Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pokud jste Stanislav Puffler, DiS., přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Přezdívka: Open Mage
Moje domovská stránka: http://www.openmage.cz
O mně:
K Linuxu jsem se dostal díky svému prvnímu zaměstnání v IT divizi Raiffeisenbank a.s. - kde jsem pracoval mimo jiné na postu Internet Banking Systems HELPDESK SPECIALIST. Po migraci systému na verzi 3.2, která již byla otevřená unixovém světu jsem zpracoval několik tutoriálů na provoz IB na platformě GNU/Linux.
Od počátku roku 2004 jsem pracoval ve společnosti Eficia Praha spol. s r.o., kde jsem působil jako IT specialista a měl možnost plně samostatně delegovat řešení v oblasti informačních technologií, tudíž i pravomoc nasazovat GNU/Linux tam, kam patří. Společnost působí v oblasti telemarketingu a komunikace, operační systémy unixového typu jsem nasadil na mnoha klíčových systémech.
V průbehu roku 2005 jsem úspěšně zmigroval informační systém společnosti Eficia Praha ze stávajícího MS Access na otevřené, robustní, škálovatelné, rychlé, bezpečné a levné řešení LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP). Řešení přineslo oproti předchozímu společnosti spousty výhod - namátkou je integrace s intranetem, možnost propojení aplikací s funkcionalitou a daty dostupnými na internetu, snadná integrace marketingových aktivit typu emailingu, sms, faxu ...
Od konce roku 2006 jsem pracoval v GE Money Bank na pozici IT Technical Specialist v divizi IT Service Delivery a teamu NETWORKING AND COMMUNICATIONS. Oblastí mého zaměření jsou nadále telefonní technologie jako - PBX, linuxové komunikační servery, CTI aplikace, aplikační servery pro call centra apod.
Od roku 2008 jsem byl až donedávna zaměstnán jako Java/PHP vývojář a web designer ve Webfarm s.r.o. Podílím se na vývoji portálů cars.cz a automix.cz. Nyní jsem krátce na pozici PHP programátora v ústecké firmě Virtua.cz
Býval jsem dlouho řádným členem sdružení CZLUG a od té doby se snažím propagovat Free Software a Open Source, zejména pak operační systém GNU/Linux - ne z povinnosti, nýbrž z plné důvery. Doma na desktopu používám již třetím rokem distribuci Mandriva (Mandrake), v práci na serverech pak Debian a Fedora Core. Zajímám se o databáze, internet, sítě a programování. Ve volném čase se věnuji hudbě (komponování, hra na bicí a klavír).
Rok narození: 1979
Bydliště: Lom
Kraj: Most
Země: Česká republika
Linux používám od roku: 2002
Patička: Stanislav Puffler, DiS. specialista na internet marketing a ecommerce www.openmage.cz tel. 773 565 747
Datum registrace: starší než 12. 7. 2003
Skóre: 24