Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 22:43
Direct Connect díky své architektuře nezávislých hubů vytvořil skvělou komunitu, kde se dá nalézt cokoliv, nejen ilegální obsah.
Co si vzpomínám, začal to Napster - ten už skončil. Ale s ním to také celé začalo - obrovský rozmach P2P (tedy peer to peer) sítí. Co si budeme nalhávat, jejich popularita byla a stále založená je na obrovském množství různých nelegálních dat - filmů, hudby, warez. Nebudu zde moralizovat - kdo si co stáhne a nabídne ke stažení, je jeho problém.
Direct Connect vyvinula firma Neo Modus. Nejedná se bohužel o nějaký otevřený protokol, ale v současné době nic podobného (rozuměj s takovým počtem uživatelů a dat) ve světě Free Software neznám. Je postavený na decentralizaci: na internetu existují tisíce volně provozovaných serverů, tzv. hubů, kam se připojují uživatelé. Jak zmíněno, hubů existuje celá řada a často jsou nějakého konkrétního zaměření. Abyste se k hubu připojili, musíte splnit minimální požadavky - mít nasdíleno dostatek dat, určitý počet volných slotů (udávají, kolik uživatelů od vás může stahovat) apod. Po úspěšném přihlášení se ocitáte v jakési místnosti s uživateli, mezi nimiž můžete hledat data.
Jestli chcete síť Direct Connect vyzkoušet, potřebujete klienta. Já jsem jich zkoušel celou řadu a nejlepší mi přijde DCGUI-QT. V nedávné době přejmenovaný na Valknut - nevím, jestli z důvodů estetických (přeci jen Valknut mi přijde hezčí než DCGUI-QT) nebo licenčních.
Nejjednodušší bude použít balíček pro vaší distribuci. Pokud nenaleznete, nebo prostě máte chuť si za dlouhých zimních večerů zakompilovat, jsou samozřejmě k dispozici zdrojové kódy. Aktuální verze je 0.3.5, na stránce projektu vyberte z podmenu Download odkaz Stable. Zde se můžete podívat po balíčku pro vaší distribuci - jestli nenaleznete, sáhněte po zdrojácích (source). A stáhněte archív dc-0.3.5.tar.bz2. Ten obsahuje jednak Valknut a jednak DClib - knihovnu nutnou pro jeho běh.
Po rozbalení archívu napřed zkompilujte DClib a poté Valknut. Neměly by
nastat problémy - na oba si vystačíte s klasickou trojicí
./configure;make;make install
. Valknut je napsán s pomocí
Qt, takže budete tuto knihovnu potřebovat.
Jakmile je Valknut nainstalovaný, spustíte ho příkazem
valknut
. Při prvním spuštění se otevře dialog s volbami a
donutí vás nastavit pár věcí. Pojďme si je, i ty nevynucené, projít.
V oddílu Identifikace nastavujete údaje o sobě. Zmíním jen ty ne příliš jasné volby. Vyhledávací přezdívka slouží Valknutu k tomu, aby mohl vyhledávat na hubu, kde jste připojeni. Další upozorněníhodnou položkou je Rychlost - někteří lidi se snaží podvádět tak, že u rychlosti udávají nejpomalejší modem (28,8kbps), aby od nich lidé nestahovali. Nedělejte to, pak je zmatek a když na to přijdou, tak vás stejně z hubu vyhodí popřípadě vám rovnou zakáží přístup. Zbytek údajů je snad jasný.
V sekci Přenos si můžete nastavit adresář pro ukládaní stahovaných dat, popřípadě (což doporučuji), ještě jeden adresář, do kterého se budou přesouvat dokončené soubory. Pak se zde také nastavují sdílené složky - tedy adresáře, které budete přes Direct Connect sdílet s ostatními uživateli. Na většině hubů vyžadují nějakou minimální celkovou velikost - od nuly až po desítky GB. V podzáložce Nastavení můžete upravit věci jako počet otevřených slotů, vypršení časových limitů apod.
Další důležitou sekcí je Spojení. V první podzáložce Režim je důležité správně si nastavit pasivní či aktivní mód - celou trochu komplikovanou problematiku naleznete popsanou na více místech, česky například na stránkách hubu True Metal Warriors II. Stručně řečeno, jestliže máte svoji veřejnou IP, jste v pohodě a nastavte aktivní režim - budete moci stahovat od více uživatelů. Jestli jste za NATem, může se situace komplikovat - jestli je ale router pod vaší kontrolou, jste v pohodě taky. Jak nastavit takový linuxový router s iptables či ipchains je detailněji popsáno v DC++ FAQ.
Nejsem firewallovo-NATový odborník, ale měly by stačit tyto příkazy:
iptables -t nat -A PREROUTING -i eth1 -p tcp --dport 555 -j DNAT --to
192.168.0.2:555
iptables -t nat -A PREROUTING -i eth1 -p udp --dport 555 -j DNAT --to
192.168.0.2:555
Kde eth1
je síťová karta do internetu, a
192.168.0.2
je IP adresa počítače ve vnitřní síti, na který
chceme přesměrovávat provoz DC. A 555
je port. Na počítači ve
vnitřní síti (192.168.0.2
) pak v DC klientu nastavíte veřejnou
IP (IP routeru) a příslušný port. Odzkoušeno na Windows klientu DC++ a
linuxovém routeru.
Další záložkou je GUI, zde se nastavuje vše, co se vzhledu Valknutu týká. Valknut je přeložen do češtiny, takže si ji zde lze nastavit. Můžete si zvolit téma vzhledu (jak už jsem zmínil, program používá knihovnu Qt), fonty, atd. Jestliže máte problémy s výkonem, doporučuji v podzáložce Pokec zakázat emotikony v rozhovoru. Jinak si zde můžete navolit barvičky pro chat a podobné věcičky.
Logicky v záložce Zvuky si můžete navolit přehrávání zvuků při různorodých událostech a v Log logování událostí (chatu).
Možná jste si říkali, kde budete shánět seznamy hubů. Právě v nastavení Hublist si lze navolit místa, odkud tyto seznamy stahovat. Já si zatím vystačil s jedinou výchozí adresou. Je možno i nastavit automatické znovu stáhnutí seznamu po nějaké době.
V poslední záložce Bezpečnost si můžete nastavit vyhození uživatele při tapetovaní (pokuď jste Operátor) a pak také přenosy klíčů pro zabezpečený chat - bohužel jsem toto nikdy neprovozoval a tak nemůžu podat bližší informace.
Detailní popis všech položek naleznete v manuálu na stránkách projektu (anglicky).
Valknut používá jinou filozofii spravování oken než například Gimp (prosím, žádná flamewar). Všechna okna jsou otevírána uvnitř hlavního. Nejdříve doporučuji stáhnout seznam hubů - z hlavní nabídky vyberte Akce - Seznam hubů (ctrl - U). Zde stahujete seznam hubů, popřípadě je lze filtrovat, přidávat do oblíbených apod.
Po stažení seznamu hubů můžeme zkusit něco vyhledat - otevřete Seznam přenosů a Hub search. (Ze stejného menu.)
V hledání si můžete nastavit parametry hledání - například typ souboru, minimální velikost. Valknut umí dokonce hledat ve více hubech - sám se na ně bude připojovat a prohledávat. Pro toto chování musíte pod záložkou Huby z okna Hub search zaškrtnout položku Veřejné huby.
Zkusíme si, zda-li je vše funkční, na nějakém vyhledávání. Třeba budeme chtít nějaké obrázky Linuxu - zadejme hledat slovo "linux" a omezme vyhledávání na obrázky alespoň o pár kilobytech.
Během pár sekund jsem měl k dispozici desítky výsledků - stačí kliknout pravým myšítkem na nějaký výsledek (či levý dvojklik), odkliknout, že se chcete připojit k hubu a je to - stahovaný soubor se zařadí do fronty, připojíte se k hubu a soubor se stáhne.
Tak se zdá, že v některých případech stejně soubory s diakritikou v názvu nestáhnu. Zkoušel jsem UTF-8, CP-1250 i ISO8859-2. A to jak v encoding, tak v remote i různé kombinace... Pokud jsou nějaká písmena jen očárkovaná, tak to většinou projde, problémy dělají písmena jako Ď, š, ž... Co s tím?
A jak jsou vůbec ta nastavovátka zamýšlena? Chápu to správně, že do REMOTE bych měl nastavit kódování, které je na druhé straně (není šance to nějak ručně zjistit či nechat program detekovat?) a do ENCODING dám kódování, které je u mně? Je nějaká závislost na písmu použitém pro GUI? Když třeba používám Verdanu z MS Core Fonts, nemůže to nějak ovlivňovat? A mám u sebe (ENCODING) dávat ISO8859-2 nebo UTF-8 (filesystém a locales mám v ISO8859-2)?
Jenze na to je zapotrebi verejnou IP, kterou nemam...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.