, co odpovídá názvu APU. V případě AMD se to ale má tak, že chápe toto označení jako čip, který umí dobře kombinovat výkon pár velkých x86 jader a hromady malých GPU jádříček s obrovskou paralelní silou. Ač tedy osobně nemám problém považovat Intelovy současné procesory za APU, vždyť v sobě kombinují CPU + GPU již delší dobu, faktem je, že 3D výkonem i schopnostmi výpočetními na AMD zdaleka nemá.
Zkrátka a dobře, APU jsou doménou převážně AMD a ona byla tím, kdo první solidní APU uvedla na trh. Bylo to AMD „Llano“ před 3 lety. Tehdy postavené na 32nm výrobě, x86 jádrech K10+ (Phenom/Athlon II architektura) a VLIW5 GPU (~HD 5000). O rok až dva později přišly dvě různé generace představující stejné vylepšení: nejprve „Trinity“ s Piledriver x86 CPU jádry a VLIW4 GPU architekturou (HD6000), stále však na 32nm procesu, a poté „Richland“, prakticky stejný produkt, jen vyladěnejší výroba a správa napájení.
Nyní tedy přichází Kaveri, první pořádně odlišný čip od dob „Llano“/„Trinity“. Využívá totiž 28nm výrobu u TSMC, CPU jádra jsou nové generace Steamroller (tak ještě v rámci procesorů FX nepřišla) a GPU spadá do generace GCN+ (HD7000 a výše). AMD tedy dala Kaveri do vínku to nejšpičkovější, co má v tuto chvíli vyvinuto.
28nm čip nese čtyři CPU jádra a GPU jádra o počtu až 8 – v součtu tedy 12 výpočetních jader, jak to AMD nyní prezentuje. V případě GPU části to ale neznamená počet stream procesorů, ale počet větších bloků. Model nejvyšší, A10-7850K jich nese 512, nižší modely A10-660 a A8-7600 nesou 384 stream procesorů, podobně jako „Trinity“/„Richland“, ale novější architektury.
GPU je vždy taktováno na 720 MHz, CPU sestupně pro jednotlivé modely a základní/turbo takt následovně: 3,7/4,0 GHz, 3,4/3,8 GHz a 3,1/3,3 GHz pro 45W verzi A8-7600, resp. 3,3/3,8 GHz pro 65W verzi A8-7600. Obě A10 jsou na trhu již nyní, obě A8 přijdou v průběhu tohoto kvartálu.
Na Kaveri je jasně vidět, že jeho výkonnostní potenciál roste s taktem pamětí. Operační paměť v PC totiž slouží i pro GPU, a to potřebuje tolik paměťové propustnosti, kolik je možné. Podívejte se na graf výkonu pro jednotlivé takty DDR3 pamětí. Není náhoda, že AMD s uvedením Kaveri doplnila svoji „über-JEDEC“ specifikaci AMD Memory Profile (AMD AMP, obdoba Intel XMP) právě o DDR3-2400.
Nová sjednocená architektura a úzké propojení CPU a GPU ve výpočtech umožňuje spoustu věcí. Vizte slajdy.
Kaveri implementuje i poslední novinky a verze technologií AMD. Jde o dekodér videa UVD, kodér VCE, aplikační rozhraní Mantle a zvukové vylepšení TrueAudio.
A to mě vrací k tématu japonské Elpidy. Tento výrobce pamětí a přední inovátor (nejen) oboru technologií SDRAM totiž byl tím, kdo primárně stál za vývojem nového standardu GDDR5M. Jenže zkrachoval a s ním vzaly za své i tyto vyvíjené čipy. AMD s GDDR5M pro Kaveri počítala a doslova na něm byla závislá, protože věděla, že grafický výkon čipu bude takový, že DDR3 nebudou stačit. Ne, pokud nechcete sáhnout po superdrahých a malosériově vyráběných DDR3 čipech jako DDR3-3000.
Čipy GDDR5M měly nabízet takt až 4,0 GHz už loni na podzim. To by obrovsky zvedlo propustnost systému a Kaveri by bylo daleko rychlejší, zejména ve hrách. Jenže Elpida krachla a s ní i tento projekt. Faktem totiž je, že v oboru DDR pamětí se prakticky nedají vydělat peníze, konkurence je obrovská. Nikdo další tak projekt nepřevzal, svět se drží konzervativně DDR3, vyvíjí DDR4 a drahé GDDR5 se nedaly kvůli ceně použít – Kaveri prostě není Playstation 4.
Výkon GPU zejména v obou vyšších verzích je tak srážen dolů nutností používat něco tak pomalého jako DDR3, byť DDR3-2400. Jediné APU Kaveri, kde nepůjde výkon výrazněji dolů, tak patrně bude nižší model s 384 stream procesory, ale to jsme zase prakticky tam, kde byl už „Richland“ či „Trinity“. Akorát ty provozní vlastnosti budou lepší.
To je mimochodem jedna z příčin, proč pro další generaci APU už AMD ani nepočítá se žravějšími verzemi než 65W – nevyplatí se to, protože je tu výkonnostní brzda. Naopak se spíš poohlížejme v budoucnu po 45W či 35W variantě: vystačí si s libovolně nevýkonným zdrojem a odvede parády dost (FullHD hraní, 4k video atd.).
Čipsety a základní desky pro Kaveri jsou již na trhu, jde o vše se socketem FM2+. Výrobci pouze aktualizují BIOSy, obvykle to sebou nese i přidání podpory pro AMP profil DDR3-2400. Základní desky s čipsetem AMD A88X se prodávají už od 1 200 Kč, jsou mezi nimi Mini-ITX modely, stejně jako FullATX.
Ještě vám dlužím ceny Kaveri. Vyšší model A10-7850K s odemčeným násobičem, vyjde na zhruba 4 300 Kč – AMD sama u něj zmiňuje možnost přetaktovat GPU někam k 1 000 MHz a přetaktování pamětí na DDR3-2500, plus je samozřejmě plně taktovatelná CPU část. Záleží jen na vašem chladiči CPU, základní desce, pamětech či zdroji, kolik z toho vymáčknete. Nižší model A10-7700K též s otevřeným násobičem vyjde na 3&bsp;800 Kč – jistě se shodneme, že když už, tak se vyplatí buď počkat na A8-7600, nebo koupit rovnou nejvyšší model. Takto to má AMD nastaveno v podstatě i u AM3+ procesorů řady FX.
Kaveri si ale mimochodem možná střihne podobnou roli jako „Trinity“ – ta byla relativně krátce po svém uvedení nahrazena vylepšenou verzí „Richland“. Následnické „Kaveri Next“ by údajně mohlo být vyráběno 28SHP procesem u GlobalFoundries, který sice před časem zmizel z roadmap, ale nelze vyloučit jeho exkluzivitu pro AMD (GF je původně výrobní divize uvnitř AMD).
Příští generace by tak mohla běhat na ještě vyšších taktech (což nevylučuje návrat ke 100W(+) verzi pro desktopy. Navíc se dále hovoří o tom, že by AMD APU měla – v rámci řešení problému zvaného „smrt Elpidy a GDDR5M s ní“ – dostat do vínku nikoli dvoukanálový, ale čtyřkanálový řadič pamětí. Ten totiž obsahuje již Kaveri [PDF] (snad v rámci původních příprav na GDDR5M?), ale podle všeho není naplno využíván. Pokud na to opravdu dojde, pak bude muset APU precizněji řídit paměti, ale pokud to AMD zvládne vyřešit, otevře se jí i na DDR3 cesta k více než luxusní propustnosti. A čistě teoreticky by jednoho dne mohlo přijít nabušené 28nm APU – třeba i s 8core CPU částí a třeba 1024 až 1536 stream procesory. Kaveri již nyní podporuje až 64 GB paměti, to by tedy neměl být problém. Ale to je jen taková moje vysněná spekulace na závěr.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: