Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Pokud jste Stanislav Puffler, DiS., přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Přezdívka: Open Mage
Moje domovská stránka: http://www.openmage.cz
O mně:
K Linuxu jsem se dostal díky svému prvnímu zaměstnání v IT divizi Raiffeisenbank a.s. - kde jsem pracoval mimo jiné na postu Internet Banking Systems HELPDESK SPECIALIST. Po migraci systému na verzi 3.2, která již byla otevřená unixovém světu jsem zpracoval několik tutoriálů na provoz IB na platformě GNU/Linux.
Od počátku roku 2004 jsem pracoval ve společnosti Eficia Praha spol. s r.o., kde jsem působil jako IT specialista a měl možnost plně samostatně delegovat řešení v oblasti informačních technologií, tudíž i pravomoc nasazovat GNU/Linux tam, kam patří. Společnost působí v oblasti telemarketingu a komunikace, operační systémy unixového typu jsem nasadil na mnoha klíčových systémech.
V průbehu roku 2005 jsem úspěšně zmigroval informační systém společnosti Eficia Praha ze stávajícího MS Access na otevřené, robustní, škálovatelné, rychlé, bezpečné a levné řešení LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP). Řešení přineslo oproti předchozímu společnosti spousty výhod - namátkou je integrace s intranetem, možnost propojení aplikací s funkcionalitou a daty dostupnými na internetu, snadná integrace marketingových aktivit typu emailingu, sms, faxu ...
Od konce roku 2006 jsem pracoval v GE Money Bank na pozici IT Technical Specialist v divizi IT Service Delivery a teamu NETWORKING AND COMMUNICATIONS. Oblastí mého zaměření jsou nadále telefonní technologie jako - PBX, linuxové komunikační servery, CTI aplikace, aplikační servery pro call centra apod.
Od roku 2008 jsem byl až donedávna zaměstnán jako Java/PHP vývojář a web designer ve Webfarm s.r.o. Podílím se na vývoji portálů cars.cz a automix.cz. Nyní jsem krátce na pozici PHP programátora v ústecké firmě Virtua.cz
Býval jsem dlouho řádným členem sdružení CZLUG a od té doby se snažím propagovat Free Software a Open Source, zejména pak operační systém GNU/Linux - ne z povinnosti, nýbrž z plné důvery. Doma na desktopu používám již třetím rokem distribuci Mandriva (Mandrake), v práci na serverech pak Debian a Fedora Core. Zajímám se o databáze, internet, sítě a programování. Ve volném čase se věnuji hudbě (komponování, hra na bicí a klavír).
Rok narození: 1979
Bydliště: Lom
Kraj: Most
Země: Česká republika
Linux používám od roku: 2002
Patička: Stanislav Puffler, DiS. specialista na internet marketing a ecommerce www.openmage.cz tel. 773 565 747
Datum registrace: starší než 12. 7. 2003
Skóre: 24