Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 14:03
Ultra 20 je zatím nejnovější pracovní stanice od firmy Sun Microsystems, která je osazena procesorem Opteron řady 100.
Stanice je dodávána s 64bitovou verzí operačního systému Solaris 10, je však certifikována i pro provoz Linuxu (Red Hat Enterprise Linux 3 a 4 a to 32bitový i 64bitový a SUSE Linux Enterprise Server 9) i Windows (XP). Kromě Solarisu je se stanicí dodáváno i poměrně velké množství vývojářských nástrojů, které budou zmíněny v dalším textu.
Ultra 20 je dodávána v celkem pěkné krabici typu miditower, na předním čele má otvor pro optickou mechaniku (DVD-ROM nebo DVD-RW u vyšších modelů), po dvou USB2 a FireWire konektorech a konektory pro sluchátka a mikrofon. Vzadu se nacházejí další USB2 konektory, konektor síťové karty a VGA výstup. Stanice již nemá seriové nebo paralelní porty.
Vevnitř jsou dvě pozice pro SATA disky (jedna volná), pro přidání disku je potřebné použít standardní sunovský šuplík. Další zařízení nejsou oficiálně podporována, na základní desce je ovšem možné najít například řadič disketové mechaniky. Pro paměti jsou k dispozici čtyři pozice, dvě z nich jsou volné.
Shrnutí konfigurace stanice:
Se stanicí se dodávají také základní manuály a licenční ujednání, optická myš, instalační média předinstalovaných vývojářských nástrojů a CD s dodatky a testovacím programem. Naopak média se Solarisem v dodávce nejsou, je však možné si je stáhnout z http://www.sun.com nebo tamtéž objednat.
K dodané myši je přiloženo upozornění, že klasickou SUN Type 6 myš se nedoporučuje používat kvůli možným problémům, nicméně já tak činím a žádný problém jsem zatím nezaznamenal.
Informace z prostředí Linuxu:
U pracovní stanice, kterou má člověk často celou pracovní dobu ve své blízkosti, jsou velmi důležité i jiné než čistě technické a výkonové parametry, i když ani ty nejsou u Ultry zrovna špatné.
Začněme hlučností. Ultra 20 má v základní konfiguraci tři ventilátory - jeden ve zdroji, jeden ve skříni pod zdrojem a jeden na chladiči procesoru. Při spuštění se ventilátory roztočí naplno a produkují nejen hluk, ale i pořádný proud vzduchu (který dokáže pěkně rozhýbat papíry na nástěnce, která je asi 15 - 20 centimetrů za Ultrou), ale to trvá jen několik sekund. Naopak v běžném provozu je stanice velmi tichá, slyšet je spíš pevný disk než ventilátory.
Při dlouhodobější práci na plný výkon (například při delších výpočtech) se ventilátory trochu rozběhnou, avšak hluk ani zdaleka nedosahuje hodnot jako při startu a připomíná (intenzitou i charakterem) spíše foukání podzimního větru za oknem. Není tedy úplně monotónní, což třeba mně vyhovuje mnohem víc než konstantní hučení některých jiných strojů.
Zdroj obrázku: sun.com
Hlučnost disku nevybočuje z parametrů obvyklých u jiných modelů značky Seagate, optická mechanika firmy Lite-On má v tomto ohledu také obvyklé parametry, obojí se tedy pohybuje v přijatelných mezích.
Umístění USB a FireWire portů vpředu je poměrně rozumné pro použití různých USB pamětí a podobně (jsou dost vysoko i když stanice stojí na zemi), naopak, má-li být připojeno nějaké hmotnější zařízení, jejich vysoká poloha není nejlepší (u USB to nevadí, protože několik portů je i vzadu, ale FireWire jsou jen na čelním panelu). Umístění zvukových vstupů a výstupů vpředu i vzadu je rozumné, ale u pracovního nástroje to dle mého názoru není moc podstatné.
Opticky se toho stanici Ultra moc vytknout nedá, jak je jistě vidět i z fotografie. Přesnost napojení jednotlivých plechů je podobná jako u běžných PC, tedy mohlo by to být i ještě lepší, ale rozhodně vám na stole ostudu dělat nebude. Trošku nepříjemné je zelené světlo vedle vypínače, které indikuje, že stanice je v provozu - je poměrně intenzivní a v tmavším prostředí může trochu rušit.
Klávesnice není ke stanici dodávána, je totiž bez problémů možné připojit jakoukoli USB klávesnici podle preferencí uživatele (já třeba k plné spokojenosti používám Sun Type 6). Naopak myš dodávána je - optická s kolečkem, na rozdíl od klasických myší je černo-stříbrná (osobně se mi její design moc nelíbí), je trochu vyšší než Type 6 myš a měla by tedy lépe padnout do ruky více lidem. Funguje výtečně, nicméně jsem ji nahradil starším modelem, který i přes varování výrobce pracuje bez problémů.
Na mojí stanici byla jen základní grafická karta Rage XL, která je adekvátní pro 2D úlohy, vývoj aplikací a podobně - jedinou podstatnější nepříjemností je chování oken při přemísťování v Java Desktopu - trošku "plavou". V CDE tento problém pochopitelně není. Samozřejmě je možné (a vhodné) stroj osadit některou z nabízených 3D karet firmy nVidia.
Předinstalován je 64bitový Solaris 10 se základní sadou freeware programů, dvě grafická prostředí - klasické CDE a Sun Java Desktop (založený na GNOME), kancelářský balík StarOffice 7 a velké množství vývojářských nástrojů (pochopitelně s plnými licencemi pro komerční použití, k těmto produktům jsou přiložena i instalační CD):
Common Desktop Environment (CDE) je UNIXovou klasikou, s počítači Sun je dodáván již řadu let a při jeho použití ani nepoznáte, že nesedíte u stroje s UltraSPARC procesorem. Pravděpodobně jej však ocení spíše starší uživatelé. Naopak Java Desktop je nové a moderní, na GNOME založené prostředí. Ostatně jako Sun Java Desktop System je k dispozici i samostatně, v podobě "enterprise" verze Linuxu.
Mám k dispozici jen úplně nejslabší model s procesorem Opteron 144 (1.8 GHz), 512 MB operační paměti a 80 GB SATA diskem. Mějte, prosím, tuto skutečnost na paměti, když budete srovnávat uváděné údaje s čísly získanými na jiných strojích (například v testu serveru v40z Test serveru Sun Fire V40z).
Níže uvedené výsledky byly získány na čisté instalaci systému Slamd64 10.2 (portu Slackware Linuxu na platformu amd64).
V tomto testu jsou prováděny prakticky jen celočíselné operace, je však běžně dostupný na většině systémů - openssl speed poskytl následující výstup:
sign verify sign/s verify/s rsa 512 bits 0.0003s 0.0000s 3528.9 41981.6 rsa 1024 bits 0.0009s 0.0001s 1114.5 18404.8 rsa 2048 bits 0.0048s 0.0002s 210.2 6649.4 rsa 4096 bits 0.0298s 0.0005s 33.5 2100.0 sign verify sign/s verify/s dsa 512 bits 0.0002s 0.0002s 5771.8 4872.1 dsa 1024 bits 0.0004s 0.0005s 2356.5 1936.1 dsa 2048 bits 0.0013s 0.0015s 792.2 651.9
BYTEmark je starší test, který otestuje výkony při celočíselných operacích i při práci s reálnými čísly. Na druhou stranu nedokáže zhodnotit některé pokročilejší vlastnosti nových procesorů. Nicméně Opteron i tak ukazuje svoji sílu:
==========================ORIGINAL BYTEMARK RESULTS========================== INTEGER INDEX : 61.628 FLOATING-POINT INDEX: 35.739 Baseline (MSDOS*) : Pentium* 90, 256 KB L2-cache, Watcom* compiler 10.0 ==============================LINUX DATA BELOW=============================== MEMORY INDEX : 14.590 INTEGER INDEX : 15.998 FLOATING-POINT INDEX: 19.822 Baseline (LINUX) : AMD K6/233*, 512 KB L2-cache, gcc 2.7.2.3, libc-5.4.38
Pro představu jsem zkusil pustit testovací výpočet metodou konečných prvků komerčním programem ANSYS, který máme na pracovišti k dispozici. Uvádím výstup unixového příkazu "time", pro orientaci je uveden i údaj získaný na 32bitovém stroji (2x Xeon 3.06 GHz, 4 GB RAM, Slackware Linux 10.0, výpočet samozřejmě běžel jen na jednom procesoru):
64bitová verze: 459.11s user 18.75s system 84% cpu 9:27.08 total 32bitová verze: 463.39s user 19.15s system 83% cpu 9:38.55 total srovnávací stroj: real 27m50.204s user 10m22.720s sys 0m54.080s
Pro zájemce - šlo o jednoduchý statický výpočet jednoduše zatížené krychle (viz obrázek) s 201720 stupni volnosti.
Dle mého názoru je Ultra 20 velmi výkonnou a na používání příjemnou pracovní stanicí. Pokud hledáte vývojářský stroj například pro Javu nebo klidně i Fortran (je také v ceně), jistě oceníte nejen její výkony, ale i přiložené vývojářské nástroje v ceně několika tisíc dolarů. Stejně tak bych ji klidně doporučil i ostatním, kteří potřebují výkonný a spolehlivý stroj pro provoz výpočetně náročných aplikací pod Linuxem nebo Solarisem.
tipuju tak asi 23 333 bez DPH :)A to je za Opteron s kvalitní deskou moc? A od Sunu (záruka atd.)? Mě se to zdá být vcelku přiměřené... taky proto ho mám na stole
Je to celkem pravděpodobné. Ve firmě, kde dělám školení, mají stanice od Sunu (trochu jiné) a ty třítlačítkové USB myši u nich jsou.
/proc/cpuinfo
. Nebo vám snad vadí, že je jen jeden? Pak bych doporučil Sun Fire V20z nebo Sun Fire V40z, jen asi nebude moudré dávat si je do ložnice (a ostatně ani do žádné místnosti, kde žijí lidé)…
P.S.: reaguji takto, protože se mi nechce věřit, že byste byl jen trapný nabob, který pohrdá čímkoli, co nestojí od půl mega výš.
To je přesně to, co jsem myslel slovem nabob. Nelíbí-li se vám, klidně si ho nahraďte třeba slovem snob. Protože přesně to citovaný postoj vyjadřuje. Ano, také nVidii nemám rád, ale důvody jsou trochu jiné. Realtek klidně použiji - tam, kde to nevadí. Ale kdybych si měl vybrat mezi Xeonem, Opteronem a PowerPC, Opteron jednoznačně vyhraje. Ano, ortodoxní Intelista nebo (ex)Macista bude ohrnovat nos, ale já na image kašlu a poslouchám žízeň, totiž výkon.
Lidi to mají rádi, ale vzoreček `čím víc kravál, tím víc výkonný' je zcestný.
Nic takového jsem netvrdil, jen jsem konstatoval, že pokud byste chtěl Sun Fire V20z, tak ten zrovna na poměry dělá rámus naprosto šílený. Na druhou stranu, u 1U serverové sestavy do racku to není příliš zásadní vada…
Specielně Vás bych chtěl vidět v grafickým studiu, kde by každý z deseti grafiků pracoval ne tomhle vysavači.
Pokud by ty počítače byly někde jinde, pak docela klidně. Netrpím předsudkem, že počítač, na kterém pracuji, musí být se mnou ve stejné místnosti…
Škoda 120 Ferrari 125 S (jednotky) objem válců 1174 1496 ccm výkon 38,3 (5000) 74,6 (7000) kW (ot/min) max rychlost 140 170 km/h... a tak dál - proč by nešlo srovnávat? protože by se nakonec mohlo ukázat, že jen debilně kecáte?
Ad (b): vždyť jsem jasně napsal: "tam, kde to nevadí, ho klidně použiji". Věřte nebo ne, na propojení mého počítače s ethernet-to-Breezenet adaptérem například ten Realtek stačí naprosto bohatě a naopak bych si připadal jako blbec, kdybych tam kvůli nějakým předsudkům nacpal gigabitový Intel… Nebo dokonce 3COM, který kromě toho, že je drahý, má sice dobrý hardware, ale naprosto příšerné linuxové drivery…
Ve třetím odstavci už pak jen znovu a znovu dokládáte, že jste snob, kterého zajímá především image a pohrdá vším, co není dostatečně "značkové". S takovými lidmi těžko mohu nalézt společnou řeč. Stejně jako jde mimo mé chápání informace, kterou jsem si nedávno někde přečetl, že Pavel Nedvěd nosí hodinky v přepočtu asi za 225000 Kč. Prostě nepochopím, co na nich může být tak úžasného proti hodinkám za setinu té ceny… Jo, jasně, značka… Tak na tu vám kašlu…
Zkušenosti poslouchám taky. Ale jen skutečné zkušenosti, ne nějaký FUD snobských milovníků drahých značek, kteří by si na jedné straně AMD do počítače nikdy nedali, ale na druhé mají přesto nějakým zázrakem bohaté zkušenosti s tím, jak strašně nestabilní a poruchové ty procesory jsou. A kromě opravdu nepovedených K5 (kterým jsem se vyhnul, přešel jsem z DX4-120 rovnou na K6) nevím o problémech s procesory AMD, které by stály za řeč. Tedy až na zuřivé overclockery, kteří provozují procesor v podmínkách, pro které nebyl navržen, a pak držkují, že blbne.
Realita je taková, že AMD64 oproti Intelu nabízí v současné době vyšší výkon při nižší spotřebě (a tedy i produkci tepla) a ještě za nižší cenu. Snobi mají problém se s tím duševně srovnat, tak kolem sebe kopou a šíří FUD. Nic víc v tom není…
sign verify sign/s verify/s rsa 512 bits 0.0003s 0.0000s 3329.3 39863.8 rsa 1024 bits 0.0009s 0.0001s 1096.3 17902.9 rsa 2048 bits 0.0048s 0.0001s 209.7 6718.1 rsa 4096 bits 0.0293s 0.0005s 34.1 2110.6 sign verify sign/s verify/s dsa 512 bits 0.0002s 0.0002s 5684.7 4947.5 dsa 1024 bits 0.0004s 0.0005s 2340.9 1954.8 dsa 2048 bits 0.0013s 0.0015s 793.8 652.8/proc/cpuinfo
processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 31 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ stepping : 0 cpu MHz : 1802.401 cache size : 512 KB fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt lm 3dnowext 3dnow lahf_lm bogomips : 3613.24 TLB size : 1024 4K pages clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 40 bits physical, 48 bits virtual power management: ts fid vid ttp
sign verify sign/s verify/s rsa 512 bits 0.0006s 0.0001s 1789.8 19181.1 rsa 1024 bits 0.0025s 0.0001s 403.7 7593.0 rsa 2048 bits 0.0137s 0.0004s 72.8 2482.1 rsa 4096 bits 0.0879s 0.0014s 11.4 728.7 sign verify sign/s verify/s dsa 512 bits 0.0004s 0.0005s 2271.2 1895.6 dsa 1024 bits 0.0012s 0.0014s 858.6 709.3 dsa 2048 bits 0.0037s 0.0045s 272.4 223.6 libor@heaven:~$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 12 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ stepping : 0 cpu MHz : 2009.425 cache size : 512 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext lm 3dnowext 3dnow bogomips : 3981.31
sign verify sign/s verify/s rsa 512 bits 0.000411s 0.000033s 2430.4 30449.1 rsa 1024 bits 0.001523s 0.000083s 656.6 12095.7 rsa 2048 bits 0.008615s 0.000246s 116.1 4059.3 rsa 4096 bits 0.055193s 0.000838s 18.1 1193.2 sign verify sign/s verify/s dsa 512 bits 0.000257s 0.000303s 3886.5 3297.6 dsa 1024 bits 0.000702s 0.000831s 1424.6 1203.6 dsa 2048 bits 0.002245s 0.002684s 445.4 372.6 processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 44 model name : AMD Hammer Family processor - Model Unknown stepping : 2 cpu MHz : 1607.853 cache size : 256 KB ...
tak nevím ... opravdu má smysl vrážet tolik peněz do procesoru, jehož zamýšlené užití je někde jinde?No, Opteron ma stejne jadro jako Athlon64, ne? A zrovna na OpenSSL testu se ostatni vyhody (treba vetsi cache) moc neprojevi. Mam ho na stole (Opteron v Ultre 20) a co jsem namatkou zkousel, tak na veci ktere pouzivam (mam ho hlavne na pocitani) muj 1.8GHz Opteron vcelku slusne slape na paty 2.4GHz Athlonu64
No, Opteron ma stejne jadro jako Athlon64, ne?taky jsem něco takového četl ...
A zrovna na OpenSSL testu se ostatni vyhody (treba vetsi cache) moc neprojevi.no, když na tom autor článku hodlá přepočítávat nějaké klíče, je to jeho volba
sign verify sign/s verify/s rsa 512 bits 0.0008s 0.0001s 1211.0 13313.6 rsa 1024 bits 0.0043s 0.0002s 234.7 4467.4 rsa 2048 bits 0.0261s 0.0008s 38.3 1328.7 rsa 4096 bits 0.1750s 0.0027s 5.7 370.1 sign verify sign/s verify/s dsa 512 bits 0.0007s 0.0008s 1427.8 1192.1 dsa 1024 bits 0.0021s 0.0026s 467.4 381.7 dsa 2048 bits 0.0072s 0.0089s 138.6 112.7 # cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 15 model : 3 model name : Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.80GHz stepping : 4 cpu MHz : 2801.464 cache size : 1024 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 5 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 \ clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe pni monitor ds_cpl cid xtpr bogomips : 5554.17
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.