Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
I další generace APU od AMD bude vyráběna 28nm technologií u GlobalFoundries. Připomenu, že „Carrizo“ ponese CPU jádra „Excavator“, která AMD plánuje zhruba na rok 2015. Vedle toho pak grafiku blíže neupřesněné GCN generace, tak či onak půjde oproti současné generaci „Kaveri“ o pokrok.
Tam, kde se „Kaveri“ vejde do 95W TDP, ale další optimalizace výroby a řízení spotřeby nových architektur CPU a GPU přinesou pokles TDP na 65 W. AMD se v APU segmentu nehodlá honit za co nejvyšším výkonem, ale nabídnout stále lepší a lepší poměr výkon/cena.
Největší otázkou bude, jak AMD hodlá u „Carrizo“ vyřešit to, co trápí „Kaveri“, tedy nízká propustnost paměťové sběrnice limitující zejména výkon GPU části. Od „Excavatoru“ se očekává, že přinese podporu DDR3 i DDR4, není jasné, jestli se do té doby nějak vyřeší neexistence GDDR5M, které mělo používat „Kaveri“, ale jejichž vývoj nebyl dokončen kvůli krachu firmy Elpida.
Máme ale do roku 2015 dostatek času, můžeme si v klidu vzít popcorn a pozorovat, co se bude dít. 28nm bulk proces u GlobalFoundries má „sweet spot“ z hlediska poměru výkon/spotřeba někde kolem 50W odběru čipu, výše již roste spotřeba víc než výkon, takže AMD logicky volí nejsnadnější a nejlevnější způsob tvorby nové generace. Výkon CPU části vylepší nová architektura, totéž platí pro GPU a zbytek zařídí další rok vývoje, který má tato výrobní technologie do uvedení „Carrizo“ před sebou.
Jedním z nově představených ARMových řešení je osmijádrový + 64jádrový čip od Allwinneru. UltraOcta A80 není ničím jiným, než dalším přírůstkem do konceptu 4+4 CPU-jádrových ARMů typu big.LITTLE, tentokrát ale doprovázeným GPU částí v podobě PowerVR G6230.
Grafické jádro je novou výkonnou verzí, kterou Allwinner nasadil poprvé. Disponuje 64 stream procesory generace Series 6 „Rogue“, která podporuje OpenGL ES Next/3.0, OpenCL 1.x, Renderscript či DirectX 10. GPU je tvořeno dvěma samostatnými clustery po 32 jádrech typu FP32 doprovázených samostatným enginem pro FP16. Nechybí PVR3C (PowerVR triple compression) a bezztrátová i ztrátovou kompresi obrazu či bezztrátová komprese geometrických dat.
A ještě jednu věc vám dlužím, je společná prakticky všem ARM SoC, která se v Barceloně prezentovala a která míří do vyšších typů produktů: je zde podpora videa H.265, a to v podobě přehrávání i záznamu až do rozlišení 4k.
Elektronika pro 4k video je jedna věc, ale chce to ještě foto/video čipy. Na trh jich míří již několik s dostatečnou rychlostí pro 4k video, dnes si představíme dva. Tím megapixelově větším je 25Mpix BSI CMOS čip od společnosti Aptina.
25 megapixelů by samozřejmě bylo příliš na běžný „prťavý“ snímač typu 1/3", takže tento typ od Aptiny má velikost 1/2", je tedy větší než většina kompaktových snímačů (ty mívají velikost typicky 1/2,3"). Pixelová hustota nebude tedy o nic horší, než u současných 18 až 20Mpix snímačů v kompaktech či ultrazoomech – tedy jen tak na okraj, nic moc .
AR2520HS, jak se jmenuje, disponuje firemní záležitostí jménem Aptina MobileHDR, která se nebude významně lišit od HDR jiných čipů – CMOS snímače jsou dostatečně rychlé na to, aby se z nich pro jeden snímek dalo vyčíst více expozic a ty pak softwarově přetvořit v lehce-HDR snímek. Další významnou vlastností plynoucí z rychlosti je podpora videa, která je vynikající. Snímač umí 3840×2160 video v 30 fps, 1920×1080 pak zvládá ve 120 fps, tedy slow-motion režimu. Aptina začne dodávat zkušební vzorky snímače svým partnerům ve druhém čtvrtletí tohoto roku.
V případě japonské Toshiby jde u nového snímače T4K82 o typ určení pro níže posazenou třídu přístrojů, řekněme „střední“. Rozlišení tohoto BSI CMOS snímače o velikost obligátrních 1/3,07" je 13 Mpix (přesněji 4208×3120). Díky podpoře videa v kvalitě 3840×2160 při 30 fps, resp. 1920×1080 při 120 fps, resp. 800×480 při 240 fps či 320×240 při 480 fps si ale své místo najde i v nejvyšších typech smartphonů.
Kromě progresivního videa je podporováno i prokládané, kde jsou nabízeny režimy jako 1080i240, 480i480 a 240i900. K dispozici je i zde režim HDR a další vlastnosti. Toshiba od března dodává vzorky, od září počítá s objemem výroby až 2 miliónů kusů těchto čipů.
Americký Super Talent je jednou z firem, která jako jedna z mála, často jediná prodává SSD s poměrně obskurními rozhraními (třeba 1,8" PATA ZIF ). Vedle toho má ale v nabídce i klasické věci jako SATA SSD a také PCI Express. Sem patří i nová řada RAIDDrive II Plus, určená pro PCI Express ×8, verze PCIe 2.0.
SSD využívají konfiguraci několika dílčích SSD na společném řadiči, kterým je LSI 2108 ROC s podporou RAID 0, 5, 6, 10 a dalších. SSD nese celkem 8 dílčích SSD. Kapacita je k dispozici v rozmezí 480 GB až 2 TB, při použití RAID 5 adekvátně klesá, například pro nejvyšší model na 1,6 TB.
výrobce udává rychlost čtení až 2 600 MB/s a zápisu až 3 200 MB/s. SSD nese 1 GB ECC DDR2 SDRAM jako cache, je zde podpora NVRAM pro RAID, logování transakcí, díky SMTP notifikace na e-mail, to vše na SSD vyráběném v USA. Cena pochopitelně dost závisí na kapacitě, připravte si zhruba 35 tisíc Kč na 480GB verzi a nějakých 120 tisíc Kč na verzi nejvyšší.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
mapř MTK plánuje v 3 a 4 Q14 vydat dva SoC na Cortex-A53 (ARM8 .. 64bit) , quad a octacore ...
Papír snese všechno, web ještě víc… Tohle je navíc stránka e-shopu, který se tu věc snaží prodat.
Ale teď vážně. Ten senzor je tzv. 1/2.3", tj. ve skutečnosti něco jako 4x6 mm. Před ním je čočka, která bude mít průřez při troše štěstí tak 2 cm², a objektiv má 10x zoom. Jistě, výsledek bude lepší než u normálního mobilu. Ale opravdu věříte tomu, že tím lze natáčet "špičkový záznam ve Full HD v rozlišení"?